YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

EDEBİHAYAT

Gönderen Harun 31 Eki 2010


Başarısız bir kadın istifa kararını açıklıyordu. Nasıl oluyor bilmem birileri için istifa;
Kendini temize çıkarmak, özür dilemekten ve hatayı kabul etmekten ziyade ‘‘dönüşüm muhteşem olacak ’’ demekti. Bu düşüncenin verdiği umudu gördüm o kadının gözlerinde.
Ve ben bundan çok rahatsız oldum.

Bir kadın bir sanatçıya olan sevgisinden bahsederken, başka bir kadın o sanatçının anayasa referandumundaki oyunun rengini açıkladı. Ben bunun icra edilen müzikle ne alakası var diye düşünürken, beş dakika içerisinde bir sevginin hayal kırıklığına, sonra döneklik suçlamasına, sonra nefrete nasıl dönüşebildiğini gördüm. Bütün sanatçıların siyasi duruşlarını tam tersine çevirmesini diledim içimden. Yakışıklı olduğu için genç kızların sevdiği starları sanatçı saymayan zihniyet, kendi sanat anlayışının çok daha vahim ve acınacak bir halde olduğunun farkında değildi sanırım.

Genç bir okurumun özel sorularına içtenlikle cevap verdim, kendisine hiçbir özel soru sormayarak. Eğer bir şehri avucunuzun içi gibi biliyorsanız, zaten o şehirde yaşayan bir gencin ne tür sıkıntılar çektiğini, nasıl bir yalnızlık içerisinde olduğunu anlayabilirsiniz diye düşündüm.

Bir adam
dövme yaptıracaksan senin görmediğin bir yere yaptır yoksa sıkılıyorsun’ dedi.
Ben bu cümleden hareketle bir roman yazabilirim diye düşünürken, aslında düşündüğüm şeyin yüzlerce sayfalık bir metin olduğunu, cümleyi kuran adamı ve dövme hakkında yazmak istediğimi anlayıp, yazmak istediğimin asla roman olmadığını anladım. Ve uzun yazıyla romanı özdeştirmenin bizim sakat roman anlayışımızdan kaynaklandığını farkettim.

Bir grup öğretmen kitaplar ve siyaset hakkında konuşuyorduk. Meşhur bir yazarımız için romanlarını önce ingilizce yazıyor sonra çeviriyor dediler. Halbuki onu yapan başkasıydı. 14 sene önce bir öğretmenimin aynı yazarın, bir romanını batıda yayınlanan bir kitaptan çaldığını, kapağının bile benzer hatta aynı olduğunu, söylediği aklıma geldi. O da yanılıyordu. Niye bilmiyorum kendimi bir an çok yalnız hissettim.

| Bu yazıyı arkadaşına gönder

0 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR