YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

GÜNLER VE GÜLLER

Gönderen Harun 14 May 2011


Pazartesi sendromum ne zaman Cuma gününe kayacak çok merak ediyorum. Önceleri Pazartesi sabah, sonraları Pazar gecesi yaşadığım ilk iş günü stresim, yıllar geçtikçe Cumartesi gününe kaydı. Artık her cumartesini yarın Pazar diye sıkıntılı geçiriyorum. Yanlış hesaplamadıysam 30-35 yıl sonra düzeleceğim. Pazartesi sendromunu bir hafta önce de olsa yine bir Pazartesi günü yaşadığım için...

Aklıma idam edilme paradoksu geldi. Belki bilmeyenler vardır anlatayım.

Bir adam suç işliyor. Önümüzdeki Pazartesiden itibaren başlayarak 7 gün içerisinde seni öğle vakti asacağız , eğer hangi gün asılacağını asılacağın sabah tahmin edersen yani bilirsen seni asmayacağız diyorlar.
Mahkum oturuyor düşünüyor ve diyor ki ; Siz beni asamazsınız.
Niye diye soruyorlar ve şu açıklamayı dinliyorlar;
Beni Pazar günü asamazsınız. Çünkü Cumartesi günü yani altıncı günde beni asmayınca ben Pazar sabahı asılacağımı kesinlikle bileceğim. Ve kurtulacağım. Siz beni Pazar günü asmazsınız bu yüzden.
Mahkemedekiler evet haklısın derler ve adam devam eder;
Ben Pazar günü asılmayacağıma göre beni geriye kalan 6 günden her hangi birinde asacaksınız. Bu altı günden hangisinde asılırım? Beni Cumartesi asamazsınız. Çünkü ben bu 6 günde asılacağıma göre ve Cumartesi bu 6 günün son günü olduğuna göre, ben o sabah asılacağımı bilirim. Geriye kaldı 5 gün:)))
Adam bu şekilde Cuma,Perşembe vs. Devam ederek Pazartesi günü bile asılamayacağını söyler.
Tabi bu adamın söyledikleri mantıklı gelebileceği gibi aksine çok saçma da gelebilir. Zaten baştan dedik ya paradoks diye. Bırak asılacağı günün sabahının gelipte adamın tahminde bulunmasını, adam direkt asamazsınız diyor. Daha günler geçmeye başlamamış bile. Kimbilir belki günler geçmeye başlayınca, gülleri geçeceğini biliyordu adam.

O hikayeyi biliyor musunuz? Hadi anlatayım.

Bir ülkede çok güzel bir prenses varmış. Yakışıklı , zengin, genç erkekler etrafında pervane gibi dolanıyor, aşk mektupları yazıyor, prensesle evlenmek için elllerinden geleni yapıyorlarmış. İçlerinden birisi var ki komşu ülkenin dillere destan yakışıklı prensi bu güzel prensese kör kütük aşık olmuş. Prensese ne diller döküyor, mücevherler, kıyafetler hediyeler yolluyor ama bir türlü aşkına karşılık bulamıyormuş. Ne yaptıysa prensese yaranamamış. Yıllar geçtikçe aşk acısına dayanamayan prens birgün çekip uzaklara gitmiş. Kimse nereye gittiğini, ne olduğunu öğrenememiş. Hiç haber alamamışlar prensten.
Aradan yıllar,yıllar, yıllar geçmiş. Prens hiç kimsenin tanıyamayacağı kadar yaşlı bir adam olarak geri dönmüş. Ve prensesi son kez görmek istemiş. Tuhaf bir şekilde prensesin çok çirkin bir adamla evlendiğini öğrenmiş. Birgün prensesi kocası evde yokken , ziyaret etmiş ve kendisini tanıtmış. Prenses onu hemen hatırlamış. Prens gençken çok güzel olduğunu, erkeklerin etrafında dolandığını sonunda niye böyle çirkin bir adamla evlendiğini sormuş. Prenses prensi evin arkasına götürmüş. Evin arkasında büyük bir gül bahçesi varmış. Prense demiş ki git bana bir gül kopar gel. Ama yanından geçtiğin bir gülü geri dönüp sakın koparma, hadi git ve bana en güzel gülü getir.
Prens bu gül bahçesinde ilerledikçe hayatında hiç görmediği güzel güller görmüş. Prenses bu bahçeye büyük ehemmiyet veriyor olsa gerek diye düşünürken , her adım atışında tam bir renk cümbüşü haline gelen, güzel kokular yayan güller arasından en güzel gülü arıyormuş.

Prens yarım saat sonra elinde solmuş, hatta kuru bir gül ile geri döner. Prenses bakar ve ne olduğunu sorar. Prens güller o kadar güzeldi ki yürüdükçe daha güzelini görüyordum. Tam bir gül koparacakken ileride daha muhteşemini görüyordum. Daha güzeli, daha güzeli derken birden kendimi bu kurumuş gülle karşı karşıya buldum. Başka hiçbir gül yoktu ortada. Diğer bütün gülleri geçmiştim ve sadece bu kalmıştı. Ve mecburen bunu koparıp geldim demiş.
Prenses dudağında acı bir gülümsemeyle şimdi anladın mı benim niye o adamla evlendiğimi diye sormuş?

, | Bu yazıyı arkadaşına gönder

3 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

  1. ikisıfırbirbir dedi ki:
  2. İdam edilme paradoxu saçmaymış gerçekten.

     
  3. Müstehzi dedi ki:
  4. Evlenmek için gecikildiğini düşünen teyzelerden,annelerden bolca dinlenilen kulaklara küpe hikayemiz...

     
  5. isimm.. dedi ki:
  6. bildiğim güzel bir hikaye ama ikisini birbirine bağlamam zor oldu kim bilir günlerin güllere bağlı oldugunu anlamanın zor oldugu gibidir .. saçmaladım galiba elinize sağlık :)