YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

KISA KISA

Gönderen Harun 24 Oca 2009


''Güzelim şehrimizi ne hale getirdiler'' dedi bir kadın. Ailesi 350 yıldır İstanbul'da olduğu halde ''ben İstanbul'lu sayılmam'' diyen bir adam geldi aklıma.

''Analitik geometri 67,33 ten dört yapmamışsınız'' dedi bir öğrenci. İki yazılının ortalamasının 67,33 olamayacağını düşündüm sessizce.

''Sıradan bir kişi alabilirim'' dedi kasasını yeni açan kasiyer. ''Ben sıradan bir kişi değilim'' diyerek yan kasaya geçmeyen bir arkadaşım geldi aklıma.

Cuma namazı çıkışı imamın dediği yer burası diyen bir adam gördüm. Yine böyle bir namaz çıkışı paraların arasına elli milyon bırakıp iki yirmi bir onluk alan adamı düşündüm sonra.

Saçımı yıkadıktan sonra fön çekeyim mi diyen kuaföre teşekkür edip gerek yok dedim. Damat tıraşı dahil erkeklerde fönün insanı serseriye benzettiğini düşündüm.

Berber çıraklarına ve tüm çıraklara
acıdım. Tüm ustaların bir zamanlar çırak olduklarını unuttukları geldi aklıma.

Garsonların kadınlara daha nazik olduğunu, taksi şoförlerinin bir seçim anında kadın müşteriyi tercih ettiklerini, kaldırımda yürürken kadınların daha az yol verip üstüme üstüme yürüdüklerini, otobüste makyajlı, bakımlı genç kızların daha az yer verdiğini, Nişantaş'ta Şişli'de alışveriş yapan kadınların Eminönü'ndeki kadınlardan pek farklı olmadığını,
erkeğin gelişimine göre bir kadının kişisel gelişiminde ailenin daha etkin rol oynadığını düşündüm.

Taksi şoförlerinin kısa mı uzun mu mesafeli yolcu alma konusundaki kararlarında genellikle yanıldıkları kanısına vardım.

Mevcut siyasetin kötü birşey olduğunu, ama gençlerin siyasetle ilgilenmesi gerektiğini, günümüzün gençlerinin siyasetten uzak durmasıyla geçmişteki acı olayların çok fazla yaşanmadığını, fakat gençlerin bu siyasetten uzak yaşamlarıyla aptallaştığının farkına vardım.

Azerbaycan kanalına bakıp Türkiye'nin 20-25 sene gerisinde olduklarını, Avrupa'dan bakınca bizimde öyle mi göründüğümüzü merak ettim.

İnsanları ışınlamaya yarayan alet veya havada uçan araba yaptığımı hayal ettim. Sonra hiç zevk almadım bu hayalden. Eğer bunu başarırsam petrol ve otomotiv şirketlerinin iflas edeceğini ve bu yüzden bu icadımı gün yüzüne çıkarmamı engelleyeceklerini hatta beni öldüreceklerini düşündüm. Sonra birden aklıma geldi;Birileri bunları icat etmiş olabilir mi?

Televizyonda yemek yiyen balıksever adamın yediği balık için ''kırmızı et gibi lezzetli'' benzetmesindeki ironik duruma güldüm.
KISA KISA(2)
| Bu yazıyı arkadaşına gönder

2 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

  1. Anonim dedi ki:
  2. Gerçekten çok güzel şeyler düşünmüşsünüz :)
    Bence insanları ışınlamaya yarayan alet veya havada uçan araba yapmayı hayal etmeye devam edin.Biz sizi koruruz :)

     
  3. nevin dedi ki:
  4. çok sıcak bir yazı olmuş teşekkürler:)