YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

BAŞKA BİR MATEMATİK EĞİTİMİ

Gönderen Harun 28 Eyl 2009
Dil seçeneğinden (view subtitles) Türkçe'yi seçip izleyebilirsiniz.

''Normal matematik eğitimi sadece sıkıcı değildir ama, hepsinden öte öğrencilerin zekasını harekete geçirmekte yetersizdir. Çocukların soyut düşünemedikleri pedegojide bir sabit fikirdir. Tabii ki baştan aşağı saçmadır. Hatta galiba daha çok tam tersi doğru. Örneğin, sonsuz büyük ve sonsuz küçük kavramlarını 9-10 yaşlarındaki herhangi bir çocuk sezgiyle hemen kavrayabilir. Birçok çocuk sıfırı keşfettiğinde bariz biçimde büyülenir. Limit kavramı çocuklara anlatılabir, yakınsak ve ıraksak diziler arasındaki ayrım onlar için çok açıktır...

... Bana öyle geliyor ki, bir çocuğun matematiksel fikirleri kavrama kapasitesi, geleneksel eğitimin cenderesinden geçmiş ve süreçten büyük olasılıkla kalıcı hasar görmüş ortalama bir yetişkininkinden doğal olarak daha üstündür...''
Hans Magnus Enzensberger (Matematik Dünyası 2006-III Kalenin Kapıları Açılsın )

Onlar neyi değiştirmeye çalışıyor biz neyi?


Bakınız : Mobius Şeridi


, | Bu yazıyı arkadaşına gönder

3 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. mat öğr. dedi ki:
 2. evet istatistik bilmek gerçekten önemli, günlük hayatta sıkça kullandığımız birşey.Ama genel matematiğin önemide yadsınacak gibi değil.Standart sapmadan bahsedilmiş bilinmesede olur.Genel matematikse her yerde ihtiyaç duyduğumuz bir konu ,pek farkında olmasak da. 1.sınıflarda çoğu bölümde verilen bir ders olması çok mantıklı.2 DNA sarmalı arasındaki uzaklığın helis eğrisi yardımıyla hesaplandığı, elektrik devrelerinde integral bilmeden hiçbir şey yapılamayacağı biir gerçek.Kısacası genel matematik bilmeyen sayısal bir bölümden mezun bir insan yeni bir şeyler ortaya koymayı geçin,elindekileri bile kullanamayablir.

   
 3. Harun dedi ki:
 4. Söylediklerinize kesinlikle katılıyorum. Zaten Arthur BENJAMİN'de paralel şeyler söylüyor. Olasılık ve istatistik konusunun lise, kalkülüsün(genel matematik) üniversitenin sayısal bölümleri için gereksinimini vurguluyor.
  Tabi aklımızda onun olasılık ve istatistiği lise müfredatına nasıl entegre edeceğine dair bir soru işareti kalıyor. Sanırım onun Çar olmasını bekleyeceğiz:)

  Dediğim gibi asıl soru işareti ise onlar neyi değiştirmeye çalışıyor ve ne üzerine düşünüyor, biz ise ne üzerine?

   
 5. mat öğr dedi ki:
 6. bizler de bu konuda birşeyler düşünmeye başlasak çok iyi olacak, ama nerde...