YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

EĞİTİME ANADOLU LİSESİNDEN BAKMAK

Gönderen Harun 6 Mar 2009


Bilmiyorum WASP kelimesini hiç duydunuz mu? Amerikan kültürüne ait bir kelimedir. Aslına bakarsanız bir kısaltmadır.
WASP; White-Anglosakson-Protestan
White bildiğimiz beyaz ırk demek.
Anglosakson ailesinin kökeni İngiltereye dayanan kişilere deniyor.
Protestan ise bildiğimiz gibi ortaçağda reform hareketleri sonucu ortaya çıkmış bir Hristiyanlık mezhebi.
Bu üç özelliği taşıyan kişiler Amerika'da WASP diye nitelendirilir. Bu kelime aslında elit bir tabakayı işaret eder. Son yıllarda Türkiye'deki Beyaz Türk'ler tabirine benzetebiliriz. OBAMA ve J.F. KENNEDY dışında WASP olmayan hiçbir Amerikan başkanı olmamıştır. KENNEDY Katolikti ve suikast sonucu hayatını kaybetmişti.

Amerikan eğitim sisteminde bir başkan adayının mezun olacağı okullar bellidir. Bizim ülkemizde olduğu gibi küçüklüğünde çobanlık yapmış bir kişinin Amerika'da devletin başına geçmesi beklenemez. OBAMA siyah olabilir ama ailesine baktığımız zaman öyle sıradan, herhangi bir aileden gelmediğini görebiliriz. Aldığınız eğitim ve ailenizin ne olduğu Amerika'da kişinin geleceğini çok fazla etkiler.

Ülkemizde bu böyle değildir. Son yıllarda bu özelliğini biraz kaybetsede hala Türkiye'de bir insan sıfırdan başlayıp en üst noktaya çıkabilme şansına sahiptir.
Hangi liseden mezun olursanız olun gelecekte hangi konuma geleceğinizi tahmin etmek imkansızdır.

Türkiye'deki bu durumun sebebini eğitim açısından ele aldığımızda önemli bir sorun olduğunun farkına varırız. Aile ve kökenini bir yana bırakırsak, nasıl oluyorda Türkiye'deki ''kaliteli'' liselerden mezun öğrenciler, diğer okullardan mezun öğrencilerle olan yarışlarda ezici bir üstünlüğe sahip değiller. Hatta bırakın üstünlüğü bazı konularda niye gerideler.

Sorunun kaynağı çok açık ve net. Türkiye'de kaliteli eğitim veren lise demek ÖSS başarısı yüksek olan lise demektir. Türkiye'de başarılı öğrenci demek ÖSS'de yüksek puan almış öğrenci demektir.

Çok değil bir haftadır bir Anadolu Lisesinde görev yapmaktayım. Hatta 4 gündür. Uzun bir süredir genel(düz) lisede görev yapmaktaydım.Eğitim sistemimize yeni farklı bir pencereden bakmaya başladım. Bu farklı açı benim daha önce göremediğim güzellikleri ve sorunları farketmemi sağlayacak. Böylece eğitim sistemimizi daha iyi analiz edebileceğim.
Güzel şeyleri bir ara anlatırım. Fakat bu dört günde beni rahatsız eden bir durum var ki gerçekten son derece üzücü ve hemen paylaşmak istedim.

Anadolu lisesindeki birçok öğrenci ÖSS endeksli yaşıyor. Ve bu yaşam onların kişisel gelişimini olumsuz etkiliyor. Bunun sorumlusu ebeveyn veya okul değil. Üniversite sınav sistemidir. Ve 2010'da uygulanacak sistemden pek ümidim yok. Öğrenciler sınava hazırlanmaktan dolayı kendilerini birçok konuda yetiştiremiyor. İşte bu yüzden bizde özgün ve özgür düşünceleri olan bireyler yetişemiyor. İşte bu yüzden ÖSS'ye doludizgin hazırlanan bir Anadolu-Fen lisesi veya kolej öğrencisi, en basit örnekle güzel konuşma, kendini ifade etme gibi bir insanın sürekli gereksinim duyacağı vasıflar konusunda, bir düz lise öğrencisinden daha kötü durumda olabiliyor.

ÖSS başarısı konusunda açık ara önde olan Anadolu lisesi öğrencisi yıllarca testleri, soru bankalarını çözmekle meşgul olursa, meslek sahibi olunca kendisinden ne tip bir yenilik ve gelişme bekleyebiliriz?
Bir hastalığa çare mi bulacaktır yoksa birilerinin bulduğu ilaçları reçeteye mi yazacaktır?
Bir kanaat önderi mi olacaktır yoksa bir holdingte,şirkette sabah sekiz akşam beş, maaşı yüksek bir köle mi olacaktır?
Dünyayı değiştirecek midir? Yoksa sistemde basit bir çark mı olacaktır?

Hayat böyle işte. Bir insanın kendini geliştirmesi apayrı birşey.

Ve ekliyorum yaşam ne tuhaf. Anadolu Lisesindeki öğrenciler arasındaki rekabet ve ÖSS'ye hazırlanma süreci, öğrencilerin kendini geliştirmesine engel oluyor ve sonuçta bu durum o liseyi kazanamayan düz lise öğrencisinin işine yarıyor.
Garip bir şekilde gerçekleşse de hangi liseden mezun olursa olsun,
genç bireylerin önlerinin açık ve hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir ülkede yaşıyoruz.
Anadolu lisesini sınavda heyecanlanıp kazanamadığını söyleyen bir öğrencim vardı. Neyin iyi neyin kötü olduğunu hemen anlayamıyoruz.
Steve JOBS'un dediği gibi noktaları geriye bakarak birleştirebilirsiniz.

| Bu yazıyı arkadaşına gönder

3 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. Anonim dedi ki:
 2. yeni okuluzda da başarılar dilerim hocam aslında çalışan öğrenciler olmaları bakımından biraz daha sizi sevindireceklerini sanıyorum ama çok çalışmalarınında sizi sıkacağını biliyorum. analiz çok doğru olmuş aslında en net haliyle bence bu sistem bu ülkede akademik anlamda başarılı bireyleri körelterek onları hayatın biraz kıyısında görevlere itiyor ve maalesef bu bireyler belkide kendileri kadar zeki olmayan bireyler tarafından istenmeye istenmeye yönetiliyorlar. belkide bu istenen arzu edilen bir durumdur sistemi belirleyenler tarafından. her neyse şundan eminimki tüm vaktini derse harcayanların sayısı o okulda biraz azalacak ama ii işler yapanların sayısı artacak:)ersin turan

   
 3. Zeynep tanikoglu dedi ki:
 4. SBS veya ÖSS sınavları nedeniyle ,Eğitim ve Terbiye geriye itilmek durumunda kalıyor maalesef...
  Artık öğrenciler sizi yolda
  gördüklerinde selamlaşma veya sohbet etmek yerine yerine
  "Hocam DKS'de 70 yaptım.Nasılım hocam?"
  gibi cümleler kurmaları beni çok rahatsız ediyor..

   
 5. Anonim dedi ki:
 6. Hocam fena bi gözlem yapmşsnız hesabedin ben bile ümitlendim:D