YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

HOCAM HEP BİZİ Mİ BULUR YA?

Gönderen Harun 27 Nis 2009


Standart bir öğrenci şikayetidir; eğitim sisteminde yapılan bir değişiklikten dolayı rahatsızlığını belirtmek. Örnekler o kadar çok ki!

Malum öss'de iki yılda bir değişiklik olur bu bazen katsayıdır, bazen konulara göre soru dağılımıdır, testlerin yapısıdır , sınavın süresidir, sınava giriş prosedürü veya başvuru şeklinin değişimidir, üniversite kontenjanıdır vesaire vesaire. Öğrenci söylenmeye başlar. Hem endişe hem şikayet vardır sözlerinde.

Ortaöğretim yönetmeliğinde değişiklik yapılır. Geçme sistemi değişir, ortalama, karne, diploma notu hesaplama yöntemi değişir, disiplin yönetmeliği değişir, seçmeli ve zorunlu dersler değişir, eğitim süresi değişir. Öğrenci söylenmeye başlar; Hep bizi mi bulur bunlar. Geçmişte de şöyle olmuştu. Ben ilkokuldayken de şu değişikliği yapmışlardı.Bizim kaderimiz mi? Herşey bize denk geliyor.


Aslında öğrenci haklı, eğitim sistemi o kadar çok değişiyor ki şikayetçi olmamak elde değil. Öğrenci kendini hiçbirşeye hazırlayamıyor. Çünkü yarın ne olacağı belli değil.

Ama öğrenci iki noktada yanılıyor;
1)Bu değişimler sadece kendi jenerasyonunun başına gelmiyor. Her nesil;
''biz şunun ilk mağdurlarıyız, şunun son mağdurlarıyız, şu ilk bize uygulandı, şu bizim başımıza geldi'' gibi birçok örnek verebilir.Ki haklılar.

2)Her değişim kötü değildir. Öğrenci ne yapılırsa yapılsın sanki tüm dünya kendisine çelme takmaya çalışıyormuş gibi yapılacak değişimlere negatif bakıyor. Mevcut durumun lehine yeniliğin ise aleyhine olacağını düşünüyor. Halbuki öyle olmayabilir.

Toplum olarak hayata negatif bir bakışımız var. Sanki başımıza gelen herşey kötü olmak ZORUNDA. Sanki biz hayallerimizi asla gerçekleştiremeyeceğiz. Bizim başımıza iyi şeyler gelmez. İyi gibi gözüken şeyler bile kötü olabilir.
''Çok güldük ağlayacağız demek ki.''
''Onu çok seviyorum ya birgün biterse.''


Sanırım bunun sebebi, asırlarca toplumun bilincine işleyen yaşanmışlıklardan ileri geliyor. O kadar acı çekmişiz ki! Güzel şeylerin olacağına kendimizi inandıramıyoruz.
| Bu yazıyı arkadaşına gönder

7 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. zamansız dedi ki:
 2. Şöyle bir gerçek var ülkemizde bazı şeyler ciddi bir şekilde yapılmıyor en azından ben buna inanıyorum.Bazen yapılan değişikliklere gülüyorum bu gülme ağlancak halimize midir bilemiyorum ama bir öğrenci olarak ve de dediğiniz gibi birçok değişikliğe maruz kalmış biri olarak (lisenin 4 yıla çıkması, süper liselerin kalkması v.s) birşeylere yakınmak yerine üzülüyorum çünkü yakınsakta eleştirsekte görüyoruzki değiştirmek isteyenler değiştiriyor!tuhaf birşey bu belirli bir sistem içerisinde eğitim ve öğretiminizi gerçekleştirirken bir sabah uyanıyorsunuz ve sizle ilgili olan birçok şey değişmiş.ben birçok yeniliğin yani ülkemizde eğitim adına yapılan birçok yeniliğin herzaman çok fazla mağduriyet getirdiğine inanıyorum ve sonrada sürekli değişen bir yapboz gibi oyanan bir sistemi ciddiye almamızı bekliyorlar!bunlar hep bizi bizden öncekileri ve sonrakileri bulur hocam..!!

   
 3. GamzeD. dedi ki:
 4. Eğitim sisteminde yapılan her yeni değişim ve bununla beraber biizm isyanlarımız eleştirilerimiz hala devam ediyor..Lisenin 4 yıl olusu seneye öss de yapılcak olan degişimler vs.OfFff yine bizi buldu dedirtiyor insana (mesela benim en büyük keskelerimden birisi ..keske 90'lı dogsaymısım ..onlar üniveriste kapılarını coktan aralamısken biz hala lise sıralarındayız )ama aslında dediğiniz gibi bu magduriyetler bizden öncekileri de etkilemiş ve muhakkak bizden sonrakiler de bu degişimlerden nasibini alıcaktır..ne diyelim hocam yinede herseye ragmen birseylerin güzel olcgına inanıyoruz..

   
 5. zamansız dedi ki:
 6. bence bizim problemimiz bu sadece eleştiriyoruz off puff..birşeylere yeteri kadar tepki gösteremediğimizden kaynaklanıo..bence halk olarak vede biz öğrenciler olarak birşeylere olan kızgınlığımızı sadece eleştirerek yada oturduğumuz yerden konuşarak göstermemeliyiz..birgün inanıyorumki hem öğrenci açısından hem de sistem yöneticileri bilinçli insanlar olacak bu dünyada bu inanç hernekadar gidgide zayıflasada..

   
 7. diskriminant dedi ki:
 8. Malum liseler 4 yıla çıktı...eskiden 3 yıldı liseler...Öğrencilerden bazıları bu sürenin ileride tekrar 3 seneye neceği konusunda ümit besliyorlar..
  Liseler 4 sene olunca 4.yılı lüzumsuz geliyor öğrenciye...Öyleya bırakılmalı öğrenci ki,1,5 milyonluk rakiple yapılan yarışmaya odaklansın.Yalnız bu, liseler 3 yılken de yok değildi.Liseler 3 yıllıkken yine son sene lüzumsuz değilmiydi?Aklımdan geçen de şu:Liseler beş yıl olsun:)Beşinci yılı genel tekrar olsun...Lüzumsuz yıl kalmasın...

   
 9. Harun dedi ki:
 10. Ya da son sınıf öğrencilerin Öss'ye girmesi yasaklansın:)
  Mezun olduktan bir yıl sonra Öss'ye girme izni verilirse, hem öğrenci, hem öğretmen, hem de veli oldukça rahatlar.

   
 11. zamansız dedi ki:
 12. siz öğretmenler yokmusnuz hepiniz böylesiniz..=)29 gün var sınava ders çalışmaktan kaosa dönmüş beynimizi rahatlatcağınıza espiriler muhabetler yapıosunuz..=)harun hocam artık bir moral motivasyon sınav taktiği stresten uzak bir yazı yazmanın zamanı gelmedi!!???

   
 13. Harun dedi ki:
 14. Aaa daha 29 gün mü var? Zamanda bir türlü geçmiyor.
  İnsaf bir ay öncesinden yazı mı yazılır!
  Kalsın birkaç gün bakarız çaresine...:)

  Hımmm düşündüm de 29 gün çokta bir zaman değil. Su gibi akıp geçer. Hemen hemen hiçbir şey de yapılamaz son bir ayda. Bu yüzden yazı yazmama gerek yok, çünkü herşey için çok geç...:)

  Tüm şakalar bir yana,

  1)Bence gerçekten çok çok çok uzun bir süre var.

  2)Stresiniz bugünlerde artması bence iyi birşey. Bunu açıklamak istemiyorum çünkü bu durumda rahatlarsınız ve stres düzeyiniz azalırsa sizin için pozitif olan durumu negatife çeviririm:)

  3)Öss hakkındaki yazımı sınava 15 gün kala yazacağım.