YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

ÖĞRETMENLİK VE PSİKOLOJİK HASTALIKLAR

Gönderen Harun 11 Şub 2009

Öğretmenlerde gördüğüm tuhaflıklar;

EĞİTİMİZM

Toplumdaki ,yaşamdaki herhangi bir sorunun, aksaklığın çözümünü ve sebebini tartışırken her defasında dönüp dolaştırıp konuyu eğitime getirmek ve çözümün eğitimde yattığını söylemek. Hatta ardına da başka birşey söylememek. Veya soyut yuvarlak cümleler kurmak.
Bravo! Bak ben bunu bilmiyordum. Demek bu tartıştığımız problemin çözümü eğitimde yatıyor.Hadi ya! İyi ki söylediniz. Acaba çözümü eğitim olmayan bir sorun var mı size göre?

Birincisi herşeyin çözümünü kısayoldan eğitime bağlamaya gerek yoktur. Örneğin insanlar herhangi bir gişedeki para yatırma kuyruğuna girmiyorsa birbirinin önüne geçiyorsa. Halkımız cahil, eğitimli olsalar böyle olmaz eğitime gerekli önem verilmiyor... gibi cümleler kurmak yerine, bir turnike veya sıra düzenini sağlayacak bant veya korkuluk türü aksam veya numaramatik gibi çözümler önermek daha mantıklı değil midir? Sorunu böyle çözersin sonra da tüm bunlara gerek olmadan eğitimle bunu nasıl başarırız diye paşa paşa tartışırız öyle değil mi canım?

İkincisi sorunun çözümünün eğitimde olduğunu söylemek tek başına hiçbirşey ifade etmez. Ardına nasıl bir eğitim verilmeli bu eğitim nasıl yapılmalı onu anlatacaksın sen bana. Yoksa her sorunun çözümü eğitim.
Maalesef ülkemizde birçok konu tartışılır, birçok şey eleştirilir ama çözüm yolu net bir şekilde söylenmez. İnsanlar batıda birşeyi eleştirmeye kalkarsa veya mevcut sistemden hoşnutsuzluğunu dile getirirse o insanlara sorulan ilk şey çözüm önerisidir. Mantıklı uygulanabilir bir çözüm önerisi olmayan insanlar laklak edemiyor batıda. Türkiye'de ise herkes konuşuyor. Herşeyi eleştirip uygulanabilir bir çözüm bul(a)mamak veya çözüm eğitim deyip kestirip atmak saçmadır.

DİDAKTİZM

Öğretmenler yıllarca öğrencilere birşeyler öğretmeye çabaladığı için günlük yaşamlarında da o moddan çıkamıyorlar. Eşleri, dostları, akrabaları, hatta sokakta gördükleri insanlarla bir öğretmen gibi rahatsız edici şekilde birşeyler öğretiyormuş edasıyla konuşuyorlar. Bu gerçekten bazen haddini aşıp karşıdakini cahil yerine koymaya gittiği için büyük bir saygısızlıktır.

Tuhaf tuhaf durumlar ortaya çıkıyor. Son derece basit bir şeyi on defa tekrarlıyor öğretmenler. Hatta karşıdaki kişiye anlayıp anlamadığını sorma durumları yaşanıyor. Normal günlük hayattaki bir sohbette karşıdakine birşeyler öğretmeye çabalayan bir insan profili çıkıyor karşımıza. Halbuki insan iletişimi öğretmek-öğrenmek üzerine kurulu değildir. İki kişi kendi arasında konuşurken birisi diğerine birşey öğretecek diye bir kural yoktur.


HERŞEYİ BİLDİĞİNİ SANMAK

Didaktizm hastalığının sebeplerinden tekidir. Ama didaktizmle karıştırmamak gerekir ikisi farklıdır.
Bu hastalığın sebebini ise öğretmenin kendinden küçük genç insanlara sürekli birşeyler öğretmesi ve gerçekten gençlerin anlattıklarını bilmemesine bağlıyorum.Öğretmen okulda kendisinin bildiklerini bilmeyen öğrencilerine, sürekli birşeyler anlatıyor. Ve okulun dışındaki yaşamda başka insanların veya dersi ile alakalı olmayan bir konuda öğrencisinin kendisinden daha fazla şey bildiği gerçeğini unutuyor.

BÖYLE GELMİŞ BÖYLE GİDER DÜŞÜNCESİ

Bunun sebepleri saymakla bitmez. Ve bu başlı başına bir yazı konusu. Öğretmenler maalesef toplumun geleceği açısından çok karamsar. Ve bu hastalık öğretmenlerin suçu değil tamamen Türkiye'deki öğretmen çalışma koşullarıdır. Yazmaya fırsatım olur mu bilmiyorum ama dediğim gibi bu başlı başına bir yazı konusu.NOT-1- Yukarıdaki hastalıkların hepsini ileri boyutta olmasada kendimde de gördüğümü belirtmek isterim
. Gün içerisinde bazen kendimi yukarıdaki durumlardan tekinde yakalayıp kendime ne yapıyorsun? diye sorduğum oluyor.

NOT-2- ilköğretim sınıf öğretmenlerinin çocuklaşması gibi bir durum vardır. Hatta nerde okuduğumu hatırlamıyorum Osmanlı'da bu yüzden şahitliklerini kabul etmemek gibi bir durum varmış.
Gerçekten lise matematik öğretmenliği ile kıyaslanamayacak kadar zor, bambaşka bir meslektir sınıf öğretmenliği. Ve sınıf öğretmenliğini iyi yapabilmek için çocuklarla çocuk olmak gerekir diye düşünüyorum.| Bu yazıyı arkadaşına gönder

1 yorum ÖĞRETMENLİK VE PSİKOLOJİK HASTALIKLAR

  1. leh dedi ki:
  2. Bazı tesbitlere katılmamak elde değil...Matematikçi değilim ama öğretmenlik hastalığından muzdaribim.Her kalabalık ortamı sınıf zannedip ders anlatasım geliyor :D