YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

YARIM ARTI

Gönderen Harun 2 Nis 2009


Matematik negatif sayıları ve çıkarma işlemini ifade ederken aynı sembolu kullanıyor; Eksi (-)
Notasyon (yazım şekli) açısından bunun birçok avantajı olsa da iki farklı sembol kullanılsaydı matematik ve matematik eğitimi bundan nasıl etkilenirdi merak ediyorum.

Prof.Dr. Ali NESİN: “Eğer uzayın farklı bir yerinde bazı yaratıklar olsaydı ve bu yaratıklar bizim gibi zeki olsaydı, bizimle aynı matematiği yaparlardı. Demek istediğim matematik bir tane ve biz onu buluyoruz” diyor. Birçok matematiksel sembolün farklı olacağını zaten kabul edecektir. Ama ben Ali NESİN'e acaba uzaylılar negatif sayılar ile çıkarma işaretini yine aynı sembolle mi gösterirlerdi diye sormak isterdim.

İlköğretim 7.sınıf , tamsayı yani negatif sayılarla tanışma zamanı. Hayatında hiç negatif sayı görmemiş bir öğrenciye tamsayılarda çıkarma anlatmak gerçekten zor. İstemeden de olsa ezbere kaçılıyor. Kaç çocuk (-3)-(-5)=2 işlemini gerçek manada kavrayabilir ? Avantajları bir yana, acaba 3 ve 5 in önünde eksi yerine başka bir sembol olsa öğrenciye anlatmak daha kolay mı olurdu? Ne kadar şartlanmış ve alışmış olmalıyım ki sanki çok zor ve daha karmaşık olurdu gibi geliyor . Belki ilk böyle öğretilse hiç ters gelmeyecekti.

Yanlış anlaşılmasın ben matematik eğitiminde bu şekilde bir değişiklik yapılsın falan demiyorum. Aklıma gelen birşeyden bahsediyorum sadece. Dünyanın kullandığı bir matematik dili var ve hiçbir ülke çıkıp ben bunu kullanmıyorum deme lüksüne sahip değil.


Bırakın eksi ile olan problemleri artı ile olan sorunları bile çözemiyoruz.
Ben şu yarım artı olayını hiç anlamamışımdır. Hani hepimiz biliriz
öğretmenlerin öğrencileri değerlendirmelerinde kullandıkları bir ifade ve semboldür.Matematikte bu sembol başka anlamlara gelir.
Bana tuhaf gelen ve anlayamadığım; bu sembol artının yarısı değil kardeşim
:)))

| Bu yazıyı arkadaşına gönder

1 yorum YARIM ARTI

  1. UğuR dedi ki:
  2. 2/3 ü diyelim :)