YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

UYKU

Gönderen Harun 8 Tem 2011


Yirmili yaşlarımda öğrenmiştim ve şok geçirmiştim.
Hani akşam falan çok sıvı tüketirsiniz gece tuvalete kalkarsınız. Veya tükettiğiniz bir besin veya psikoloji, stres, aşk, rüya, kabus vesaire uykunuzu bölüp uyanmanıza sebep verir. Bunları tahmin ediyor ve biliyordum, hani benimde başıma gelir böyle bir durum. Meğer hiçbir görünür sebep yokken birçok kişi geceleyin uyanırmış. Hatta hemen hemen her gece. Dediğim gibi çok şaşırmıştım. Ben nerdeyse her zaman 6-8 ihtiyacım çoksa 10-12-14 saatlik deliksiz uyku uyumayı başaran bir kişi olduğum için bunu son derece normal zannederdim. Oysa anladım ki bu büyük bir lüks.

Deliksiz uyuyabiliyorum. Uykum çok ağır değil ama kesinti olmadığı için rüyalarımı çok nadir hatırlarım. Yattığım zaman uyuma zorluğu binde bir yaşarım. Uykum varsa günün her saatinde uyuyabilirim. Hani insanlar uykusu olduğu halde uyuyamaz ya bende çok ender görülür böyle birşey. Sadece güneşin doğuşunu takip eden yarım saatlik dilimde uyumakta zorlanırım. Bir de yatarak uyuyabilirim hani sıraya, masaya kafamı koyarak falan uyuyamam.

Ama anladım ki uyku konusunda şanslıyım ve bu konforuma karşılık bende bir bedel ödüyorum. Bende bir çeşit uyku hastalığı var ama tedavisi için reklam veren bir hastahane, tıp kurumu, ilaç firması falan görmedim. Hiçbir doktoru televizyonda bu konu hakkında konuşurken duymadım.
Bende kronik bir uyumama isteği hastalığı var. Uykum olduğu halde, yatsam rahat rahat uyuyabileceğim halde canım bir türlü yatmak istemiyor. Şaka falan yapmıyorum. Gerçekten çok ciddiyim. Nasıl çözülür tedavisi nedir bilmiyorum. Gece uykusuna ve endorfine ihtiyacım var.

| Bu yazıyı arkadaşına gönder

7 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. T2uba dedi ki:
 2. bencede gayet lüks bi durumdasınız şikayet etmeyin uyuyun:)

   
 3. Harun dedi ki:
 4. :)

   
 5. Müstehzi dedi ki:
 6. hem sık uyanıp hem de uyumama durumu olan ; dahası uykusunda ders bile anlatmış biri olarak ben,bunu okumamış olsaydım diyorum:))

   
 7. Harun dedi ki:
 8. Hiç kimse de ödediğim bedeli sallamıyor. Nazarınız değecek bu gidişle:)

   
 9. Müstehzi dedi ki:
 10. bu rahatsızlığı araştıracam,inşallah bulaşıcıdır,ilk kısmı:))
  MAşallah diyerek okudum,bişey olmıcak,müsterih olun...

   
 11. Harun dedi ki:
 12. Bulaşıcı değil ama öğretilebilir diyerek uyku bozukluklarını çözme seansları adı altında para kazanmayı düşünüyorum. Bu işte para var belli.

   
 13. Müstehzi dedi ki:
 14. Rahatsızlığı paraya çevirme semineri de yan seans olabilir sanırım.Kolay gelsin o vakit:)