YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

PARA HESABI 2

Gönderen Harun 22 Haz 2009


Doktorun teki tatil amaçlı bir kasabaya gitmiş. Kasabadaki otele yerleşip, beş günlük ücret olan 100 doları otel sahibine peşinen ödemiş. Sonra valizlerini alıp odasına çıkmış.
Otel sahibi parayı alıp manava gitmiş ve 100 dolarlık borcunu ödemiş. Sonra manav terziye gidip 100 dolarlık borcunu ödemiş. Ardından terzi bakkala gidip 100 dolarlık biriken borcunu ödemiş. Sonra bakkal otele giderek, eşiyle kavga ettiğini ve beş gün otelde kalacağını söyleyip otelciye 100 dolar vermiş.Ve odasına çıkmış.
Tüm bunlar çok kısa bir zaman zarfında olmuş.Ve tatil için gelen doktor resepsiyona inip, acilen ayrılması gerektiğini söyleyip, verdiği 100 doları alıp gitmiş.
-Doktor getirdiği parasını alıp gittiğine, ortada başka para da olmadığına göre, eşiyle kavgalı bakkal otelde bedava mı kalıyor?

Ahmet'in ve Mehmet'in 60'şar adet elması varmış. Ahmet iki tanesi 10 liradan elmalarını satıp 300 lira kazanmış.Mehmet ise üç tanesini 10 liradan satarak 200 lira kazanmış.

Ertesi gün bir anlaşma yapıp yine 60'şar elma yani toplam 120 elma alıp birlikte satma kararı almışlar. Kaça satacaklarını ise şöyle karar vermişler;
Ahmet iki tanesini 10 liraya satıyordu. Mehmet ise üç tanesini 10 liraya satıyordu. Bu sefer beş elmayı 20 liraya satmaya karar vermişler.
Ve elmaların hepsini satıp 480 lira kazanmışlar. Tabiki kavga çıkmış, çünkü birgün önce günün sonunda 500 lira vardı.

Bu çok meşhur, birçok kişi biliyor ama ben yine yazayım.
Üç kişi lokantaya gitmiş ve hesap 25 lira gelmiş. Her biri cebinden 10 lira çıkartıp garsona 30 lira vermişler. Garson para üstü 5 lira getirmiş. Garsona 2 lira bahşiş bırakıp her biri 1 lira alıp cebine atmış.
Başta 10 lira verdiklerine ve sonra 1 lira geri aldıklarına göre her biri 9'ar lira verdi.
9+9+9=27 lira, garsonada 2 lira bahşiş verdiler 27+2=29
1 lira nereye kayboldu.

Bkz; PARA HESABI

| Bu yazıyı arkadaşına gönder

15 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. F.F. dedi ki:
 2. gerçeketen ya o 1lira nereye gitti ne biçim iş bu anlamadım

   
 3. Harun dedi ki:
 4. Eee canım şimdi yorum olarak burada açıklarsak yazının ne anlamı kaldı.

   
 5. diskriminant dedi ki:
 6. Hocam ister kabul et ister etme :)) ödevimi yaptım;ama evde kaldı... gibi bir şey...Bütün soruları en az üç farklı yoldan çözdüm(o kadar da değil yani) izahını da yaptım...Sonra ne mi oldu...Ya ben nerden firefox kullanmaya başladım ki...Aşk yazısının akıbetine...Tabi kolay değil matematiksel ifadeleri düz yazıyla veya *,^2,()...ifadeleriyle yazmak...3*(0,3)[devreden sayı üç](al işte gıcık bir durum daha)=1.Allah'tan geometri sormuyorsunuz :(]

  İkinci soruyu beğendim,bernollinin bileşik faiz hesabından e sayısına ulaşması gibi ama tersi bir durum var...

  Otelci adam ise hiç kusura bakmasın,manava olan borcu yerine bakkalı ağırlasın...:)

   
 7. Harun dedi ki:
 8. Bu site için Firefox'u tavsiye ederim.Çünkü ben onu kullanıyorum. Bazen unutuyorum çoğunluğun internet explorer kullandığını, bir bakıyorum ki internet explorer benim siteyi açmıyor, çeşitli hatalar veriyor, bazı özellikler(kodlar) çalışmıyor. Sonra saatlerimi, günlerimi harcıyorum internet explorer yüzünden. Yalın ve sade dizayna geçmemin sebebi de budur, hata az çıkıyor.

   
 9. diskriminant dedi ki:
 10. Ama hocam siteyle ilk tanıştığımdaki dizaynı daha güzeldi...Her şey daha oturaklıydı...İlk göz ağrısı yanıltıyor mu bilmem...:)Ayrıca onda sorun filen da yoktu...Bu tarza geçince i.explorer hata vermeye ,"i.e. bu siteyi açamıyor" demeye başladı...Kayıt defterinden başka bir programı kaldırırken i.e. dosyalarını da silmişim,düzeltemedim.Firefox u indirip mahkumu oldum,lakin onla yorum yazamıyorum;bu yüzden googlecrom u kurdum...Bi sorun var ama ne:)

   
 11. Harun dedi ki:
 12. Evet o hali daha güzeldi ama çok yavaştı.Hatalarda çıkıyordu ama size denk gelmemiş. İnternet explorer'ın hangi sürümünü kullandığınızda önemli. Sabit okurlar için pek mesele değil site açılmıyorsa yarın bir daha bakar. Veya yavaş açılıyorsa sabreder. (sağolsunlar)Ama yinede olmaması lazım.

  Özellikle google'dan yeni gelen ziyaretçi için, birşey öğrenip gidecek kişi için, sitenin yavaşlığı can sıkıcı bir durum.

  Geçen teknoloji harikası isimli yazıda internet explorer bir sorun çıkardı onu düzelttim. Ama genelde bir sorun çıkmıyor artık bu yapıda.

  İnternet explorer 8 biraz daha iyi, yeni özellikleri var onu bir deneyin. Benim ise eskisi gibi görsel yönden ''daha oturaklı'' bir siteye geri dönmem için kesenin ağzını biraz açmam birazda zaman ayırmam gerekiyor. Bu yaz belki birşey yaparım bakalım.

  Firefox'da yorumu niye yazamıyorsunuz hiçbir fikrim yok.Benim istatistiklerim sizin bilgisayarda pek sorun olmadığını gösteriyor, internet explorer sürümünüzede bakacaktım ama uğraşmam gerekiyor biraz şim di vaktim yok:))

   
 13. Anonim dedi ki:
 14. merhaba hocam ben Beyoğlu Anadolu Lisesi'nden öğrenciniz Mehmet Koşar bu bahsettiğiniz olaylardan 3.süne bi açıklama buldum:D yani sağlama yaptığımız ve sonunda yanlış çıkan hesapta aslında yaptığımız sağlama yanlış, neden derseniz açıklıyım 25lira hesap geliyor herkez 10'ar lira veriyor ve 1'er lira geri alıyor yani kişi başı cepten çıkan 9 lira ve buna bahşişde dahil olduğu için sağlama yaparken birkez daha 2 lira bahşişi eklememiz yanlış olur

  25li hesap 2lira da bahşiş 27lira ödenen(9'ar lira) yani bi hata yok

  25+2=27 ödenen para o 1er lira geri aldırlar 27+3=30 hesap doğru:D

   
 15. Harun dedi ki:
 16. Matematik-hata etiketli yazılardaki hataların nerden kaynaklandığını açıklayan yorumları hemen yayınlamıyorum ama bu yazının üstünden epey geçmiş, seninkini yayınlayalım. Açıklaman doğru.

   
 17. Anonim dedi ki:
 18. tmm o zaman hocam 2.nin açıklamasını yapmıyım

   
 19. Anonim dedi ki:
 20. Hocam 1. sinde terzinin 100$ lık borcuna karşılık bakkal otelde kalıyor.

   
 21. mehmet dedi ki:
 22. madem 1.nin de cevabı gelmiş o zaman 2.nin (bence)cevabını veriyim şidi ilk gnde ahmet tanesi 5liradan mehmet tanesi 3.3 liradan satıyo ortalamasını aldığımızda 4.16 gibi bi rakam çıkıo fakat 2.gün bi elmanın ort fiyatı 4 lira oluyor aradaki0.16lık fark 2.gün daha az kazanmalarına sebep oluyor şimdi tmm ztn o 0.16 nereyekayboldu diye soruyoruz diyenler için bir başka açıklama ypayım hesabın ilk günkü gibi tutması için 2.gü sattıkları 5tanesi 20lira olanın içinde 2 tane ahmetin 3 tane mehmetin elması olması gerekir fakat bu durumda 20 satış sonunda elelrinde sadece ahmetin 20 elması kalmış oluyor ve aynı şekilde satmaya devam ettikleri için ahmedin 5lira olan elmalarının bi kısmı 3.3liraya satılmış oluyor 2 gün arasındaki fark da burdan doğuyo

  biraz uzun oldu biliyorum ama:D

   
 23. BarışBey dedi ki:
 24. 3.sorunun cevabı benden
  Kayıp para yok ortada.

  Çünkü :

  biz 30 lira veriyoruz,restoranın sahibi 5 lirayı gönderiyor.Garson 2 sini cebe atıyor ve bize birer lira veriyor.ewt biz 9 vermiş oluyoruz.Şimdi ; 9×3=27 , bizim verdiğimiz paranın 27 liranın 2 si garsondadır.3 lira da bizde olduğuna göre toplam 30 lira ve kayıp para falan yok.Tamamiyle soru yanıltmaca.

   
 25. ruya dedi ki:
 26. para manavdaa:)))otelci gidip manavdan tekrar borç alırsa olay kapanmış olur

   
 27. ruya dedi ki:
 28. adam başı:10
  hesap:30
  para üstü:-5(indirim)
  garson:2 lira
  sonuç olarak:-3 (-5+2=-3)
  yani hesap sonuç olarak:27 lira
  e adam başı:9
  9x3=27 2 lira garsonda:27-2=25, para üstü de 5 yollanmıştı:25+5=30....bitti bu kadar:))şaşırtması sadece çırağın aldığı 2 lirayı hesaba eklemekk..oysa çıkartmak gerekiyo...

   
 29. Ercan BOZLAK dedi ki:
 30. Merhabalar, benzer bir soru bana yöneltilmiştir.
  10 TL hesap, 3 TL para üstü, 1 TL bahşiş olacak şekilde soruluyor.
  4'er TL ödediysek, 1 TL bahşiş ise 1 TL nereye gitti? Diye soruluyor.

  Matematik boyutu ise:
  4 TL ödeme + 4 TL ödeme = 8 TL toplam ödenen
  8 TL - 1 TL bahşiş ödemesi = 7 TL toplam hesap ödemesi

  yani; 4 + 4 - 1 = 7

  Saygılarımla,
  Ercan BOZLAK
  ercanbozlak@mynet.com