YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

ÇOK GÜZEL ÜLKE

Gönderen Harun 30 Eki 2010


Çok güzel bir ülke burası. Düşünün gelişmiş ülkelerde mühendislik okuyan bir gencin halini, okul bitince mühendislik yapmaktan başka ne çaresi var. Yaş geçmiş iş bitmiş .
Ama bizde öyle mi ?
Birçok üniversite mezunu iş bulamıyor ve böylece meslek seçimi konusunda inanılmaz özgürler. Diplomayı aldık tamaaaaam, şimdi ne iş yapsam acaba? Sınırsız bir özgürlük.

Çok güzel bir ülke burası. Düşünün Avrupa’daki bir gencin durumunu. İnanılmaz bir rehberlik hizmeti var. Yetenek ve istekleri doğrultusunda öyle yönlendiriliyor ki uzmanlar tarafından, lise daha bitmeden öğrenci kendi yolunu çizmiş oluyor. Hangi mesleği yapacağını hangi okula gideceğini biliyor. İlgi alanlarının farkında ve uğraşacak hobileri var.
Ama bizde öyle mi ?
Biz gençlerimizin bu kararları tek başına almasına yardım ediyoruz. Bizim gençlerimiz her an bir yeni oluşum içerisinde ve yeni hayaller peşinde. Onları bir kadere mahkum edip sen şu mesleği yap, şu okulu oku, şu tür sanatlarla veya sporla ilgilen dememişiz. Biz onlara güvenip seçimi onlara bırakmışız.

Çok güzel bir ülke burası. Düşünün Amerika’da okuyan bir gencin halini, farklı okullardan farklı eğitim almış insanlar içinde kendini nasıl yabancı hissediyor.
Ama bizde öyle mi?
Bizim her okulumuzda aynı şey öğretilir. Hepimiz aynı engin kültüre sahibizdir. Hayatında köy görmemiş bir gencimiz imece nedir ihtiyar heyeti nedir çok iyi bilir. Babası bile deniz görmemiş 7 yaşındaki çocuklarımız akdenizin bitki örtüsünü hayatı boyunca unutmaz. Doğru düzgün araba görmemiş köy çocuklarımıza trafik kurallarını, şehir çocuklarımıza göçmen kuşları , tarlayı nadasa bırakmayı öğretiriz biz. Herkes herkesin bildiğini bilir bizim ülkemizde. Bilmiyorsa anlatılmadığından değil başka sebeplerdendir. Unutkandır, tembeldir vesaire.

Herkes herkesin bildiğini bilir ve başkada bilinecek birşey yoktur bizim ülkemizde.


Kısa ve bodur orasını anladık da
ot mu?
çalı mı?
neyin nesidir lan bu maki?

| Bu yazıyı arkadaşına gönder

0 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR