YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

KADER

Gönderen Harun 30 Oca 2010


30 ‘lu yaşlarımı yaşadığım şu dönemlerde hala kendimi küçük zannediyorum. İlkokuldayken liseliler, lisedeyken üniversite öğrencileri, hayatımın her döneminde benden 5-10 yaş büyükler gözüme olgun, büyük kişiler olarak göründü. Ve ben 40 yaşındakileri adam, kendimi hala genç zannediyorum.

Ama düşünceler gerçeği ele veriyor. 18 yaşında iken insanın her şeyi başarabileceğini, şimdi ise evrenin çeşitli kanunları olduğunu ve bazı şeyleri asla kontrol edemeyeceğimizi anlıyorum. Ve insanın başarılarının salt kendi çabaları olmadığını düşünen, kaderci bir insan profili çiziyorum. Bana 15 yıl önce birisi böyle bir şey deseydi idealizmini kaybetmiş yaşlı bir insanın saçmalıkları diye nitelendirirdim.

Bazen üniversite sınavına hazırlan öğrencilerime, ‘‘ Ya gençler seçeceğiniz meslek, okuyacağınız üniversite bunların hepsi yalan, bakın ben size hayatın sırrını söyleyeyim…’’ gibi cümleler kuracakken, bunun bir anlamı olmadığını çünkü anlatamayacağımı, anlamayacaklarını düşünüp, susuyorum. Zaten anlasalar veya anlatabilsem çok daha büyük bir kaos olacağını, anlamamalarının daha iyi olacağını düşündüğüm de oluyor.

İnsan çaba göstermeli, pes etmemeli ama hayatın kanunlarına da gerektiği yerde boyun eğmeli. Ölümü unutmamamız gerektiğini fakat ölümü unutturanında Allah’ın kendisi olduğunu söyleyen annem, eğer insanoğlu ölümü unutmayı, aklından silmeyi başaramasaydı dünyada taş üstüne taş koyamazdı derdi. Anneler ne çok şey biliyor:)

| Bu yazıyı arkadaşına gönder

3 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. Yıldıray dedi ki:
 2. Sözün bittiği yer işte burası hocam..

   
 3. Nurgul Ozturk dedi ki:
 4. 17 yaşındaki bir insanın tam da böyle düşünmesi, idealist olmaması, boşvermiş olması iyi bir şey midir peki ?
  Bu korkaklık mıdır; gerçekçilik mi ?

  Garip işler bunlar.

   
 5. Emir dedi ki:
 6. Bende 17 yaşındayım dediğinizi anladım ama anlamamazlıktan geliyorum eğer böyle düşünürsek boşvermişlik olur dediklerinize göre kaderlerimiz zaten belli ilerde ne olucağımız bunu 17 yaşlarında anlayan ve bu doğrultuda giden birisi çalışmayı bırakır kaderini bekler hocam