YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

KISA KISA (4)

Gönderen Harun 2 Nis 2010


Nerde ineceğimi sorduğum şoför ‘‘İki durak sonra’’ dedi. Gelecek durak 1 sonraki 2 ben 3’te mi ineceğim dedim. Bu tarz ifadelerin bende yarattığı ikilemi anlattım yol arkadaşıma. O da benzer bir ikilemi 1’den 100’e kadar sayıların toplamı gibi ifadelerde yaşadığını söyledi (1 ve 100 dahil miydi toplama?). Dershanelerin Türkçe hatalarından dolayı ‘‘Bu soru yanlış’’ dediğim sorular geldi aklıma.

Benim bunaldığım bir havada ‘Üşüyorum’ dedi bir adam. Gerçekten üşüyor galiba dedim içimden. Bir gün önce okuduğum
‘dışarda yağmur içimde yangın
sırf kışa ayıp olmasın diye üşüyorum’ diye yazdıkları geldi aklıma.

Patron döner ustasına 'iki tane döner biri mayonezli, birinde turşu olmayacak ikiside acılı' dedi.
Usta; Hangisinde turşu olmayacak?
Patron; Biri mayonezli , birine turşu konmayacak.
Usta; Mayonezli olan hangisi?
Patron; Birinnndeeeee turşu olmayacak,
biriiiii mayonezli,
Usta ; Hah tamam
Diğeri desene be adam! Sipariş benim olmasa da deli ettiler beni.


52 kilo olmuşum dedi bir kız. Kilo almış mı vermiş mi anlamayacak kadar kendisine uzak, yüzümde şaşkınlık ifadesi takınacak kadar yakın olduğumu hissettim. Üzülürler diye kıyamayıp şaka yapamadığım, üniversite sınavı stresiyle tombullaşan kız öğrencilerim geldi aklıma.

Âşık olan kızların güzelleştiğini, aşkı için güzelleşmeye çalışan kızların çirkinleştiğinin farkına vardım. Seni böyle sevmiş işte niye değişirsin ki!


Öğrencilerimle birlikte permütasyon-kombinasyon-olasılık konusundaki maskotlu, maskotsuz anahtarlık sorularını ÖSYM’nin soramayacağına, çünkü bu anahtarlığın açık ve net bir kavram olmayıp, herkesin ne kastedildiğine anlam veremeyeceğine karar kıldık. Bu akıl yürütme soruyu çözmekten, daha çok mutlu etti beni. Çünkü tam bir matematik yapmıştık.

Alınan yeni vagonlarla modern havasını yitiren Taksim metrosu, şehirleşme sorunumuzun ekonomi değil zihniyet olduğunu bir kez daha göstermiş oldu bana. Metroyla en ilginç yolculuklardan birini yapmış olduk böylece, sanki batılı bir ülkeden orta doğudaki bir ülkeye gelmiş gibi hissediyorum kendimi.

Hesabına 2002 TL yatırılmıştır diye mesaj attı bir öğretmen arkadaş. Kontrol ettim aynen öyle. Gel de matematik öğretmenlerinin normal olduğunu söyle bunun üstüne.
Hayatta bir deha tanıdıysam O da kendisi olan Topoloji Hocam geldi aklıma. Hani kendisi tuhaftı onu anladık bari anlattıkları düzgün olsaydı, sokaktan birini çevirip sınıfa soksak hepimizin kafayı yemiş olduğunu düşünürdü.
Tanım; Falan filana … açık cümle denir.
Tanım; ...................… kapalı cümle denir.
Tanım; ...................… hem açık hem kapalı cümle denir. (?????????)
Tanım; .................. … ne açık ne kapalı cümle denir. (Kafayı sıyırdığımız andır)


Diyorum ki madem erkekler kadınların saçlarındaki değişimi çok zor anlıyor veya farkına varmıyor, niye kadınlar saçlarıyla bu kadar uğraşıyorlar. Hadi bunu bir insanın, özellikle bir kadının hızlı bir değişimi sadece saçlarında yapacağından dolayı mantıklı bulalım. Peki, niçin saçlarındaki değişikliğin farkına bile varmayan erkeklere, saçım nasıl olmuş diye soruyorlar?

| Bu yazıyı arkadaşına gönder

3 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

  1. mehmet dedi ki:
  2. e saçının değiştiğini fark etsin diye işte:D

     
  3. Hatice dedi ki:
  4. sonunda evet karıcım gercekten harika olmuş yalanını duymak için:D

     
  5. Anonim dedi ki:
  6. Topolojinin kafayı sıyırtan tanımlamaları gerçekten gülümstetn bir hatırlatmaydı...Ayrıca 1 den 100 e kadar sayıların toplamı ve "iki durak sonra" muhabbeti...