YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

KISA KISA 3

Gönderen Harun 25 Haz 2009


''Demin bir binanın önünden geçtim. Önünde denizci askerler nöbet tutuyordu. Kasımpaşa Orduevi falan gibi birşey yazıyordu. O bina nerde dedi.'' bir adam.
Tarif ettim yolun karşısını göstererek.
''Ama sanki şu taraftaydı'' diyerek başka bir yöne, kafası karışık şekilde bakıp durdu. İnanmadı diye düşündüm.

''Bu caddenin adı nedir dedi'' bir adam?
İstiklal Caddesi dedim. İstanbul'lu bile olsa, bilmemesi normal bence.
Benim aklıma Zeytinburnu'nda oturan, Yıldız Teknik'te okuyan, doğma büyüme İstanbul'lu , sonradan dizi oyuncusu olan bir kız geldi. Kız Kulesinin yerini bilmezdi kendisi.


İstiklal'de kusuyordu bir kız.
Kusan insan görüntüsünün beni rahatsız etmemesinin, çocukluğumdan kalma birşey olduğunu düşündüm;
Hasta olduğumda nane-limon içirilip, yorganın altında ter basa basa yatırılırken, ıslanan atletim değiştirilirken(benim çocukluk sözlüğümde onun adı gömlek, gömleğin adı ise mintan'dı), bilirdim kusmam için yapılıyor herşey. Kustuğum anda iyileştim demektir. Kusarken başımı ellerinin arasına alıp hafifçe sıkardı annem ki şiddetle tavsiye ederim kusma işlemini kolaylaştırır ve daha az acı çekersiniz. Ve kustukça konuşmasındaki ses tonundan anlardım iyi birşey yaptığımı. Çıkan yeşil şeye safra derdi. Üşütmüssün derdi. Kusma eylemine kullandığı kelimeyi ben bir türlü telaffuz edemez, istiğfar kelimesi ile karıştırırdım istifrayı. Kusan insan gördüğüm zaman mutlu olurum ben; rahatladı diye. Birileri kusma kelimesinden bile rahatsız olur, görüyorsunuz ben bir paragrafta 50 kez kullandım:)
Çocukluktan kalma şeyler çok zor değişiyor. Nane- limonun tadını hep sevdim. Sonra çok şaşırdım birçok kişinin kokusunu sevip, tadını sevmediğini öğrendiğimde.Topuğu mazgala sıkışmış bir kadına,yoldan geçen bir adamın yardımcı olduğunu gördüm.
1)Aferin beyefendi adammış.
2)Umarım kadın, adamın ard niyetli olduğunu düşünmüyordur.
3)Umarım etraftakiler adamın ard niyetli olduğunu düşünmüyordur.
4)Bu belediye nasıl düşünmez metrobüs çıkışına böyle mazgal yapılmayacağını.
5)Etrafta çok kalabalık, gıcık durum.
6)Kamera şakası mı acaba?
7) Ben yardımcı olur muydum?
8)Kadınların toplumda taciz edilmesi, zamanla kadınları kabalaştırıyor bu bilinen bir gerçek. Aynı zamanda bu kaba tepkilere maruz kalan iyi niyetli erkeklerde kabalaşıyor, bu gözden kaçan bir gerçek.
Erkek: Yardım edeyim mi? Kadın: Gerek yok. ............ Erkek: Yardımcı olabileceğim birşey var mı? Kadın: Ben hallederim. ............. -Şuradaki bayana yardım edelim mi bak topuğu sıkışmış yazık! Erkek: Ne hali varsa görsün, bunlar yere kapaklansa dönüp bakmayacaksın.
9)...
Diyorum ki bırakın sıra beklemeyi, saç tıraşım 15 dakikayı geçtiği anda sıkılmaya başlıyorum. Bu kadınlar kuaförde saatlerce sıkılmadan nasıl kalabiliyorlar?
Hadi normal zamanları geçtik, gelin başı için gittiklerinde içerde birileri cinnet geçirmeden nasıl duruyor?

Bkz:KISA KISA
Bkz: KISA KISA 2

, | Bu yazıyı arkadaşına gönder

1 yorum KISA KISA 3

  1. diskriminant dedi ki:
  2. Teker teker kaybettik değerlerimizi;bazen suistimale uğradılar,bazen onlarla dolandırıldık,bazen onlar bizi enayi(!) yaptı...Kaç kişi bu zamanda yolda otostop çeken aslında gerçekten muhtaç olan birini arabasına almaya cesaret edebilir.Kaç kişi aynı otobüste,trende yolculuk yaparken biskivüsini paylaşabilir ya da yapılan bir ikramı kabul edebilir.Ya da ne bileyim,eve geldiğinde hemen ayakkabısını evin içine almayan ne kadar insan vardır...Parasını unuttuğu bankamatikten para sahibine arkasından para yetiştiren kahramanları nasıl da gözlerimiz yaşararak izliyoruz.Ama bu gerçekten bir insanlık görevimiz değil miydi?

    Bu yapılanlar cinsiyet aramayan iyiliklerdi..Karşı cinse yapılan iyilikler ise önceleri bacı-kardeş ilişkisinde gerçekleşirdi...Şimdi ise bir art niyet dedektörü kalp ve gözler...Yalnız bunda da suistimallerin faturası ilişikli geçmiş ferdi veya sosyal tecrübe dosyasında...

    Yasalar değerleri tüketen,çürüten suçları ayrı değerlendirmeli ve yaptırımları daha ağır olmalı diye düşünüyorum....