YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

Evet yine hareretli tartışmaların olduğu bir sınav. YGS-LYS sisteminin ilk basamağı olan 2010 YGS Matematik Testi pardon Temel Matematik Testi soruları, çözümleri ve yorumlarımla karşınızdayım.İlk akla gelen sorudan başlayalım.
YGS matematik zor muydu? Hayır.
Kolay mıydı? Asla.
Eee...
Bu sınav tuhaftı.
Sorulara geçelim devam ederiz.


2010 YGS 1. SORU VE ÇÖZÜMÜFarklı şekillerde başlanabilir soruya.2010 YGS 2. SORU VE ÇÖZÜMÜNot: 5 ve 2'yi parantezlere dağıttım.
2010 YGS 3. SORU VE ÇÖZÜMÜ

2010 YGS 4. SORU VE ÇÖZÜMÜ

2010 YGS 5. SORU VE ÇÖZÜMÜ

2010 YGS 6. SORU VE ÇÖZÜMÜ

2010 YGS 7. SORU VE ÇÖZÜMÜNot= 15 çarpanı katsayılardan geldi . 1+6+8=15


2010 YGS 8. SORU VE ÇÖZÜMÜHerkes yanlış yapar:)


2010 YGS 9. SORU VE ÇÖZÜMÜ12 ile çarpmaya gerek duymadım. Çözüm açıkça görünüyor değil mi?


2010 YGS 10. SORU VE ÇÖZÜMÜBaşta ilk ifadeyi x ile çarpıp taraf tarafa çıkarayım diyordum ki !
Ben ne yapıyorum dedim:)2010 YGS 11. SORU VE ÇÖZÜMÜ


2010 YGS 12. SORU VE ÇÖZÜMÜBaşlangıçta kare açılımıyla alakalı sandım:)


2010 YGS 13. SORU VE ÇÖZÜMÜİşleme gerek bile yoktu.


2010 YGS 14. SORU VE ÇÖZÜMÜGeçen senenin 4. sorusu yanında çok kek bu soru:)


2010 YGS 15. SORU VE ÇÖZÜMÜAzıcık daha zor olabilirdi.


2010 YGS 16. SORU VE ÇÖZÜMÜAha bu ne ya? ! :)
Bu sene mantıkla ilgili öğrencilerin dinlediği tek ders Kadir ÇÖPDEMİR'in dersiydi:)
Dershanede anlatmadılar.
Lise-1 de ya anlatılmadı ya da hızlı geçildi.
Evet herkes şaşırdı. İlk defa televizyondaki dershaneciler evet beklediğimiz, öğrencilerimize her zaman çözdüğümüz sorulardandı diyemedi:)
En çok onların başı ağrıyacak, hocam falan dershanede anlatmışlar deyip öğrenciler canlarını sıkacaktır. Ve gelecek seneden itibaren, hatta YGS'de çıktı LYS'de de çıkabilir diye şimdiden başlayacaklardır çalışmalara. Ve hatta önemsenmeyen birçok konuya eğilmeye.
Kimse sormaya hakkın yok diyemez. Ama bu soruda parantez kullanılmadığı için çok rahat kavga çıkarılır.(pVq)=>(qΛr) şeklinde sorulmalıydı. Tabi ÖSYM de alışık değil mantık sormaya:) Bu soruya tekrar döneceğiz.
2010 YGS 17. SORU VE ÇÖZÜMÜ
Not:K kümesinde zaten a ve b elemanı bulunacak. c,d,e nin oluşturabileceği farklı kümelerin adedini buldum.


2010 YGS 18. SORU VE ÇÖZÜMÜİşlem, okek, obeb piyasada sıkça gördüğümüz sorulardan, normal bir soru. Beklediğimiz sorulardan:)


2010 YGS 19. SORU VE ÇÖZÜMÜ


2010 YGS 20. SORU VE ÇÖZÜMÜMükemmel sayı, kafes noktası, smith sayısı gibi ÖSYM'nin genelde matematiksel tanım yaparak sorduğu sorulara aşinayız. Bu da onlardan biriydi ama heba oldu güzelim soru. 91 sayısını asal zannetmek herkesin başına gelebilir. Çok doğaldır. Ama ülke çapında 2010 YGS gibi bir sınav yapıyorsan bu tür hatalar sert eleştirilere sebep olacaktır.


2010 YGS 21. SORU VE ÇÖZÜMÜSorunun başlangıcında üçer üçer satılanın file olduğunu sandım. Sonra virgüle dikkat edince ve sorunun devamını okuyunca üçer üçerden kastedilenin file değil tane olduğu anlaşılıyor. Problemleri algılayış insanın rahat ve gününde olup olmamasına göre değişiyor. İşte stresli bir şekilde sınava girmek bu yüzden kötü.2010 YGS 22. SORU VE ÇÖZÜMÜNot: 100 lastik satsın tanesi 100 liradan diyerek çözdüm. Birinci 100 fiyat, ikincisi adet.


2010 YGS 23. SORU VE ÇÖZÜMÜZeytinyağı ile ayçiçeği karıştırabiliyor muyuz:)
Bu soruda tartışma çıkartılabilir ama ben abartı bir itiraz olduğunu düşünüyorum.
Bence soru temiz , ben öküz altında buzağıyı alttaki soruda arayacağım.


2010 YGS 24. SORU VE ÇÖZÜMÜGrafik sorusu ama ne biçim grafik bu? Ben mi tuhafım derin düşünüyorum, yok millet cevabı bulduktan sonra üzerine kafa mı yormuyor? Anlamıyorum.
Yukarıda yaptığım çözüme baktığınızda şunu anlarsınız; Ben yatay eksendeki noktaların her birini ayrı sporcu olarak düşünmüşüm.
1. sporcu 2,5 kilo almış , 3. sporcu 3,5 kilo vermiş gibi düşünüp çözdüm.
Ben soruyu ilk okuduğumda ilginç bir ikilem yaşadım.
Grafik şöyle de yorumlanabilir>>>
Grafik, yatay eksendeki sporcu sayısındaki artışla meydana gelen toplam değişime işaret ediyor. Yani soldan ikinci nokta 2. sporcunun değil 1. ile 2. sporcunun toplamda kilo değişimine işaret ediyor. Anladıysanız yüzünüzde gülümseme belirmesi lazım. Çünkü bu yorumla , 4 sporcunun toplamda (grafiğin en sağı) 4 kilo kaybettiği sonucu çıkıyor. Yani cevap aynı:)
Bu bir tesadüfse çok iyi olmuş. Değilse, öğrenciye bu ikilemi yaşatabileceğinin farkında olunup bu sorunun sorulmasını kınıyorum.
Sporcuların ikinci ölçümdeki ağırlıklarının dedik, ağırlıkları toplamlarının demedik derslerse de iyi tamam ben derin düşünüyorum derim.


2010 YGS 25. SORU VE ÇÖZÜMÜBir sokakta yolun üst tarafı neresi oluyorsa:)


2010 YGS 26. SORU VE ÇÖZÜMÜNot: Tek tek sayarsanız A lambasının 9,17,25... şeklinde 8'er aralıklarla yanıp söndüğünü. Yani A nın 8 ile bölümünden kalanın 1 olduğu sayılarda yanıp söndüğünü anlarsınız.
Kalan 2 olduğuna göre cevap B.


2010 YGS 27. SORU VE ÇÖZÜMÜNot:İndirim miktarını(%20 ve %25) bulup çıkarmaktansa direkt satış fiyatlarını (%80 ve %75) buldum. Normalde 80/100 değil 4/5 ile çarpardım ama vazgeçtim tümden anlaşılmaz olmasın diye.


2010 YGS 28. SORU VE ÇÖZÜMÜTecrübeli bir aşçı bir pastanın kıvamında olabilmesi için...
Resmen matematikçi bu adam :)


2010 YGS 29. SORU VE ÇÖZÜMÜNot: Boş karelerin 1,3,5,7 gibi tek sayılarla arttığı gözüküyor. 21 siyah varsa teki uç noktada olduğuna göre yanlara 10'ar siyah kare kalıyor. Yani 10 tane tek sayı. İsteyen formülden isteyen tek tek toplayarak yapar.
Soru çok güzel, keşke LYS'de haziran ayında toplam sembolü yerine sorsalardı bunu.


2010 YGS 30. SORU VE ÇÖZÜMÜ
10 saniyelik soru.


2010 YGS 31. SORU VE ÇÖZÜMÜ
Not: Tanjant falan bu ne ya demeyin , üçgenlerin benzerliğinden çözülür, sıkıldığım için böyle çözüyorum:)


2010 YGS 32. SORU VE ÇÖZÜMÜÇözümümü açıklamam için iki farklı e-posta aldım sanırım çözümü biraz açıklarsam daha yararlı olacak.
Torbada 1 kırmızı kalacağına göre 2 beyaz 1 kırmızı 1 sarı çekilme olasılığını bulmalıyız.
1. Çekişte beyazın gelme olasılığı 2/5
2. Çekişte beyazın gelme olasılığı 1/4
3. Çekişte kırmızının gelme olasılığı 2/3
4. Çekişte sarının gelme olasılığı 1/2
Biz sırasıyla BBKS gelme olasılığını bulduk . Çekme işlemlerinde bilyeler bu sırayla gelmese de olur. BBKS kaç farklı şekilde sıralanabilir(dizilebilir)? Tekrarlı permütasyon 4!/2!
Çok zor sormamışlar iyi de yapmışlar. Ne de olsa haziranda daha zor sorulabilir olasılık ve kombinasyondan.
2010 YGS 33. SORU VE ÇÖZÜMÜa>b>c olduğundan ilk iki mutlak değer olduğu gibi sonuncusu eksiyle çarpılıp çıkartılır. Cevap: A


2010 YGS 34. SORU VE ÇÖZÜMÜ
DFC benzerdir AFE. Vesaire... Cevap:D


2010 YGS 35. SORU VE ÇÖZÜMÜD'den veya C'den yükseklik indir=5
Cevap:B


2010 YGS 36. SORU VE ÇÖZÜMÜADC 30-60-90 üçgeni, CAB açısı 30 olur. Yarıçap 8 vesaire.
Cevap:A


2010 YGS 37. SORU VE ÇÖZÜMÜO ile T'yi birleştir. T 90 derece. ATO ikizkenar dik üçgen vesaire...
Cevap:C


2010 YGS 38. SORU VE ÇÖZÜMÜBu soruyu televizyonda hep A şıkkı deyip geçtiler. Ben hoş bir yorumla çözdüğümden midir bilmem çok sevdim bu soruyu.Bir küpün üst yüzeyi ile alt yüzeyi arasında hiçbir ortak nokta yoktur. Alttaki ve üstteki yüzeyin ne köşeleri ne de ayrıtları birbirine değmeyecektir.
Siyah kare ile b,c,d,e nin ortak bir köşesi veya ayrıtı var, demekki bunlar (b,c,d,e) yanal yüzeyler, ortak noktası olmayan tek kare a karesidir. Cevap:A2010 YGS 39. SORU VE ÇÖZÜMÜy+2x-1=0 ın eğimi -2 demekki çizilen doğrunun eğimi 1/2
(1,0) noktasından da geçiyormuş vesaire...

Cevap:A

2010 YGS 40. SORU VE ÇÖZÜMÜKarşılıklı köşelerin apsis ve ordinatları toplamı eşit olacağından(çünkü köşegenlerin kesiştiği noktanın koorditaları bu toplamların yarısıdır);
D(a+5,b+3)=(3+2,1+5) >>>>D(0, 3) Vesaire... Cevap: E

2010 YGS Matematik Testi Değerlendirmesi

-Geometrinin az (8 soru) olması dikkat çekiyor. Grafik soruları vardı , onları yarı geometri sayabiliriz , bu yüzden eleştirim yok.
- Basit düzeyde birçok soru vardı. Olması gerekiyordu güzel.
- Geometri ve birçok konudan basit sordukları için problemleri biraz zor ve çok sormuşlar.
- 13 neyse ama 14 ve 20. sorularda da görülen cevabı çözümle değil, şıkları inceleyerek bulunmasının gerekliliği dikkat çekiyor.

Aslında fena bir sınav değildi diyebiliriz ama niyeyse ben eleştirel bir günümdeyim biraz konuşacağım.

Bence Ankara'da birileri sinirlenmiş ve demiş ki kolay klasik soruları soralım, sonra da ezber bozan sorular soralım. Öğrencinin ezber yapamayacağı tek konu olan problemlere önem vermişler. Mantık soralım, simetrik asal soralım, diyerek piyasa sorularından farklı birşeyler sormak istemişler. Aslında eski adı LES yeni adı ALES olan lisansüstü eğitim sınavı tarzında sormaya çalışmışlar. Ki doğru olanı yapmaya çalışıyorlar. Ama bunu bu sistemde yapamayacaklar. Evet ÖSYM çok güçlü. Bir ''mantık'' sorusuyla, gelecek seneki kitapları, yaprak testleri ve anlatılacak derslerin yapısını vs. milyonlarca şeyi değiştirdi.
Ama dershane sistemini bu şekilde yok edemezsiniz.

Evet p ise q diyerek birçok dershaneyi ters köşe yaptınız ama aynı zamanda lise öğretmenlerini de ters köşe yaptınız. Çünkü bizler yıllar boyunca üniversite sınavı doğrultusunda ders işlemek zorunda kaldık. Ortaöğretim müfredatı değil, sizin soru tipleriniz doğrultusunda ders işlemeye zorlandık. Mantık sorusu bir günah çıkarmaysa yararı olmadı.
Tabi 40 tane sorudan teki kafadan yanlış, 2-3 sorunun tartışmalı olması da aslında çok özenilmediğini, aslında hiç derin düşünülmediğini, işin aceleye geldiğini gösteriyor ki belki bu çok daha gerçekçi bir bakış açısı.
Galiba benim söylemek istediğim birşey vardı ve konuyu bir şekilde buraya kadar getirdim.Bu sınav garip bir sınavdı, kimse geçen seneki gibi deyip canımı sıkmasın benim.
Saygılar...


, | Bu yazıyı arkadaşına gönder

66 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. Anonim dedi ki:
 2. teşekkürler !! seneye bende giricem ...

   
 3. Harun dedi ki:
 4. Şimdiden başarılar.

   
 5. Anonim dedi ki:
 6. çok basitmişş kpss de böle olur inş..

   
 7. diskriminant dedi ki:
 8. Anlaşılan sorular yavaş yavaş ales tarzına girecek bundan sonra...Bu sene lise1 ler için mantık konusunu oldukça detaylı işlediğim için vicdanen rahat hissettim kendimi o soru karşısında.E bundan böyle reklamımı yapabilirim o halde...Tamam soru tutturmuş olduğumla ilgili olmasın ama konu tutturduğumda inkar edilemez:)

   
 9. serkan dedi ki:
 10. hocam sorular kolaymıs gorduğum kadarıyla. ancak şu fıkrınıze katılmıyorum. 20. soru gercekten bır rezalet urunu. 91 sayısının asal olduğunu zannetmek herkesin başına gelemez gel-me-me-li. hele hele boyle onemlı bır sınavın sorularını hazırlayan hocaların 'bilim adamlarının' başına hıc gelmemeli. buradan da gorduk kı sınav soruları ne cıdıyetle hazırlanıyor ...
  acı bır gercek ne yazık kı

   
 11. Anonim dedi ki:
 12. sorular resmen kek...

   
 13. Harun dedi ki:
 14. @ Diskriminant Hocam soruda tutturmuşsunuzdur. Dershanelerin soru tutturduk broşürlerini biliyoruz. YGSdenemesi-8 32. soru, ders çalışma kitabı sayfa 211, yaprak test 15. soru...... vesaire.
  İyi de kardeşim senin kaynaklarında toplam 50000 soru var tabi tutacak.
  Siz de öğretmenlik yaşamınız boyunca çözdüğünüz tüm soruları hesaba katın.
  Sonuçta ÖSYM, hiç belli olmaz bu sene böyle gelecek sene tümden ezber sorar, biz çok güvenmeyelim.

  @Serkan Daha kötülerini gördük. Bu yüzden alışığız senin kadar sert tepki vermiyorum. Maalesef öyle.

  @Adsızlar Sanırım arkadaşlar şöyle bir hata yapıyorsunuz.
  1) Bu matematik testi sosyal alan ve meslek lisesi öğrencilerinin de yapması gereken bir test. Tabi ki çok zor olmayacak. Olmamalı.
  2) Bu sınavda 35 tane çok basit soru bile olsa bu sınava kolay diyemezseniz. Çünkü birçok öğrenci (tm-fen) bu sınava full çıkarmak için giriyor.
  3) İlginçtir sınava giren hiç kimse çok basit sormuşlar, hayatımda böyle kolay sınav görmedim demiyor. Ama dışarıdan bakan herkes, sorulara göz atan herkes, aaa çok kolay diyor. Biraz ukalaca, biraz saygısızca olacak ama;
  SENİ DE GÖRECEĞİZ ARKADAŞIM SENİ DE! KODLAMA YAPARKEN ELİN TİTREYECEK.

   
 15. Burak dedi ki:
 16. Kardeş sorular kekte sınavdan sonra kek. o anda hiç birşey gelmiyo aklına

   
 17. zamansız dedi ki:
 18. bir dakika ben bir şey hayır hayır birçok şey söylemek istiyorum!!
  pazar günü bu sınava girmiş 34 net çıkarmış bir öğrenci olarak tüm bu yorumlarım...
  bu matematik soruları kolay değildi arkadaşım değildi! ben bu sınava girerken fule oynayacağımı söylüyordum ama ben en basit olasılık sorusunu yanlış yaptım ama ben lise hayatımdada dershanemdede göremediğim mantık konusundan çıkan soruyu boş bıraktım..! o tv lere çıkıpta efendim şu soru çok basit şu soru aman allahım ne kolay diyen aklı neresine kaçmış algılayamadığım dershane hocalarınada yazıklar olsun diyorum! insanlar bu kadar aşalanamaz ! oraya türkiye nin en iyi liselerinde okumuş en iyi eğitim görmüş bir iki tane öğrenciyi koyup sınav nasıldı çocuklar demekle olmuo..hadi korkmuyorsanız çıkarın benim gibi bir düz lise mezununu hadi çıkarın meslek lisesi öğrencilerini bakalım aynı yanıtlar alıyor musunuz!? adam zaten derece yapacak sen niye sınavı ona sorgulatıyorsunuz tabiki bu sınav basitti diyecek! hadi çıkar oraya dediğim nitelikteki bir iki genci saysın sana okulunda müzik hocasının tarihe girdiğini.. okulunda labaratuvarı olmadığını saysın 40 kişilik sınıflarda fen dersi nasıl işlenir.. saysın bakalım saysında! görsünler ortadaki rezaleti! ama yapamazlar çıkaramazlar ! ozaman herkes görür eğitim sistemindeki rezaleti.. bile bile kendilerini açığa vuracak değiller! o stresle o gerginlikle rasyonel sayı sorularından birini ikinci defada çözmüş biri olarak lanet olsun bu sınavlarada bu sistemede diyorum.! ve son olarak bu sınav farklıydı her anlamda ..kolay diyenlere sözüm 450lerde puan yapma hevesıyle girip 416 yapmış bir öğrenci olarak ya siz çok akıllısınız yada biz çok salağız diyorum!!!

   
 19. Anonim dedi ki:
 20. emeğinize sağlık çok teşekkürler yorumlarınız bile harika

   
 21. TEBRİKÇİ :) dedi ki:
 22. Sizi Gerçekten Kutluyorum...İşime Yaradı Hayatınızda Başarılar , Saygılar , Sevgiler :)

   
 23. Anonim dedi ki:
 24. matematik çözümleri için teşekkür ederiz

   
 25. Harun dedi ki:
 26. İlginiz için çok teşekkür ederim. Yararlı olabildiğime sevindim.

   
 27. serkan dedi ki:
 28. zamansız arkadaşım ; senın gırdığın sınava ben de 5 sene once gırdım. senın gectığın yoldan ben de gectım benım gectığım yoldan da benden once bırılerı gectı. benım soruların kolay olduğunu soylemem ne senın salak olduğunu gosterır ne de benım zekı olduğumu gosterır. ayrıca herkesegore kolay herkese gore zor da dıyemeyız hıc bır soru ıcın en basıt bır sadeleştirme sorusu vs. bıle matematık bılmeyen matematık gormemiş ınsana muazzam bır işkence gelır.

  evet eğitim sistemı malesef boyle ve ben bu sıstem kelımesınden artık nefret edıyorum. 5 senedır de unıversıtede matematık oğretmenlığı okuyan bırı için şu çıkarımımı yapmama ızın verınız: bu tur aptal sınavlarda ygs lys gıbı boyle sorular(test tekniği) sorarak ve gencler de o soruları çözerek matematik yaptığını zannedıyor oysa üniversiteye geldiğinizde hele bır de matematık bolumunde okuyunca o ağır derslerı gorunce matematığın ne olduğunu , kendın o karmasık işlemlerı tahlıllerı yordamaları yapamasanda asıl matematığın ne olduğunu goruyosun ve lısedekı halıne dersane hocalarına cıdden acıyosun...
  matematık yaptığını zanneden sankı sapkadan tavsan cıkarır gıbı bunun kısayolu budur dıyerek sozde oğrencılerı yığınla işlem kalabalığından kurtaran ama aslında matematıksel hata yapan hocalarına(dersane hocaları ozellıkle ) acıyosun...

   
 29. elips dedi ki:
 30. Çok haklısın 'zamansız' arkadaşım.Resmen şıklardan gidilerek çözüm yapılan sorular sorulmuş.Böyle ezberci sisteme hem karşıyız,hem de soruluyor,ben de kınıyorum bu sistemi.Gerçekten çok yararlı oldunuz Eşkar Bey,teşekkürler.

   
 31. bengü dedi ki:
 32. ben çok çalıştım inşallah kazanırımm
  matematik cevapları için ayrıca teşekkür ederimmm........

   
 33. zamansız dedi ki:
 34. ortadaki sorunun farkında değil misiniz siz? ya da ben mi anlatamıyorum elbet bir şekilde birileri geçti bu yollardan ve elbette her sınav birilerine kolay birilerine zor gelecek ama hep birilerine çok basit gelecek çünkü bu adamlar çok daha fazla çalışmıştır ,çok daha iyi eğitim almıştır v.s v.s .. ama bir sınav analizi yapılacaksa ve o sınav daha 2 saat önce bitmişse ve insanlar duygusal açıdan iyi bir durumda değilse ki insanlar dediğimiz genel manada daha hayatta duruşları yeni gelişmiş kimisinin gelişmekte olan gencecik 18 19 yaşında insanlar ise ! bunları böyle bir kenara bırakıp dershane hocalarının deyimiyle kaliteli öğrencileri oraya çıkarmak diğer insanları hiçe saymak aşalamaktır arkadaşım!.. türkiyenin gecen seneki fen ortalaması 4 net iken ve birileri çalıştığı halde fen dersinde başarılı olamıyorken tutup oraya x fen lisesinden y anadolu lisesinden öğrencileri çıkarıp sınavn basitliğini söyletmek çok garip ve sinir bozucu değil mi ? bana önyargılı bakıyorsun sınava girdiğin için diyebilirsiniz ama bu böyle .. evet sistem kelimesinden siz nefret ediyor olabilirsiniz ama söylemek istediklerim sadece sisteme sövmek değildi .. oturduğum yerde konuşmakta değil amacım zaten daha fazlasını yapamıyoruz ! sınav günü sınavı protesto eden liseli gençlerin meydan dayağına tutulmuş hallerini üstelik ayırmaya çalışan öğretmenlerin dayak yediğini gördükçe insanın zaten oturduğu yerden kalkası gelmiyor!.. artistliğe gerek yok arkadasım harun hocamında dedığı gıbı bırılerının kodlarken eli titreyince anlar demek istediklerimi sanıyorum ki siz de hani şu geçtiğiniz yollarda titreyenlerdensinizdir?.

   
 35. serkan dedi ki:
 36. zamansız kardeş. herhalde duygularının yoğunluğu ve bu yaşananlara sinirlenmen nedeni ile benım demek ıstedıklerımı anlayamadın ya da ben anlatamadım. soyledıklerınden anladığım kadarı ıle benım laflarımdan sankı benım toz pembe sorunsuz bır dunyada yada bu dertlerı coktan atlatmıs ununu elemiş eleğıne asmıs bırı olarak goruyosun. bu yollardan gectım lafını bı kac kez kullandığın için benı iğnelediğini dusunuyorum.

  yanlız anlayamadığın ya da anlatamadığım bı nokta var.
  sen bu sınav sıstemıne ne kadar karsıysan ınan BEN SENDEN DAHA COK KARSIYIM. sen tv kerde o programlarda o gostermelık ınsanların konusturulmasına şov yapanlara ne kadar karsıysan INAN BEN SENDEN DAHA COK KARSIYIM. yazdıklarımı dıkkatlıce okursan bende senın yasadıklarını yasadım(= bu yollardan gectım) hatta benden once de cok ınsan yasadı dıyerek tevazu yapmıstım senın yasadıklarını ben cok onceden yasadım deyip gösterı yapmak gıbı bır amacım yok olsa zaten benen oncede cok ınsan gectı demem.

  Zamansız kardeş; benımde elım 5 sene once tıtredı sonra kazandım puanıma gore bır yere gıttım. kendı kendıme sevındım .tabı üniversiteyı kazanınca her sey bıtıyordu ya zaten !!
  ama emın ol kı 1senede binlerce kısının mezun olduğu ve sınava onbınlerce kısının gırdığı ve sonucundada yaklasık 50-60 kişinin atandığı kpss de hayata katılabılmek için, 657 ye tabii edvlet memuru olabılmek için 23 YAŞINDA HALEN ANNENDEN BABANDAN HARÇLIK ALDIĞINDAN UTANDIĞIN İÇİN VE YA KAZANAMAZSAN HALEN ALACAĞIN İÇİN kısacası hayat mücadelem için emin ol BİN KAT DAHA FAZLA elim titreyecek.

  bu durum da nasıl olurda ben buyuk bır pişkinlikle senın yasadıklarını kolay basıt hayatın her anında yaşanabıilir sey olarak gorebılırım ve normal karsılarım.

  ( umarım bu sefer doğru anlatabilmişimdir derdimi7 sen de doğru anlamışsındır.)

  duygularımız aynı tepkilerimiz aynı öfkemiz aynı makama..

  hayatın boyunca başarı ve mutluluk temenni ederim. serkan...

   
 37. kanıt dedi ki:
 38. selamlar ben geçen sene 348 say1 ve 337 say2 çeken biri olarak bu sene sınavda zorlandım..çünkü benim amacım her basit beyin gibi sınava girip 30 u geçmek değildi hedefim.geçen sene tercih yapmadığımı da kanıt olarak sayarsanız..ZAMANSIZ ARKADAŞIMA SONUNA KADAR KATILIYORUM.OLAYI ÇOOOK GÜZEL TESPİT ETMİŞ, ANALİZ ETMİŞ.bu arkadaşıa muhalefet edenler de eminim sınava girmemiştir bile oturduğu yerden bilgelik yapıyor bende sınavdan ilk çıktığımda herkesin kendini yerlere atıp ooo çok kolaydı demesine ve yandaş medyanın da olayı abartmasına çok şaşırdım.lan dedim yurdum insanı matematiğimi öğrenmiş..yoksa benmi gerizekalıyım.arkadaşlar mesele sadece kolay soruları yapmak değil.hele helede matematik artık günümüzde ful çekilmesi zorunlu hale geldi.kimse 35 yapıp övünmesin.bu sınava yüksek amacı olanlar biraz hayal kırıklığına uğradı.basitlere bişey olmadı.bende 450 455 yapıyodum sınavda 415 yaptımm aklımdaykende söliyim bi arkadaşım dersanede 485 falan yapıyodu sınavda 450 yapmış

   
 39. Anonim dedi ki:
 40. seneye bende gircem ihşallah seneyede böyle olur şimdiden herkese başarılar

   
 41. serkan dedi ki:
 42. kanıtsız arkadaşım, ney ve kimi kast edıyorsunuz bılmıyorum ama zamansız arkadasa muhalefet eden kişi olarak benı goruyorsunuz sanırım çunku onun yazdıklarına cevap notelığınde ıletı gonderen benım. ayrıca demişsiniz ki zamansız arkadasa muhalefet edenler emınım daha sınava bıle gırmedı dıyorsunuz.
  1. benım muhalefet yaptığımı dusunuyosunuz
  2. benım sınava bıle gırmediğimi boştan yere atıp tuttuğumu söylüyorsunuz.


  1. benım yazdıklarımı sonuna kadar okuyacak olursanız kanıtsız arkadaş; o arkadaşa ne kadar katıldığımı hatta zamansız arkadaştan daha radikal bir şekilde bu sınav sistemıne karşı olduğumu goreceksın. ki bunu da dile getirdim
  2. o oyle dediğin gibi değil kanıt arkadaş, ben soylediğim gibi 5 sene once sınava girdim ve hacettepe üniversitesi matematik öğretmenliği bölümünü kazandım. halen üniversitedeyım ve okumaktayım. seneye bıtecek ıns.. bir seyler soylemeden once yazmadan once en azından karsındakı ınsanın daen az senın kadar akıllı ve zekı olabıleceğini dusunsen ıyı edersın.
  ben salak mıyım neden sınava gırmediğim halde gırdım dıyeyım bos yere burda bı seyleanlatmaya calısayım. sana da saygıyla...

   
 43. Anonim dedi ki:
 44. çok saolun cevaplar İçİN ÇoK işiMe yaradı ...

   
 45. Anonim dedi ki:
 46. hocam bu sene böyle sordular ama gelecek seneye sorular zor olurmu bi fikriniz warmı???

   
 47. Harun dedi ki:
 48. Geometri soru sayısı gelecek sene daha fazla olma ihtimali yüksek.Birkaç tane tuhaf, farklı, zor soru olsada sınavın genelinin zorluk derecesi yine bu ayarda olur.Bu sınavda kasmalarına gerek yok. Daha LYS var.
  Hem bu temel matematik testini fen ve tm öğrencileri değil herkesin yapması bekleniyor. Ama şunu unutmamak lazım bu sorular sınav esnasında insana çok zor gelebilir.

   
 49. Anonim dedi ki:
 50. ayrıntılı çözümler için çok tesekkurler. ben bu sınava girdim ve soruların o kadar da kek olmadığını düşünüyorum:) en azından dediğiniz gibi beylik sorular değildi ve bu da sınav anında paniklememiz için gayet yeterli bir sebep.

   
 51. merve dedi ki:
 52. Sorular ve cevapları için çok teşekkürler, sorular o kadar kolay değildi bence. Bi de mantık sorusunu herhalde bi tek ben çözebildim :)

   
 53. Adsız dedi ki:
 54. Sorular İçin Teşekkürler.Bazıları Sorular Kolay Diyor Hatta Dahada İleri Gidip Bukadarda Kolay Sorulmaz Gibisinden Birşeyler Söylüyor Ama Siz Şu Çözümlere Bakmadan O Sınava Girip Birşeyler Yapmaya Çalışsanız İnanın Bukadar Kolay Gelmez Kendimden Biliyorum ;)

  Bu Arada Merve Yalnız Değilsin Hatta Senden Daha Zekileride Var Emin OL !.

   
 55. merzifonlu dedi ki:
 56. tm kardeşim anladık pratik yönden çözdüğünede insan bir denklemde yaparda ne yaptıgını insan bir anlar ne yaptıgın hiçmi hiç anlaşılmıyor

   
 57. Anonim dedi ki:
 58. cevaplar için çok sağolun .berçekten bu çok iyi olmuş....

   
 59. Anonim dedi ki:
 60. 19. sorunun çözümleniş şeklini anlayamadım.. Çözümleme yöntemlerini biliyorum ama sn hocam işlemlerin çözümünü yaparken sonuca giden yolu kısa kesmiş ve arada göremediğim işlem belirtilmemiş ? 110A+11B+C = 392 iken direk sonraki işlemde 11B+C = 62 olduğu verilmiş.. Matematikte yeniyim ve bilmediğimden soruyorum bu arada ne oldu ? ne tür bir işlem gerçekleşti ve 11B+C=62 bulundu ?

   
 61. Anonim dedi ki:
 62. ben 29. soruda şöyle bir yöntem izledim daha sınava seneye girecem ama soruları çözerken gördüm. şimdi sarkan parçada dolu kareleri bi kenara brakalım. bize sorulan boş kareler. o parçada toplam 25 tane boş kare var değil mi?

  masanın şeklinin üzerine bakarsanız kare yada dikdörtgen olduğunu görebilirsiniz.. o zaman bir taraftan 25 boş kare sarktıysa, toplam 25*4=100 tane boş kare vardır denilemez mi? Bence daha basit. Oradaki noktalar da desen diye düşünüyorum. 21 sayısı da tamamen kafa karıştırma amacı ile verilmiştir yada hatalıdır.

   
 63. rüzgar dedi ki:
 64. öncelikle sorular için teşekkürler yalnız rica etsem 20. soru hakkında daha detaylı açıklama yapabilir misiniz? 7 ve 9 şıkları oldukça kafa karıştırıcı...

   
 65. Harun dedi ki:
 66. @merzifonlu Hangi soru?
  @Adsız Teşekkür.
  @Adsız A=3 olmazsa mesela 2 olursa 11B+C=172 yapar. B ve C rakamı 9 bile olsa 172'yi elde edemezsin. A=1 olmasını düşünmek bile istemiyorum.
  @Adsız Sanırım çözümünüz hatalı yada ben anlayamadım.
  @Rüzgar Soru hatalı bir soruydu öncelikle onu belirteyim.Sorunun iki cevabı var şıklarda. 17 ve 71 asal sayılar niye kafan karıştı?

   
 67. Anonim dedi ki:
 68. çooooooook teşekkürler güzel yorumlamışsınız seneye bende giricem şimdiden çooooooooook heycanlıyım

   
 69. alper dedi ki:
 70. Anlatım çok güzel emeği geçenlere teşekkürler . Soruların %65 i çok basitti ama %65 i :S diğerlerinde yanlış yapma ihtimali var bence

   
 71. Anonim dedi ki:
 72. Teşekkürler gecenin bu saatinde soruları size çözdürdüm .:) Allah razı olsun sizden.

   
 73. Harun dedi ki:
 74. Bende diyorum başım bu saatte niye ağrıyor. Meğer soru çözüyormuşum:)

   
 75. kumral dedi ki:
 76. aslında burdan bakınca bile bu sorular bana çok da kolay gelmedi.bir meslek lisesi öğrencisiyim ve matematikle ilgili herşeyi dershanelerde öğrendim.geometri hele hiç bilmiyorum onun peşini zaten bıraktım ygs.de hiç geometri cevaplamamaya karar verdim ama inşallah bu sene 10 taneden fazla geometri sorusu olmaz o zaman fena çuvallarım işte.az zaman kaldı çok heyecanlıyım.sınava çeyrek kala geçen yılın sorularına tekrar bakayım dedim.güzel bir sayfa olmuş teşekkürler Harun bey.

   
 77. Harun dedi ki:
 78. Rica ederim. Tamamen bırakmasaydınız Geometri'yi en azından üçgende açı çözün sınava kadar. Açı sorularını çözebileceğinizi inanıyorum.

   
 79. Anonim dedi ki:
 80. harun hocam ben sözel bölümden giricem bu sene sınava dershaneye gidemiyorum sözelim çok iyi ama bu yetmiyor matematikte çözmem gerekiyor sadece aldığım bi kitptan çözmeye anlamaya çlışıyorum ama matematiğide okuyarak analamakla ne kdr olur tahmin edebilirsiniz ama bana bir çözüm bulabilirseniz çok sevinirim en azından yol gösterici bişeyler mesela nasıl bi çlışma ypmam gerekiyor ?

   
 81. Harun dedi ki:
 82. İletişim sayfasından e-posta adresinizi yazarak mesaj gönderirseniz sanırım daha yararlı olurum.
  http://www.haruneskar.com/2008/09/iletisim.html

   
 83. Anonim dedi ki:
 84. 2010 gecti... ama 2011 sinavi var daha.. Matematik kolay ama zor.. soru cozumleriniz cok kestirme.. anlayamiyorum. dershane veya okul olmadigi icin kendi kendime calisip anlayamiyorum dogrusu.. sizden ricam detayli cozumlu sorularla calismama yardimci olmaniz.. tesekkurler:)

   
 85. Harun dedi ki:
 86. Bakınız;

  http://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxhZG5hbmNhcHJhenxneDplNzlmNTZmM2ZiMWFiMzg

   
 87. kevser dedi ki:
 88. ŞİMDİDEN HEYECANLANDIM ÇALIŞIYORUM AMA YAPAMAYACAĞIM DİYE ÇOK KORKUYORUM

   
 89. N3FR3T1MS1N dedi ki:
 90. Arkadaşım bu sınav kolay falan değil.Ben meslek lisesi öğrencisiyim ve bana çok zor geliyor bu sorular..Bu ne biçim sorular doğru dürüst matematik dersi görmüyoruz ne biçim sorular soruluyor insan daha sınava girmeden bunalıma giriyor...Birazda meslekçileri düşünün

   
 91. Selma dedi ki:
 92. Bazı soruları çözüm şekliniz farklı.Ben liseyi bitireli12 yıl oldu.Ama aklımda kalan bazı kurallar var.Mesala bir işlemde önce parantez içi yapılır.Siz direk olarak dışardaki sayıyı dahil etmişsiniz içeyiye.2.8.12.soruları çözme şekliniz?Kafam karıştı açıkçası.

   
 93. Harun dedi ki:
 94. Önce parantez içi yapılır ifadesi ilköğretimde söylenir, öyle birşey yoktur aslında. İlköğretimde niye öyle söylendiğinin teknik sebeplerine girmiyorum.
  Sekizinci soruda 3a’yı diğer tarafa atarken işaret değiştirmediğimden hata yaptım ve düzelterek çözdüm. Herkes yanlış yapar diyerek buna atıfta bulunmuştum.
  Onikinci soruyu açıklamasam daha iyi çünkü orada yaptığım yer değiştirmeleri, belki uygulanması sakıncalı bir yerde uygulamaya kalkarsınız. Birisi size yüz yüze anlatırsa daha iyi olur.

   
 95. Anonim dedi ki:
 96. ygs yi fazla takmayın beni ygs de sınava almadılar kimlikte problem cıkmıstı
  ve sınava gec baslamıstım matematiğin yarısına ve fen e hic bakamamıstım ve geri dönüp kontrolde edememistim moral alt ust olmustu, yani bitmistim anlayacağınız.peki size kazandığım yeri söyleyim ankara üniversitesi hukuk fakültesi nasıl mı LYS...

   
 97. Anlatımınız Güzel Olmuş Fakat Bazı Yerlerde Kısa Kestiğiniz Yerler Olmuş.Öğrencilerimize Tüm Detayıyla Anlatıp Daha İyi Anlamalarını Sağlayalım..!

   
 98. Anonim dedi ki:
 99. SAYIN ADSIZ YGS YE GİRMEDEN ANK HUKUKU KAZANMIŞSINIZ.TEBRİKLER..AMA YANLIŞ BİR YÖNLENDİRMEDE BULUNUYOSUNUZ BİLMEM FARKINDAMISINIZ..LYS Yİ FULL MU ÇEKTİNİZ :)) KESKE YGS YE DE GİRSEYDİNİZ SİZİ TR. 1. OLARAK GÖREBİLSEYDİK... :)

   
 100. ASLI dedi ki:
 101. hukuk kazanann arkadaşım nasıl kazandın kaç puan aldın bilgi verir misin ben de hukuku istiyorum ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musun nasıl bir yöntem izlemem gerekiyor özellikle mat-2 herkes çok zor diyor yapamayacağm diye çok korkuyorum :(

   
 102. nil dedi ki:
 103. matematik 1 soruları gerçekten zordu. umarım bu sene kolay sorular çıkar :(

   
 104. Anonim dedi ki:
 105. soruları cözerken yaptıgınız yorumlar perfect :) . .20. soru hakkındaki eleştirinizde de kesinlkle haklısınız ama bana göre daha agır bir eleştiriyi hakedior .tek soru deip gecilebilir ama sınava giren arkadaşların belki de bircogunun en az 5 dk sını aldı o soru .not :onlardan biri degilim sınava girmedim :)

   
 106. MYSTERIOUS dedi ki:
 107. bizle için çok yaralı olacağına inanıyorum..
  Elinize emeğinize sağlık hocam..

   
 108. Harun dedi ki:
 109. Umarım öyle olur. Çok teşekkür ederim.

   
 110. muzarref dedi ki:
 111. merhaba hocam sizi tavsiye için rahatsız ediyorum. bu sorulara yani ygs tipine bizi alıştıracak bir kaynak bir yayın kitabı söylermisiniz.

   
 112. Anonim dedi ki:
 113. vallaha ben lise 1 öğrencisiyim soruların hepsini yaptım inş benim gireceğim senede kolay olur...

   
 114. Harun dedi ki:
 115. muzarref yayın adı söylemeyi tercih etmiyorum sitede.

   
 116. tuncay dedi ki:
 117. slm hocam bir ikisini anlamasamda yardımcı oldu

   
 118. Anonim dedi ki:
 119. çözümler için çok teşekkürler

   
 120. Anonim dedi ki:
 121. sorular kolaydı ama ...

   
 122. Anonim dedi ki:
 123. hakikaten basitmiş yaaa çözümleri de görünce . . . yanii inş bu sene de böyle olur sorular ben de matematik fobimi yıkmış olurum :) böylelikle de istediğim bölüme yerleşirim gerçekten ZOR DEĞİLMİŞ çözümler için gerçekten teşekkürler ve anlatış şekliniz için ayrı bi teşekkür hakediyorsunuz

   
 124. seda dedi ki:
 125. yaa çözümlere bakıyom çok kolay ama ben ezber yaptığım için kaybediyorum sınavda çok heyecan yapıyorum elim ayağım titriyo bu yıl inşallah daha iyi yacam artık kazanmak istiyorummmm

   
 126. Anonim dedi ki:
 127. kolay diyoruz ama arkadaşlar sınavda da yapamıyoruzzzz:!!!!!!belki heyecan belki başka bişey ama benim akıl baştan gidiyo hocam ya:(((((

   
 128. Anonim dedi ki:
 129. HELAL SANA ZAMANSIZ KARDEŞ DÜŞÜNCELERİNE KATILMAMAK ELDE DEĞİL BİR ÇOK ARKADAŞIMIZIN DÜŞÜNCESİNİ DİLE GETİRMİŞŞSİN

   
 130. ftuba dedi ki:
 131. harika yöntemler ,teşekkür ederim.Bu yükselme sınavım için etkili olacak