YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

MATEMATİK ÖĞRETMENİ OLMAK İÇİN...

Gönderen Harun 5 Şub 2009

Son Güncelleme 6 Ekim 2010
Matematik öğretmenliği mesleği hakkındaki düşüncelerim için ORTAÖĞRETİM (LİSE) MATEMATİK ÖĞRETMENİ OLMAK isimli yazımı okuyunuz.Aşağıdaki yazı ise ilköğretim ve lise matematik öğretmeni olmak için ne yapmak gerekir?, nasıl matematik öğretmeni olunur? gibi soruların cevabıdır.

1) Bu yazıya ençok gelen yorum TM (Eşit Ağırlık) öğrencilerinden. Hepsinin aklındaki soru TM'den hazırlanan bir öğrencinin Matematik Öğretmenliğini kazanma şansı nedir? Bu yazıyı ilk yazdığımda durumun onlar adına pek iç açıcı olmadığını söylemiştim, ayrıntılı anlatmıştım. Üniversiteye giriş sınav sistemi LYS-LGS olarak değişince madde-1- silip 2010 LYS verilerinin elime geçmesini bekledim. Gelen sorulara hep bekleyelim görelim dedim. Tüm veriler şu an elimde olmasa da birçok şey netleşti. Örneklerle anlatmaya çalışacağım. Ama ben okumaya sabrı ve zamanı olmayanlara düşüncemi peşinen söyleyeyim; TM'den eşit ağırlıktan matematik öğretmenliği hiç kolay değil arkadaşlar(İyi bir Üniversite için konuşuyorum)
a)
İlk olarak şunu kafamıza yazalım. Bu matematik öğretmenliği hangi puan türünden öğrenci alıyor; MF1
Peki bu puan türüne hangi testler katkı sağlıyor;
LGS Mat-Türkçe-Fen-Sosyal testleri (LGS'nin tamamı yani 40+40+40+40=160 soru)
LYS Matematik 50 soru
LYS Geometri 30 soru
LYS Fizik 30 Soru!!!!!!!!!!?????
LYS Kimya 30 Soru!!!!!!!??????
LYS Biyoloji 30 Soru!!!!!!??????
Yani Fenciler Tm'lerden 1-0 önde başlıyor. Tm öğrencisi Matematik Öğretmenliği ortak alanda diye kendisini fencilerle aynı şansa sahip olarak görüyor. Yanılıyor. Evet ortaöğretim başarı puanında bir negatif durum yok. Aynı katsayı ile çarpılacak. Fakat dediğim gibi MF1 puanı için LYS'de fen yapmak lazım ki bu da bir TM'ci için kolay değil.
Şimdi bir soluk alalım ve bu senenin taban puanlarına bir bakalım.Şimdi bu sene sınava girmiş bir öğrenci profili çiziyorum. (Veriler gerçek bir kişiye ait)
AYŞE TM'ci LYS fen oturumuna girmemiş.
Diploma Notu:85
LGS Türkçe 40 sorudan 35,25 net
LGS Sosyal 40 sorudan 22,75 net (Bu sene Sosyal'den herkes döküldü)
LGS Matematik 40 sorudan 36,25 net
LGS Fen 40 sorudan 17,50 net
LYS Matematik 50 sorudan 38,5 net
LYS Geometri 30 sorudan 24,25 net
LYS MF1 PUANI 419
LYSCoğrafya ve LYS Edebiyat netlerini yazmadım lazım değil diye. Bu öğrenci
TM3 puanıyla Boğaziçi'nden bir bölüme girdi. Ama dikkat ederseniz bu öğrenci MF1'den Dicle Mat. Öğrt. kazanamıyor. Fen oturumuna girse kazanırdı ama tercih etmeyeceği kesin. Ayşe beklesin Zeynep adında bir fen öğrencisine bakalım(Gerçek kişi).
ZEYNEP
Diploma Notu:73
LGS Türkçe 40 sorudan 30,75 net
LGS Sosyal 40 sorudan 21,50 net
LGS Matematik 40 sorudan 32,75 net
LGS Fen 40 sorudan 26,25 net
LYS Matematik 50 sorudan 34,75 net
LYS Geometri 30 sorudan 25,50 net
LYS Fizik 30 sorudan 24 net
LYS Kimya 30 sorudan 25 net
LYS Biyoloji 30 sorudan 24 net
LYS MF1 PUANI 474
Zeynep'in diploma kötü, Ayşe ile netleri kıyaslayın matematik ve geometriler yakın hatta Ayşe daha iyi gibi, fakat Fen konusunda Zeynep daha iyi zaten Ayşe'de LYS fen yok. Ve bu öğrenci Ayşe'ye 50 puan fark atmış.
Ve 474 puan için LYS'de azımsanmayacak kadar fen yapmış.
Şimdi düşünün bir TM'ci fen öğrencisiyle nasıl mücadele etsin. Hem tm alanından bölümlere hemde MF1 puanı için fen derslerine çalışmak kolay mı? Bu zor hatta TM'ci kendi alanından vazgeçip sadece MF1 puanı için çalışsa dershaneyle şunla bunla açığı kolay kapatabilir mi?
Bakın imkansız demiyorum.
Ama genel için konuşursak tekrar ediyorum genel için konuşursak bir TM'ci MF1 den 465(Selçuk Mat. Öğrt) gibi bir puanı kolay alamaz. Ama tercih ederseniz düşük puanlı yerler olabilir.
Aşağıdaki yorumlarda bazı hocalarımız geçmişteki başarılarında söz ettiler. Ben bunu yaptım dediler. Evet bugün de bunu başarabilecek öğrenciler var. Ama unutmayın ben bu yazıyı genele yazıyorum ve durum bu haberiniz olsun. Oturun düşünün sırf bu benim yazımla karar vermeyin böyle birşey okudum deyip rehber öğretmenlerinizin kapısını çalın sorun soruşturun.
Ama ilk önce şuna karar verin; Ya siz hayatta ne yapmak istiyorsunuz?

NOT:
2010 yılında mat. öğretmenliğini kazanan öğrencilerin okuldaki alanları ile ilgili istatistiğe baktığınız zaman devlet üniversitelerini TM'ci öğrencilerin kazanamadığı gözüküyor. Ben 7-8 devlet üniversitesine baktım hepsi lisede fen alanında okumuş kazanan öğrenciler.2)Peki matematik öğretmeni olmak için hangi okula nereye gitmek gerekir.Matematik öğretmeni olmak için lisans düzeyinde Türkiye'de mezun olabileceğiniz bölümler şunlardır;

a)İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümü (Eğitim fakültesinde olur)
b) Matematik Öğretmenliği bölümü (Eğitim fakültesinde olur)
c)Matematik bölümü (Fen-Eebiyat veya Fen fakültesinde olur)

d)Matematik-Bilgisayar bölümü
07.07.2009 Talim Terbiye Kurulu kararınca artık matematik öğretmeni olamıyorlar.
e)Matematik Mühendisliği
07.07.2009 TTK kararınca artık matematik öğretmeni olamıyorlar.

a ve b nin diplomasında öğretmen yazar ve mezun olduğu anda birer öğretmendirler.

a ve b nin diplomasında öğretmen yazar ve mezun olduğu anda birer öğretmendirler.

c mezun olduktan sonra veya mümkünse okurken fazladan bir eğitim alıp sonra öğretmen olur.(Bu konuya döneceğiz karışık çünkü. Merak ediyorsanız, hemen öğrenmek istiyorsanız bakınız 3. madde)

c'nin diplomasında matematikçi yazar.


Milli Eğitim Bakanlığı diyorki; Ben kendime yani devlet okullarına öğretmen alırken, ilkokulda öğretmen yapacaklarımı sadece a'dan alırım b,c bir devlet okulunda öğretmen olmak istiyorsa onları sadece lise matematik öğretmeni olarak alırım.

Milli Eğitim Bakanlığı diyorki; b ve c sizden öğretmen alırken ikinizde aynı şartlara sahipsiniz. Kimsenin önceliği yoktur. Kpss'den kim yüksek puan alırsa onu alacağım.
b'dekiler buna çok kızıyor. Biz gittik eğitim fakültesinde okuduk, c gelip bizim ekmeğimizle oynuyor diyorlar. Neyse bu yazının konusu bu değil.

Milli Eğitim Bakanlığı diyorki; Benim bünyemde çalışan, yani atanmış matematik öğretmenliği yapan kişilere bazen, lise öğretmenliğinden ilköğretime, ilköğretimden de liseye geçmesine izin veriyorum, haberiniz olsun.
Her ne kadar kesin diyemesekte (bu ülkede herşey değişir) İlköğretim Matematik Öğretmenliği mezunlarını korumak ve başka sebeplerden bu bahsettiğim şey, yani liseden ilköğretime veya ilköğretimden liseye geçiş artık hiç olmayabilir. Ve olmasını beklemiyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı diyorki; İlköğretim matematik öğretmenliği ile lise matematik öğretmenliğinin maaşı aynı.

Milli Eğitim Bakanlığı diyorki; Benim son yıllarda kendime aldığım öğretmen sayıları aşağıda.

2007 İlköğretim matematik öğretmeni;1600 kişi
2007 Lise(ortaöğretim) matematik öğretmeni; 30 kişi
2008 İlköğretim matematik öğretmeni; 1115 kişi
2008 Lise(ortaöğretim) matematik öğretmeni; 87 kişi
2009
İlköğretim matematik öğretmeni; 446 kişi
2009 Lise(ortaöğretim) matematik öğretmeni; 655 kişi
2010 İlköğretim matematik öğretmeni; 310 kişi
2010 Lise(ortaöğretim) matematik öğretmeni; 403 kişi
2011 İlköğretim matematik öğretmeni;951 kişi
2011 Lise(ortaöğretim) matematik öğretmeni; 1179 kişi
3)c'nin devlette öğretmen olabilmesi için fazladan bir eğitime ihtiyacı var demiştim. Bu eğitimin adı eskiden Pedagojik Formasyon idi. Artık yeni adı Tezsiz Yüksek Lisans demiştim:)
Yine durum değişti. 2011 yılından itibaren Fen-Edebiyat ve Fen Fakültesi öğrencileri Tezsiz Yüksek Lisans değil yine formasyon eğitimi alarak öğretmen oluyorlar. Mevcut öğrenciler okurken , mezunlar ise eğer diploma notları 2,5 ortalama veya üzerinde ise bu formasyonu veren bir üniversiteden bu eğitimi alabilecekler.


Milli Eğitim formasyonsuz öğretmen alıyor gibi birşey duyarsanız bunun pek önemi yoktur. Çünkü öncelik formasyonlu olanlarındır ve sıra size gelmez.

Günümüzde Milli Eğitim Bakanlığı lise öğretmeni pek almadığı için, öğretmenlik diploması olan b kolejde öğretmenlik yapabilir.

c ise özel okulda öğretmenlik yapmak istiyorsa formasyona sahip olmalıdır.

Formasyonda yoksa kurum bazında geriye sadece dershane kalıyor. Dershanede formasyonsuz çalışabilirsiniz.

İşte böyle, umarım anlatabilmişimdir. Unutmayın Türkiye'de 4-5 sene sonra bu anlattıklarımın kaçı geçerlidir bilemem.
Atladığım birşey varsa, şu kısmı yanlış biliyorsunuz diyen birisi olursa (özellikle öğretmen arkadaşlar) yorum yazarsanız sevinirim.


, , | Bu yazıyı arkadaşına gönder

155 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. Harun dedi ki:
 2. 2009 Şubat ataması kontenjanları;
  İlköğretim matematik öğretmeni; 476 kişi
  Ortaöğretim(lise) matematik öğretmeni; 325 kişi

  Ortaöğretim kontenjanındaki artış dikkat çekiyor.

  KLAVUZ;
  http://personel.meb.gov.tr/upload/2009-1%20Bas%C4%B1n%20A%C3%A7%C4%B1klamas%C4%B1.pdf

   
 3. Anonim dedi ki:
 4. gerçekten dost acı söyler ama bu kırılabilir bence insan istemeyi bilmeli türkiye de 44 kişinin girebileceği birbölüme girdim bir sözelci ve meslek lisesi mezunuyum istemek ve azim yetti istikrar aşılanmalı bence saygılar

   
 5. Anonim dedi ki:
 6. meslek lisesi ve sözelci olan arkadaş valla tebrikler!!ben de meslek lisesi mezunuyum okulumun alanı sayısal ama syısal eğitimi almadım da diyebilirim.dershaneye hiç gitmedim.ortaokul zamanım da bir eslek lisesinde geçti.hayatım boyunca hayalini kurduğum 2 bölüm var,biri tıp diğeri öğretmenlik.. nasıl azmettin de bu başarıyı yakaladın lütfen söylermisin ve ben de acaba bu başarıyı yakalayabilir miyim?

   
 7. Anonim dedi ki:
 8. merhaba demişsiniz ki günümüz öss sisteminde tm mezunu okuyup lise matematik öğretmeni olan görmedim. evet siz öss sisteminin gerçeklerine göre bi öngörüde bulunuyorsunuz çok da haklısınız belki bunu düşünmekle. ben anadolu lisesi tm mezunu bi öğrenciyim. ta lise 2 de dersane rehberlik öğretmenim bu istediğin imkansız demişti. hırs yaptım sanırım fizik kimya biyoloji çalıştım kendi kendime ve 45 fenden 30 net çıkardım ve ortaöğretim matematik öğretmenliğini kazandım ve şu an 4 yıllık öğretmenim. tabi ki kolay değil ama yukarda da arkadaşımızın dediği gibi aslında imkansız değil yeter ki isteyin ve elinizden gelen tek şey olan çalışmayı ihmal etmeyin diyorum ben

   
 9. Harun dedi ki:
 10. Kesinlikle haklısınız.
  Bu yazıya yorum yapmamıştım ama o günlerde sizden önceki yorum sahibi kişiye şuradaki

  http://www.haruneskar.com/2008/09/12-siniflara-ss-tavsiyeleri.html

  bir yorumumla dikkat çekmiş ve haklı olduğuna işaret etmiştim.
  Keşke kazandığınız üniversiteyi de yazsaydınız.

   
 11. Anonim dedi ki:
 12. yukardaki son yorumun sahibi olan ben:)marmara ortaöğretim matematik öğretmenliği mezunuyum

   
 13. Harun dedi ki:
 14. İlginiz için teşekkür ederim hocam.Sonuçta Türkiye'nin önde gelen bir bölümünü'de kazanmışsınız niye söylemiyorsunuz? Yorumunuz birçok öğrenciye umut ve motivasyon kazandıracaktır diye düşünüyorum.

   
 15. Anonim dedi ki:
 16. teşekkür ederim. umarım öyle olur..

   
 17. nk dedi ki:
 18. öğretmen olmanın durumlarını anlatmışsınız.teşekkür ederim. birde bu yazıya lise matematikten ilköğretim matematiğe yada tersine geçiş oluyor mu oluyorsa nasıl oluyor? bu durumu özel ve devlet okulları bazında ele alarak yazabilir misiniz? saygılarımla...

   
 19. Harun dedi ki:
 20. Aslında yazıda bunun yapılabildiğini belirttim. Bunun adına ''Alan Değişikliği'' deniyor. İlköğretimden ortaöğretime(lise) veya tersine geçiş yapılabiliyor. Bakanlık yaz aylarında alan değişikliği klavuzunu yayınlıyor. Yalnız alan değişikliği çok rahat her zaman yapılabilir birşey değil. Aslında ihtiyaçtan dolayı, devletin uyguladığı kısa süreli bir uygulama olarak görüyorum bunu ben.Tıpkı öğretmen olmayan kişileri öğretmen yapması gibi. Bu yüzden çok güvenmeyin alan değişikliğine.

  Doğrusunu söylemek gerekirse kolejler konusunda bilgi sahibi değilim. Pedagojik formasyonu ortaöğretim olan bir kişinin, ilköğretim kolejinde çalışması için ne yapması gerekir hiç bilmiyorum.Veya ilköğretim matematik formasyonuna sahip bir kişi özel lisede nasıl çalışabilir? Ben biraz araştırayım eğer siz öğrenirseniz burada paylaşırsanız sevinirim böylece başka ziyaretçilere yararlı oluruz.

   
 21. Harun dedi ki:
 22. Kolejine göre değişiyormuş. Sanırım kolejlerde bu konuda açık kapı var. İstanbul,Ankara gibi büyük kentlerde kolejler oldukça katı.
  Ama daha küçük şehirlerde ilköğretim matematik öğretmeni lisede, ortaöğretim(lise) matematik öğretmeni ilköğretimde çalışıyormuş. İstanbul ve Ankara'da imkansız gibi gözükse de başka kentlerdeki kolejlerde, formasyonu olmayan öğretmenlerde çalıştırılıyormuş.

   
 23. bende tm bölümünde okuyorum daha 10. sınıftayım anadolu lisesine gidiyorum ama tek hedefim tek hayalim matematik öğretmeni olmak bunun için ne yapmam gerekiyor???

   
 24. Harun dedi ki:
 25. 2010'da uygulanacak yeni sistem ile Tm öğrencilerinin matematik öğretmenliği ve bazı mühendisliklere girmesi daha kolay olacak diye düşünüyorum. Yeni sistem tam olarak netleşsin ayrıntılı bilgi vereceğim. Zaten matematik ve geometriye çalışıyorsunuzdur, size tavsiyem şimdiki sistemde fen-1- konuları dediğimiz 9. sınıftaki gördüğünüz başlangıç konularını unutmamanız.

  Fizik; Vektör, ağırlık merkezi, basit makineler, ısı, kuvvet denge moment, basınç,özkütle
  Kimya; Atomun yapısı, periyodik tablo, kimyasal tepkime
  Biyoloji; vesaire vesaire...

  Gelecek sene ki sistem tm öğrencilerinin önünü açacaktır umudunuzu kaybetmeyin.

   
 26. Anonim dedi ki:
 27. BEN LİSE 3 TM ÖĞRENCİSİYİM İLK BAŞLARDA MATEMATİĞİ YAPAMIYORDUM ŞİMDİ İSE ÇOK SEVİYORUM ÖSS DEN YÜKSEK PUAN ÇEKERSEK MATEMATİK ÖĞRETMENİ OLABİLME ŞANSIMIZ VAR MI?

   
 28. Harun dedi ki:
 29. Kesinlikle var daha önceki yorumlarda da söylediğim gibi gelecek seneki sistem Tm (Eşitlik Ağırlık) öğrencisinin matematik bölümü ve matematik öğretmenliği bölümüne girişini daha kolaylaştıracaktır.

   
 30. Anonim dedi ki:
 31. merhaba bende matematik öğretmeni olmak istiyorum 10.sınıfa geçtim ve fen bölümünü seçtim yha ama açıkta kalma korkusu yüzünden bir türlü karar veremiyorum bide ben olana kadar öğretmenlere duyulan saygının bitmesinden korkuyorum bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim özelliklede açıkta kalma konusunda yani kpssyi kazanırsam hemen atanabilirmiyim

   
 32. Harun dedi ki:
 33. Yaklaşık olarak sizin matematik öğretmeni olmanıza 7 sene var. Bence kpss veya öğretmenlik mesleğinin geleceğini düşünmeniz için çok erken. Belki iki yıl sonra başka bir meslek seçeceksiniz. Tüm bunlara rağmen madem şimdiden bu kadar geleceğinizi düşünüyor ve burada soru soracak kadar hassassınız ben elimden geldiği kadar cevap vereyim.

  1)Kpss’yi kafanıza takmayın. Bugün kpss’den bahsederken belki 7 yıl sonra devlette çalışmak istemeyeceksiniz. Belki kpss diye bir sınav olmayacak. Belki tüm okullar özelleşmiş olacak. Bugün Milli Eğitim’de öğretmen olmak genel manada avantajlı gözükse de inanın 12–14 sene önce herkes dershanede öğretmen olmak isterdi. Benim tavsiyem yarından başlayarak kişisel gelişiminize önem vermenizdir. Üniversiteden mezun olunca kpss’den ziyade iş bulmanızda bu daha önemlidir. Okul dersleri dışında kendinize bir şeyler katmalısınız.
  —Kendinizi iyi ifade edebiliyor musunuz? İletişiminiz nasıl?
  —Herhangi bir konuda 10 dakika konuşmanız istense, rahatlıkla konuşabilir misiniz?
  —Sevdiğiniz bir yazar var mı? Ve onun tüm kitaplarını okudunuz mu?
  —Herhangi bir müzik aleti çalabiliyor musunuz? Resim yapar mısınız? Şiir veya yazı yazar -mısınız?
  —Dinlemeyi bilir misiniz yoksa birisi kesintisiz 10 dakika konuşsa dinlemekten sıkılır mısınız?
  —Siz konuşurken karşıdaki kişilerin sizi dinlemesini, başka bir şeyle ilgilenmemesini sağlıya biliyor musunuz?

  2)Öğretmenlere olan saygı derken ne kastettiğinizi tam olarak anlayamadım. İki tahminim var;
  a)Toplumda öğretmenlere olan saygı azalır mı? Öğretmenlik mesleğinin saygınlığı düşüp, öğretmenler statü olarak alt basamaklara iner mi?
  b)Öğrenciler öğretmenlere saygısızlık yapmada aşırılıklara gider mi? Öğretmenlik çok zor bir meslek haline gelir mi?
  İster a ister b seçeneği hangisi gerçekleşirse gerçekleşsin, siz eğer işinizi iyi yaparsanız bunların hiçbiri sizi etkilemez merak etmeyin. Hangi mesleği yaparsanız yapın en iyi olmaya çalışın. Başarılar dilerim…

   
 34. Unknown dedi ki:
 35. ben ilokulu daha yeni bittrdim lise1 geçtim bir anacalou lisesi kazandım_ben küçüklükten beri kendimi bildim bileli matematik öğretmnei olmak isteriorum we bence bunu maddiyata dökmek lazım ek dersi dersesi fln az para tutmaz _daha çok erken ama bize bunları düşündüren bu kokruyu bu yaşta yaşatan meb tşk ederiorum çoçukluğumuz elimizde kalem testle geçti _nese ben mat öğretmenliği isitorum ama matematiğim iyi değil 8 snıfta sbsde sözel alanımı diim yhani türkçe we inkilap tarihnden full çektim we bu iki derside çok sewiorum ama sewmekle herşey olmuyor fen weya mat alanlaraında açık warmış we bn oraya yönelmeyi düşünüorum ama çoğu yerde okudum matematiği yapamıosan asla girme falan die o yüzden çok korkuorum we ben maat yapamıorumda ama eryer lise 1 2 3 4 çok aslırsam bu derse full çalşırsamda giremezmiim yhani fenim kötü diil ama fen öğretmeni olmak istemiorum şuan tek şeye karar werdim dersahene öğretmeni olmak zordur kadınlar için dediler dorudun ama herşey zor zor diye yapılmıcakmı bişleri erkenden düşünüp karar wermeli we hayatımı ona göre şekillendirmleyim die düşünüorum...yardımcı olursanız sewinirim bu site çok güsel çok tşk ayrıca çokmu yazdım ne :Dherkee saygılar.. cemre

   
 36. Harun dedi ki:
 37. Madem yolun başındasın(lise1) benim size tavsiyem bu yıl matematik dersine çalışıp sene sonundaki tabloya bakıp ona göre karar vermek.

  Biliyorsunuz lise1'in sonunda alan seçimi yapacaksınız kaba ifadeyle sözelci mi sayısalcı mı veya yabancı dil , spor gibi bir bölüm seçeceksiniz. Bu yıl matematiğe ağırlık verin bakalım bir sene sonra ne çıkar karşımıza.

  Türkçe'den full çekmişsiniz ama yukarıdaki cümleleriniz çok kötü. Sanırım biraz da umursamadan yazdığınız için ama lütfen böyle yapmayın. İnanın çok önemli.

  Siteyi beğendiğiniz için teşekkür ederim. Bir yorum daha yapar yada mail atarsanız cevap vermekte yada yorumu yayınlamakta gecikebilirim. Şu an tatildeyim kusura bakmayın

  Aşağıda Stay hungry stay foolish isimli yazıdakiş videoyu izlemediyseniz mutlaka izleyin. Hatta tekrar tekrar izleyin. Meslek seçimi için çok mesaj var o videoda. Güzel günler diliyorum.

   
 38. Anonim dedi ki:
 39. anadolu üniversitesi ilköğretim matematik öğretmenliği kazandım..atamalarda ilköğretim avantajlı...ileriki dönemlerde lise öğretmenliğiline geçme şansım varmı..koşulları neler..öncesinde bikaç yıl ilköğretm öğretmenliği yaptığımı düşünürsek devlet kadrosunda aynen kadroda kalarak lise de devam etme olanağım varmı cevaplayabilirseniz teşekkürederim

   
 40. Harun dedi ki:
 41. Sorunuzun cevabı yazıda var.

   
 42. rapun dedi ki:
 43. ben bu yıl össde lise matematik ögretmenligi kazandım ve şuan çok pişmanım.birçok ögretmen atamalarının çok zor oldugunu iş bulma olanagının çok az oldugunu söylüyor..ve benim moralim gittikçe bozuluyor.şimdiden herşey böyle zorsa biz mezun olana kadar nasıl olur acaba.umarm ozamana kadar herşey yoluna girer de boşuna 5 yıl okumamış oluruz..

   
 44. Harun dedi ki:
 45. Siz böyle söylerseniz biyoloji,fizik,kimya öğretmenliği hatta fen-edebiyat kazananlar ne desin. Bence endişe etmeyin, matematik öğretmenliği avantajlı bir branştır. Okurken kendinizi geliştirirseniz mezun olduğunuzda, istediğiniz koşullarda iş bulabilirsiniz.

   
 46. rukiye dedi ki:
 47. ben fen edebiyat matemetiği kazandım ya matematik öğretmeni olmayı düşünüyorum veya çalışıp üniversitede kalmayı istiyorum ama 4-5 yıl sonra ne olur bilmiyorum bu yüzden başlamadan içimde korkular başladı yardımcı olursanız çok sevinirim

   
 48. Harun dedi ki:
 49. Bence genç arkadaşlar şunu gözden kaçırıyor; Diploma sahibi olmak veya Milli Eğitim'de işe girmek herşey demek midir?
  Birincisi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir devlet lisesinde öğretmen olan herkes mutlu değildir. Bu ülkede öyle yerler var ki öğretmenler okullarına helikopterler ile bırakılıyor.
  Öyle yerler var ki günlerce elektrik kesintisi oluyor.
  Hangi kurumda öğretmenlik sizi memnun edecektir bunu bilemezsiniz.
  Sizin de dediğiniz gibi 4-5 yıl sonrasını hiçkimse bilemez.
  Daha önce birçok yazımda dediğim gibi mutlu olmayı, başarılı olmayı, hayatınızı garanti altına almayı doğru algılamak gerekir.
  Ne güzel 4 senelik güzel bir lisans bölümüne yerleşmişsiniz. Niçin endişe ediyorsunuz.
  Belki öğretmenlik bile yapmayacaksınız, okul bitince bir bankada yada araştırma kurumunda (devlet veya özel) bir matematikçi olarak çalışacaksınız. Belki devlet istatistik kurumuna veya devlet planlama teşkilatına gireceksiniz. Belki matematikle hiç alakası olmayan bambaşka bir işte çalışacaksınız.
  Ben hep şunu söylüyorum; kendinizi geliştirin üniversite yıllarını boşa harcamayın. Eğer siz donanımlı bir insan olursanız, herşey kendiliğinden çözülür.
  -Kitap okuyun.
  -Farklı insanlarla tanışın.
  -Okulda öğrendiklerinizi dersi geçmek için değil lazım olacak diye içselleştirerek öğrenin.
  -Yabancı dil bilin.
  -Üniversite öğrencilerine uygun koşullarda avrupaya gidip, gezip görme olanaklarını araştırın. Çantanızı sırtınıza atıp trenle avrupayı gezin. Çok para değil.

  Siz okuldan mezun olduğunuzda, DOLU bir insansanız iş, güç, para vs. bunlar hiç sorun olmaz. 10-20 yıla kalmadan herkes üniversite okuyabilir konuma gelecek. Önemli olan kendini geliştirmiş üniversite mezunu kişiler arasına girebilmek. Yarın üniversitede göreceksiniz ne kadar boş ve düşüncesiz kişiler var diye...
  Ve birçoğu yine bomboş olarak okuldan mezun olacak.
  Kendinizi geliştirin ve dolu dolu bir üniversite yaşamı sürmeye bakın. Sonra pişman olursunuz.

   
 50. Unknown dedi ki:
 51. ben matematik bölüm mezunuyum..formasyonum yok,,fakat özel kolejde çalışıyorum..hemde ilköğretim..
  1) Formasyonum olmadığı halde milli eğitim bakanlığının denetiminde olan bir ilköretim okulunda çalışıyorum
  2) Hadi diyelim formasyonum olmuş olsaydı,,eğer olmuş olsaydı o formasyon ortaöğretim için geçerli olacaktı
  Bunlara rağmen kolejde çalışabiliyorum..Peki nasıl olabiliyor bu? Milli eğitim bakanlığının maddeleri belli..Şartları belli..açıklıyayım şöyle oluyor..Beni okulun farklı bi alanında çalışıyor gösteriyorlar mesela muhasebesinde yahut öğrenci işlerinde,,kimbilir belki temizlikçisi,,hademesi gibi..
  Anlatmak istediğim şu,,torpilin varsa senin için bi kulpunu buluyorlar ve o işi yaptırıyorlar..bu kadar basit..Şimdi diyeceksiniz,,sen torpil bulmuşsun,kulpuna sokmuşlar..hayır torpil bulmadım fakat çok başarılı olduğum için kendileri geldiler kulpuna sokarız sen gel dediler..:) kısacası başarılı olan hiçbir zaman açıkta kalmaz :):)

   
 52. Harun dedi ki:
 53. ''kısacası başarılı olan hiçbir zaman açıkta kalmaz''
  Yorum penceresinde kalın,italik vs. gibi özellikler olsa iyi olacak.

   
 54. adsız dedi ki:
 55. mrb bende matematik öğretmeni olmak istiyorum ama biraz kararsızım çünkü korku var içimde yapabilirmiyim diye evde yapıyorum matematiğimde iyi ama sınavlara girince bu potansiyelim düşüyor açıkcası korkuyorum ayrıca çevremdekinler öğretmenliği napacaksın açıkta kalırsın boşuna okumuş olursun diyolar napcağımı bilmiyorum en az kaç puan almam gerekiyor aslında avukat ile matematik öğretmeni arasında kararsınız ama hedefim hep matematik öğretmenliğiydi çevremde kişiler avukatlığı iyi yaparsın diyolar ama ben hiç başka meslek düşünmedim sadece matematik öğretmenliğini düşündüm napcağımı bilmiyorum yeni sistemide anlamış değilim son sınıfım ve hiçbişeyden doğru düzgün haberim yok:(

   
 56. Harun dedi ki:
 57. Son yazdığım aşağıdaki yazıyı mutlaka okuyun;

  2010 ÖSYS 1 ÖNERİ 1 ELEŞTİRİ
  http://www.haruneskar.com/2009/09/2010-osys-1-oneri-1-elestiri.html

  Aç kalmaktan kastınız iş bulamamak ise sizden önceki birçok yorumda mesela Mithat Bey'in yorumunda değinildiği gibi endişe edilecek birşey değil.

  Zengin olmak ve çok para kazanmayı kastediyorsanız evet çevrenizdekiler haklı öğretmenlikten pek zengin olamazsınız:)

  Kimse anasının karnından öğretmen olarak doğmuyor. Öğretmenliği yapabilir miyim diye endişeniz yersiz. Başkalarından neyiniz eksik?

  Önemli olan gerçekten istiyor musunuz? Ekonomik ve sosyal statü açısın matematik öğretmenliği sizi tatmin edecekse ki sanırım daha önceden düşünmüşsünüz ve hayalinizmiş. Başkalarının dediğini çok kafaya takmayın derim. Sizi mutlu edecek ne ise o mesleği seçin.

  Ama lütfen 2010 sistemini ciddi şekilde bir an önce inceleyin. Yoksa mağdur olursunuz.

   
 58. adısz dedi ki:
 59. zengin olmak değil ya ne bileyim seviyorum birine ders anlatmayı ama sınavlara gelince evdeki durumdan düşük oluyor evde yaptığım soruyu sınavda yapamıyorum küçük hatalardan hep gidiyor buda kafama takılıyor nedense ya öğretmenlere soruyorum sistemi ama herkes kesin bişey yok diyip geçiştiriyor:(

   
 60. Harun dedi ki:
 61. Sistemin esasları son derece belli. Ösym’nin SUNUM dosyası birçok soruya cevap veriyor. Bölümlerin hangi puandan öğrenci alacağına dair TASLAĞIN da çok değişeceğini sanmam.
  Yazımda dediğim gibi puan türünü inceleyecek ve karar vereceksiniz.
  Sizin adınıza şimdi yapalım başka öğrencilere örnek olsun;

  Hukuk tm-2 puanından alıyor
  Tm-2 puanını testler şu şekilde etkiliyor;
  Türkçe testi: 14 puan
  Temel matematik testi:14 puan
  Sosyal bilgiler testi: 7 puan
  Fen bilimleri testi: 5 puan
  Matematik testi: 22 puan
  Geometri testi: 8 puan
  T.D. ve Edebiyat testi: 22 puan
  Coğrafya testi: 8 puan
  Toplam : 100 puan


  Matematik ve matematik öğretmenliği mf-1 puanından alıyor.
  Mf-1 puanını kim nasıl etkiliyor bakalım;
  Türkçe testi: 11 puan
  Temel matematik testi:16 puan
  Sosyal bilgiler testi: 5 puan
  Fen bilimleri testi: 8 puan
  Matematik testi: 26 puan
  Geometri testi: 13 puan
  Fizik: 10 puan
  Kimya: 6 puan
  Biyoloji: 5 puan
  Toplam : 100 puan

  Her ne kadar LYS’de her iki tercih için de matematik sınavına girecek olsanızda.
  Benim kişisel kanaatim bir öğrenci hem hukuk hem de matematik öğretmenliğine aynı anda çalışamaz.
  Matematik öğretmenliği için LYS’de 30’ar sorudan 90 tane fen sorusunun olduğu fen bilimleri sınavına girecekseniz.
  Hukuk içinse Lys’de edebiyat-coğrafya(56 edebiyat 24 coğrafya sorusu) sınavına girmelisiniz.

  O halde yukarıda yaptığım gibi durumu değerlendirip tüm öğrenciler hedefini belirlemeli.

  Size dönecek olursak; Neyi sevdiğinize karar verin. İlk yıl kazanmak zorunda mısınız yoksa gelecek sene de hazırlanma imkanınız var mı? Mf-1 puan türünü etkileyen LYS FEN BİLİMLERİ sınavını oturun ve düşünün. Yapabilir misiniz? Başarılı olur musunuz?

  Ben size durumu anlattım.Hem sizi tanımıyorum hem de bir yerden sonra kararı siz vermelisiniz. Size kesin dille şunu yapmalısın diyemem! Umarım yardımcı olmuşumdur en azından 2010 öss sistemini biraz anladığınızı umuyorum. Sevgiler…

   
 62. adsız dedi ki:
 63. Ben lise son sınıf öğrencisiyim ve yıllardır aklımda olan tek şey matematik öğretmeni olmak ama yıllardır herkes aynı şeyi söylüyor öğretmen olma kesinlikle atanamazsın bunu öğretmenlerim söylüyor şimdi gel de kafan karışmasın sizinde dediğiniz gibi aslında insan kendini geliştirdikten sonra önünde hiçbir engel kalmaz ama işte....

   
 64. Harun dedi ki:
 65. Öğretmen olma atanamazsın. Mühendis olma iş bulamasından. Neyin garantisi var ki hayatta. Birde insan sevdiği mesleği yapmayacaksa ne anlamı kaldı meslek seçiminin. Ben hayallerinizinden peşinden gidin derim. Ama çalışıp, pes etmeden. Başarılar...

   
 66. adsız dedi ki:
 67. Evet çok haklısınız buradaki bilgiler sayesinde aslında çok daha fazla şey öğrendim tam olarak öğrenmek istediğim herşeyin cevabını burada buldum ben artık kararımı verdim tek hedefim ortaöğretim matematik öğretmenliği inşallah bu yılın sonunda olacak teşekkür ederim...

   
 68. merve dedi ki:
 69. ben geçen sene ingilizce bölümünü okudum.bana çok zor geldi.bende fen ve tekbeloji bölümündeyim.puanım tuttuğu için istediğime girebiliyorum.ama daha çok okuyacağım ve profesör olcağım.herkese tavsiye ederim.çok çalışın arkadaşlar geleceğiniz sizin elinizde kimse size bişey yapamaz...... unutmayın...... ;))) öyle facebookta falan vakit geçirmeyin.onun yerine internetten test çözün size daha zevkli gelecektir.ödevlerinizi yaparken kalemi elinzde boş bolş tutmayın.kafanızı kullanın. tabi bu dediklerim size anlamsız gelebilir.okurken sıkılabilirsiniz ama deneyin.geleceğinizi maf etmeyin.!!!!!!!

   
 70. Anonim dedi ki:
 71. selamlar..ben öss ye 2009 da girdim ve EA-2 den 300 puan aldım hukuk istediğim için biyerleri yazmadım bu yıl girecegim sınavda benim anlayamadığım hukuk için hem edebiyat coğrafya sınavına hemde matemetik geometri sınavına girecegimmi !? bu iki sınava birden girersem geçen yıldan farkı ne kalırki ? yoksa ister coğrafya edebiyat istersem matemetik geometri sınavına mı gireceğim... bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

   
 72. Harun dedi ki:
 73. İki sınavada gireceksiniz. Yine bu yazıda sizden 5 yorum önceki yorumuma bakarsanız, hukuk örneğini başka bir arkadaşa vermiştim.

  Geçen seneden farkı derken matematik ''belasından'' kurtulmayı kastediyorsanız evet farkı yok hatta matematik çok daha etkili hale gelmiş diyebiliriz.

  Şu
  http://www.haruneskar.com/2009/09/2010-osys-1-oneri-1-elestiri.html

  yazım belki sistemi daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

   
 74. Anonim dedi ki:
 75. mrb ben daha lise 3 e gidiyorum ve tm öğrencisiyim bnde matematik öğretmeni olmak istiorum bunun için fenden en az ne kadar net bırakmam gerek yukardakı yazılarınızı okudum ama siz puan olarak söylemişin bu yüzden fazla bişe anlamadım yardımcı olursanız sevinirim...

   
 76. Harun dedi ki:
 77. Sorunuza cevap verebilecek kimsenin olduğunu sanmıyorum. Yeni sistemde(2010) öğrencilerin testlerden kaç net çıkaracağı meçhul. 2010 sonuçlarına binaen bir fikir edinebiliriz.

  Ancak şunu şimdiden söyleyebiliriz; Eski sisteme(2009) göre matematik öğretmenliği için fen önemini biraz kaybetti.Bu sizin(tm) adınıza sevindirici.

   
 78. F.F. dedi ki:
 79. hocam birşey eklemek istedim şimdi ösym bazı fen ve fen edebiyat fakültelerine okurkenformasyon verip mezun olduğun zamanda matematik ve matematik öğretmenliği sertifikası verecekmiş.yani hiç zaman kaybı olmayacak.üniversitedeki hocalrın demesine göre bu artık bütün üniversitelere verilir diyorlar.iyi oldu bu... benimde işime yaradı...ve sizin dediğiniz gibi kendimi geliştirmeye başladım haydi hayrlısı...

   
 80. Güneş dedi ki:
 81. merhabalar bende bu yıl ortaöğretim matematik öğretmenliğini kazandım..fakat bu fen edebiyat fakültelerinin okurken formasyon almaları ,aradaki bariz puan farkıyla ve onların 4 bizim 5 yıl okumamız gerçekten moral bozucu bir olay..bu durumun iptal edilmesi gibi bir durum olabilirmi acaba?bu arada fef deki arkadaşlar alınmasın lütfen çünkü siz oraya bilim adamı olmaya gidiyosunuz madem öğrt olacaksınız bir yıl formasyon alın öyle olun değil mi...

   
 82. Harun dedi ki:
 83. Son 10 yıldır tartışılan bir konudur. Bazen fef ve fen-edb lılar hiç öğretmen olmasın denir. Bazen de sizin dediğiniz gibi eşit şartlar olsun denir. Geçmişte her iki tarafında mağdur olduğu durumlar olmuştur.
  Eğitim fakülteliler;
  - Biz çok okuyoruz
  - Yüksek puanla bölüme girdik
  - Mezun olunca öğretmenlikten başka iş imkânımız yok
  - Böyle olacağını bilseydik biz enayi miyiz bizde fef veya fen-edb de okurduk
  Vesaire derler.

  Fen-Edb veya Fef lilerde
  - Bizim sizden ne farkımız var aynı dersleri gördük.
  - Hatta siz dersleri hafif gördünüz biz çok ağır matematik gördük
  - Türkiye’de bilim adamı kaç kişi oluyor, bizde bu bölüme öğretmen olmak için geldik
  Vesaire falan deler
  Bazıları da ek olarak ben Türkiye’nin en iyi ve yüksek puanlı üniversitesinin fen edebiyatından mezun olup öğretmen olamıyorum, birileri kıytırık bir eğitim fakültesinden öğretmen oluyor derler.


  Kimseyi incitmemek lazım. Herkes kendince haklı. Eğitimli, üniversite mezunu veya üniversite öğrencisi insanlar olarak bu iki grubun birbirini acımasızca eleştirmesi, hakaret etmesi (internette oldukça fazladır bu tartışma), sanki karşısındaki düşmanmış gibi davranması, hepimizin bu toprakların insanı olduğunu unutması beni son derece üzmüştür ve üzmektedir. Bu yüzden ben bu konu hakkında çok konuşmamayı yeğliyorum.
  Yazılarımda da bu konuya değinmekten kaçınıyorum.

   
 84. tm dedi ki:
 85. bende tm öğrencisiyim 2. sınıftayım aslında ikitisat okumak istiyorum ama çoğu kişi bu meslekte dil önemli diyo.Bankaalrda çalışmak için çok iyi yabancı dilinin olmasımı gerekiyor.Bide eşit ağırlıktan ortaöğretim matematik öğretmeni olmak için fen 2 testini çözmek gerekirmi??

   
 86. Harun dedi ki:
 87. Haberiniz yok mu ortalık dün karıştı. Danıştay katsayı uygulaması konusunda İstanbul Barosunun itirazı sonucunda yürütmeyi durdurma kararı verdi. Sınav sisteminin şu an ne olacağı belli değil.

  Ama matematik öğretmenliği için
  ESKİDEN ve ŞU AN olduğu gibi
  veya YENİ bir uygulamada da fen(2) testini
  çözmek zorundasınız.

   
 88. Unknown dedi ki:
 89. Gerçektan çok karmaşık.Her gün farklı bir karar çıkyor ve artık takip etmekten sıkıldım.Bir yıl öncesine kadar bir fen edebiyat öğrencisi olarak hiç öğretmen olma şansımız yokken bu sene değişen kararla tam 4 universitedeki fen edebiyat bölümleri için formasyon getirildi.Hoş bizim universitemizde bu konuyla ilgilenen kimse olmasada,ümitle seneye formasyon derslerini alacağımızı bekliyorum.Buna rağmen fizik öğretmenliğine(fizik bölümü öğrencisi olarak) hiç kontenjan açılmasada ümitliyiz işte.Bu ülkede Fen Edebiyat Fakültesi mezunlarınında bilime ve öğretmenliğe katkıda bulunucağını düşünüyorum.
  Sevgilerimle Ufuk LÖKÇE

   
 90. örtmen dedi ki:
 91. ben ilköğretim matematik öğretmeniyim ama anadolu lisesinde görev yapıyorum.merak ettiğim sözleşmeliden kadroluya geçmek istediğim zaman tekrar lisede görev yapma şansım yüksk midir?

   
 92. Anonim dedi ki:
 93. ben 10. sınıftayım ve tm bölümündeyim. yine de matematik veya türkçe öğretmeni olabilir miyim

   
 94. Harun dedi ki:
 95. @Örtmen Hocam konunun uzmanı olmamakla birlikte bulunduğunuz ilde kadroya geçerseniz lisede görev yapma şansınızın (sistemin nasıl işlediğini bilen biri olarak???!!!) daha yüksek olduğunu söyleyebilirim. En basitinden o ildeki bir ilköğretime atanırsınız sizi görevlendirme ile lisede çalıştırırlar. Şu an ki müdürünüz sizi ilçeden ister mesela ve müdürünüzü de kırmazlar sanırım. Veya bağlantılarınızla başka bir lisede başlarsınız (görevlendirmeyle). Bir süre sonra da liseye tamamen(kadronuzla) geçebilirsiniz. Farklı bir il durumunda zannımca avantajınız yok.

  @Juggle Boşver, takma Milli Eğitim'i olacaksa zaten olur. Sen kendini geliştirmeye bak. Piyasadaki fizik kitaplarını tek tek bitir. Adamın canını alırlar, para da vermezler, mezun olunca işe de almazlar, bu yüzden dershanede etüt hocalığı önermiyorum. Ama kendi başına birşeyler yapman lazım. Fizikçi piyasada çok ama fiziği anlatabilen fazla kişi yok. İyi fizikçi matematikçiden kıymetlidir. Ama gerçekten iyi olmalısın.

  @Adsız Durumlar karışık. Matenatik öğretmenliğine evet diyebiliriz, Türkçe öğretmenliği ise bugünlerde tartışılan katsayı meselesine bağlı. Katsayı meselesi senin aleyhine bile sonuçlansa (tm'ci sözelden yani Türkçe öğretmenliği gibi bir bölümü tercih ettiğinde ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı düşük bir katsayı ile bile çarpılsa) imkansız diyemeyiz. Yine de kazanabilirsin. Senin şuan yapman gereken sanırım matematiği çok iyi öğrenmek. Şu an lise son sınıfta olmadığına şükret, ağabey ve ablalarının durumu çok karışık.

   
 96. Anonim dedi ki:
 97. Merhaba ben 10. sınıf öğrencisiyim ve tm bölümünde okuyorum. ortaöğretim matematik öğretmeni olmak istiyorum matematiğimde çok iyi 5 ama tm öğrencisiyim diye matematikk öğretmeni olamıcam diye çok korkuyorum. şimdi ben sınavda mtemtikği çok iyi yaparsam ortaöğretim matematik öğretmenii olabilir miyim ?

   
 98. Harun dedi ki:
 99. Çok iyi yaparsanız bu sistemde kazanma şansınız geçen seneki sisteme göre daha fazla. Bu yıl ki sınavı bir görelim durum daha net açığa çıkacaktır.

   
 100. Rojhat dedi ki:
 101. Mra e$kar hocam. Ben hoca ahmet yesevi ünv. Mat ögrt. Ligi 2. Snf.ta okyrm. yazinizi okudum. Çok güzel deginmi$siniz konulara.benim de kafama takilan bi soru var. $imdi bölüm okuyan herkese pedagoji dersi verilyomu ve bu pdgji dersleri okurken mi verilyor? O zaman biz bo$una ögrt. Lik okuyoruz.açiklarsaniz sevinirim.

   
 102. Harun dedi ki:
 103. İlköğretim matematik öğretmenliği demediğinize göre ortaöğretim matematik öğretmenliğini okuduğunuzu kastediyorsunuz. Bence siz şu an okuyan kişileri kafaya takmayın. Üzülerek söylüyorum sizin çok daha büyük derdiniz var. Milli Eğitim lise öğretmenliğine son yıllarda çok az kişi aldı. Pedagojik formasyona sahip ve milli eğitime atanamamış binlerce matematik öğretmeni var. Hocam kendinizi geliştirin, her yaz 2-3 tane üniversite hazırlık kitabı bitirin. Dersahanede veya kolejde çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Siz mezun oluncaya kadar daha birçok kişi mezun olacak.

   
 104. Anonim dedi ki:
 105. merhaba benim bir sorum olucaktı.düz liseden ilkokul veya ortaöğretim matematik öğretmeni olunur mu?

   
 106. Harun dedi ki:
 107. Tabiki olur.

   
 108. Anonim dedi ki:
 109. Harun bey oncelikle iyi gunler diliyorum ve emeklerinizden dolayi, elinize gonlunuze saglik diyorum.

  Ben de matematik ogretmeni olmak istiyorum ama hep onume engeller cikti ve bir turlu olamadim. Yasim 48 ve hala matematik ogretmeni olmak istiyorum. Bana bu konuda bir yol gosterebilirseniz gercekten cok sevinecegim.

  Ingilterede yasiyorum ve Turkiye'ye sagdece ziyaret maksadi ile geliyorum. Burada bir yillik Secondary Maths teaching egitimi yaparak QTS yani Qualify Teacher Status certifikasi alabilmek icin 1/2 mater programi olan PGCE yani Post Graduate Certificate in Education yapmak istedim. En kisa ve en uygun yol bu oluyor. Ancak benim DEU - IIBF - Isletme bolumunden 1989 yilinda almis oldugum diploma derecem birinci dereceden olmadigi ve bu seneki degisiklige gore en az 1/2 pure maths kapsamadigi icin PGCE yapmama yeterli olmadi. Orta ogrenim matematik ogretmenligi icin direk olarak universite egitimi alarak matematik ogretmeni olma imkanida kaldirildi.

  Ancak gel gelelim ben hala illede matematik ogretmeni olmayi cok istiyorum niye cunki matematigi ve ogretmenligi cok seviyorum.
  Simdi gelelim neden size bu yaziyi yazdigima; "Acaba?" dedim kendi kendime, "Turkiye'den okuyup ogretmen olma imkanim olmazmi?" O zaman bir diploma sahibi oldigim icin benim PGCE yapmama illaki izin verilicektir ki bu tur bir uygulama var zaten su anda. Aklimda kaldigi kadariyla TC'de universite mezunlari, mezun olduklari bolumlerle ilgili branslarda bir yil okuduktan sonra ogretmen olabiliyorlardi. Benim bu yoldan ogretmen olma imkanim nedir, nereye basvurmam gerekir, kimden bilgi alabilirim?

  Iste sormak istedigim soru buydu. Yardimci olabilirseniz ya da bir yol gosterebilirseniz dedigim gibi cok sevinecegim.

  Selamlar
  CB.Jaratt

   
 110. Harun dedi ki:
 111. İçten dilekleriniz için ben teşekkür ederim.
  Maalesef dediğiniz pek mümkün gözükmüyor. Yazıda da dediğim gibi bugün Türkiye’de matematik öğretmeni olmanız için yukarıda yazdığım bölümlerin tekinden mezun olmanız gerekiyor. Matematik bölümü, Matematik mühendisliği vs. Bu bölümlerden mezun olan kişiler sizin dediğiniz o bir yıllık eğitimi almak için başvurabilir ama işletme mezunları bu pedagojik formasyon programına başvuramazlar. En azından matematik öğretmenliği için başvuramazlar. Hatırladığım kadarıyla İşletme mezunları MUHASEBE VE FİNANS öğretmenliği diye bir öğretmenlik için sertifika programına başvurabiliyordu.

  Bende size şu soruyu sorayım? Acaba işletme masterı veya uygun bir tezsiz yüksek lisans yapsanız PGCE ‘ye kabul edilme şansınız olabilir mi? Sonuçta yüksek lisans yapmış oluyorsunuz, eğitiminiz daha üst düzey. Lisans diplomanızın önemi(derecesi) azalıyor. Master sırasında alacağınız matematik dersi (matematik dersi master programında olmasa bile hocayla konuşup lisans bölümünden ders alabilirsiniz bence) ile pure matematik sorununu ortadan kaldırabilirsiniz belki? Sonuçta lisans düzeyinde belirli saat matematik dersi istediklerine göre siz bir şekilde bunu almış oluyorsunuz!
  Bilmiyorum sadece bir fikir!
  Güzel günler diliyorum.

   
 112. matmat dedi ki:
 113. bende bir f.e.f (ist. üniv.f.e.f mat böl.)li olarak şunu söyleyebilirim ki hayatta sadece hayırlısını isteyin.lisede okuyan arkadaşlara tavsiyem kendinizi fazla kasmayın.çalışın ama illa matematik yada başka bi bölüm olsun diye tutturmayın belki kazanacağınız başka bi bölümde hem daha iyi ve çabuk iş bulabilirsiniz hemde kimbilir belki daha çok mutlu olursunuz.çünkü kazın ayağı hiç de öyle göründüğü gibi değil...

   
 114. matmat dedi ki:
 115. bide şunu sormak istiyorum önümüzdeki kaç yıl daha yoğun bi şekilde ortaöğretim matematik öğretmeni atanmayacak?

   
 116. Harun dedi ki:
 117. Net birşey söylemek zor. Sonuçta öğretmen ihtiyacı değil! devletin ekonomik durumu belirliyor atanacak öğretmen sayısını! Üstelik devlet bazı okulları özel kurumlara devredebilir. İşler çok karışık.İyimser bir yorum yap ortaöğretim matematik öğretmenliği kontenjanı artacak dememi istiyorsanız bari şöyle bir yorum yapayım;
  3-4 sene önce devlet fef ve fen-edb mezunu atanmış öğretmenlere dedi ki liseye geçiyorsanız geçin sonra artık sizin yer değiştirmenize izin vermeyebilirim. İlköğretimde mi kalıyorsunuz liseye mi geçiyorsunuz? Ortaöğretime geçiş sayısını blmemekle birlikte etrafımda lise kadrosuna geçen çok kişi gördüm. Yani lise açığının az ilköğretim matematik öğretmeninin açığının çok olması bundan olabilir. Aradan 3-4 sene geçtiğine göre ortaöğretim açığı her geçen gün artmış ve ilerleyen yıllarda ortaöğretim matematiğe verilen kontenjan artacak olabilir.

  Haklısınız herşeyin hayırlısı...
  Gerek para, gerek huzur ve mutluluğun nerde olduğunu üstelik lise çağında kimse kolay kolay tahmin edemez.

   
 118. matmat dedi ki:
 119. hocam cevaplarınız için teşekkürler.ben şu anda bi lisede ücretli matematik öğretmenliği yapıyorum.ve internetten okuduklarım ve çalıştığım okuldaki hocalardan (büyük çoğunluğu ücretli) gördüğüm kadarıyla atanmak çok zor ve atamada 40 yaş sınırı var bu gidişle atanacağımı pek de sanmıyorum gidişat bunu gösteriyor.ücretli öğretmenlik de nereye kadar yani kendimi tam bir hoca gibi göremiyorum ve bu beni mutsuz ediyor siz ne yapmamı tavsiye edersiniz lise de zaten yanlış yönlendirmeler sonucu çok iyi bi puan aldığım halde bu durumdayım:(

   
 120. Anonim dedi ki:
 121. Sayin Harun bey

  Vermis oldugunuz degerli cevabiniz icin tesekkur ediyorum. Oldukca faydali dusuncelerinizi takdir ile karsiliyorum.

  "Acaba işletme masterı veya uygun bir tezsiz yüksek lisans yapsanız PGCE ‘ye kabul edilme şansınız olabilir mi?" seklindeki sorunuza gelince, hic zannetmiyorum bunun sansimi degistirecegini. Aslinda umitsiz degilim, bir iki yol daha var oldukca dolambacli ama deniyecegim.

  Turkiye'de de boyle bir imkanimin olmadigini ogrenmek beni hem uzdu hem de sevindirdi. Sevindim cunki orta egitimde matematige verilen hassasiyetin Ingiltere'dekinden daha yuksek oldugunu ogrenmek kivanc duyurucu birsey. Nitekim burada dune kadar isletme mezunlari aliniyorlardi PGCE Sec.Maths icin ve hala pek cok universitede aliniyor. Sadece mezuniyet derecesini bu sene yukselttiler.

  Sitenizle ve sizinle tanismis olmak cok guzeldi. Herseyin gonlunuzce olmasi dileklerimle.

  Hoscakalin
  CB.Jaratt

   
 122. Harun dedi ki:
 123. @ CB.Jaratt Rica ederim. Verdiğiniz bilgilerle İngiltere hakkında bizi aydınlattığınız için bende size çok teşekkür ederim. Söyledikleriniz İngiltere'nin öğretmenlere uyguladığı hizmetiçi eğitimi araştırmaya karar vermeme sebep oldu. Belki lisans eğitiminden çok hizmetiçi eğitime önem veriyorlardır. Bakalım bir araştıralım belki bir yazımda paylaşırım. İki şey diliyorum;
  Birincisi, umarım ideallerinizi gerçekleştirirsiniz.
  İkincisi, gerçekleşsin veya hayal kırıklığıyla sona ersin, ne olursa olsun hayatınızın her döneminde hayallere, düşlere, umutlara sahip olup, yaşama sevincinizi hiç yitirmemenizi diliyorum... Hoşçakalın.


  @Matmat İnternete çok güvenmeyin, sonuçta sesi yüksek çıkanlar doğal olarak iş bulamayan kişiler , hiçkimse ben atandım diye sitelerde yazılar yazmıyor. Sonuçta insanlar daha çok şikayetlerini dile getiriyorlar memurlar.net vs. gibi sitelerde. Size dediğiniz konuda tavsiyede bulunmam imkansız. Sizi tanımıyorum ki! Yuvarlak cümleler kurmaktan öteye gidemem.(fazla bilgide vermemişsiniz yaş kaç, cinsiyet ne askerlik sorunu varmı , ücretlisin ama formasyonun varmı bazen olmaz çünkü) Bu tip konularda yuvarlak cümle kurmayı da hiç sevmem. Alın size köşeli cümleler, aklınızda bir yerde dursun belki faydası olur, akıl süzgecinden geçirin mutlaka! Yanlış doğru içimden ne geliyorsa fazla düşünmeden yazıyorum;
  1) Hocam hiçbirşey olmasa bile milletvekili seçimi birgün olacak değil mi bu ülkede, hiçbir hükümet seçime çeyrek kala komik rakamlarda öğretmen almaz. Milli Eğitime girmekten umudunu yitirme. Kpss'ye her zaman gir ve her zaman hazırlıklı ol. Biliyorum eğitim bilimlerinden döküyorlar çalışsanda olmuyor, hocam sende yarın otur ınkılap'ı coğrafyayı ezberle yut. Genel kültür ve genel yetenekten full çıkar. Bak neyin ne olacağı belli değil.
  2) Ücretli öğretmenlik en zor öğretmenliktir , çok sıkıntılıdır birebir şahitim. Fazla uzatma hocam geleceği yok onun. Seneyi tamamla ama gelecek sene bir daha yapma. Biliyorum senin canını alacaklar kusura bakma üç kuruşa eşek gibi çalıştıracaklar ama önce dershane sonra kolej ücretli öğretmenlikten daha iyidir. Dershaneye gireceksen etüt hocası olarak girme, bedava çalış ama ders hocası olarak çalış. Etüt hocası olarak kendini kullandırtma.
  3) Başka meslek yapmak; Zor karar. Banka derler matematikçilere duymuşsundur sende! Devlet istatistik kurumu ve devlet planlama teşkilatı falan derler, torpilsiz oluyormu acaba! Zaten kaç kişi alıyordur ki! Biliyorsun değil mi gidip bir kafe açsan daha çok kazanırsın öğretmenlerden. Sermayen yok biliyorum. Aklında bulunsun şu an içinde girişimci bir ruh varsa hemen yap yapacağını yıllar geçtikçe imkansız hale gelecek. Matematik okudum diye matematik yapmak zorunda değilsin. Kendini kısıtlama.

  Off ne diyeyim ya resmen moralimi bozdunuz sanki sizin yerinizde gibi hissettim kendimi. Gerçi ben kendimi bir anlatsam sen belki haline şükrederdin. (yazı ilerledikçe samimiyetimiz arttı mı ne ''sizler'' ''sen'' olmaya başladı. :))
  Ya hocam boşver, takma kafana stres yapma Allah bir yoluna koyar. Açlıktan ölecek değilsin ya! Bir iş tutturursun zamanla. Yaşamım sıkıntılı mı geçer diyorsun az maaşla. Hocam hayırlısı... huzur nerde ne bileceksin. Antep'in ücra bir köyündeki okulda öğretmenli yapan mı daha huzurlu, İstiklal Caddesinin göbeğinde 150 yıllık okulda öğretmenlik yapan Harun EŞKAR'mı daha huzurlu bunu kimse bilemez. Hayırlısı neyse o olsun hocam. Saygılar...

   
 124. mat mat dedi ki:
 125. sayın hocam cevaplarınız için teşekkürler.

   
 126. matmat dedi ki:
 127. öğrenmek istediğim bir konu var yardımcı olursanız sevinirim şuan tezsiz yüksek lisans yapıyorum yüksek lisansım devam ederken kolejde çalışabilir miyim?

   
 128. Harun dedi ki:
 129. Hayır çalışamazsınız. Ama demokrasilerde çare tükenmez. Mesela bu yazıya yapılan Mithat Bey'in 23 Eylül 2009 23:01 tarihli yorumuna bakınız.

   
 130. Harun dedi ki:
 131. Ayrıca bulunduğunuz il önemli; İstanbul, Ankara gibi illerde zor olsa da Anadolu'da mümkün olabiliyor.

   
 132. adsız dedi ki:
 133. ben aöl 9.sınıf öğrencisiyim. Tüm derslerim iyi hatta 1.dönem ders ortalamam 97idi. alan olarak tm yi seçmeyi düşünüyorum, fakat arkadaşlarım kendini orada harcama derslerin iyi sayısala git ve kendini geliştir diyorlar. ilköğretim matematik öğretmeni olmak istiyorum. Sbs de mat ve fendeki yanlışlarım diğer derslere göre daha fazlaydı bende bu yüzden sayısal gitmek istemiyorum. Eayı seçip ordan ilköğretim matematik öğretmeni deniyeceğim sizce doğru bir karar mı?

   
 134. Harun dedi ki:
 135. Önce meslek seçimi konusunda net bir karar verin. Sonra yeteneklerinize göre alan seçimi konusunda yorum yaparsınız. Hayatınız boyunca mutlu ve istekli bir şekilde hangi iş te çalışmak istersiniz?

   
 136. Adsız dedi ki:
 137. açıkcası yorumları okudukça içimden gülmek geliyor biryandanda sinirleniyorum bende 9.sınıf matematik öğrencisiyim al de okuyorum 3-4 sınıftan beri matematiğe tutkum var busene ne olduysa notlarım biranda düştü ve benim 5sayısal dersimin 5ide 1 birde al öğrencisi olacağım ama ben ümidimi kaybetmiyorum matematik felsefesini matematik hakkında konuşmayı seviyorum ve artık "matematik" benim hayatım şuan kompleks sayılar ve cahit arf ın hayatıysa ilgileniyorum birkaç birşeyler deniyorum matematik konusunda ve bulduklarım olan şeyler oluyor cahit arfda matematiğin keşfedilerek öğrenileceğini söylemiş bende bu sözünü çok beğendim matematiğe olan aşkım malesef 1 olmasını engellemiyor ama bu beni yıldırmıyor yani önemli olan önce karar vermek imkansız diye birşey yok denecek kadar azdır yanlışmı düşünüyorum?

   
 138. Harun dedi ki:
 139. Lise-1 deyken birinci ve ikinci dönem matematiğim 1 gelmişti. Lise-1 de bazı öğrenciler sudan çıkmış balık misali kendini toparlayamaz ve düşük notlar getirir. Bende onlardan biriydim. Ben yazdıklarınızda hiçbir yanlış göremiyorum:)

   
 140. F.F. dedi ki:
 141. hocam niye öğrenciler lise 1 de zorluk çekiyor ki bir türlü anlamış değilim ya bende kaldım kalcaktım lise 1 de.ucuz yırtmıştım paçayı. siz sebebini biliyor musunuz???

   
 142. Harun dedi ki:
 143. Galiba bazı kişiler yeni ortamlara ve sistemlere hemen adapte olamıyor. Bu yüzden liseye yeni başlayınca hem anlatılan derslerin içeriğine hemde yeni sosyal çevreye ayak uyduramamaktan başarı düşüyor olabilir.

   
 144. Anonim dedi ki:
 145. merhaba benim sorum olcaktı ben tm öğrencisiyimm ve matematik öğretmeni olmak çook istyorum... fen bölümünde matematik öğretmenliği olduğu için ben matematik öğretmenliğini seçersem okul başarı puanı mı kaçla çarpılacak?

   
 146. Harun dedi ki:
 147. Okul başarı puanınız fen öğrencileri ile aynı katsayı ile çarpılacak.
  10 veya 11. sınıf öğrencisiyseniz bu siteyi ağustos ayının sonlarında birkez daha ziyaret edin. Matematik öğretmenliği ve yeni üniversite sınavı sistemi hakkında daha ayrıntılı bir yazı yazacağım.

   
 148. Anonim dedi ki:
 149. peki hocam teşekkür ederim

   
 150. Anonim dedi ki:
 151. Hocam merhaba. Matematik bölümü mezunuyum ve etüd merkezinde çalışabilir miyim?
  Şimdiden teşekkürlerimi sunarım

   
 152. Harun dedi ki:
 153. Çalışırsınız hocam. Etüt merkezlerinde kimler çalışmıyor ki!

   
 154. Anonim dedi ki:
 155. merhaba bende lise 2ye gidiyorum tm öğrencisiyim ve matematik öğretmenliğini herşeyden çok istiyorum nasıl ne yapmam gerekiyor bunun için detaylı anlatabilir misiniz lütfenn

   
 156. Harun dedi ki:
 157. 16 Mart 2010 22:10 tarihli yorum!

   
 158. Anonim dedi ki:
 159. merhaba ben 11. sınıf anadolu lisesi tm öğrencisiyim tek istediğim matematik öğretmeni olmak açıkçası matematiğede yeteneğim ve ilgim olduğunu düşünüyorum. neyse asıl konuya geliyim matematik öğretmenliği için ortalama bir puan sölermisiniz ve yeni sistemi bilmiyorum ne çözmem gerektiğinide bana yardımcı olursanız sevinrim. ALİ

   
 160. Harun dedi ki:
 161. Puan vermekten özellikle kaçınıyorum. Bence en doğrusu bu seneki Lys sonuçlarına bakmak. Ne çözmeniz gerektiğine gelince sizi tanımıyor olduğumdan belki biraz abesle iştigal ama yinede fikir vermek adına;
  Bu yaz
  1)Geometri'ye sıkı bir şekilde çalışmanızı.
  2)Trigonometriyi bitirmenizi.
  3)Problemlere çalışmanızı(yaş,hız,işçi,okek-obeb,faiz kar-zarar vs.)
  4)200 fonksiyon, 80 parabol sorusu çözmenizi öneriyorum.

   
 162. MACKA dedi ki:
 163. 11 yıllık fen-edb mezunu bir mat. öğretmeniyim. Mesleğin başlangıcında 20 yaşında olduğum için 5 sene ilk öğretimde çalıştım. İlköğretim maddi olarak daha iyidir. Her neyse, 2004 senesinde liseye geçtim. Halen bir anadolu lisesinde çalışıyorum. Yukarıda yazan lise öğrencisi kardeşlerimizin matematik okuma arzularını görünce kendi öğrenciliğim aklıma geldi. Matematik çok değişik bir tutkudur. Matematik öğretmek ise apayrı bir zevktir. Kamu'da öğretmen olmayı istemek illaki birtakım kaygılardan dolayı anlaşılabilir. Ama matematik okuyacak arkadaşlar şunu kesinlikle unutmasın. Maddi olarak hiçbir zaman sıkıntı çekmezler. Yeterki iyi matematikçi olabilsinler. Ülkemiz insanının malesef %80-90 matematik özürlü olmasından dolayı, iyi bir matematikçi iyi paralar kazanıyor. Arkadaşlar para pek önemli değil. Yaptığımız iş çok zevkli. Dünyaya 50 kere gelsem hep matematikçi olmak isterim.
  Her neyse güzel paylaşımlar olmuş. Bende 1-2 cümle karalayayım dedim.

   
 164. Kararsız dedi ki:
 165. Ben bu sene lys'ye girdim ve matematiği 80de 80 yaptım. Fen lisesi mezunuyum. Bu seneye kadar endüstri mühendisi olmayı düşünüyordum ancak bu sene çalışırken matematikten çok zevk aldığımı birilerine bi şeyler anlatmayı sevdiğimi ve öğrettikçe mutlu olduğumu farkettim. Fen derslerine bir yatkınlığımın olmadığını farkettim. Mühendislik benim için ucu açık uzak bir yol gibi görünmeye başadı. Şimdiyse çok kararsızım. Çevremdeki herkes o kadar yıl fen lisesinde okudun şimdi de öğretmen mi olacaksın diye burun kıvırıp düşüncesizce beni etkileri altında bırakıyor. Bu hafta resmen fen çalışmak yerine nereyi tercih edeceğimi düşünüyorum. Öğretmen olmak için eğitim fakültesine gidersem 9 eylüle gideceğim. Fen Edebiyat fakültelerinin de hepsini kazanabilirim. İnsanın kendini en çok geliştirebileceği yer hangisi? Bir de şimdilik okulda çalışmayı düşünmüyorum çünkü bu zamana kadar okulda dershane öğretmenleri kadar donanımlı öğretmenlerle karşılaşmadım o yüzden dershaneciliği tercih etmeyi düşünüyorum.

   
 166. Harun dedi ki:
 167. Meslek seçimi konusunda yorumlarım yuvarlak laflardan ileriye gidemez. Sizi tanımıyorum ki! Yanlış yönlendirmek istemem. Öğretmeniniz olsaydım daha yararlı yorumlar yapabilirdim. Üniversite seçimi konusunda mesleğe karar verdikten sonra düşünmek daha mantıklı olur.
  Dershane mi okul mu? şeklindeki yorumunuza okuduktan sonra, profesyonel yardım almanızı şiddetle öneriyorum. Rehberlikte yetenekli bir matematikçi (rehber öğretmen değil matematikçi) size öncelikle matematik bilimi ile matematik öğretmenliği arasındaki farkı anlatmalı. Fen-Edebiyat’la Eğitim fakültesinde uygulanan programlar arasındaki farkı anlatmalı. Ortaöğrenim(lise) matematiği ile yüksek matematik arasındaki farkı anlatmalı. Tüm bunları öğrenmeden meslek seçiminizi asla yapmayın. Ben size spesifik birkaç cümle kurayım.
  Ben fen-edebiyat mezunuyum, lisede anlattığım hemen hemen hiçbir konuyu üniversitede görmedim. Benim üniversitede gördüğüm matematik; tüm matematik biliminin %5’i bile değildir. Tahminim bir insan matematik biliminin en fazla %35’ini öğrenebilir. Bir matematik profesörü yan odadaki diğer matematik profesörünün yaptığı çalışmadan hiçbirşey anlamayabilir. Ben üniversitede dünyaca ünlü hocalardan topoloji eğitimi aldım. Ama bazı matematik öğretmenleri topoloji nedir hiç bilmez. Ben matematikçiler arasında Türkiye’nin en fazla akademik yayını olan profesöründen analiz dersi aldım. Ama diferansiyel denklemler konusunda en temel soruları bile çözemem. Ben yeri gelir LYS hazırlık kitaplarından bir integral sorusunu yarım saatte çözemeyebilirim. Ama üç katlı integralle bir paraboloidle bir küre arasındaki hacmi beş dakikada hesaplayabilirim.

   
 168. adsız dedi ki:
 169. ben düz lise lise 3 sınıfa geçtim ama bizim lise 2 deki geometri dersine giren hocamız geometri çözemiyordu derste en fazla 3 soru çözüyorduk lise 2 geometrisini anlamam için sizce ne yapmalıyım hoca çözememesine rağmen yazılılarım ikiside yüzdü yorumlarınız için teşekkürler

   
 170. Harun dedi ki:
 171. Durumunuzu önce anlamamız lazım.
  http://lys2010-sorular.osym.gov.tr/index1.htm
  adresinden geometri kitapçığını indirin.
  1-2-4-5-6-7-9-10-11-12 ve 23. soruları çözmeye çalışın, ne kadar zamanda çözdüğünüzü ne kadar zorlandığınızı anlatın sonra duruma göre bir tavsiyem olacaktır.

   
 172. yasin dedi ki:
 173. merhaba ticaret lisesi son sınıfa geçtim suan staj görüyorum muhasebeyi bi türlü sevemndeim ama matematiği kendimi bildim bileli çok severim seneye gireceğim öss de kaç puan alıp ta matematik öğretmenliği bölümünü kazanabilirim inş. derdimi anlatabilmişimdir şimdiden tşkler

   
 174. Harun dedi ki:
 175. Bunun değerlendirmesini bu senenin sonuçlarına göre bu yazıda güncelleme yaparak yayınlayacağım. Daha önce Ağustos ayında bu yazıda güncelleme yapacağımı söylemiştim ama sanırım Ağustos'ta müsait olmayacağım.

   
 176. Neşe dedi ki:
 177. Merhaba hocam.Ben bu sene üniversite sınavına girdim.MF1 puanım 452 ve ktü matematik öğretmenliğini istiyorum.Elimde birkaç dersanenin tercih kılavuzu mevcut.Onlardan araştırdım.O klavuzlardaki bilgilere göre istediğim bölüme yerleşemiyorum.Fakat ÖSYM'nin yayınlamış oldugu klavuza bir göz gezdirdim.Başarı sıralamalarına v.s baktım ktü ilkögretim matematik ögretmenliği 0.12 aobp li başarı sırası 48.700 0.15 li başarı sırası 57.700 diyor ben 42binlerdeyim.Buna göre de çok rahat yetiyor.Matematik ögretmenliğini özellikle de ktü matematik ögretmenliğini çok istiyorum.Buna yerleşme ihtimalim sizce nedir?Tercih listemi puana göre mi sıralamaya göre mi yapmalıyım.Matematik bölümü okuyup da ögretmen olmak istemiyorum.Çevremden edindiğim bilgilere göre matematik ögretmenliği isteyen birinin matematik okuması yanlış biR tercih olacagı yönünde.yardımcı olursanız çok sevinirim.(Bu arada ktü mat. ögretmenliği yahut ktü ilkögretim mat ögretmenliği fark etmez ikisini de istiyorum)

  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

   
 178. Harun dedi ki:
 179. Puan değil sıralama ve yüzdelik dilim önemli dershane nasıl yapmış bilmiyorum, sıralama dediğiniz gibiyse(2009) girersiniz , %100 diyemeyiz kesin konuşmamak lazım ama sıralama dediğiniz gibiyse çok yüksek bir ihtimal girersiniz . Tercih listenizi puana göre değil isteğiniz doğrultusunda yapmalısınız. Hımm bu konu önemli, ben bu gece bunla ilgili bir yazı yazayım daha ayrıntılı anlaştık mı? Yarın okursunuz!

   
 180. Neşe dedi ki:
 181. Çok teşekkür ederim hocam.Bi soru geldi şimdi aklıma olur da matematik ögretmenliğini tutturamazsam,arkasından gıda mühendisliği yazmayı düşünüyorum.Gıda mühendisliği hakkında bir bilginiz var mı?Gelecekteki yeri nasıl sizce?

  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

   
 182. Harun dedi ki:
 183. Ben matematik öğretmenliğinin geleceği hakkında bile konuşamıyorum:)
  Bu tür konular hakkında fikirlerimi kendime saklıyorum. Konunun uzmanı değilim.

   
 184. Neşe dedi ki:
 185. Hocam sizce matematik bölümü okuyup da matematik ögretmeni olmak ne kadar saglıklı bir karar olur?

   
 186. Harun dedi ki:
 187. Evet korkulan soru geldi işte. Hemen herkesin merak ettiği kafasını karıştıran şey. Bu soru yerine 100 tane integral sorsaydın da bunu sormasaydın.
  Eğer 5 sene sonra bugünkü şartlar geçerliyse bırak matematik öğretmenliğini , matematik bölümünün öğretmen olmak için avantajlı bile olduğunu söyleyebiliriz . Bu yazıda güncelleme yapmam için bana mayıs ayında mesaj atan Deniz bey diyor ki bende aynen katılıyorum; Eğitim fakültesinde 5 sene okumak yerine madem 2011-2012 yılından itibaren bazı üniversiteler fen ve fen-edb fakültelerinde formasyon verecek öğrenci niye eğitim fakültesine gitsin ?
  Kpss'de aynı şartlar altında yarışıldığına göre matematik bölümü matematik öğretmenliğinden günümüzde daha iyi konumda.
  İlköğretim matematik öğretmenliği için durum farklı tabi yazıda anlattığım gibi. İlköğretim matematik için eğitim fakültesi şart gözüküyor.

  Lafı dolandırma cevap ver, matematik bölümüne gidip sonra MEB'de öğretmen olur muyum cevap ver, dediğinizi biliyorum. Siz yine iyisiniz ilköğretim matematik öğretmenliğide yazarım diyorsunuz. Kimi öğrenci sadece lise öğretmenliği isteyip bu soruyu soruyor ki onların işi daha zor.

  Size tavsiyem; Hayatınız boyunca ilköğretimde çalışmayı kabul ediyorsanız ilköğretim matematik öğretmenliğine gidiniz.
  Yok ben lise öğretmeni olacağım diyorsanız; Sorumluluk almaktan çekindiğim için net bir tavsiyede bulunmam. Güvenemiyorum ki devlete, 3 sene sonra değişiklik yapar diye.
  Sorumluluk almaktan çekinmeyeceğim bir kişi olsaydınız mesela kızkardeşim. Matematik öğretmenliğine puanı yetmiyorsa, formasyon veren bir üniversitenin matematik bölümüne gitmesini söylerdim. Ama size söyleyemem.

   
 188. yorgun fasoncu dedi ki:
 189. hocam bn lise 4e geçtim hayalim matematik öğretmeni olmak ama tm öğrencisiyim matematik öğretmeni olabilir miyim

   
 190. Neşe dedi ki:
 191. =) Anlıyorum hocam.Zaten pek bu sorumlulugun altına da girmek istemiyorum.O kadar yüksek matematik okuyupda kalkıp üniversitede hiç görmediğim(en fazla %10 u gösteriliyor(muş)) konuyu ögrencilerime anlatmam abes olurdu herhalde.Birde onun için ders çalişmalıyım.Dersane hocam matematik mezunuydu.Size anlattıgım hiçbir şeyi üniversitede görmedim.Biz üniversitede soyut şeyler daha çok ispat yapardık diyordu.Yani anladıgım kadarıyla ögretmenlik istiyorsan matematiğe gitme.Bu soruyu internette birçok hocaya sordum.Cevap vermekten çekindiler.İnternette cevap veren ilk hocasınız.=) TEŞEKKÜRLER

   
 192. Harun dedi ki:
 193. @Neşe..... Rica ederim. Dediğim gibi BÖLÜM'lerin sonunun ne olacağı belli olmuyor, bu yüzden rahatlıkla git diyemiyoruz fen fakültesine ya da fen-edebiyat fakültesine. Sen eğitim fakültesini kazanabilir konumda olduğun için şanslısın. Seçme hakkın var. Ama şunu da unutma ileride binlerce kişinin olduğu gibi bir eğiti fakülteli olarak fen-edebiyat mezunu rakiplerine kızacak haksızlık bu diyebilirsin. Hayırlısı olsun.

  @ yorgun fasoncu.... Teorikte evet olabilirsin. Ama daha önce dediğim gibi Eylül ayında bu durumu 2010 sonuçlarına göre inceleyeceğiz. Pratikte bakalım ne olacak, benim pek umudum yok tm ciler adına , çünkü ortaöğretim başarı puanı kesintisi olmasa da mf1 puanının hesaplanmasında lys fen testi hesaba katılıyor. Bu durumda tmciler fencilerle nasıl rekabet etsin. Evet imkansız değil ama çok zor. Bir tmcinin işi gücü bırakıp sadece matematik öğretmenliğine çalışması(lysfen) gerekiyor. Ortalama bir öğrenci hem tm alanından bölümlere hemde mat. öğretmenliğine çalışamaz.

   
 194. Neşe dedi ki:
 195. Herkes kızıyor ama aynı konumda ben de olabilirdim diye düşündüğüm için hiç kızacagımı sanmıyorum.Gerekirse okurken formasyon alabilsinler ve kpss de rakibim olsunlar.Açıkçası hiç fark etmez ben kendime güveniyorum =)

   
 196. tuba dedi ki:
 197. hocam ben bu bönem matematik bölümü 3.sınıf öğrencisi olacağım bu yıl formasyon eğitimi okulumuzda var ama benim not ortalamam 2.5 olmadığı için formasyon alamıyorum. bu önümdeki 2 senede not ortalamamı yükseltirsem ve mezun olduğumda not ortalamam 2.5 olursa mezun olduktan sonra da formasyon eğitimi alabilir miyim ?

   
 198. Harun dedi ki:
 199. Alabilirsiniz.

   
 200. tuba dedi ki:
 201. çok teşekkürler hocam

   
 202. Anonim dedi ki:
 203. Ben tmciyim. Bu sene matematik bölümü için lys fen sınavına da grdim. Tutan yerler var ama formasyon eğitimi veren üniversiteler değil. Sizce yine de gitmelimiyim?

   
 204. Harun dedi ki:
 205. Siz bana 1 soru sormuşsunuz. Benim sizin bu sorunuza gidin veya gitmeyin diye bir cevap vermem için 1500 soru sormam lazım. Ben sizi tanımıyorum, günümüzdeki şartlar zaten yazımda ve yorumlarda açıklandı. Sizi tanımadan size kesin , net bir tavsiyede bulunmamı beklemeyin. Yaşamınıza ve size saygı duyduğumdan dolayı GİT veya GİTME diyemem ben. Bu kadar kolay mı bi gencin yaşamıyla ilgili bir yargıda bulunmak, şunu yap diyebilmek. Değil!!!
  Kusura bakmayın kolay gelsin.

   
 206. ahmet dedi ki:
 207. slm hocam sizce matematik bölümünü kocaeli üniversitesnde okumak mı daha iyi olur yoksa izmir yüksek teknoloji ents de mi

   
 208. Harun dedi ki:
 209. Bilimle uğraşacağım, araştırmayı ve yalnızlığı severim, sosyal yaşam vs. benim için önemli değil. Sessiz sakin şehirden uzak hatta ulaşımı sıkıntılı bir yerde okumak istiyorum dersen İzmir derim. İzmir derken pek İzmir'in göbeğinde değil tabi, bir dağ başında hatta dağın kendisi.
  Ben matematik okuyayım ama birazda sosyal yaşam olsun, ben öyle çok inek değilim diyorsan Kocaeli.

   
 210. ZKÜ dedi ki:
 211. benim size sormak istediğim şey.bu yıl pedagojik verecek olan üniversiteler hangileri baktım ama birşey bulamadım.siz yardımcı olabilir misiniz??
  bir de harçları çok yüksek olacak diyorlar doğru mu??

   
 212. Harun dedi ki:
 213. 1. haberde Çanakkale'ye vermişler izin.
  2. haberde İstanbul, Atatürk, Uludağ ve Marmara

  Bu kadarla kalmayacaktır daha Ankara'dan birine verdiklerine dair haber olmadığına göre.Harç konusunda bilgim yok.

  http://www.mezun.com/icerik/us_news/display_news.cfm?ID=39460&ARTICLE_CONTENT=

  http://www.memurdan.net/haber_detay.asp?haberID=4416

  Ben bir aydan fazla internette olmayacağım için daha fazla yardımcı olamayacağım. Hatta son anda yakaladınız bu yorumu bir saat sonra yapmış olsaydınız yorumunuz yayınlanmazdı.

   
 214. SEVGİ dedi ki:
 215. BEN 11.SINIF EŞİT AĞIRLIKTAYIM.MAT ÖĞ. OLMAK İSTİYORUM.SİZCE EA TAN OLABİLİR MİYİM?YOKSA SAYISALA MI GEÇMELİYİM?EA'TAN MATEMATİK ÖĞRETMENİ OLAN HOCAMIZIN FİZ,KİM,BİY NETLERİNİ SORABİLİR MİYİM?

   
 216. Harun dedi ki:
 217. Sanırım hocamızın netleri çok önemli değil çünkü bugünkü sistemde sınava girmedi. Bu yazı birkaç gün içerisinde güncellenecek o zaman sanırım EA-TM alanı ve matematik öğretmenliği meselesi daha iyi anlaşılacaktır.

   
 218. SEVGİ dedi ki:
 219. hocam benim bu hafta alan değişimi hakkında karar vermem gerek.sizce ea da mı kalmalıyım.yoksa kazanamaz mıyım sayısala mı geçmeliyim.dershanede sayısaldayım.okulda sayısala geçersem fizik,kimya ve biyoloji den sorumluluk sınavına gireceğim ama 10.sınıfın konularını bilmiyorum.lütfen yardımcı olur musunuz?mat. öğ. olmak için

   
 220. Harun dedi ki:
 221. Matematik bölümü tamam ama Eğitim Fakültesi yani matematik öğretmenliği bölümünü kazanmak için gerçekten iyi fen netlerine ihtiyacınız var. Durumu daha yakından inceleyeceğiz ama mesela LYS'de 30fizik+30kimya+30biyoloji sorusundan 10+10+10= 30 net yapan birinin eğitim fakültesine girebileceğini zannetmiyorum. Bir tm öğrencisinden de daha fazlasını beklemek tuhaf olur. Tabiki dershane yardımıyla fen netlerinizi artırıp kazanabilirsiniz. İmkansız değil, ama inanın kolay da değil.
  Dershanede niye fen sınıfındasınız okulda görmeden dershanedeki fizik kimya gibi dersleri anlamak zor olmuyor mu? Bence siz yüz yüze konuşabileceğiniz bir rehber öğretmene başvurun. Sizi tanımadan kararınızı etkileyecek daha fazla yorum yapmak istemiyorum.
  İmkansız değil, ama inanın kolay da değil!

   
 222. matmuh dedi ki:
 223. hocam ben matematik mühendisiyim. dershanede matematik öğretmeni olarak çalışabilir miyim?

   
 224. Harun dedi ki:
 225. Resmi olarak hayır. Çoğunlukla İstanbul ve Ankara dışındaki dershaneler çalıştırıyor duyuyoruz. Ama çok kötü maaş veriyorlar. Tavsiye etmem. Bilgisayar sektöründe önünüz daha açık olur diye düşünüyorum.

   
 226. Anonim dedi ki:
 227. Meraba ben Ortaöğretim matematik öğretmeni olmak istiyorum ama ea bölümündeyiim..matematiği çok seviyorum matematiğimde çok iyi ama arkadaşlarım bana fen bölümünden matematik öğretmeni olunuyor dedi bnde 11 sınıf old. için bölümümü değiştiremiyorum ama bizim okulda geçen sene seçmeli 2 ders fizik vardı bu sende yine zorunlu seçmeli biyoloji dersi görüyoruz seneyede kimya görcezzz.. ben ygs de bu fizik kimya ve biyolojiden sorumluymuşum... lys de sorumlu değilim.. ben ygs de biyoloji ve kimya yapmaya ağırlık göstericem matemtamiğim zaten iyi lys dede yine matematiği yaparsam matematik öğr. olma şansım nedir öğrenebilir miyim ? ygsde fen yapmam mat. öğr. olmama katkı sağlar mı ?? cevaplarınızı bekliyorm şimdiden teşekkürlerrr..

   
 228. Harun dedi ki:
 229. Bu yazı(1. madde) bu gece güncellenecek. Yarın bu yazıya bakmanızı öneriyorum.

   
 230. Emirhan dedi ki:
 231. hocam iyi ki burdasınız size bi sorum olucakki ben geleceğimi buna göre şekillendiricem.Ben fizik bölümü meğzunuyum ve matematik öğretmeni olmak istiyorum şimdi benim bunu olmaktaki şansım yüksek lisantan matematik okursam dersanelerde öğretmenlik yapabilirmiyim.Çünkü benim amacım bir dersanede çalışmak ama dediğiniz gibi eyer matematik ataması yapılmıyosa o kişiye az para veriyolar.Ben yük sek lisans yaparsam bu problem hallolurmu yok olmazsa çözüm yolu nelerdir.Cevabınızı bekliyorum teşekkürler

   
 232. Harun dedi ki:
 233. ''Yüksek lisanstan matematik okumak'' ???
  Matematik bölümünde yüksek lisans mı diyorsunuz? Neyse önemi yok!

  Siz matematik öğretmeni olamazsınız. Tekrar üniversite okumanız gerekir.Başka çözüm yolu yok. (RESMİ OLARAK)

   
 234. Emirhan dedi ki:
 235. Cevap için teşekkürler Devrik cümle için kusura bakmayın. iyi günler artık tekrar okuycam ozaman başka çaresi yoksa:D

   
 236. ebrunur dedi ki:
 237. Hocam merhaba,
  Ben 2009 haziran ayı matematik-bilgisayar mezunuyum.kararname 2009 temmuz ayında değişip bizim bölümden artık matematik öğretmeni atamayacaklarını belirtmişler.
  İşin komik yanı ben bu sene marmara üniversitesinde formasyona başladım ve kayıt olurken benim ve okuldaki görevlilierin bu karar değişikliginden haberleri yoktu ki beni kabul ettiler.
  Kararnamede şöyle bir açıklama var:

  Geçici Madde 3 - Bu Kararla öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programları arasından çıkarılan programlardan mezun olanlar ile bu Kararın yürürlüğe girdiği tarihte ilgili fakültelerde öğrenim görmekte olanların mezuniyetleri halinde daha önce atanabilecekleri alanlara atamalarına devam edilir.

  ben bu kararnameden önce mezun olduğum için acaba matematik öğretmenliğine atama hakkım devam ediyormudur?

   
 238. Harun dedi ki:
 239. Merhaba , benim bu geçici madde'den haberim yoktu. Ki baktım ve dediğiniz gibi bu geçici madde ne zaman yürürlükten kalkar bilmiyorum ama bende sırf maddeyi okuyarak yorumda bulunuyorum; metin son derece açık, öğretmen olabilirsiniz.

   
 240. ebrunur dedi ki:
 241. Talim Terbiye Kurulu Başkanlığına mail attım.İnşallah beni kesin olarak bilgilendirirler.Yoksa formasyon almamında anlamı yok.Öyle ticarete dökmüşler ki bu formasyon işini de,madem yeni kanuna göre atanamıyorsam beni neden kabuledip kaydımı yapıyorsun ki ?Bunun cevabını veremediler bana.
  Bende de hata var tabi takip etmek bana düşüyor ama umarım geçici maddede söylendiği gibi hakkımız devam ediyordur...
  İlginiz için teşekkürler.

   
 242. Harun dedi ki:
 243. Rica ederim. Sanırım sizin gibi merak edenler çıkacaktır. Net bilgiyi burada paylaşmanız dileğiyle.

   
 244. Anonim dedi ki:
 245. merhaba. ben marmara üniversitesi ilk mat öğretmenliği bölümünde okuyorum. üniversitemin sitesinde bölümüm için bankalar ve yazlım ilişim sektörlerinde çalışabilir maddesi yer alıyor. matematik bölümü öğrencilerinin bu alanda iş yaptığını duymuştum da öğretmenlikte böyle bişey olması söz konusu mu? yani yüksek lisans ya da mba türü programlarla kendimi geliştirdikten sonra matematik öğretmenliği değil de başka sektörlerde çalışmam mümkün müdür?

   
 246. Harun dedi ki:
 247. Konuya çok hakim olmamakla birlikte mümkündür diyeyim. Ama master’dan ziyade sanırım programlama ile ilgili ciddi sertifakalar daha kıymetlidir diye düşünüyorum.

   
 248. tükenmez kalem dedi ki:
 249. merhaba ben anadolu lisesi 9. sınıf öğrencisiyim. ilk. matematik öğretmeni olmak istiyorum.ama tm bölümü seçicem.bu yüzden biraz korkuyorum . matematik dersim iyi. ayrıca öss'nin 2. sınavında fen ve matematiğemi girmek gerekiyo. şimdi ben fenden çok net yapamazsam kazanamazmıyım. lütfen bana yardımcı olun çok umutsuzum..

   
 250. Harun dedi ki:
 251. Evet zor. Okul rehber öğretmeninden yardım alınız.

   
 252. Anonim dedi ki:
 253. benim bir alan secmem gerekir ama hıcbır sekılde odakalanamıyorum tm mi fen mi matematik öğretmeni olmak istıyorum ewet hemde tüm benliğimle sizce fen mi tm mi matematşk öğremenim tm yi secmemden yana ..

   
 254. Harun dedi ki:
 255. Yazıda sorunuzun cevabı var.

   
 256. onur dedi ki:
 257. ben 10.sınıfı yeni bitirdim notlarım şöyle
  mat:4
  geo:4
  kimya:2
  fizik:1
  edebiyat:4
  dilveanlatım:4

  ben matematik öğretmeni olmk istyorum
  tm ye gecmeyi düşünüyorum sizce tm de mat öğretmeni yada ilköğretim mat öğretmeni olma şansım nedir tm ye geçeyim mi?lütfen yardım edin...teşekürler

   
 258. Harun dedi ki:
 259. Hem yazıda değindim hemde daha önce soruldu bu soru. Sizin şahsınız için değil ben genel olarak tm öğrencisinin eğitim fakültesi matematik öğretmenliği veya ilköğretim matematik öğretmenliği kazanmasını zor bir ihtimal görüyorum. dogrutercih.com sitesinde bölüm tomografisi diye bir kısım var, bölümlere yerleşenlerin lisede hangi alanda olduğunu görebiliyorsunuz. Ben 7-8 tanesine bakmıştım hiç tm öğrencisi yoktu matematik öğretmenliği kazanan. Sizde inceleyin isterseniz. İmkansız değil ama gerçekten zor.

   
 260. sevda dedi ki:
 261. merhaba hocamm ben bu sene tercih yapıcamm ilköğretim mat öğrt düşünüyorumm bu meslek için üniversitenin bi önemi var mııı çünkü bazı üniversiteler çook yüksek puanla alırken diğerleri daha düşükk yardımcı olursanız sevinirim...

   
 262. Harun dedi ki:
 263. Devlete bağlı bir okulda çalışmak istiyorsanız işe girme sürecinde bir dezavantaj yaşamazsınız.Şimdiye kadar böyle birşey olmadı. Sanırım bunu soruyorsunuz.
  Ama üniversite demek sadece diploma demek olmadığı için puanı yüksek her üniversite daha iyi manasında demiyorum ama her üniversiteyi gerek bulunduğu şehir gerekse imkanları doğrultusunda değerlendirmek lazım. Unutmayın üniversite demek sadece iş bulma aracı demek değil, sizin 4-5 yılınız geçecek orada, birçok şey önemli.

   
 264. pınar dedi ki:
 265. hocam benim bi sorum olcaktı. ben bu sene tercih yapcam ama seneye yine hazırlanıp sınava girmeyi düşünüyorum ve ben sayısal öğrencisiyim. merak ettiğim tekrar sınava girdiğim zaman puanımın ne kadar kırılacağı?? eger yardımcı olursanız seviririm. şimdiden teşekkürler.

   
 266. Harun dedi ki:
 267. Bu bilgiyi sormanızı kınıyorum. Çok teknik ve uşlaşılması zor bir bilgi değil ki bu lütfen araştırın, öncelikle kendiniz bulmaya çalışın. Mesela bu tür sorular karşısında bazen yanlış bir bilgi alıp hayatınızı mahvedebilirsiniz.
  Kitapçığın 18. PDF'nin 22. sayfası
  6. ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI
  6.2. YERLEŞTİRME PUANLARI HESAPLANIRKEN AOBP’LER BU PUANLARA
  NASIL KATILACAK VE EK PUANLAR NASIL HESAPLANACAKTIR?

  ftp://dokuman.osym.gov.tr/2011/2011OSYS/BASVURUBILGILERI/2011_OSYS_Basvuru_KLVZ.pdf

   
 268. uki dedi ki:
 269. ben ilköğretim matematik öğretmenliğinden mezun oldum. 2002 den beri meb de ilköğretim kurumlarında çalışıyorum.
  1) alan değişikliğine başvurarak orta öğretimde geçiş yapabilir miyim?
  2) orta öğretim matematik öğretmeni olmak için ne yapmam gerekiyıor?

   
 270. Harun dedi ki:
 271. Hocam alan değişikliğini birkaç yıldır hiç takip etmedim. Geçiş benim bildiğim kadarıyla hala yapılıyor. Ama emin değilim. Maalesef siz bu yıl yapılanı zaten kaçırmışsınız şöyle bir baktım MEB'e 2011 başvuruları bitmiş. Ben klavuzun adresini veriyorum siz incelersiniz;

  http://personel.meb.gov.tr/kilavuzlar/2011%20%C3%96%C4%9Fretmenlerin%20Alan%20De%C4%9Fi%C5%9Ftirme%20K%C4%B1lavuzu%20-%2017.06.2011.pdf

   
 272. ebru dedi ki:
 273. merhaba hocam, bu sene terch yapıcam fen bilgisi ve matematik bölümümde kararsızım,matematik bölümünden çıkınca formasyon alması felan çok mu zor bana biraz yardımcı olur musunuz?

   
 274. Harun dedi ki:
 275. 4 sene sonra ne olacağını kimse bilemez.

   
 276. Anonim dedi ki:
 277. hocam benim sıralamam istanbul üniversitesi ilköğretim matematik öğrtmenliğinede tutuyo yada marmara üniversitesinde ikinci öğretimde ilköğrteim matematik öğretmenliğine(bunu harcından ve akşam eğitim olmasından dolayıkafamı karıştırdı) yada fatih üniversitesi tam burslu ingilizce mat bölümü tutuyoo ve fatih üniversitesi burs kesmiyo o konuda bi sıkıntı yok hangisini tercih etmeliyim sizce ama işte özel diyince herkes bi duruyoo ortamı daha farklı sonuçta bölüm okuyunca üniversitede öğretm üyesi olarak devam edebilrmişim bölüm okuyanlarda bu kaçlık bi yüzde ve maaşları nasıl biliyormusunuz lütfen yardımcı olunnn...

   
 278. Harun dedi ki:
 279. Tanımadığım kişilerin bu tür kritik sorularını cevaplamaktan kaçınıyorum. Tavsiyelerim yanıltıcı olabilir. Kusura bakmayın.

   
 280. elif kıyık dedi ki:
 281. hocam ben lise 2 ye yeni geçtim ve matematik öğretmeni olmak istiyorum ancak düz lisede okuyorum dediler çook programlı lise olmuş eşit ağırlıktan eğer çok çalışıp puanımı yüksek tutarsam matematik öğretmeni olmak istiyorum olabilirmiyim zaten sınıf birincisiyim inş okul birinciside olacam benim soruma bir yanıt verin lütfennn acele lazım okul açılmadan

   
 282. Harun dedi ki:
 283. Ben zor diyorum. Bazıları beni eleştiriyor hocam imkansız değil ümitlerini kırma diye. Ama boşvere ümit vermekte saçma. LYS'de fen'e ihtiyacınız var. Ben son birkaç senedir TM'den kazanan duymadım. İstatiklere baktığımda da göremedim. dogrutercih.com sitesinden kazananların lise alanlarını öğrenebilirsiniz. Okul birinciliği ise apayrı bir mesele. Bu durumda her üniversite olmasa da bazılarını kazanma ihtimaliniz gerçekten yüksek. Fakat bir okul birincisi matematik öğretmenliği yazar mı yazmalı mı size mesleki rehberlik ne kadar yapıldı gibi konular burada pek çözüme ulaştırılamaz. Tanımak lazım yüzyüze görüşmek lazım. Güzel günler diliyorum. Başarılar...

   
 284. elif kıyık dedi ki:
 285. hocam öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim benim yılsonu puanım 96.35 civarında okul müdürümüz bana okul birincisi olduğumu söylemişti lise 4e kadar okul birinciliğiyle devam edersem matematik öğretmeni olabilirmiyim tmden tercih edersem. yani yok olamazsın diorsanız mecburluktan sayısalı tercih etmek zorunda kalacam ben türkçe ve fenden nefret ediyorum o yüzden sayısalla tm arasında kalıyorum matematik zaten benim hayatım insan da bu kadarmı matematiğin hayranı olur yaaa neyse hocam sizi fazla sıkmak istemiyorum yüzyüze görüşmek tanışmak isterdim ama bu imkansız çoook teşekkür ederim şimdiden

   
 286. elif kıyık dedi ki:
 287. offfffffffffff harun hocammmm size sorusormak isteyenlerin mesajlarını okumazmısınız size okul açıldı diyorum bundan önceki yazdıklarıma cevap yazmadınız lütfennn allah rızası için

   
 288. Harun dedi ki:
 289. Dikkat ederseniz 15 Eylül 2011 14:54 tarihli yorumunuzdan farklı olarak hiçbirşey sormamışsınız ki !!! Ben o soruya gerekli cevabı verdiğime inanıyorum ama siz benim sizin yaşamınıza müdahele etmek zorunda bırakıyorsunuz. Siz ''Elif şunu yap'' dememi bekliyorsunuz.Bunu yapmayacağım. Sizin adınıza niçin karar vereyim.

   
 290. elif kıyık dedi ki:
 291. ben sizden benım hayatımı etkileyecek bişey söleyin demiştim gerçekten kalp kırıcısınız sıze dığer ümidimizi kırıyolar dıyenler haklıymış

   
 292. Harun dedi ki:
 293. Peki susayım ben o zaman.

   
 294. elif kıyık dedi ki:
 295. hakkınızı helal edin hocam

   
 296. Harun dedi ki:
 297. Helal olsun.

   
 298. Mehmet Yusuf dedi ki:
 299. İyi akşamlar çok teşekkürler çok güzel paylaşım yapmışsınız. Ben tm çıkışlıyım , sayısalı özellikle matematiği çok severim geometrim de iyidir. Ygs de matematikte bir yanlış bıraktım geometriyi fulledim yine lys de matematikte bir yanlış 40 a 39 geometri de 22 ye 20 yaptım. Mf 1 puanım oluştu bu rakamlarla ve puanımla matematik bölümü geliyordu hatta bir çok yerin fen fakültesi matematik bölümü geliyordu ama formasyondan gitmedim . Şu an Marmara Üniversitesi'nde ekonometri okuyorum bölümüm matematik ağırlıklı. Ben matematik öğretmeni olmaya kararlıyım . İsteğim artıyor matematik anlatırım seve seve şu an bile arkadaşlarıma anlatıyorum. Fen çalışmaya başladım mezun olduğum sene sınava gireceğim şu an 2.sınıftayım , 2 yıl gibi bir zamanda fen halledebilir miyim ? ben sayısal severim bıkmam çalışmaktan zaten bölümüm sayısal ama matematik öğretmeni olmak istiyorum sizce durumum nasıl yapabilir miyim fen ? Okulumdan da 75 üzerinden 68 70 civarı paun gelecek yine .Kanımca Fen fakülteleri yine rahat gelir, fakat eğitim fakültesi hedefledim kararlıyım , feni halledebilir miyim ?

   
 300. Harun dedi ki:
 301. Halledersiniz feni fakat ekonometri üzerine dört sene daha öğretmen olmak için okunur mu orası ayrı mesele. Ben fikirlerinizin değişeceğine inanıyorum. Şu an bile eğitim fakültesi mezunu ya da formasyon sahibi kişiler öğretmen olduğuna pişman. Ben tabiki hayallerinizi gerçekleştirmek istemenize saygı duyuyorum. Lütfen şimdiki bölümünüzü ihmal etmeyin hem not ortalaması hemde ne yapabilirim gibisinden. Dediğim gibi feni halledersiniz. Başarılar dilyorum.

   
 302. Harun dedi ki:
 303. Bu arada yazıyı güncellemek gerekli tezsiz-formasyon meselesi değişti.

   
 304. Mehmet Yusuf dedi ki:
 305. Değişti derken ? yukaıda yorumalrınızı okudum not ortalaması 2,5 olmalı falan demişsiniz . Eğerr buysa biliyordum her şeyi göze aldım yaşım daha 18 benim okula erken gittim 20 yaşında üniversite mezunu olacağım inşallah. Okumak istiyorum matematik öğretmenliği 25 yaşıma adım atarken çift diplomalı olmuş olacağım severek yaparım matematiği ben . Tek korkutan nokta fen bilimleri şu anda beni..

   
 306. Mehmet Yusuf dedi ki:
 307. Erken yaşta üniversiteli olmak bir avantaj ve ben bu şansımı ikinci bir meslek olan hayalimdeki meslek matematik öğretmenliğiyle tamamlamak istiyorum ...

   
 308. selim dedi ki:
 309. mrb,bende 2002 de tm çıkışlı hecettepe i.ö.matematik kazandım.Hala fen dersini sevmiyorum ama.Olmaz diye bi şey yok ama tm ci olup matematikçi olana pek rastlamadım.