YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

DOZ AŞIMI

Gönderen Harun 20 Haz 2009


Hani özene bezene, hiç acele etmeden bir yemek yapmaya başlarsın.Evde yoksa ''aman o da eksik olsun'' demiyerek gidip marketten eksik tüm malzemeleri alırsın. Bıçakla özenle doğrarsın. Baharatları, salçayı vs. itinayla ilave edersin. Ocağın ateşine, pişme süresine, piştikten sonra yemeğin dinlenmesine özen gösterirsin. Yemeğe oturup, ağzına götürdüğün ilk kaşıkla tam bir hayal kırıklığı yaşarsın!!! Olmamış.

Halbuki aynı yemeği bir ay önce üstünkörü, eksik malzemelerle yaptığın halde çok daha lezzetli yapmışsındır.İşte ben bunun sebebini biliyorum. Bunun adı; aşırı dozda sevgi kullanımı. Sevgiyi çok katınca, aminoasitler tepkimeye girip yemeğin tadını bozuyor.Peki ne yapmak lazım, sevgi katmayalım mı?
Katmalıyız tabi, ancak belli etmeden. Aminoasitler hissetmemeli. Yemeğin, çayın, kahvenin güzel olması için elimizden geleni yaparken, bir yandan da şöyle cümleler kurmalıyız
;
Canım yemek olsun da ne olursa olsun.
Aman kıymasıda da eksik olsun.
Domatesler kötü çıktı ama boşver, salla gitsin.
Bir deneyin haklı olduğumu göreceksiniz. Sakın dediğimi yanlış anlamayın. Sevgi katın, fakat belli etmeyin.


aşırı doz sonucu, sevgi ve ilgi komasına girmiş çiçek

| Bu yazıyı arkadaşına gönder

4 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. diskriminant dedi ki:
 2. Yazının girişi bende daha çok aslında "beklentide doz aşımı" fikrini doğurdu...Beklentilerin düşük olduğu işlerin sonuçları hesaplanandan yüksek çıkarsa ister istemez beyin tarafından pirim olarak algılanabiliyor...Bu da doz aşımının göreceli uzayında yönleri kendimizin belirleyebileceğimizi gösteriyor...Sevgideki doz aşımı ise sosyal ilişkilerde daha çok ortaya çıkıyor haliyle...ama sadece aşımı değil de düşük olarak ayarlanmış olması da dikkate alınmalı...Örneğin en azından bazı özellikleriyle yeterli sayılmaya haiz olmadığı öngörüsüyle yaklaştığım ve beni bu yüzden içten içe utandıran öğrencilerim olmuştur...

   
 3. Harun dedi ki:
 4. ''Yeterli sayılmaya haiz'' olduklarını düşünseydiniz, belki sizi yine yanıltacaklardı. Dozu iyi ayarlamışsınız belli ki! Bilinçli veya bilinçsiz:)

   
 5. PİRana dedi ki:
 6. sadece yemek ve çicek mi insanda...

   
 7. Harun dedi ki:
 8. Zaten...