YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

SORU KAÇIRMAMALIYIM

Gönderen Harun 22 Şub 2009

Ben sınav stresi yüksek olan bir öğrenci hiç olmadım. Hayatımdaki önemli sınavlarda bile sınav esnasında oldukça rahattım. Bendeki heyecan ve stres sınav başlayana kadar ki iki saat içerisinde baş gösterir. Midem ağrır ve birazda kalbim hızlı çarpar. Ve sınav başladıktan sonra hepsi biter gider. Şimdi daha iyi anlıyorum bunun sebebini; Ben hiçbir sınava bütün soruları yapmalıyım mantığı ile girmedim.

Bu sene arkadaşlarımdan teki Öss'ye gir deyip duruyor bana. Tm'den burslu bir bölüm kazanırsın diye. Gerçekten kişisel gelişimim veya kariyerim için yararı olsa girerim ama sırf zevk için benim yerime bir gencin okuyacağı sırayı işgal etmek bana mantıklı gelmiyor. Her neyse Öss'ye girme konusunda konuşurken şunun farkına vardım; Üniversite sınavından kopuk bir matematik öğretmeni olmadığım halde kaç net yaparım gibisinden planlar kurarken, matematik testlerinden (mat1=30 mat2=30 olmak üzere 60 soru vardır) toplam 58 doğru yaparım diye hesaplıyorum. Belkide 60' ta 60 yaparım. Ama inanıyorum ki tüm soruları yapmam lazım diye girsem 58 doğru bile yapamayacağım.

Yazılılardan tutun üniversite sınavına kadar birçok öğrenci sınavlara, hepsini yapmalıyım mantığı ile girdiği için karşısına çıkan inatçı bir soruyla yer ile yeksan oluyor. Morali bozuluyor konsantrasyonu bozuluyor. Veya yazılılarımdan çok iyi bildiğim gibi çalışkan bir öğrenci sorunun tekinde hiç olmadık bir işlem hatası yapıyor. Rahat olmak lazım. Sakin kafayla yaklaşmak lazım sorulara. Matematik neyse ama özellikle geometri stresli bir öğrenciyi nakavt edebilir. Gözünün önündeki ikizkenar üçgeni bir türlü göremezsin.

Her soruyu yapmak zorunda değilsiniz unutmayın. Ve sırf bu düşünce umuyorum ki size tüm soruları yaptırır ve gönlünüzdeki nota, puana, üniversiteye kavuşursunuz. Allah Öss'de ilk yüz öğrenci arasına girip Boğaziçi üniversitesinin falanca bölümünü kazanmaya çalışan öğrencilere yardım etsin. Onlar hepsini yapmalıyım düşüncesini kafasından nasıl atar hiç bilmiyorum.

| Bu yazıyı arkadaşına gönder

8 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. Anonim dedi ki:
 2. aman hocam ya... hepsini yapacam da ne olacak yapacaklarım beni istediğm yere yerleştirsinde...gerisi zaten yalan olur kendiliğnden

   
 3. Harun dedi ki:
 4. Zaten bu konuda erkek öğrenciler daha rahat. Tabi bu rahatlık birçoğunda da boşvermişliğe kayıyor.

   
 5. Anonim dedi ki:
 6. Eşkar hocam belki yeri burası değil ama sabrım tükendi: Bir matematik öğretmeniyim, çiçeği(!) burnunda, üstelik lisede...Yazılarınız harika olmuş…Göreve başlayalı 6 ay oldu ama sanki yılların stresini, yorgunluğunu omuzladım... ''Benim gördüklerimi acaba kimse görmüyor mu?’’ bunaltısı beni stres küpü yapmışken tevafuk ki sitenizle karşılaştım. İnanın ilaç gibi geldi...

   
 7. Harun dedi ki:
 8. Teşekkür ederim yararlı olabildiğime sevindim. Hocam yeni göreviniz hayırlı olsun. Bende bu akşam bir yazı yazmak istiyordum ama bir türlü karar veremiyordum.Siz ilham verdiniz yeni göreve başlamış öğretmenlere yönelik bir yazı yazmaya karar verdim.

   
 9. Anonim dedi ki:
 10. Ben sınav stresi yüksek olan bir öğrenci hiç olmadım. Hayatımdaki önemli sınavlarda bile sınav esnasında oldukça rahattım. Bendeki heyecan ve stres sınav başlayana kadar ki iki saat içerisinde baş gösterir. Midem ağrır ve birazda kalbim hızlı çarpar. Ve sınav başladıktan sonra hepsi biter gider. Şimdi daha iyi anlıyorum bunun sebebini; Ben hiçbir sınava bütün soruları yapmalıyım mantığı ile girmedim.

  ===>>>>>>>>ewt ama bnn hepp heyecanlı olarakk girmişimdirr 3 2 gün önce çalışırımm çok korkarımm yazılımdann nedensee bildiğim şeyleri unutturim gibi glioolr ama öle değil biliyorum ama öle kuruntuu oluşuyoo korkuyorum bazende ağlıyourmm aldığım notlarda dşük değil en düşüğüü 70 filaan olyoo ama yinede yazılılara çalışınca çok korkuyorumm ama ÇALIŞINCA(yazılıya çalışıncaa) yazılı esnasındaa(yazılıda fazla korkmuyom)

   
 11. Harun dedi ki:
 12. Yazılıda panik yapmıyor olmanız güzel.Sanırım soruları görünce rahatlıyorsunuz. Yapabileceğini görmek insanı rahatlatır.

  Galiba sınava hazırlanma sürecinde emekleriniz ve çalışmalarınızın boşa gideceğini düşündüğünüzden, soruların çok zor olup, başarısız olmaktan korkuyorsunuz. Anladığım kadarıyla yeterince çalıştığınızdan sınavlarda da pek başarısız değilsiniz.

  İnanıyorum ki yaşadığınız stres ilerleyen yıllarda azalacaktır.Benim tavsiyem şunlar;

  Bence yazılılardan aldığınız puanı gözünüzde çok büyütmeyin. Ders çalışmayın demiyorum. Çalışın ama yazılıdan düşük puan alırsanız veya zayıf almaktan korkuyorsanız bence bu üzülmeye değmez. Eğer siz yeterince çalışmışsanız, elinizden geleni yapmışsanız puanın ne önemi var.

  Sonuçta derslerin size anlatılması ve yazılı yapılması sizlerin konuları öğrenmeniz için değil mi? Eğer siz çalıştınız, gayret ettiyseniz.Ne sınav sonrasında ne de sınav öncesinde korkmaya, ağlamaya, kuruntu yapmaya gerek yok. Çünkü siz konuyu öğrenmişsiniz. Evet insan sınavdan yüksek not almak ister.
  Ama inanın tüm kalbimle söylüyorum; bütün sınavlardan düşük not bile alsanız, siz eğer çalışıp konuyu öğrendiyseniz, siz gelecekte birgün sizden daha yüksek not alan arkadaşlarınızdan daha iyi yerlere gelirsiniz.

  Yüksek not almaya çalışın. Ama önemli olan insanın kendini değerlendirmesidir. Eğer yeterince çalıştıysanız ben bu konuyu,dersi öğrendim diyorsanız takmayın hiçbirşeyi kafaya.Hiçbir ders sizin güzel gözyaşlarınıza değmez.

   
 13. betül dedi ki:
 14. hocam harika moral werdiniz bnde matematiği hiç sevmeyen bi insandm sonra matematkten babam ders aldırıo şu an ama sınavda yapamam korkusu bni derinden parçalıyo hadi yapamassm die düşünüyorum çevremdekiler bna ne der die düşünüyorum kendimi yiyip bitiyorum bu sene sınava grcem bnde 2011 de ama bilmiorum oofff kazanamassam çevremdekiler ne der bna hem gittide matematik öğretmenine hmde yapamadı derlerse die çok korkuyorum hocam napıcam çalışıyorumda yapıyorumda soruları ama bazen çok işlem hatası yapıyorum bazn önümdeki soruyu biliğim halde yorum yapamıyorum bnu nasıl atlatıcam napıcam ? ):

   
 15. Harun dedi ki:
 16. Öncelikle şu elalemi kafamızdan atalım. Millet benim hakkımda ne der düşüncesi iyi birşey değil. İşlem hatasından çok korkmayın konuyu anlıyor ve soru çözebiliyorsanız gerisi mühim değil. İşlem hataları zamanla azalır. Ve herkes tek tük işlem hatası yapar. Ben oldukça fazla yaparım mesela. Korku en büyük düşmandır. Gerginliği üzerinizden atın şimdiden bu stres
  Cık cık cık:)
  Ne oluyoruz ayol sınav yaklaşınca ne yapacaksın sen.