YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

GÖRÜŞMEK ÜZERE

Gönderen Harun 12 Ara 2010

2007 Aralık ayında açtığım siteciğim tam üç yaşını doldurdu. Açıldığı günden bugüne yuvarlak bir sayı olan 100bin ziyaretçi barajını da doğumgünü itibariyle geçmiş. Hoş bir sürpriz:)
Başarı kabul edilebilecek birçok veri var. Şu an aylık ziyaretçi sayısı 10bin civarında. Google'ın siteleri (bir açıdan) değerlendirdiği pagerank denilen 10 üzerinden puanlamada 4 puan değerinde. Hiç fena değil. Dmoz denilen web siteler için oldukça önemli indeks sayfasında kayıtlı bir site.


Teknik açıdan belki üç yılda bu noktaya gelmek büyük başarı değildir ama ben mutluyum benim açımdan başarıdır. Ama teknik ve sayısal yönleri bir yana bırakırsak ben ortaya çıkan üründen pek memnun değilim.

Başlangıçta zaten çok büyük ideallerim yoktu ama bir noktadan sonra emek harcadığım için güzel birşeyler ortaya koymaya çalıştım. Ama bir insanın yaşamı nasıl inişli ve çıkışlı bir grafik sergiler ve genelde ortaya vasat bir görüntü çıkarsa, Harun EŞKAR Günlüğü sitesi için söyleyebileceğim en güzel sıfat vasattır. Evet güzel ve beğendiğim yazılarım var ama toplama baktığımız zaman vasat bir site, hem matematik bilimi, hem matematik eğitimi hemde edebi yazılar bakımından.

Farklı birşeyler yapmak istedim. Sitenin hiçbir zaman üniversite sınavı hazırlık sitesi olmasını arzu etmedim. Sorular, testler, konu anlatımı gibi şeylerden kaçındım. Matematiğin farklı yönünü göstermeye anlatmaya, değinilmeyen şeylere parmak basmaya çalıştım. Farklı bir yanı var, kendine has bir site oldu orası kesin. Ama vasat işte. Ziyaretçi sayısını çok daha yukarılara çekebilecekken yapmadım çünkü belirli bir ziyaretçi profili istiyordum. Sitede geçirilen süreyi artırabilecekken kimsenin zamanını almama adına elimden gelen herşeyi yaptım. Google'dan birilerini kandırarak ziyaretçi çekebilecekken yapmadım. Sitede olmayan birşeyleri varmış gibi gösterme yoluna falan gitmedim. Dürüst oynadım oyunu.

Bu süre zarfında oldukça fazla şey öğrendim. Bilgisayar ve internet adına birçok kullanıcıdan çok daha fazla kültür ve bilgiye sahibim. Sadece teknik ayrıntıları kastetmiyorum, bilinçli bir internet kullanıcısı olarak büyük şirketler, insanlar, halkımız hakkında çok daha fazla şey biliyorum. Teknik ayrıntıları bilmenin yanında biraz da insanın bunu yorumlayacak kültürü, birikimi olmalı. Üzülerek söylüyorum benden çok daha üstün hatta mesleği internet, bilgisayar üzerine olan bazı kişilerin birçok şeyi yanlış yorumladıklarını gördüm. Bu yüzden bu üç yıllık sitenin bana kattığı oldukça fazla şey var ve mutluyum.
Reel olarak da yararlarını gördüm. İki arkadaşıma meslekleri ile ilgili internet siteleri kurdum ve bu süre zarfında o siteleri de yönettim. Ve onların para kazanmasını, kariyerlerinde ilerlemelerini sağladım.
Ben biliyorsunuz bu siteye hiçbir zaman reklam almadım. Ve para kazanmadım buradan.

Ama sonuç vasat. Belki aklımda net bir fikir olsa ve yoğunlaşabilseydim farklı olurdu. Aslına bakarsanız bu sitenin şimdiki durumu benim son 3-4 yıldır yaşamımın bir yansıması. Zaten adı Harun EŞKAR GÜNLÜĞÜ:)
Benim yaşamımda son 3-4 senedir vasat bir şekilde devam ediyor. Hayatımdan pek memnun değilim. Zaten yazılarımdan rahatlıkla anlaşılır.

Peki ama hem hayatım hem site için şimdi ne yapmak gerekir.
Birçok çözüm yolu var ama hangisi doğru?
Birçok tavsiye var ama benim için hangisi doğru?
Bu sorunun cevabını ben bulmalıyım işte bu doğru!!!

Belki bir süreç zarfında, belki radikal bir değişiklikle , rotamı çevirmem gerekiyor. Çünkü ben yaşamımdan memnun değilim. Mutlu olmak önemli değil memnun değilim!!!

Benim gerekli cevapları bulmam ve birşeyleri değiştirmem için yalnız kalmaya, bir çeşit inzivaya ihtiyacım var. Ve bu yalnızlık 5-10 günlük birşey değil.

Siteyi takip eden siz okurlarıma üzülerek söylüyorum. 2011YGS ve 2011LYS değerlendirme yazılarının dışında önümüzdeki en az 6 ay belki daha uzun bir süre hiç yazı yayınlamayacağım. Nuray belki birşeyler yazar onun için siteye sürekli girip bakmaktansa şu yanda duran mail aboneliği bölümüne mail adresinizi yazın ki bir yazı yazıldığında size mesaj gelsin. Hotmail kullanıcıları gereksiz posta klasörünü kontrol etsin onaylama mesajı genelde oraya düşüyor. Onaylama mesajını açıp gerekli bağlantıyı tıklamazsanız mail aboneliğiniz gerçekleşmeyecektir.

Site ile ilgilenmeyeceğim için yorumlara da siteyi kapatıyorum.
Herhangi bir şekilde iletişime geçmek isterseniz iletişim sayfasındaki form'dan yada mail adresime mesaj atarak bana ulaşabilirsiniz. Atılan her mesaja yanıt vermekle birlikte sorulan her sorunun cevabını verme için gerekli enerjiyi, isteği bulamayıp yardımcı olamayabilirim kusuruma bakmayın.

Yazılarımı takip etme inceliğini gösterdiğiniz, yorumlarınız ve sevginiz için çok teşekkür ederim. Sürç-i lisan ettiysek affola.
Güzel günler diliyorum sevgi ve saygılarımla..., | Bu yazıyı arkadaşına gönder

0 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR