YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER


-Özel üniversiteye aptallar gider.
Sizin çocuk liseyi özel okulda, falanca kolejde okudu değil mi?
Üniversite sınavı için dershaneye yazdırdınız değil mi?
Özel ders aldırdınız değil mi?
Tüm bunları yaparken yani paralı eğitim verdirirken sizin çocuk aptal olmuyor da!!!
Özel üniversiteye gidince veya özel üniversiteye gidenler niye aptal oluyor? Madem senin çocuğun aptal değil, niye dershaneye yazdırdın ki? Çalışıp kazansaydı.

Doğru adı vakıf ama ben özel üniversite diyeceğim. (Özel üniversite başka bir şey)

-Özel üniversiteler çok pahalı.
Her şeyi hesapladıysan lafım yok. Ama gönderdiği harçlık, ev kirası falan derken öğrencinin şehir dışında okuma masrafı daha yüksek tutan aileler tanıyorum ben. Her şeyi hesapladın mı?

-Özel üniversitelerin öğrencileri; aptal, züppe, tiki ve zengin serserilerden oluşuyor.
Hayır! 10 yıl önce olsa hadi neyse derdim. Ama artık değil. Ki özel üniversitenin öğrencilerini eleştirirken, devlet üniversitesi öğrencileriyle niçin kıyaslanmıyor. Devlet üniversitesinde okuyanlar EİNSTEİN mı? Devlet üniversitesi öğrencisi çok mu donanımlı? Devlet üniversiteleri çok mu steril?


-Özel üniversitelerin eğitimi kalitesiz.
Kim öğrencisine daha çok para harcıyor? Kimin öğrencisine daha fazla akademisyen düşüyor? Kim öğrencisiyle daha ilgili ? Kim öğrencisine daha fazla imkan sunuyor?
Peşin konuşmamak lazım, araştırmak lazım.

-Özel üniversite mezunları iş bulamaz.
Bilemiyorum! Emin miyiz?
Hele hele 5 yıl sonrası için iddialı bir laf.

Bu yazıyı çok daha fazla uzatabilirim. Ama okurları sıkmak ve zamanını almak istemiyorum.
Evet, çok kötü ve çok iyi özel üniversiteler var.
Harika ve berbat devlet üniversiteleri var.
Üniversitesi ne kadar iyi olsa da imkânlarından yararlanmayıp bomboş mezun olanlarda var.Zaten genelde iş bireyde bitiyor.

Kendini geliştirmeyip, kalitesiz insanlarla arkadaşlık edip, daha hayat başlamadı diyerek yaşamı erteleyen, üniversite bitince her şeyi başaracağını zanneden kişiler için okudukları üniversitenin pek önemi kalmıyor.

Ben sadece bir gerçeğe dikkat çekmek istedim.
Önyargıları bir yana bırakıp.
Gururumuzu bir yana bırakıp.
Konu komşu, akrabaların gözündeki karizmanızı bir yana bırakıp.
Özel üniversite seçeneği oturup değerlendirilmelidir.
Avantajlı ve tercih edilmeli demiyorum ama aklınızın bir köşesinde de dursun.

| Bu yazıyı arkadaşına gönder

8 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. SELMAN dedi ki:
 2. Eğitimde özel yada devlet verdiğin paranın hakkını bilgi ve hizmet olarak alıyorsan ve imkanın da var ise hiç farketmez..
  Eğitim ülkemizde günden güne bireysel performansa bağlı olmaya başladı Ve bu performansa hangi üniversiteden daha çok gittiğin yerdeki bireysel kapasite ve performansınla ilgili olduğu için...
  Önemli olan üniversite yada devlet- özel değil..
  Hangi mesleği istediğin daha doğrusu ne yaparsan hayatın boyunca mutlu olur , ülkene , sevdiklerine ve herseyden önce ihtiyacı olanlara nasıl yardımcı olacağınla ilgili bir konu..
  Bu arada konular ve başlıklar için teşekkürler ...
  İlgilenenlere yol gösterip faydalı olduğun inancındayım...

   
 3. Harun dedi ki:
 4. Rica ederim ilginiz için ben teşekkür ederim.

   
 5. alperen dedi ki:
 6. özel okul mezunu insanlar ortam yapmak dışında okumak öğrenmek için özel okula gidiyorsa %80 devlet okuluna giden insanlardan daha başarılı olurlar.Nedeni ne okulun kalitesi ne profesörlerin çokluğu nede laboratuarların varlığı hacmi vs önemli olan kişinin (öğrencinin) istediği arzuladığı bölüme gidebilmesidir.Bakınız neden tıp doktorları türkiyede diğer meslek erbablarına göre daha gözde?neden Amerikadaki gibi bilgisayar Almanyadaki makina Japonyadaki İnşaat mühendisliği gibi alanlarda başarısız?nedeni çok basit çünkü onlar yeteneklerine göre yerleştiriliyor kişi ne isterse neyi yapabiliyorsa onu okuyor bizde sanat yeteneği olan tornacı bilişim yeteneği olan muhasebecilik okuyor işte tam bu noktada özel okulların puanlarının düşüklüğü devreye giriyor ve kişi hangi konuda yetenekliyse o bölümü seçerek kendi alanındada başarılı oluyor(örnek olarak biyolojide yetenekli ve istekli olan bir birey fiziği yapamıyor bunun sonucunda rekabetin yüksek olduğu ülmeizde getirdiği puan diğer bütün soruların tamamını yapsada tıbbı kazanamayacak dolayısıyla ya özel okul okuyarak tıp eğitimi alacak yada en alakasız tercihlerden birini yapıp hayatının hatasının yapacak şuan ülkemizde üniversiteyi bitiren her 500 000 öğrenciden sadece 40 000 i istediği okuldalar...)

   
 7. Anonim dedi ki:
 8. Ben bir vakıf üniversitesinde burslu okuyorum. Hocalar, fakülte, bina, imkanlar hepsi çok iyi. Ama bazı öğrencilerde çok ağır zeka geriliği var. Hayata bakış açıları inanılmaz dar. Tek güvendikleri şey babaları. Kendileri yok yaşamıyor sanki. Bu döl israfları olduğu sürece oraya üniversite demem.

   
 9. adsızzzz dedi ki:
 10. türkçe öğretmenliğini istiyorum ve ankara gaziyle şu yeni açılan özel mevlana üniversitesi(tam burslu)fazlasıyla tutuyo ikisi arasında kaldım bir türlü karar vermiyorum sizce hangisi???????????

   
 11. Harun dedi ki:
 12. Sizce bu şekilde yöneltilmiş bir soruya cevap verebilir miyim?

   
 13. orion dedi ki:
 14. guzel bi blog olmus elinize saglik dikkatimi cekti benimde kucuk bi sorum olucakti; ankarada yari burslu ozel universite de mi okumak iyi olur yoksa denizli,isparta,konya gibi sehirlerde mi daha iyi olur kestiremiyorum fikirlerinizi paylasirrsaniz sevinirim

   
 15. Harun dedi ki:
 16. Yorum yok.