YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

HAYATA DAİR KARARLAR ALMAK

Gönderen Harun 15 Ara 2008

Uzun şehirlerarası yolculuklarımda yaşamım hakkında çeşitli düşüncelere dalar ve hep ciddi kararlar alırım. Yolculuklarımda aldığım kararları uygulayabilseydim sanırım hayatım çok farklı olurdu. Yolculuk garip etkiler bırakıyor insanda.Otobüste, trende, uçakta giderken aynı zamanda yaşamınızı değerlendiriyor, nerden gelip nereye gittiğinizi sorguluyorsunuz. Herşeyi daha net görebiliyor, ve daha iyi anlıyorsunuz. Ama maalesef insanoğlu denen tuhaf yaratık kendi kendine verdiği sözleri tutamıyor. Hayatımız gaza gelip şöyle yapacağım, böyle yapacağım, şunu yapmayacağım bunu yapmayacağım gibisinden kararlar alıp, sonra bu sözleri yerine getiremeyerek geçiyor. Evet yaşamımızda dönüm noktası olan, hayatımızı değiştiren kararlar olmuyor değil. Geçmişimizdeki bazı olaylara, yaşananlara, kararlarımıza, seçimlerimize baktığımızda bunların ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlıyoruz. Ama hayatımızın bir anda inanılmaz şekilde değişeceğini umut ederek yaşamak ve bu doğrultuda kararlar almak yanlış diye düşünüyorum. Evet hepimiz ilerde '' Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti.'' diye bir cümle kurabiliriz. Gerçekten de bütün hayatımız değişmiş olabilir. Ama böyle bir anı yaşarken yakalamayı umut etmek pek doğru değil. Başarı öykülerinde, ünlü kişilerin biyografilerinde gördüğümüz o dönüm noktasını, kendi hayatımızda beklemek,
biz istersek hayatımızın bir anda değişeceğini hayal etmek, mutsuzluktan başka birşey getirmez. Ben çok yaşlı bir insan değilim söylediklerim ne kadar doğru tartışılabilir. Ama benim şimdiye kadar gördüğüm şey şudur; Bir insanın yaşamı pozitif veya negatif yönde sadece tek bir kararla tamamen değişebilir. Ancak bu kararı alma anı çok kısa olsada o kararı alma süreci belkide yıllar sürmüştür. Bir insanın yaşamı bir kitapla tamamen değişebilir. Ama o insanın o kitabı okumadan önceki yıllarda zaten değişime zemin hazırlayan onlarca yüzlerce şey olmuştur.

''Eee o zaman ne anlamı kaldı bir kararın hayatımızı tamamen değiştirmesinin. Senin söylediğine göre o küçük karar değil aslında yılların getirdiği bir birikim hayatımızı değiştiriyormuş'' diyebilirsiniz.

Bende derim ki; Hayır yanlış anladınız. Kararlarınızın yaşamınızda köklü değişikliklere sebep olması için belki yıllarca sürecek bir birikime ihtiyacınız var. Ama sizde bu tip birçok birikim mevcut. Bu yüzden aldığınız karara göre bazı birikimleriniz açığa çıkar bazıları ise hiçbir zaman gün yüzü görmez. Bu yüzden yaşamınızı pozitif yönde etkileyecek birikimleri açığa çıkarmak adına alacağınız o küçük karar önemlidir. Ama aynı zamanda bir kararın hayatınızda köklü değişiklik yapması için bir birikime ihtiyacınız olduğundan dolayı, hiçbirşey yapmayıp, kendinizi geliştirmeden, düşünmeden, kısaca armut piş ağzıma düş mantığıyla ben bir karar alırım tüm yaşamım değişir umudunu beslemeyin. O sadece masallarda ve filmlerde olur.

| Bu yazıyı arkadaşına gönder

3 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. Anonim dedi ki:
 2. yazı hakkında söylenebilicek çok birşey yok aslında,okuyup anlamaya çalışmaktan başka. Ama aklıma birşey takıldı birisi hakkında başkasının aldığı karar onun hayatını değiştirebilir,bu kararda bir birikimin ürünüdür denilebilir mi yoksa anlık alınan bir karar mıdır ve böyle durumlarda anlık alınan bir kararla mı değişir hayatı insanın ???

   
 3. Harun dedi ki:
 4. Yazdıkların konuya yeni bir açılım getiriyor. Sorduğun soruya somut bir örnek bulup tartışmak sanırım daha açıklayıcı olacaktır. Bir karar örneği bulmalıyız. Ne olsun? Ne olsun? Hah tamam şöyle olsun; Örneğin ben bir bayana sevgilim olması yönünde arkadaşlık teklif etme kararı alayım.Sonunda da o bayanla evlenmiş olayım yani bu karar yaşamımı derinden etkilesin. Tamam karar bu; arkadaşlık teklif etme kararı. Şimdi değerlendirelim;
  Kararı kendi açımdan değerlendirecek olursam karar anlık bir karar değildir. Çünkü karşıdaki kişiye olan ilgim benim geçmişimle, kişiliğimle, birikimimle ilgilidir. Bu yüzden anlık olmadığı için yaşamımda köklü değişimlere sebep olması yazdığım yazının anafikrine uygun.
  Ama sözkonusu örnek duygusal bir karar olduğu için ben belki karşıdaki kişiden, anlayamadığım ve anlatılmaz bir şekilde aniden hoşlanmış olabilir. Yani aslında yaşanmışlıklarımla, birikimim ve kişiliğimle alakası olmadan hoşlanmış olabilirim. Bu durumda kararımı anlık bir karar olarak kabul etmeliyiz.İlk görüşte aşk:) Evet şimdi işler karıştı. Bu durumda yazdığım yazıyı kurtarmak için şu yola başvurabilirim. Eğer şayet ben sonunda o bayanla evlenmişsem bunun sebebi sadece ve sadece arkadaşlık teklif etme kararı değil onunla birlikte evleninceye kadar geçirdiğim süre zarfındaki onunla birlikteliğimdir. Bu birliktelik te benim birikimimle ilgili olduğu için karar anlık olmaktan çıkar çünkü yaşamımı etkileyen şey tek başına alınan arkadaşlık teklif etme kararı değildir.
  Bu açıklama tatmin etmeyip ama sonuçta sen arkadaşlık teklifini anlık alınan bir kararla vermiştin denebilir.O anlık karar olmasaydı sonuçta evliliğe gitmeyecektin denebilir.Ama beni bu şekilde sıkıştırırsan işler daha da karışır.Çünkü arkadaşlık teklif etme kararıyla sonrasını birbirinden ayırırsak ve evliliğin sebebini yalnızca arkadaşlık teklifine bağlarsak, bu durumda hayatımızda aldığımız herhangi bir kararın her zaman hayatımızı derinden etkilediği sonucu çıkar. Alınan tüm kararlar köklü değişikliklere sebep olur. Örneğin ben o bayanı ilk kez bir kafeteryada gördüysem. Benim evlenmeme sebep olan şey o gün bir kafede çay içme kararım mıdır? Evet o gün çay içmeye gitmesem onu görmeyecek ve sonrasında da evlenmeyecektim. Ama evliliğin sebebi olarak o kararı esas almak doğru mu? Bu durumda iki seçenekten birini seçmek gerekiyor.
  a) Yaşamımızdaki aldığımız bütün kararlar zaten hayatı tamamen değiştirir.
  b) Hayatımızda köklü değişikliklere bazı kararlar sebep olur.
  Öncelikle şunu söyleyeyim a seçeneği doğru. Ama biz b 'ye göre yaşamalıyız. Aksi takdirde karar almanın, seçim yapmanın ne önemi kalır ki! Zaten aldığın her karar senin yaşamında son derece etkiliyse bazı kararları neden daha fazla düşünelim ki?
  Evlenmemin sebebini; ayrıntılarda gizli küçük kararlara, yada arkadaşlık teklifi kararıma değil, arkadaşlık boyunca yaşadıklarıma, o bayanı tanımamın getirdiği düşüncelere, yani birikimimlerim sonucu aldığım karara bağlamalıyım.


  Evet şimdi gelelim kararı karşıdaki kişi açısından değerlendirmeye; Aslında bu kısıma yazacak fazla birşey kalmadı.Birazcık ta verdiğim örneğin yapısından dolayı. Çünkü verdiğiniz karardan bağımsız olarak karşıdakinin de vereceği karara bağlı olacağı için durum, sizin arkadaşlık teklifinizin karşıdakinin yaşamını değiştirdiği iddia edilemez. Sonuçta o da bir karar veriyor ve değişim onun kararının sonucu. Başka örnekler için durum değişebilir. Bir öğretmenin kararı öğrenci üzerinde etkili, bir devlet başkanının kararı halkın kararlarından bağımsız olarak halkın yaşamını derinden, köklü bir şekilde etkiler. Ama yinede birçok kararda tek yönlü etkileşim yoktur. Örneğin bir ilişkiyi sonlandırmaya karar veren bir kişi bu kararı sadece kendisi almış olabilir mi? Bence bu kararı almasında bir şekilde karşı tarafın da seçim ve kararları etkilidir.

  Ben bir gazetede aşk sorunları hakkında okuyucu mektubu mu cevaplasam ne! Şuna bak ya bir örnek verelim dedik konu nerden nereye geldi.

   
 5. Anonim dedi ki:
 6. bu örnekten bir yazı konusu çıkardı heralde :D bu konu verilen örneğe göre değişir verilen bir karar bir insanın hayatına da mal olabilir ama verdiğiniz örnek yazı için iyiydi..:D:D