YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

MATEMATİK EĞİTİM SİSTEMİMİZ (2)

Gönderen Harun 12 Kas 2008

4 yıllık lise eğitimine geçiş sırasında matematik dersine haksızlık yapılmıştır. Diğer branşlarda programı uygulama açısından ferahlama meydana geldiği halde, matematik dersinde bunun tam tersi olmuştur. Eskiden öğrenci haftada 5 saat matematik dersi alıyordu ve 3 sene eğitim alıyordu. Yani öğrenciye lise yaşamında 5.3=15 birim matematik dersi veriliyordu. Şimdi ise haftada 4 saat ve 4 sene eğitim aldığına göre öğrenciye 4.4=16 birim matematik dersi veriliyor. Hemen hemen aynı.
Verimlilik açısından ele alırsak, bu basit denklem daha karamsar bir tablo karşımıza çıkarır. Haftada 5 saatle ilerlemeyi 500 birim kabul edersek haftada 4 saatte 400 birim ilerliyemiyorsunuz. Haftada 4 saatlik matematik eğitiminde kayıp, yüzde olarak daha fazladır. Haftada 2+2 şeklinde matematik eğitimi verilen bir okulda öğrenci matematik öğretmenini 3 gün görmemekte ve matematikteki süreklilik bozulmaktadır. Haftada 2+1+1 veya 1+1+1+1 şeklindeki bir haftalık ders programı ise yine alınan verimi düşürmektedir. Sayısal derslerde bir konunun kavranması için 1 saat yeterli değildir. 2 kere 2 her zaman 4 etmez(kimse duymasın).

Aynı zamanda konu dağılımında da sakıncalar vardır. Trigonometrinin 10. sınıfın son konusu olup havaların ısınma zamanına gelmesi yanlıştır. 11. sınıf müfredatı çok rahat, geniş geniş işlenebilirken 9 ve 10. sınıf müfredatı çok yoğundur. 12. sınıf Tam Değer ve Signum fonksiyonlarının kalkmasıyla ve Matris-Determinantın 11. sınıfa alınmasıyla rahatlamıştır. Fakat 9 ve 10. sınıf müfredatı bir an önce gözden geçirilmelidir. Trigonometri ile Permütasyon-Kombinasyon-Olasılık ünitesinin yerini değiştirmek çare değildir. 10. sınıftan bir konu 11'e aktarılmalıdır. 9. sınıftan ise kümeler veya mantık gibi konular ya taşınmalı yada kaldırılmalıdır. Başka konular da seçilebilir bunların yerine. Liseye yeni başlamış öğrenci için 9. sınıf çok ağır.

Analitik Geometri dersi iki parça halinde verilmelidir. Noktanın Analitiği ve Doğrunun Analitiğinin bir kısmı 9. sınıfta verilmelidir. Trigonometri bilmeden, doğrunun eğimi tam kavranmadan 9. sınıfta doğru denkleminden bahsetmek tuhaf gözükse de gerekli düzenlemeler yapılarak eğer 9. sınıfta analitik geometri eğitimi verilirse, öğrenci ve öğretmenler 9. ve 12. sınıftaki fonksiyonlar konusunda, parabolde, logaritma ve trigonometrik fonksiyonların grafiğinde, karmaşık sayıların kutupsal gösteriminde ve daha birçok konuda rahatlayacaktır. 12. sınıf veya 11. sınıf analitik geometri için çok geçtir. Nasıl lisedeki tüm alanların matematik bilmesi gerektiği düşüncesinden dolayı 9. sınıf matematiği zorunluysa, nokta ve doğru analitiği de 9. sınıf matematik konuları kadar önemlidir.
Şimdiye kadar söylediklerim mevcut sistemi düzenlemeye yönelikti. Peki ama mevcut sistem ne kadar doğru? Artık şunu kabul etmek lazım Türkiye'deki ortaöğretim matematik müfredatı birçok öğrenci için ağırdır. Standart bir düz lisede Trigonometriden İntegrale kadar ki konuların hepsini kavrayacak, anlayacak öğrenci miktarı en iyimser tahminle %10 'dur. Harcanan para, zaman, öğrencinin ve öğretmenin emeği boşa gitmektedir. Eğitim sistemimiz ağırdır. Bunun çaresi konuların müfredattaki yerini sabit tutup dersin içeriğini boşaltmak değildir. Trigonometri anlatalım ama yüzeysel anlatım diye birşey olmaz. Tamam her türlü ayrıntıya girmek sakıncalıdır, fakat temel şeyleride vermek gerekir. Bu yüzden hafifletme olacaksa toptan olmalıdır. Ya ünite kalkmalıdır yada alt başlığın tamamı kalkmalıdır. İşte o zaman haftada 4 saat matematik dersi vermek mantıklı olur. Bence aşağıdaki konular kalkmalıdır;

1)Mantık
2)Kartezyen Çarpım- Bağıntı
3)Moduler Aritmetik
4)Polinomlarda bölme işlemi yapmadan kalan bulmak.
5) Peryot Kavramı,
Dönüşüm ve Ters Dönüşüm Formulleri
6) Tümevarım (toplam çarpım sembolunu kastetmiyorum)
7) Diziler ve Seriler
8) Matris -Determinant
Ki bu konular çıkartılsa bile bence hala ağırdır ortaöğretim matematik müfredatımız. Tabiki mevcut müfredatın hafif bile geldiği okullarımız vardır. Fakat Türkiye'nin her yerinde bu müfredatı uygulamak, dediğim gibi zaman, para ve emek açısından son derece yanlıştır.
Matematik eğitimi hakkında daha söylenecek milyonlarca şey var ama ...ama işte!

| Bu yazıyı arkadaşına gönder

2 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

  1. Anonim dedi ki:
  2. hocam belki bir kaç sene sonra sizin söylediğiniz hale gelebilir eğitim sistemi..yani eğer sizin bu yazınız da yetkililer tarafından okunursa :D:D:D

     
  3. Harun dedi ki:
  4. :) Biraz zor ama İnşAllah diyelim. Ama Trigonometri'nin yerinin kısa zamanda değişme ihtimali yüksek. Birçok matematik öğretmeni benle aynı fikirde.