YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

Sınavı az sonra değerlendiririz.Küçük bir hatırlatmayla başlayalım;
Bu bir üniversiteye giriş sınavıdır. Sıralama sınavı, ortaöğrenim müfredatıyla örtüşmesi gereken bir sınavdır, bu sınava tüm lise türlerinden öğrenci girmektedir, bu bir matematik olimpiyatı değil. Ve bu açıdan değerlendirilmelidir. Sınava zor diyen olur, kolay diyen olur anlayışla karşılarım. Fakat beni bir öğretmen modeli çok rahatsız ediyor. Biraz yoğun olduğum için bu yazıyı farkında olduğunuz gibi biraz geç yazıyorum. Bu süre zarfında forumlarda, web sitelerinde çeşitli matematik öğretmenlerinin yorumlarını okudum. Artık bu sınavı değerlendirirken öğretmenlerimiz;
''Adam gibi hiç soru yok Hepsi basit, sıradan sorular Aaa biz boşuna öğrencileri kasmışız, bu ne ya''
gibi cümleler kurmasa diyorum.
Ya hocam git yazılıda sor sen o soruları. ÖSYM'nin amacı nedir hiç düşündün mü? İlk 100 sıralaması için 2-3 tane hadi bilemedin 4 tane soru sorsunlar tamamdır. Bu sınavdan ne bekliyorsun ki sen? Yok dershane hocasıysan , o zaman sen dershanenin amacını bilmiyorsun? Ya da fazladan misyon yüklüyorsun. Bu ne ya her sene her sene aynı mantıkla, aynı açıdan sınavı aşağılamalar.
Yok ben gıcık oluyorum bu işe; Kimi dershaneler ve yayınlar sınavla alakası olmayan soru tipleriyle iyi dershane ve iyi yayınevi, kimi dershane hocaları kazık sorularıyla iyi öğretmen oluyor ya ne diyeyim.
Lise öğretmeni olursun öğrencilerinin altyapısı varsa okulunda her türlü seviyede matematik işlersin. Zaten böyle yapmalısın, matematik demek ne üniversite sınavıdır ne de lise müfredatıdır. Bu konuda özgürsün ve öğrencin öğrenmeye aç ise diferansiyel denklem bile anlatsan kimse sana niye anlatıyorsun demez.
Dershane öğretmeniysen yine ne anlatırsan anlat, hangi soruları çözersen çöz, banane kar amaçlı kurum ne de olsa, işine öyle geliyordur yukarıda bahsettiğim nedenden, hadi ona da tamam. Ama sınavı değerlendirirken lütfen görüşlerimize biraz dikkat edelim. Bu ülkede dershaneye gidemeyen, lisede dersleri boş geçen, kendi başına evde sınava hazırlanan öğrenciler var. Senin kazık sorularını evde nasıl öğrensin, nasıl çözsün bu öğrenciler. Al başına çal sorularını!
Ya ben öfkelenince iyi mi yazıyorum ne:)

2010 lys matematik 1. soru ve çözümü

2010 lys matematik 2. soru ve çözümüİyi olmuş bu soru. Fonksiyon olarak değerlendirmek saçma olur çarpanlara ayırma sorusu daha çok, biraz uzun gibi gözükse de öğrenci her basamağı yazmak zorunda değil, ben anlaşılsın diye uzattım.

2010 lys matematik 3. soru ve çözümü

2010 lys matematik 4. soru ve çözümü b sayısında görüldüğü gibi 3 çarpanı var. Ya yukarıdaki gibi tek tek yazarız seçenekleri ya da !
Ben şöyle düşündüm; 3'ün yanına gelecek olan sayılar 40 çarpanları olan 2,2,2,5 asallarının kombinasyonları olduğuna göre, bu asalların bütün kombinasyonları 40'ı böleceğine göre , sonuçta bu kombinasyon sayısı 40'ın pozitif bölenlerinin sayısıdır.

2010 lys matematik 5. soru ve çözümü

2010 lys matematik 6. soru ve çözümüSoruda sıkıntı olduğunu söyleyenler var. Örtenliği görseler de sanırım sorunun başındaki gerçel sayılardan ifadesini gözden kaçırıyorlar, soru temiz.

2010 lys matematik 7. soru ve çözümü7. soruyla alakalı tartışmalara açıklama tıklayınız.

2010 lys matematik 8. soru
2010 lys matematik 8. sorunun çözümüKüçük yazmak için kurşun kalemle çözmek zorunda kaldım. Uzun ama sonuçta 10 saniyelik sorularda olduğu için bu sorunun sorulması güzel. Önemli birşeyi ölçüyor sonuçta.

2010 lys matematik 9. soru ve çözümü

2010 lys matematik 10. soru ve çözümüBu soruya çözüm ne yazayım ki bakıp işaretlenecek işte!

2010 lys matematik 11. soru ve çözümüBu güzelim soru (-π,π) aralığından dolayı yavan bir hale gelmiş. Ya bu aralık başka birşey olacak şekilde soru düzenlenseymiş. Ya da hiç olmazsa fonksiyonun tanımındaki eşitlik kısmı küçük kısmına dahil edilseymiş.

2010 lys matematik 12. soru ve çözümüTamam bende çok severim , çok çok çok önemlidir fonksiyonlar, her fırsatta fonksiyon anlatırım öğrencilere, fakat soru sayısı biraz fazla olmamış mı?

2010 lys matematik 13. soru ve çözümü

2010 lys matematik 14. soru
2010 lys matematik 14. sorunun çözümü

2010 lys matematik 15. soru ve çözümü

2010 lys matematik 16. soru
2010 lys matematik 16. sorunun çözümüTembelliğim tuttu bu soruda:)

2010 lys matematik 17. soru ve çözümüZaten kombinasyon yok, bari olasılığın içine kartezyeni karıştırmasaymışsınız.

2010 lys matematik 18. soru ve çözümü

2010 lys matematik 19. soru ve çözümüÖzellikle yazmadım 2Sinx.Cosx yerine Sin2x diye. Sonuçta bilmeden soru çıkıyor diye.

2010 lys matematik 20. soru ve çözümü
2010 lys matematik 21. soru ve çözümü
Ben dönüşüm-ters dönüşüm formüllerine gıcık olduğum için formülü çıkarttım önce:)

2010 lys matematik 22. soru ve çözümü

2010 lys matematik 23. soru ve çözümü

2010 lys matematik 24. soru ve çözümü

2010 lys matematik 25. soru ve çözümü

2010 lys matematik 26. soru ve çözümü

2010 lys matematik 27. soru ve çözümü

2010 lys matematik 28. soru ve çözümü

2010 lys matematik 29. soru ve çözümüGıcıklığa böyle çözdüm. Hadi fonksiyonu anladım. Tamam bende logaritmaya bayılırım. Aynı kafadanız. Ama 4 tane de sorulmaz ki ya! Yani sonuçta logaritma, her konunun içine yerleştirirsin. Saf 4 logaritma sorusu yerine bari trigonometriyle, matrisle, toplam sembolüyle vs. birleştirseydiniz.

2010 lys matematik 30. soru ve çözümü

2010 lys matematik 31. soru ve çözümüEvet sıkıntılı soru, biz lisede dizinin sıfırıncı terimi olmaz diyoruz.

2010 lys matematik 32. soru
2010 lys matematik 32. sorunun çözümü

2010 lys matematik 33. soru ve çözümü

2010 lys matematik 34. soru ve çözümü

2010 lys matematik 35. soru ve çözümüHangi öğrenci bunu matrisle çözer ki?

2010 lys matematik 36. soru ve çözümü
2010 lys matematik 37. soru ve çözümü


2010 lys matematik 38. soru ve çözümü

2010 lys matematik 39. soru ve çözümü

2010 lys matematik 40. soru ve çözümüGüzel soru.

2010 lys matematik 41. soru ve çözümüBence bu soruyu türev diye değil grafik çizimi diye sormuşlar. Grafikten anlayan için soru çok kolay. Bu soruya bayıldım.

2010 lys matematik 42. soru ve çözümü

2010 lys matematik 43. soru ve çözümü


2010 lys matematik 44. soru ve çözümü

2010 lys matematik 45. soru ve çözümü

2010 lys matematik 46. soru ve çözümüSınır değişimini anlamadıysanız 47. sorunun altındaki yazdıklarıma bakınız.

2010 lys matematik 47. soru ve çözümüSınır değişimi ile ilgili soru geliyor cevap verdiğim bir e-posta metnini buraya direkt yapıştırıyorum herhalde anlarsınız.
Değişken değiştirme yaptıktan sonra yeni integralin sınırları u olduğu için eski sınırlar geçerli değildir. İki yol vardır.
1) Belirsiz integral gibi u ya bağlı çözersiniz, bulduğunuz cevabı sonra en baştaki yazdığınız eşitliğe göre tekrar x e çevirir ve x'in sınırlarını yazarsınız.
2) (BEN BUNU YAPTIM) u ya göre yeni sınırları eşitliğe göre bulursunuz. 2x+1= ukare dediğimize göre x=0 için u=1 x=4 için u=3 çıkar

2010 lys matematik 48. soru ve çözümü

2010 lys matematik 49. soru ve çözümüBu soruda bölümün türevini göremeyen öğrenci bir fonksiyon oluşturup soruyu çözebilir. Evet grafik eğri ama sonuçta matematikten anlayan bu soruda fonksiyonun kaçıncı dereceden vs. olduğunun bir önemi olmadığını anlar. Sonuçta grafikteki bilgileri doğrulayan her fonksiyon bu sorunun cevabını verir. Atıyorum f(x)=ax+b şeklinde olsun deyip, f(1)=1 , f(3)=4 yazıp ave b'yi bulup bu fonksiyonu kullansanız soruyu çözersiniz.

2010 lys matematik 50. soru ve çözümü2010 LYS 1 MATEMATİK GENEL DEĞERLENDİRME

Zor mu kolay mı diye değerlendirmemek lazım bu sınav yeni bir sınavdır. ÖYS'den bile çok farklıdır. Problem(işçi,faiz vs.) bile sormadılar.
Soru dağılımı kötü ama mazaretleri var.
Her konunun temel bilgilerini sormuşlar, girift, üç-dört konuyu aynı anda bilmen gereken soru yok. 2-3 soruda birkaç şey birden bilmek gerekiyor.Mazaretleri var.
Bence mazaretleri şu;
Ardından 30 tane geometri sorusuyla bu sınav oldukça ağır bir sınav. Kolay değil 80 soruyla uğraşmak. Canları isteseydi çok rahat dökebilirlerdi bu sınavda. Ama bunu istememişler. Herşeyin en önemli kısmını sormaya çalışmışlar. Bu da sınavı basit-yavan göstermiş. Kombinasyon ve olasılığa ayıp etmişler bu olmamış. Ama geriye kalan herşeyde limit, türev, integral, fonksiyon, trigonometri,logaritma, karmaşık sayılar, matris vs. hep temel bilgiler, öğretmenlerin konuya giriş örnekleri gibi sorular sormuşlar. Konunun özünü sormaya çalışmışlar.
Biraz gergin hazırlamışlar , kolay değil biraz zor sorsan herkes dökülebilir. İlk defa yapıyorlar bu kadar ağır bir sınavı. Madem problem sormayacaklardı bari 50 değilde 40 tane olsaymış soru sayısı, daha güzel olurdu bence.
50+30 soru olduğundan birkaç farklı konu bilgisinin tek soruda kullanıldığı soru sormamışlar. Kazık sormayın, zor sormayın ama karmaşık sayıyla matrisi, logaritmayla trigonometriyi birleştirmek lazım. Trigonometri-logaritma formüllerini ezbere bilmek 8-9 soru çözdürmemeli öğrenciye. Biraz kafa çalıştırsın.

Konunun özünü sormakla düşünmeyi, çıkarsamayı, bağlantı kurma gibi eğitim dünyasının ve toplumsal olarak daha çok ihtiyacımız olan şeyleri ölçmemişler.

Ama dediğim gibi mazaretleri var, soru sayısı 40'a inerse daha iyi olur. Bence sıkıntı buradan. İnmese de önemli değil. Çok net bir şekilde görünüyor ki bu sistem fazla ileri gitmez, bambaşka sorunlar var çünkü!!!

, , | Bu yazıyı arkadaşına gönder

108 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. diskriminant dedi ki:
 2. Yazdıklarınıza katılıyorum.Ne yani yazdıklarınızla karışım mı oluşturuyorum.:)YGS soruları ile ilgili yazınızı okumadan yaptığım yorumdan sonra yazınızı okuyunca benim ifadelerimin zaten sizin yazınızda geçmiş olduğunu gördüm.E böyle demeliyim o zaman:)
  36. soruyu görünce matematik özel öğretim yöntem ve teknikleri final sınavında hocamın sorduğu soruyu hatırladım...Orada öğrenci tanımı biliyorsa;yani "bırakın tanım-teoremi de soru çözelim hocam" tipinde bir öğrenci değilse hemen sorunun şıkkını işaretliyecekti diye düşünüyorum.

   
 3. Harun dedi ki:
 4. 36. soruya bakayım derken 37 de limite eşittir sıfır yazıp sonrada L'hospital uyguladığımı ve birkaç soruda daha böyle hatalar olduğunu gördüm. Kimse çözümlere bakmıyor ya da anlayıp geçiyor. Neyse ben gözüme çarpanları düzelttim.

   
 5. diskriminant dedi ki:
 6. Sizin de daha önceki yazılarınızdan birinde ifade ettiğiniz gibi matematiksel ifadelerle özellikle bilgisayar ortamında uğraşmak gerçekten zor bir şey.37. soruda o/o demek istemiş olacağınız bu yüzden açık diye düşünmüştür herkes.

   
 7. 2012öys dedi ki:
 8. acıklamalar net ve güzel calısma.tesekkürler...

   
 9. aslı dedi ki:
 10. cok gusel elinıze saglık bu sene 11 sınıfa gectım cozebıldıgım soruları cozdum(21.soruya kadar cozebıldım dıerlerını ıslemedık) bı yere kafam takıldı 8 soruyu hıc yapamadım acıklarmısınıs

   
 11. Harun dedi ki:
 12. Rica ederim.
  Birleşme özelliği tanımını size örneklerle hatırlatalım. Reel sayılarda
  a+(b+c)= a+(b+c) ise toplamı işleminin birleşme özelliği vardır. VAR
  a-(b-c)=(a-b)-c ise çıkarma işleminin birleşme özelliği vardır. YOK
  a.(b.c)=a.(b.c) ise çarpma işleminin birleşme özelliği vardır. VAR

  Tanımı yazarsak; Bir K kümesinde tanımlı * işleminin birleşme özelliği varsa
  A*(B*C)= (A*B)*C olmalıdır. (A,B,C K’nın elemanları.)
  Yukardaki soruda eşitliğin sol ve sağ taraflarını ayrı ayrı bulup eşit olup olmadıklarına baktım. Yalnız 2. işlemde eşit geldi.

  Ödev: Kapalılık özelliği nedir?
  Not: 35. soruyu zaten yaparsınız. 41’i inceleyin.

   
 13. Esin dedi ki:
 14. Hocam 7. soruyu ben anlamadım htalı şimdi.

   
 15. Harun dedi ki:
 16. Hayır hayır, biz matematik-hata etiketli yazılarda hatalı soruları değil. Hatalı çözümleri inceliyoruz. İyi hatırlattınız ben unutmuşum bu soruyla ilgili yazıyı ben bu akşam yazayım. Sorudaki sorunu değil öğrencilerin çözüm yöntemindeki hatayı inceleyeceğiz.

   
 17. Sinan dedi ki:
 18. hani 80 soru zor demişsiniz yani bu sınav seneye de böyle mi olur ? inşallah yani umutlarım o yönde 12ye geçen biri olarak hazır 11i hatırlıyorken soruları yapmak çok kolay oldu bari seneye de bu sistem dursun biraz derece yapalım

   
 19. aslı dedi ki:
 20. meslek lisesinden mezun ve 2 yıl mat görmedigim için dershanede bu sene zorlanıyorumm . soruların çözümü güzel aklada yakında, hiç görmeyen biri dershanede 1 kez gördügünde bu soruları başarılı bir şekilde yapabilir mi ? eger çevabınız 'çok çalışmak gerekir' olursa , mat 2 nin hangi konusuna çalışıçam vakit te yeter mi :S

   
 21. Harun dedi ki:
 22. 1) Çarpanlara ayırma
  2) Denklem çözme
  3) Üslü-Köklü sayılar
  4) İkinci dereden denklem ve eşitsizlik.
  5) Fonksiyon
  6) Parabol
  Bu 6 konu iyi öğrenilmeli, gerçek mat-2 Trigonometri ile başlar ve trigonometriyi çok iyi öğrenir ve yukarıdaki konuları da biliyorsanız diğer konuları anlamakta zorluk çekmezsiniz.

  Ama mesele çalışmaktır. Pes etmemektir. Anlamadığını inadına öğrenmektir. Yapamıyorum diye bırakmamaktır. Sene başındaki performansı bahar aylarında ve LGS sonrasında da gösterebilmektir. BAKINIZ;

  http://www.haruneskar.com/2008/09/12-siniflara-ss-tavsiyeleri.html

   
 23. Hülya dedi ki:
 24. yapmayın lütfen.. bu sorulara hala kolay mıı diyosunuz_?

   
 25. Harun dedi ki:
 26. ''Her konunun temel bilgilerini sormuşlar''
  ''Herşeyin en önemli kısmını sormaya çalışmışlar.''
  ''Konunun özünü sormaya çalışmışlar.''
  Gibi cümleler kurdum. Dayandığım temelde 2008 ve 2009 mat2.
  Şu sorular zor diye örnek üzerinden bir yorum yapsaydınız daha sağlıklı bir cevap verebilirdim. Sizce kaç tanesi ve hangileri zor?

   
 27. sinan dedi ki:
 28. ya hocam aynen bu şekil gelsin bi dahakii sene ayhni olyr inş...

   
 29. Anonim dedi ki:
 30. hocam seneye mat 1 ve mat 2 sizce daha zor olur mu ?

   
 31. Harun dedi ki:
 32. Valla ne desek boş. Önce zor kavramı hakkındaki tanımınızı bilmem gerekir galiba, çünkü bir öğrenci için genelde zor demek kendinin yapamadığı, yapmakta zorlandığı demektir ki bunun pek objektif bir düşünce olduğunu sanmıyorum.

   
 33. doktor paris dedi ki:
 34. bu niy arkadaş yaaa :D ben tıp istiyom hacııı. bu sorularla nasıl kazancam bilmiyorum. kim soruyo bu soruları kim kim kim ? :D bu arada cevaplamanız çok güzel olmuş çok işime yaradı zekana sağlık ağaa :D sevgiler selamlar :D

   
 35. Harun dedi ki:
 36. EYVALLAH BABA:)

   
 37. Anonim dedi ki:
 38. teşekkürler çok yardımcı oldu

   
 39. T2UBA dedi ki:
 40. mrb hocam ben 2009 da sınava grmıstım yanlıs tercıh yaptım ve gtmedım puanım düştü bu yılda sınava grmedım sımdı tekrar hazrlanıyorum ara verdım baya derslere yanıden baslaması zor oldu evde hazrlanıyorum va aynı zamnda çalısıyorumda benım için ne tavsiye edersınız ikisini bir götürebilir miyim yoksa işten çıkayım mı:D of kafam cok karısık hayatım alt üst oldu ne yapcamı bilemıyotum...

   
 41. Harun dedi ki:
 42. Hedefiniz nedir? Hangi üniversite ve bölüm?
  Kaç lira alıyorsunuz çalıştığınız işten ve kaç saat, kaç gün çalışıyorsunuz?
  2009'da hangi bölümü kazanmıştınız?

   
 43. T2UBA dedi ki:
 44. hedefim diş hekimligi çok istiyorum ama inancım çok azaldı 2009 da biyolojiyi kazanmıstım ama istemeyerek yazdım tercıh bile yapmak istemıodum işse sadece pazar tatıl ama cıkmayı dusunuyorum gecıcı olarak grmıstım zatn aksi halde cok zor olur benm için ama dedım gibi kendıme olan guvenım gitti ve calısma istegı hiç yok

   
 45. zyprexa dedi ki:
 46. slm harun hocam...ben 35 yaşında ,1997 yılında marmara iktisattan mezun biriyim ...içimde hep hukuk okumak vardı..şimdi işadamıyım ve bu yıl vakıf ün. hukuk okumaya karar verdim..bunun için dersaneye başladım..bunca yıldan sonra eski bilgileri hatırlamak zor geliyor..benim 25 matematik ve 15 geometriye ihtiyacım var lys de...nasıl bir çalışma tavsiye edersiniz...her konuyu iyimi bilmeme lazım yoksa bazı konulara daha mı önem vermeliyim..

   
 47. Harun dedi ki:
 48. @T2UBA Bence işten ayrıl ve elinden geldiği kadar çabala ve iyi kötü bir yere gir.Diş hekimliği için uğraş baktın olmuyor üzülme mutluluk ve huzurun nerde olduğunu bilemezsin. Hatta paranında. Senin gibi yapan bazı öğrencilerim iş ve para kazanmaya alışıp soğudular okumaktan. Sen daha kaybetmemişsin o ruhu ve pes etme. Yoksa yıllar sonra ya keşke bir bölüme girseymişim dersin. Şimdi aldığın para ve iş seni yanıltmasın git okulunu oku. Okul sadece iş için okunmaz aynı zamanda prestijdir, statüdür, kültürdür.

  @zyprexa 25 matematik neyse ama geometri zorlayabilir diye düşünüyorum. Geometri'ye dikkat edin zaten zorlanıyorsunuzdur diye tahmin ediyorum. Matematik için iyi ve güvendiğiniz bir matematikçinin yardımcı olması lazım aslında. Çünkü hiçbir konuyu elemenizi tavsiye etmem. Her konunun bazı derin yerlerini elemek sizin için daha iyi olur diye düşünüyorum.
  Siz hukuk kazanırsanız tahminim 25-15 netlerle değil. 30-10 gibi netlerle kazanacaksınız.

   
 49. T2UBA dedi ki:
 50. Şu an çalıştıgım iş ve ortam bana okumanın değerini daha çok hissettirdi çalışmaktan çok okumayı istiyorum ama hem çalışıp hemde okumak zor oluyor derslere adapte olamıyorum bu yüzden bende çıkmayı düşünüyordum çıkıp çabalıcam inş olur...

   
 51. zyprexa dedi ki:
 52. aynen dediğiniz gibi hocam..geometride o eski yıllardaki gibi soruya bakınca görme duyumu kaybetmişim...bunun için tavsiyeniz cok soru türü çözmek mi olur?

   
 53. Harun dedi ki:
 54. @T2UBA İnşAllah

  @zyprexa Tabi ki çok soru çözmekle olur ama piyasada ki zor kaynaklardan çalışmayın. Hem zaman kaybı hem de moral bozar. Orta zorluktaki kitaplardan soru çözün, bol çözün.

   
 55. ASLANBURSA dedi ki:
 56. HOCAM 36 YAŞINDAYIM EVLİYİM 2 ERKEK ÇOCUK BABASIYIM .9 VE 6 YAŞLARINDA.MYO ELEKKTRİK MEZUNUYUM.YAKLAŞIK 15 YIL ÖNCE ÖNLİSANSTAN MEZUN OLDUM.MESLEK LİSESİ ÇIKIŞLIYIM.HEP BİR ELEKTRİK MÜH.OLMAK İSTEDİM,FAKAT MALUM TEMEL ZAYIFLIĞI VS.SADECE MAT 1 DEN ANLIYORUM ÇOK OKUMAK İSTİYORUM.AMA BAŞARAMIYORUM.GÜNDE YAKLAŞIK 10 SAAT ÇALIŞTIĞIMDA 2000 TL MAAŞ ALABİLİYORUM.YİNE TEKRARLIYORUM ÇOK OKUMAK İSTİYORUM.BANA NE ÖNERİRSİNİZ.LÜTFEN ÇOK AÇIK YAZARMISINIZ.İSTERSEM BAŞARABİLİRMİYİM.NE DERSİNİZ.BANA BİR YOL ÇİZERMİSİNİZ SAYGILAR!KAZANACAK SEVİYEYE GELEBİLİRMİYİM YADA O SEVİYEYE GELEBİLMEM İÇİN NELER YAPMALIYIM SİZCE LÜTFEN BANA BİR YORUM YAPARMISINIZ?SİZİN GİBİLERİNE İBRETLE BAKIYORUM HEP SİZİN GİBİ OLMAYI İSTİYORUM.NE YAPMALIYIM HOCAM NASIL DAVRANMALIYIM?ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

   
 57. Harun dedi ki:
 58. Öncelikle düzelteyim ibretle bakılacak birşey yok. Ben kimim ki! Cevabı ben vereyim; hiçbirşey. Mütevazilik falan değil. Gerçeği söylüyorum hiçbirşey.
  Ben yorumunuza ayrıntılı cevap vereceğim daha sonra ama önce bir soru sormam lazım. Onun cevabını almak istiyorum. Siz Elk. Mühendisliği okurken aile geçiminizi nasıl sağlayacaksınız?

   
 59. üzgünümm.. dedi ki:
 60. ah hocam ah napsam ne etsem bilemedim.. mat2 yi mi çalışsam mat 1 e mi kafa yorsam problem sorularını zaten çözemiyorumm off offf..

   
 61. büşra dedi ki:
 62. merhaba hocam.Bu sene sınava 2. girişim.Geçen sene yapamadığım yer(mat için) sadece problemler ve olasılık tarzı sorular oldu.Bunları daha rahat öğrenmek için neler yapmalıyım.Hedefim HUKUK.Cevaplarsanız çok memnun olurum.

   
 63. 13 dedi ki:
 64. çok teşekkürler....bunlar çok işime yaradı

   
 65. Harun dedi ki:
 66. @13 Rica ederim.
  @Büşra Kendi başınıza yapabileceğiniz en iyi çalışma olabildiğince çözümlü örnek çözmektir ve çözümleri incelemektir. Ama aslına bakarsanız en doğru olan şey bir öğretmenin sizin yanınızda olabildiğince fazla soru çözmesidir. Böylece sizin denklem kurma yeteneğiniz gelişecektir. Problemlerdeki temel sorunda budur. Okuduğunuzu anlama ise bu çözümler zarfında geliştikçe hem problemler hemde olasılık konusundaki sıkıntılarınız azalır.
  Ama olasılık ve kombinasyon her zaman bela bir konudur. Her şeye rağmen denemelerde soru kaçırdığınızda moraliniz bozulmasın umarım gerçek sınavda yaparsınız.

   
 67. büşra dedi ki:
 68. Çok teşekkür ederim.

   
 69. 'Burak dedi ki:
 70. Hocam Mat-2yi fulle yakın çekiyorum. Tek sıkıntım Geometri temelim olmadığı için.Beslenme ve diyetetik istiyorum Geometri dersi için bi tavsiyeniz varmı?

   
 71. Harun dedi ki:
 72. Kaç net yapıyorsunuz geometriden şu an?
  12. sınıf mısınız yoksa mezun mu?

   
 73. 'Burak dedi ki:
 74. Mezunum hocam. Ygs geo.da sıkıntım yok. geçen sene Lys geometride 16 net yapmıştım. 25 üstüne çıkmam gerek. tavsiyeniz varmıdır?

   
 75. Harun dedi ki:
 76. Tam olarak sorunu sizi tanımadan tespit edemem ama tahminlerim doğrultusunda size şunu tavsiye ediyorum;
  Konu konu çalışıp test çözdükten sonra, yani konu sonrasında, genel tekrar testi veya deneme çözmeye ağırlık verin.
  Ben sizin atıyorum benzerlik testini çözerken çok sıkıntı çekmediğinizi ama denemelerde soru kaçırdığınızı tahmin ediyorum.
  Yani sınavda göremiyorsunuz. Bunun sebebi de şudur;
  Öğrenci benzerlik testinde olduğunun bilinciyle test çözerken soruda benzerlik arar,bulur ve çözer. Ama sınavda bunu göremez.
  Bunu geliştirmenin en iyi yolu da karışık test çözmektir.
  Gelişmelerden haberdar etmeniz dileğiyle. Başarılar...

   
 77. MERT TTRI dedi ki:
 78. hocam 9.sinifta 75,87 10.sinifta 70 11.sinifta 79 12.siniftayim buda 80 olsa okul puanim kac olur acaba.marmara iktisati cok istiyorum evimede cok yakin.385 puan.suanda ygs denemelerinde 300 yapiyorum lys denemeside olduk ama daha pek konu islemedik oda 250 simdilik sizce ygs ve lys ye bu kadar zaman kala pek bir ilerleme olurmu cok,bu universite icin 385 puan yapabilirmiyim.tavsiyelerinizi bekliyorum.

   
 79. Harun dedi ki:
 80. Tabi ki yapabilirsiniz herşey yolunda bence. Sedece moral bozukluğu, bıkkınlık ve stresle başa çıkmayı bilin. Özellikle havalar ısnırken dikkat!
  Bkz; http://www.haruneskar.com/2008/09/12-siniflara-ss-tavsiyeleri.html

  Başarı puanınız konusunda yardımı okul rehber öğretmeninden alın. Geçen sene diploması size yakın birinin puanı kaç geldiyse size de aşağı yukarı o puan gelir.

   
 81. emel dedi ki:
 82. hocam en başta yaptığınız yoruma bayıldım.. bizi ne kadar iyi anlıyorSunuz..artık o kadar sıkıldım ki inSan yerine bile koymuyorlar nerdeyse bizi .sosyal hayat diye birşey kalmadı zaten.okul dersane ev..bide üstüne sınav Sorularını şifreleSinler.iyice altüSt olduk

   
 83. Anonim dedi ki:
 84. hocam meraba ben lise son sınıf öğrencisiyim bu senenin başında matematikten hiç haberim yoktu iki negatif sayıyı toplayamıyordum bütün yaz uğraştım çok çalıştım netlerim çok arttı üst üste dersanedeki sınavlarda birinci oldum ama ygsye hasta girdiğim için 78 net yapabildim matematik netim 17, 2 yanlışım var eşitağırlık öğrencisiyim bu kadar düşük net beklemiyordum moralim çok bozuldu çalışmayı nerdeyse bıraktım ama boşa giden emeklerim aklımdan çıkmıyor çok huzursuzum çok istiyorum aslında üniversiteyi ufaktan çalışmaya başladım bu arada matematik 2 sıfır tabi bişeyler öğrendim ama trigonometri bilgim hiç yok heryerde karşıma çıkıyor karmaşık sayı öğreniyorum bi bakıyorum trigonometri türev öğreniyorum yine o ezbere bişeyler yapıyorum ama soru biraz değişince hiç yorum yapamıyorum vaktimde gücümde çok az sizce benim için hala umut var mı yoksa seneye mi bırakmalıyım

   
 85. Harun dedi ki:
 86. Bir buçuk ay kalmış oturun çalışın elinizden gelen en iyi şekilde. olmazsa zaten çok üzülmezsiniz. Durum ortada çünkü. Ama eğer çalışmaz sonra sınav sorularını görüp ah niye çalışmadım demektense niye çalışmaya sınız? Hem bu sınava şimdi ağırlık verip çalışmak hiçbirşey kaybettirmez size, aksine yararlı birşey. Sanırım sizin birilerinin çalış demesini duymanıza ihtiyacınız var yoksa biliyorsunuz ne yapmanız gerektiğini.Kısaca; Ne bekliyorsun otur çalış.

   
 87. UGUR dedi ki:
 88. Merhaba Hocam Ben Bu Sene 12 sınıfım 10 ay gibi bir zamn kaldı sınava çalışmaya yeni başladım bana nasıl bi yol izlememi önerirsiniz Hukuk fakültesi istiyorum ama meslek lisesiyim istemekten öteye gitmeyecek gibi geliyor bana Dershaneye gidiyorum sizce yapabilirmiyim biraz yardımcı olursanız sevinirim

   
 89. Harun dedi ki:
 90. http://www.haruneskar.com/2008/09/12-siniflara-ss-tavsiyeleri.html

   
 91. ugur dedi ki:
 92. Çok Teşekkür ederim hocam.. Bi sorum daha olcaktı Mat2 ve mat1 konuları baştan başlayarak kaç ayda bitirilebilir?

   
 93. Harun dedi ki:
 94. Kişiden kişiye değişir. Sizi yakından tanımadan bu soruya yanıt veremem.

   
 95. Anonim dedi ki:
 96. aslında sorular çok da kolay değil.ben dershanelerin denemelerini falan daha rahat yapıyorum.

   
 97. Harun dedi ki:
 98. Sanırım benim kafamın basmadığı bir ironi var.

   
 99. gizemmmm dedi ki:
 100. bu yıl sınava grdim ve şimdi lys ye hazırlanıyorum. öyle bi geçmiş senenin sorularını gözden geciriyordumda sizce bu yılda bu kadr anlasılır ve net sorular çıkar mı?malum ösymin soru havuzu boşaltıldı ve ygsde çıkmaz dedğimz sorular çıktıda? şahsen kafam karma karışk

   
 101. Harun dedi ki:
 102. Kendinizi herşeye hazırlayın. En kötüyü düşünün ki sınav anında moralmen çökmeyin. Ben 2011’in 2010’a göre daha zor bir sınav olacağını düşünüyorum. Özellikle geometride sakin olmaya çalışın, geometride dengesiz sorular olabilir.

   
 103. Anonim dedi ki:
 104. EE hocam marifet b.ktan sorularla oğrencileri kasmak değil mantıklı sorularla onları sınava hazırlamak. Sizin işiniz temeli oğretmek detayı değil detay universitede oğretilir (boğaziçi inşaat mühendisliği 2,sınıf:D)

   
 105. Anonim dedi ki:
 106. ''Adam gibi hiç soru yok Hepsi basit, sıradan sorular Aaa biz boşuna öğrencileri kasmışız, bu ne ya diyen öğretmen(ya da onlar kendilerini oyle sanıyorlar) içindi yorumum

   
 107. BetüL dedi ki:
 108. Merhabalar bende geçen yıl sınava girdim.Fakat çalışmamıştım seneye okul olmadan dersaneye rahat rahat giderim diye. Şimdi osrulara bakıyorum da keşke adam akıllı oturup çalışsaymışım.

   
 109. serap dedi ki:
 110. slm!!! ya benim 2. senem dedim ygsde önemlidir oturdum mat1 e çalştmda çlçtım kitap üstüne kitap btrdim nolsa beğenirsinz kaydırma yaptım:( bu gerçekten çok kötü bi durum lysye hiç çalışasm kalmadı sonra anca anca toparlayıp çalşmaya çalıştım ama o olay benm moralimi çok fena bozdu hala aklıma geldkçe sinirlerm bozuluyo offlayp pofflamyı sulu gözlülüğü hiç sevmem ama bu sene mahfoldm ideal ugruna geçen seneyi bıraktım tercih yapmadm gelin görinki bu sene daha kötü oldu bide her işte hayır vardır bakalm hayrmı görecez off off allahm neydi günahm yaa iyice küçük emraha bagladm durumu yine çenem düştü hacı ben çookkk bunaldm kndmi bi yerden atasm var :s walla stresten reflü, egzama çktı nasıl bi gelecek kaygısıymş bu yaa...

   
 111. Anonim dedi ki:
 112. slm
  bnim bu yıl son senem ea öğrencsym lysye hzrlanıyorum ygsyi geçtm aynı zmnanda dersaneyede gidiyrm ama bu yıl bi yere yerlşeceğimi dşnmüyorum hedefm psikoloji üzerine ama dedm ya kznıcğımı dsşnmüyorum bu yıl hem okul hem dersane çok zorladı bni ailm üzerme gelmiyo yni baskıcı deiller ama kzanıcksın inş diolar ne yapmalıyım sizce ltfen yardm edn!!!!!!

   
 113. Harun dedi ki:
 114. Hangi konuda ne tavsiye istediğinizi anlatamadığınızın farkında mısınız? Sanırım stres var ve bunun üstesinden gelmeye çalışıyorsunuz. Bilgisayar başından kalkın ve dışarı çıkın bir kafeye gidin bir arkadaşınızla oturun birşeyler için.

   
 115. Yunus dedi ki:
 116. Bu sınava girmiştim ama bilmiyorum fazla yapamadım 35 civarı yapmıştım.. normal deneme netlerime göre çok düştü bu yönden.. panik yapan biri değilim ama sınavda gereğinden fazla işlem hatası yapmıştım.. belkide dediğiniz gibi bu kadar kolay sorulması beklenmiyordu kolay çıkıncada altında farklı problemler aramaya başladı birçok kişi bnm gibi :) 2010 ygs mat1 den 39 dogru 1 yanlıs yapmıştım oda tahmin edebileceiğiniz gibi mantık sorusuydu :) ama lys girince çuvalladığımı kabul etmeliyim.. çözümleriniz ve eğlenceli yorumlarınız için teşekkür etmek istedim..

   
 117. duygu dedi ki:
 118. bende bu yıl son sınıf öğrencisiyim ve hem dershane hem özel dersler alıyorum ama hala yapamıyorum.aslında bütün formülleri biliyorum ama sorularda heyecandan bişey yapamıyorum. ygs puanım 342. hukuğa girme şansım hiç mi yok. ya da istanbul ünv işletme kazanabilir miyim

   
 119. Anonim dedi ki:
 120. hocam ben 12.snf tm öğrencsym ygs sıralamam ygs 5 te 80 bin civarı.istanbul hukuk fakültesine gtmem için lys de mat ve geo.den kac net yapmam lazım?bir de sorular geçen yıla kıyasla nasıl gelir sizce bir fikriniz var mı?

   
 121. Harun dedi ki:
 122. Teşekkür ederim Yunus.
  Arkadaşlar gerekli puan,net ve sınav zorluk derecesi tahmininden kaçınıyorum.

   
 123. meltem dedi ki:
 124. lys az bi zaman kala eskı soru çözümlemelerine bakmak istedm ve ölesine bı site açtım size denk qeldi qerçekten çok iyi bı öqretici olduqunuzu qözlemledim.. ben ki matematik konularını kavrıyorum fakat pratike dökemiorum!! :( bu sene artık bıttı yınede elımden qelenı son qune kadar yapıcam ama olmazsa,, bana yardım edebılırmsnzz ? ders verıomusunz?

   
 125. Harun dedi ki:
 126. Teşekkür ederim. Umarım bu sene istediğiniz bölümü kazanırsınız ve yardımıma gerek duymazsınız. Evet özel ders veriyorum. Gerektiğinde iletişim formundan kendinizi hatırlatarak iletişime geçebilirsiniz. Başarılar...

   
 127. Ezgi dedi ki:
 128. Harun Eşkar, çözümleriniz ve yorumlarınız için çok teşekkürler gerçekten çok iyi olmuş.Herkesi dinlemeye çalışmanız ve empati kurmanız çok hoş bir şey.. tekrar teşekkürler :)

   
 129. Harun dedi ki:
 130. İlginiz için (daha önceden teşekkür edip cevaplayamadıklarım dahil-kusura bakmayın) ben teşekkür ederim.

   
 131. Anonim dedi ki:
 132. acil cevaplarsanız sevinrim.46 ve 47ç sorularda integralin alt üst değerleri nasıl değişiyor.

   
 133. Harun dedi ki:
 134. 46 ve 47 için açıklamayı yazıya ekliyorum az sonra,daha önceden bir kişi de sormuştu:)

   
 135. ShuLee.. dedi ki:
 136. 16.sorudakı hıç hosuma gitmedı :(:(

   
 137. Cansu dedi ki:
 138. Bu sene sınava hazırlananlardanım ben de, son sınıf öğrencisiyim. Mf puanım 359 sıralamam ise 69bin.İTÜ Matematik Müh. çok istiyorum fakat bu sene olmayacak gibi. Seneye hazırlanabilirim, ruh halim müsait ama öğretmenlerim müfredatın değiştiğini, zorlanacağımı söylüyorlar.Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Eskisehir, Kocaeli veya herhangi bir şehirde bir mühendislik okumalı mıyım? Yoksa İTÜ için bir yıl daha beklemeli miyim? Müfredatın değişmesi, benim iyi bir puan alamamam anlamına gelir mi?

   
 139. Harun dedi ki:
 140. Önce önümüzdeki sınavda en iyi yapmayı düşünelim, hele bir sınav geçsin bunu sonra değerlendirmek daha doğru olur.

   
 141. Cansu dedi ki:
 142. Teşekkür ederim cevabınız için...

   
 143. Anonim dedi ki:
 144. emeğinize sağlık hocam

   
 145. GÖRKEM dedi ki:
 146. hocam 46.47 soruları açıklamışsınız peki alt ve üstün değişceğini nerden anlıyacagız her soruda değişmiyor galiba

   
 147. Harun dedi ki:
 148. Konu bilginiz biraz zayıf sanırım. Değişken değiştirme yapmadıysanız mevcut sınırlar değişmez.
  Ama ihtiyaç duyulursa integralin önüne eksi atıp üst sınırla alt sınırı yer değiştirebilirsiniz mesela...
  Yada sınırları parçalayabilirsiniz canınız istediğinde. 2 den 7 olan integrali 2 den 4'e 4'ten 7'ye olmak üzere iki parçaya bölebilirim. Böyle çeşitli oyunlar var. Konu çalışmalısınız.

   
 149. merve dedi ki:
 150. hocam çok iyi oldu.2gün sonra sınava gireceğim.gayet yapılabilir sorular sorulmuş.soru bankalarından çok farkı yok .hatta daha net sorular.bu 2. girişim.geçen sene bu sorular bu kadar kolay gelmemişti.:)bu iyiye işaret sanırım.zor olursa herkese zor aslında kolay da herkese kolay fakat yinede eleniyor öğrenciler.bakalım inşallah böyle sorular gelir .teşekkürler

   
 151. aysun dedi ki:
 152. süperrrr çok saolun hocam yarn lys sınavına gıreceğm ön hazırlık oldu bnem için çok teşekkurler ellerinize sağlık:)))

   
 153. serenay dedi ki:
 154. çok teşekürler hocam biraz gözüm korkmuştu ama çözümleriniz bile moral verdi emeğinize sağlık :)

   
 155. berat dedi ki:
 156. hocam ya sorular çok kolay ya da çok pratik ve basite indirgeyerek çözmüşsünüz..bu çözümleri görünce moralim yükseliyor :)

   
 157. Harun dedi ki:
 158. Aslında ben bazı soruları uzattığımı bile düşünüyorum sonradan baktığımda, mesela 36. soruda L'Hospital demenin hiç gereği yoktu . Türev tanımından Lim= f'(2) demeliydim. Sonuçta hepimiz bazen pratik yolu göremeyebiliriz. Sonuçta ben sınava girmeden rahat kafayla yaklaşıyorum sorulara ki ben bile uzatıyorum. Bu yüzden sizin işiniz daha zor sınav stresiyle sorular zor gelebilir. Rahat olmaya çalışın psikoloji çok önemli. Şimdi dediğiniz gibi moraliniz iyi olursa herşey yolunda gider.

   
 159. yrn snw wr son kez ne oneryosunuz ?

   
 160. Anonim dedi ki:
 161. Hocam harikasınız yemin ederim..

   
 162. Harun dedi ki:
 163. @heyecanlı ve yorgun
  Bir sınavda en önemli şeylerden teki bütün sorulara zaman ayırabilmektir. Eğer bir aday bir sınavda zaman kaybeder ve bazı sorulara hiç bakamaz yada zamanı çok az kaldığı için alel acele çözmeye çalışırsa durum pek iç açıcı olmayabilir.
  Bu yüzden bir sınavda önemli bir karardır bir soruyu geçip sonra dönmeye karar vermek. Bir soruya 5 dakika uğraşıp çözemedikten sonra geçmek ise üzücüdür. Üzücüdür ama tabi ki geçmek en doğrusudur. Birinci tavsiye geliyor;
  BİR SORU İLK 20 SANİYEDE KARMAŞIK, KORKUTUCU, UĞRAŞTIRICI,ÇÖZÜMÜ UZUN, ANLAŞILMAZ GELDİYSE O SORUYU DİREKT GEÇİNİZ.

  Son iki senedir ÖSYM'nin yaptığı yanlışlar ortada. Bu yüzden sürpriz bir konudan bir soruyla karşılaşabilirsiniz. Hatalı bir soruyla karşılaşabilirsiniz. Şimdi örnek vermek istiyorum ama sınavda çıkar sonra benim bir yerden duyum aldığım zannedilir. Neyse boşver zannedilsin havam olur:)Mesela bir baktınız sınavda birkaç tane mat-1- problemi karşınıza çıkabilir.(Türev problemini mat-1- sanmayın da:)), taban aritmetiği çıkabilir, temel kavramlar çıkabilir vesaire Mesela lise müfredatından kalkmış bir konunun sorusu gelebilir. İkinci tavsiye;

  PANİK YAPMAYIN. HERKES SİZİNLE AYNI DURUMDA.

  üçüncü tavsiye;

  ÖZELLİKLE BAŞARILI ÖĞRENCİLERİN ŞIKTAN GİTMEK HİÇ AKLINA GELMEZ.DİREKT OLMASA DA ÇÖZEMEDİĞİNİZ SORULARA GERİ DÖNDÜĞÜNÜZDE ŞIKLARDAN ÇÖZEBİLİR MİYİM DİYE SORUYU İNCELEYİNİZ.
  BKZ: http://www.haruneskar.com/2009/02/siklardan-gitmek-ve-sayi-vermek.html

  Başarılar...

   
 164. DileK dedi ki:
 165. hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler ve herkese başarılar

   
 166. ben unı ogrencısıyım bılgısayar muhendslıgı okuyorm.tekrar sınava grdım bu sne ve ıkı gun kaldı lys ye.ygs de yırmı bınıncıyım.tıp için şansım varmı??bakıyormda gecen senenın mat2 ve geo su cok kolay.ben de daha zor beklıyorm özellıkle geo abartılcak bence oyle gecen sene gıbı 3-4 tane uzay cıkmıcak bnce.bu gece bıttı geo konularım mat2 falan ama daha kımya hç başlamadım bile.bi yandan fınallerım var:S stressslıyım son umut benimki :S

   
 167. Harun dedi ki:
 168. Kimse uyumuyor mu ne:)
  Gecenin bu vakti tıp için şansınızı doru değerlendirebileceğimi sanmıyorum. Bu yüzden çok ciddiye almayın beni. İstanbul ve Ankara zor gözüküyor. Ama başka iller sanki mümkün.

   
 169. Harun dedi ki:
 170. Bu arada iki gün kalmadı bir gün kaldı sınava.

   
 171. BETÜL dedi ki:
 172. YA BN SMDI HM TS HM YM YE GRYORUM HCM BN YRIN KI SNWDAN ASLINDA PK BSEY UMMUYORUM EN FAZLA NETIM CIKSA CKSA 15 CKICK İNŞLLH TBI BN MESLK LISINDE (IMM HTP ) DE OKDGUM İÇN MAT IKI GRMEDM CK ZRLNDIM SNE BYUNCA NYE CLISICAMI SAPITTIM YRINKI SNWDA 15 FALAN YPBLRSEM GEO DA OYLE SNRA EDEBYTTAN 56 DAN 54 55 CKRSAM SZCE KZNBLME YRLESEBLME İHTMLIM WRMI ??

   
 173. Anonim dedi ki:
 174. hocam çözümleriniz için teşekkür ederim emeğinize sağlık geçen 2010 lys matematik sorularının çok kolay olduğunu söylemeden geçemeyeceğim umarım bu sene ciddi bi sürpriz yaşamayızzz herhangi bir fikriniz varmı bu sene için _?

   
 175. abc dedi ki:
 176. hocam öncelikle çözümlerinize ve yorumlarına bayıldığımı belirtmek isterim,tam bizim kafadansınız =D son gün olmasına rağmen çok yardımcı oldunuz bana,teşekkür ederim. benim sıkıntım şu,son gün hep çalışmayın bakmayın hiçbir şeye denir ya,sizce ne yapmalıyım?? yine formüllere fln bakıcam ama permütasyon-kombinasyon-olasılık üçlüsü için son gün ne yapabilirim,bu konulardan çok korkuyorum,bir tek yapamadıklarım bunlar =S bu konuda da yardımcı olursanız çok sevinirim. sınava girecek herkese başarılar...

   
 177. berat dedi ki:
 178. hocam matematik için artık son kontrolleri yapıyorum fakat en başından beridir permütasyon-kombinasyon ve olasılığı geçtim.çok çok basit sormadıkları sürece o tür soruları yapamam..sizce kaç soru fire verdim ? umarım sorular geçen seneki gibi olur hatta daha da kolay olsun :)

   
 179. Anonim dedi ki:
 180. hocam son soruda x+1=u den nasıl x=u ya geçtiniz anlamadım. açıklarsanız sevinirim.

   
 181. caner dedi ki:
 182. umarım bu sene ki sorularda bu düzeyde gelir. gerçekten kolaymış şaşırdım.

   
 183. Harun dedi ki:
 184. @BETUL
  Kelime ve cümle yapımıza biraz özen göstersek birazcık hımm!
  Elinizden geleni yapın her zaman umut vardır.

  @Adsız(11:43)
  Rica ederim. Sınav zorluk derecesi ve soru tipleri hakkında tahminden kaçınıyorum.

  @abc
  Rica ederim. Olasılık ve kombinasyon sorusunu en sona bırakın okumadan geçin. En son ona zaman ayırın. Gıcık konu olduğunu bu sitede birçok kere tekrarladım. Birçok kişi sizinle aynı fikirde ama soruya asla ön yargılı yaklaşmayın belki basit gelecektir.

  @berat
  abc’ye dediklerimin aynısı:)

  @Adsız(16:29)
  Çok güzel bir soru sormuşsunuz. Benim orada durumu açıklamam lazımdı. Yeni integrali bulmuşum u’ya bağlı. Bu u denilen şey artık t olsun der gibi x olsun dedim. Yada şöyle düşünün başka bir değişken değiştirme yapıyorum.
  u=t olsun du=dt (KEŞKE t DESEYMİŞİM)

   
 185. betül dedi ki:
 186. pardon özür dilerim hocam ya :) umut war dyosunuz inşallh olur sizce minimum kaç gerekir bu arada çok teşekkür ederım hocam..

   
 187. Harun dedi ki:
 188. Şimdi sen puanı boşver ne yapacaksın. Yapabileceğinin en iyisini yap. Sonuçlar açıklanınca bakarsın oluyor mu olmuyor mu? Şimdi puan konuşma zamanı değil, kısmet kötü geçer iyi geçer hayırlısı olsun. Ama sen elinden geleni yap önce.

   
 189. abc dedi ki:
 190. çok teşekkür ederim hocam =)

   
 191. Anonim dedi ki:
 192. denemelerde 40 ın altına inmedim yarın sınav var şuan şu sorulara baktım sanki hiç birini bilmiyorum hepsi yabancı geliyoooooo :(

   
 193. Anonim dedi ki:
 194. aynen t diyeydiniz iyidi. bir soru daha sorucam izninizle x>_2 ise 2x-3 ifadesini yeni değişken (u yada t) cinsinden yazmamız gerekmez mi? çok teşekkür ederim.

   
 195. Harun dedi ki:
 196. @Adsız(20:53)
  Normaldir herkesin başına gelir bu, birçok kişiden duymuşumdur, bence sorulara falan bakmayı bırakın, gidin televizyon seyredin, çay için...

  @Adsız(20:57)
  Ama böyle derseniz bu seferde iyi ki x demişim derim:)
  Ne farkederki tanım ve değer kümesi aynı olan f(t)=5t diye bir fonksiyonla f(x)=5x denilen fonksiyon aynı değil midir?

   
 197. Anonim dedi ki:
 198. hmmm herkesin bAşına geliyosa iyi o zaman :) bari bende dediğinizi yapıyım gidiyim tv ye bakıyım... yarın inşallah iyi haberlerle gelirim teşekkükler herşey için iyi haberlerle bekleyin :) _burcu_

   
 199. xyz:P dedi ki:
 200. 4.soruyu hiç anlamadım..

   
 201. xyz:P dedi ki:
 202. yaa üf

   
 203. Harun dedi ki:
 204. Ekok bu sayıların asallara ayırdıktan sonra bütün asalların çarpımıdır; 2.2.2.5.3= 120
  b ve 40 ı ayırdım çözüme bakın. 40 ta 3 olmadığına göre 3 b’nin çarpanı. b sadece 3 te olabilir veya 40 ı bölen diğer sayılar b’yide bölmüş olup b 3’le diğer sayıların çarpımı gibi birşeyde olabilir.
  b=3 b=3.2 b=3.2.2 vesaire

   
 205. xyz:P dedi ki:
 206. tamam sağolun harbi anladım:Dçok güzel anlattınız tebrik ederim hocam:D

   
 207. betül dedi ki:
 208. hocam sorular nasıldı szce nasl degerlendırıyosunuz ?

   
 209. Harun dedi ki:
 210. Genel olarak beğendim ben sınavı düzgün bir sınavdı. Bir ara hakkında yazı yazarım ama tatil modundayım şu an pek lise matematiği ile ilgilenmek istemiyorum.

   
 211. mustafa dedi ki:
 212. hocam sıze bısey sormak ısterım . ben lıse 2 fen lısesı ogrencısıyım bu sene tahmın edemedıgınız kadar mat sorusu cozdum .fakat oss nın sordugu sorular kadar kalıtelı sorular hc bir kaynakta bulamıyorum.basdakı yorumlarınızı okudum bu sorular basıt demıssınız ve temel bılgılerı soruyo demıssınız zaten amacda temel ve saglam bılgılı sorular sormak degılmı bıde zor soruyla kalıtelı sorunun ayırımını bana acıklarmısınız zaten bunun en ıyı ayrımını ypan oss bence tesekkurler

   
 213. Harun dedi ki:
 214. Amaç temel bilgi olmalı diye düşünmüyorum. Belki yazı uzamasın diye ben konuyu açmadığımdan ne demek istediğimi anlatamadım. Şimdi biraz ayrıntılı açıklayayım. Ben mat-2- konusunda çok hassasım. Zaten dikkat ederseniz mat-2- eleştirisine ağırlık veririm.

  Mat-2- nin en önemli amaçlarından teki bağlantı kurmak, çıkarsama yapmaktır. Mevcut bilgi ışığında başka bir bilgiye ulaşmaktır. Ama 2010 sınavı tabi ki güzel sorular var ama dha çok başlangıç yani temel bilgiyi ölçmüş. Halbuki önemli olan o temel bilgiden genel bilgiye ulaşıp ulaşılamayacağını ölçmektir diye düşünüyorum. Umarım şimdi anlatabilmişimdir. Kaliteli soru çıkarsamayı, akıl yürütmeyi ölçen sorudur. Zor soru bazen kalitelidir bezen değildir. Komik tanımlarımı görmüş müydünüz? BKZ:
  http://www.haruneskar.com/2008/06/2008-ss-mat-2-deerlendirmesi.html

  İnanın bu sitede ÖSYM hakkında pozitif birçok ifadem vardır. BKZ:
  http://www.haruneskar.com/2008/04/niversiteye-giri-sistemi-2.html

  Fakat ÖSYM gerçekten son yıllarda çok hata yapıyor. Bakın ben şifre, soru çalınması, yanlış kitapçık falan hiç kastetmiyorum. Ben testlerin teknik değerlendirmesini yaparak bunu söylüyorum. 2011 sınavlarını öfkemden dolayı erteledim. Bu yaz soru çözümlerini ve değerlendirmemi yayınlayacağım. Ama ÖSYM eskisi gibi değil. Ve artık eskisi gibi olmasını da istemem zaten.Çünkü dünya değişiyor.

  Ben ÖSYM'yi sadece mevcut sistem içerisinde değerlendirip eleştiriyor veya takdir ediyorum. Yoksa sistem artık değişmeli. Sistem değişmeli derken tek sınav dönemine geçtikleri gibi(90ların sonu) aptallıklar yapmalarını istemem. Maalesef bizim cahil medyamız ve büyüklerimiz sistemi değiştireyim derken genelde saçmalıyor ve daha kötü bir hale getiriyor.Ve politik meseleler çözümü zorlaştırıyor. Ben birkaç yazı-video linki vereyim sonra konuya ilgi duyarsanız tartışalım;

  http://www.haruneskar.com/2009/09/baska-bir-matematik-egitimi.html
  http://www.haruneskar.com/2007/12/peki-bunlar-bizim-nerede-iimize.html

  http://www.haruneskar.com/2010/08/egitim-devrimi.html (alt yazı çok hızlı ama çok önemli bir konuşmadır)