YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

2010 ÖSYS 1 ÖNERİ 1 ELEŞTİRİ

Gönderen Harun 26 Eyl 2009ÖĞRENCİLERE ÖNERİ
Tıp fakültesi, diş hekimliği, eczacılık tercihinde mi bulunmak istiyorsunuz? Doktor mu olmak istiyorsunuz? Bir biyoloji sorusu 15 puan, bir matematik sorusu 13 puan dikkatli olun.

Mühendis mi olmak istiyorsunuz? Matematik 22 fizik 13 biyoloji 5 puan haberiniz olsun.

Matematik öğretmeni olacaksanız; Matematik 26 Biyoloji 5
Eğer Fizik öğretmeni olacaksanız; Matematik 16 Biyoloji 12 puan

Velhasıl öncelikle gidip şu dosyayı inceleyin
Sonra lisans için şu taslağı inceleyin
Sonra da bir bölüm seçip ona göre çalışın. Eskisi gibi ben sayısalcıyım diyerek sene sonuna kadar mühendis mi olsam yoksa doktor mu olsam diye ikide birde fikir değiştiremeyeceksiniz. Tm ve sosyal öğrencileri için de durum böyle.

Mühendislik için hazırlanan bir öğrenci matematik öğretmenliğini tercih eder puan türü aynı, ama son iki ay kala çıkıp ben tıp okuyacağım diyemez.

Genel için konuşuyorum, eğer öğrenci zaten son derece başarılı ve yüksek puanlı mühendislikleri kazanacak seviyedeyse evet o öğrenci son iki ay kala tıp okuyacağım diyebilir. Zaten tüm testleri iyi yapabiliyordur çünkü. Fakat orta ayarda bir mühendislik kazanabilir bir öğrenci, pat diye puan türü farklı olan bir bölümü tercih etmeye kalkarsa, son aylarda puan türü farklı olan bir bölüme girmek için uğraşırsa, başarması çok zor.
Ne olmayı düşünüyorsanız karar verin.


ÖSYM'YE ELEŞTİRİ
Geçen seneye kadar fen testlerindeki fizik, kimya, biyoloji soru miktarları farklıydı değil mi? Soru miktarı farklı olunca dersin getireceği puan da farklıydı.
Ne oldu bilinmez dediniz ki 2009 da hepsinden eşit sayıda 10'ar tane soru soracağız. (10.11.2008 basın duyurusu)
Şimdi çıkıp 2010'da fizik, kimya ve biyolojinin katsayıları farklı olacak diyorsunuz. LYS'de 30'ar soru ama KATSAYILARI puan türüne göre FARKLI. Güzel bir uygulama tamam.
Peki geçen seneye mahsus o tuhaf uygulama neyin nesiydi?

| Bu yazıyı arkadaşına gönder

0 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR