YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

KIZLAR VE MATEMATİK

Gönderen Harun 1 Şub 2010Chicago Üniversitesi Psikoloji bölümü öğretim üyesi Sian Beilock ve ekibinin( Susan C. Levine , Elizabeth Gunderson, Gerardo Ramirez) yaptıkları bir araştırmaya göre kadın öğretmenlerin matematik kaygısının, kız öğrencilerine yansıdığı ortaya çıktı. ABD'de ilköğretim öğretmenlerinin %90'dan fazlasının kadın olduğu ve bu öğretmenlerin matematik kaygısı(anksiyete)nın kız öğrencilerini olumsuz etkilediği sonucu çıktı.

Not: Araştırma yanlış anlaşılmasın , kız öğrencilerin matematikte, soyut kavramları anlamada erkeklerden daha noksan olduğunu söylenmiyor. Kadın ilköğretim öğretmenlerinin matematikle olan sıkıntısının(kaygı) kız öğrencilerine yansıdığı söyleniyor.
(Harun EŞKAR)

Ahh kadınlar hemcinslerinize yapmadığınız bir bu kalmıştı:)


UYARI


Araştımayla ilgili yukarıda kurduğum cümlelerden iki farklı anlam çıkabilir.

1) Kadın öğretmenin kendisi eğitim hayatında matematikte sıkıntılar çektiği için toplumunda etkisiyle bilinçaltında bunu kadın olmasına bağlamış ve kız öğrencilerinin de matematiği başaramayacağı düşündüğünden kız öğrencilerine matematik öğretmekte gerekli motivasyonu sağlayamamış. Ve kız öğrencileri mağdur olmuştur.

2) Kadın öğretmenin matematikle ilgili sıkıntısı vardır. Kız öğrenciler hemcinsi olan kadın öğretmenlerden daha çok etkilendikleri için , öğretmenin matematik kaygısı kız öğrencilere daha çok yansımıştır.


Evet 2. şıkkı doğru gözüküyor kaynak ise aynı araştırmayı yayınlayan Le Nouvel Observateur dergisi yazı şu sayfada.


| Bu yazıyı arkadaşına gönder

0 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR