YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

ŞIKLARDAN GİTMEK VE SAYI VERMEK

Gönderen Harun 26 Şub 2009


Aşağıda bazı soru tipleri şıklardan nasıl çözülebilir, nasıl şık elenebilir örnekler verdim. Tabi ki bu metotları bilmek, soruların normal çözümlerini bilmenize gerek olmadığı manasına gelmiyor. Şık çözümünü en iyi yapan öğrenciler aslında konuya hakim, konuyu en iyi bilen öğrencilerdir.1)Sayı vermekte unutulmaması gereken en önemli şey, verdiğimiz sayıyı tüm şıklara yazıp cevapları bulmaktır. Çünkü iki şıktan aynı cevap gelirse sayıları değiştirmek gerekir.

2)Sayı yazarken yazacağınız sayıyı iyi seçmelisiniz, işinize yarayacak kolay işlem yapılacak sayılar yazılmalıdır.

3)Bazı öğrencilerde önce şıklara bakıp aynı değer gelecek olan sayıyı vermemeye çalışır. Son derece mantıklı.

4)İfadeyi tanımsız yapacak değerler asla verilmemeli.


i) x=1 ve y=1 olsun.
Yerine yazıyorum; Ahhhh ikinci parantezin ilk teriminin paydası sıfır oluyor tanımsızlık var. Vazgeçtim bu sayılardan.

ii) x=2 ve y=0 olsun.
Yerine yazıyorum; .........Birinci parantez sıfır. İkinci parantezde sıfır. Offf sıfır/sıfır tanımsızlığı olmadı yine.

iii)x=2 ve y=1 olsun.
Yerine yazıyorum; İfade 1/3 çıkıyor. Sayıları gidip şıklara yazıyorum. 1/3 fadesini veren sadece bir şık var cevap E.

Eğer 1/3 yanıtını veren birden fazla şık olsaydı. 1/3 yanıtını vermeyen şıkları eleyip, sonrada yeni sayılar belirleyecektim.


i) x=30 derece olsun a=Sin2x=Sin60=kök3/2
Parantezli ifadede 30 yazarsam cevabı 1+kök3/2

Şıklara kö3/2 yazarsam 1+kök3/2 yanıtını veren tek şık var ;A


a= 0(sıfır) derece olsun yerine yazarsam ifade 1 çıkıyor. Şıklara gidip sıfır derece yazıyorum 1 yanıtını veren B,D ve E var. İki şık eledim ama cevabı bulamadım.
a=60 derece olsun ifade 1/4 çıkıyor.
B,D ve E 'de yerine yazıyorum cevap B.
Keşke en başta 60 yazsaydım.

Unutmadan ben yukarıdaki iki soruyu ve aşağıdaki bazı soruları şıklardan çözmeyi zaman kaybı olarak görüyorum. Ben sadece zamanınız varsa aklınızda olsun diye yazıyorum.Şıkları git x'in yerine yaz hangisi sağlıyorsa cevap odur.Bu soru tipi birçok konu için geçerli. Bir karmaşık sayı sorusunda z=? demiş olsaydı şıklardaki karmaşık sayıları denklemde yazardım. Bir trigonometri sorusunda x kaç derecedir deseydi şıklardaki açıları denklemde yazardım. Ama cevabı her zaman bulamayabilirsiniz.

n=0(sıfır) olsun ifade şuna eşit olur; 1+1(1!)+2(2!)+3(3!)+4(4!)+...+7(7!)+8(8!)
Gidip şıklarda n yerine sıfır yazarsam A,B,D şıklarının doğru cevap olmadığı açıkça gözükür.

Sonra ne yaparsın çok güzel sallarsın. :)))
Cevap C ' imiş.

Büyük açının karşısında olduğu için k>p dir. O halde k.p ifadesi k'nın karesinden küçük olmalıdır.
B,D,E şıkları elendi. Ooo piti piti karamela.... Cevap: A' imiş


x'in yerine sıfır yazdım sağlamadı 2 yazdım sağladı cevap E
Bütün çözüm kümesi sorularında kullanılabilir bu metot. Denklem değil eşitsizlik olsa bile yapılabilir. Ama tabi ÖSYM aptal değil bu yüzden, denklemini sağlayan sayıların toplamı nedir diye sorar ve paşa paşa çözmek zorunda kalırsın soruyu.Grafikteki sayıları şıklara yazıyorum.
2 yazınca sıfır çıkmalı A,B ve E şıkları duruyor diğerleri elendi.
-4 yazıyorum üç şıkta sıfır cevabını veriyor hımm iyi hazırlamışlar şıkları.
x'e sıfır veriyorum cevap 3 gelmeli. Sadece E şıkkı 3 geliyor.
Tersten sorsa yani denklemi verse ve şıklara da 5 tane grafik çizip hangisi bu denklemin grafiği deseydi yine sayı vererek rahatlıkla çözülürdü.

Babanın bugünkü yaşı oğlunun yaşının iki katı olduğuna göre babanın yaşı çift sayıdır. Cevap C şıkkı. Ben sadece fikir versin diye yazıyorum. Yoksa böyle birşeyle karşılaşmazsınız boşuna ümitlenmeyin.

Not:
1) Unutmayın tüm bu tavsiyeler hiçbir işe yaramayabilir. Şıklardan çözmek her zaman en iyi yöntem değildir.

2)Benim yukarıda yazdıklarım soruların amacına ters düşsede, öğrencinin matematik bilgisine gereksinim duyduğu yöntemlerdir.

| Bu yazıyı arkadaşına gönder

11 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. Erman dedi ki:
 2. Hocam yazılarınızda hep kendimi buluyorum.Kaliteli bir hocaya benziyorsunuz.'Erman!! gel de seninle bi program yapalım' diye seslen formalite rehber hocalarından kat kat kat daha iyi rehber olabiliyosunuz. Tek kelimeyle size
  hayran kaldım....Teşekkürler hocam...

   
 3. Harun dedi ki:
 4. Vakit ayırdığınız için ben teşekkür ederim. Bir öğrenciye matematik, fizik,kimya gibi dersler için çalışma planı branş hocalarının yardımıyla yapılmalı diye düşünüyorum. Çünkü bir dersin yapısını, en iyi çalışma yöntemini, stratejiyi ve o öğrencinin durumunu dersin hocası daha iyi bilir. Sanırım sizde bundan bahsediyorsunuz.

  Rehber öğretmenler kızmasın geçenlerde bir öğrencim dershanedeki rehber öğretmenden öfkeli bir şekilde bahsediyordu.Öğretmen fizik mi kimya mı bir derse nasıl çalışması gerektiğini söylemiş. Sanırım tuhaf birşey demiş ben hatırlamıyorum. Öğrencim de söylenip duruyordu;

  ''O ne anlar fizikten fenci değil ki ...''

   
 5. mehmet koşar dedi ki:
 6. hocam yazıyı yazalı çok olmuş ama olsun ben yeni okudum yani benim için yeni:D bencede sayısal derslerin(özellikle mat-fizik) en büyük avantajı bu testlerde.Çoğu zaman işe yarar ve ben çok kullanırım fakat bazı öğretmenler bunu kabul etmiyo şıklardan gittiğimizde yada sayı verdiğimizde sanki sallamışızda tutmuş gibi davranıyorlar illa onların verdiği formülü yazarak çözmek zorundaymışız gibi ve ayrıca ne kadar bu srunun konusu nu yazı bilemem ama neden hayatımız en büyük sınavları testken okulda yazılı yapıyorlar(sayı verince doru olup olmadığını bulmak daha zor oluo):D:D

   
 7. Harun dedi ki:
 8. Hayatınızın en büyük sınavları OKS,ÖSS,LYS,LGS,KPSS vs. olmadığı için, en büyük sınavlarınızında test olduğu söylenemez. Hayat her zaman sizin önünüze a ve b şıkları sunup birini seçmenizi beklemez. a,b,c... seçeneklerini siz oluşturursunuz yaşamınızda.

  Eğer öğrenci konuya hakimse tabi ki zamandan tasarruf için şıklardan gitmedir(hızlı olacaksa). Ama öğrenci şunu unutmamalı; şıklardan giderek çözdüğü bir konunun şıklardan gidilemeyen bir sorusuda muhakkak vardır, bu yüzden konuyu bilmelidir.

  Birazda derslerin amacını düşünmek lazım. Matematik, bakalım siz soru çözebiliyor musunuz diye anlatılmıyor.

   
 9. mehmet kosar dedi ki:
 10. hocam hayatımız en önemli sınavları derken zaten bizim için hayatımızın en önemli sınavları olunması istenen sınavlardan basettim

  öğrenci konuya hakim değilse yanlış yapmaya mahkum olmamalıdır haklısınız o sorununun şıklardan gidilemiyeni avrdır e zaten ben sadece bu şekilde çözelim demiyorumki bu şekilde çözdüğümüzde de doğruysa doğru kabul edilsin sonuçta biz kavramadığımız bi soruyu orda görücez(şıklardan çözsek ve kabul edilsede edilmese de)ve belki de o konuyu daha iyi kavramamız gerektiğini anlamış olucaz

   
 11. Harun dedi ki:
 12. Anlaştık. Zaten hoca da test yaptıyasa soruları şöyle çözmelisiniz dememeli.

   
 13. mehmet koşar dedi ki:
 14. hazır anlaşmışken devam etmenin bi luzümü var möı bilmiyorum ama ayrıca hayatta karşılaştığımız her sounun formlünü biri bize ermicek bazen bizim formülü bulmamız yada formül bilmeden bi cevap vermemiz gerrekicek yani aslında formül kullanmadan çözdüğümüz sorualrda hayatta bizim için önemli olucak

   
 15. UğuR dedi ki:
 16. Büyük açının karşısında olduğu için k>p dir. O halde k.p ifadesi k'nın karesinden küçük olmalıdır.
  B,D,E şıkları elendi. Ooo piti piti karamela.... Cevap: A' imiş
  hocam bunu beğendim :))

   
 17. müthişsiniz dedi ki:
 18. teşekkürler hocam

   
 19. Anonim dedi ki:
 20. gerçekten aynı memleketde olsaydık sizi bulur ve asla yanınızdan ayrılmazdım

   
 21. Harun dedi ki:
 22. Teşekkür ederim