YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

KPSS SKANDALI VE ÖĞRETMEN PROFİLİMİZ

Gönderen Harun 22 Eyl 2010


Ünal YARIMAĞAN’ın istifası ile süreç devam ediyor. Ben skandal ile ilgili şeyler yazmayacağım. Hem çok uzun bir yazı olur. Hemde düşündüğüm herşeyi burada yazamam. Skandal ile ilgili yorumlarınızı lütfen bu yazıya yapmayın, yayınlamayacağımı şimdiden bildiririm. Konu birçok internet sitesinde tartışılıyor lütfen oralarda yorum yapın. Ben bu skandalın bize gösterdiği başka bir(sadece bir) durum hakkında yazı yazacağım ve yorumlarınız bu yönde olursa seve seve ve şimdiden teşekkür ederek yayınlarım.


Memurlar.net başta olmak üzere birçok öğretmen adayı internette görüş bildiriyor. Tv ekranlarında fikirlerini paylaşıyor. Ve ben düşünmeden edemiyorum.;

Ya biz ne biçim öğretmenler yetiştiriyoruz. Bu skandal sürecinde söylenen öyle sözler var ki! Bunlar bir öğretmene yakışır mı? Bir üniversite mezununa yakışır mı? Bir insana yakışır mı?

Televizyonda izledim, yeni mezunumuz 3 aydır işsizim diyor ve demediğini bırakmıyor. Ya sen hangi ülkede yaşıyorsun? Yıllardır işsiz öğretmenler var. Dershanelerde öğle yemeğine çalışan stajyerliğini kaldırmaya çabalayan mezunlar var. Fabrikaya işçi olarak girenler var. Evlenip ev hanımı olanlar var. 3-4 yıl KPSS’de başarısız olup intihar edenler var. 3 aydır işsizmiş ah canım benim, sen bir etrafına baksan diyorum.

Adalet yerini bulsun diye değil! Sadece gösterdikleri başarı doğrultusunda Genel yetenek ve Genel Kültür testlerinin iptalini veya iptal edilmemesini isteyen öğretmen adaylarımız var. Bir insan bu kadar alçalır. Birileri soru çaldı diye yangından mal kaçırmanın anlamı var mı? Bu testler çalındıysa sırf başarılıyım diye bu testlerin iptal edilmemesini istemek doğru mudur? Veya bu testlerde gerçekten yasadışı bir durum sözkonusu değilse bu testlerdeki başarısızlığı telafi etmek için onların da iptalini istemek dürüst bir davranış mıdır?
Bakıyoruz belirli şahısların internet sitelerindeki yorumlarına; Eğitim bilimleri testinin iptal edilmesi konusunda görüşlerinde ÖSYM’ye YÖK’e Hükümete, Yargıya, veriyor veriştiyor. Eğitim bilimlerinin iptalinden sonra GY ve GK testlerinde sorun olmadığı yönündeki açıklamaların ise savunucusu oluveriyor. İncelenmiş sorun yokmuş bu testler niye iptal olsun ki diye yazıyorda yazıyor. Ne oldu kardeş! devlet organlarına aniden güvenir oldun. Ya da bunun tersi; sevgili adayımız sınavdan çok düşük not almış yeni bir fırsat doğdu gözüyle tüm sınavın iptalini istiyor. Allah aşkına yarın sen öğretmen olacaksın sen böyle yaparsan öğrenci ne yapsın? Bu ne ahlaksız, çıkarcı bir davranıştır, sen zaten sorular çalınmasa da atanamayacaktın, senin puanın düşüktü

Sayın YARIMAĞAN veya başka biri eleştirilecekse bu eleştiriler; açıklamalarıyla, görevini yerine getirip getirmemesiyle, ihmalkarlığıyla alakalı olmalıdır. Hiç kimsenin bir insanın haysiyetine, şerefine, dürüstlüğüne dil uzatma hakkı yoktur. Küfür ve hakaretlerinizi lütfen içinizden ediniz. Bir üniversite mezununa bunlar yakışmaz. Çocuk değilsin artık. Kendin için adalet isterken hakkında hiçbirşey bilmediğin, yargının bir karara varmadığı birilerini hırsızlıkla, şerefsizlikle suçlayamazsın. Görevini yapmamıştır dersin. Açıklamalarının yersiz ve yanlış olduğunu söyleyebilirsin. Ama hakaret edemezsin.

1-2 şey daha var ama neyse bu kadar yeter sanırım. Çok da eleştirmek istemiyorum. Sonuçta öğretmen adaylarımızın içine düştüğü durum ortada. Gerginler, öfkeliler haklılar tabi! Zaten genel durum çok kötüydü soru çalınması da tuz biber oldu.

Tabi içinde bulundukları psikoloji onlara her istediklerini söyleme hakkı vermez. Dikkatli olmak gerekiyor. Bir öğretmenin sabır, sağduyu, hakkaniyet nedir çok iyi bilmesi gerekir. Hatta şöyle diyelim; bunları bilmeyen öğretmen değildir.


Bir öğretmen adayı hayal ediyorum. Eğitim bilimleri sınavı çok kötü geçmiş bir öğretmen adayı. Sorular çalındığı için yeniden yapılacak olan sınava girmiyor.'' Ben bu sınavdan başarısızdım hiçbir şekilde atanma umudum yoktu ve benim yapılacak sınava girip şimdi yüksek bir puan almam önceki sınavda benden daha iyi yapmış kişilerin hakkını yemek olur'' diye düşünüyor. Var mıdır sizce böyle birisi? Ben böyle bir karar alabilirmiydim bilmiyorum. Keşke böyle birisi varsa onu tespit edebilsek. Ve istediği okula kayıtsız şartsız öğretmen yapsak. Çünkü bizim böyle birilerine ihtiyacımız var.

| Bu yazıyı arkadaşına gönder

5 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. x dedi ki:
 2. matematik öğretmenliği ile ilgili yazılarını zevkle okurken,yukardaki yazına çok üzüldüm.otur yazdığın yazıyı yeniden oku.empati yap lütfen.yanında da bir bardak su olsun.(saflıktır,temizliktir)

   
 3. x dedi ki:
 4. sen rahatsın değil mi?

   
 5. x dedi ki:
 6. hırsızlara da değinir misin?

   
 7. x dedi ki:
 8. yoksa sen misin? :)

   
 9. Harun dedi ki:
 10. Bir bardak su içmedim ama yazıyı yeniden okudum. Tıpkı ilk okuduğum zaman ki gibi yazıya yapılabilecek en mantıklı eleştirinin son paragrafa olacağını düşünüyorum. Çünkü orada mantıksal bir hata yaptığım söylenebilir.
  Mesela birisi veya siz şöyle deseydiniz;

  ‘‘Hocam sonuçta bu KPSS sınavı zaten gereksiz bizlerin diploması var. Hadi diyelim ki yine de gerekli, ben iptal edilmiş sınav zamanı değil bugün öğretmen olmaya hazırım ve uygun konumdayım. İptal edilen sınav zamanı değil gerekli olan artık her neyse şimdi bende olabilir. Bu yüzden iptal edilen sınavdan düşük puan bile alsam yeniden sınava girmemi eleştirmeniz hatadır. Sınavdan düşük puan alanı öğretmek atamak ise saçmadır. ’’

  Haklısınız, son paragraftaki görüşlerimi geri alıyorum derdim.

  Ama ne yazık ki siz son paragrafı eleştirmeyi bırakın, diğer paragraflardaki hakaret eden insan profili çiziyorsunuz. Ve maalesef siz benim yazdıklarımı doğruluyorsunuz.

  Ben soruları çalan veya sızdıran kişilere sahip mi çıktım?
  Ben suçluları cezalandırmayan şahısların arkasında mı durdum?
  Ben sadece, bakın ben konunun şurasına değineceğim dedim ve fikirlerimi söyledim. Dediğim gibi son paragraf dışındaki görüşlerimin hala arkasındayım.
  Size, bakın Sana demiyorum, Size yukarıdaki yorumlarınızı iade ediyorum.