YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

MATEMATİK EĞİTİM SİSTEMİMİZ (1)

Gönderen Harun 11 Kas 2008

Bir süredir üzerinde düşünüyorum ve kesinlikle karar verdim; Dört yıllık lise müfredatının ve ilköğretim müfredatının uygulanış şeklindeki matematiği somutlaştırarak anlatma yönteminde sakıncalar vardır.

Öğrencileri matematik dersine ısındırmak , ilgi duymasını sağlamak için her türlü somutlaştırmaya sonuna kadar varım. Tabiki matematiğin hayatta, somut manada nerede kullanıldığı anlatılmalıdır. Tabiattaki matematiksel düzenden bahsedilmelidir. Bunların öğrencinin matematiğe ilgisini artırmasının yanında, zaten bir kişi kültürel bakımdan bunları bilmesi gerekir.

Fakat yeni lise müfredatının uygulanış şekli ve bir süredir uygulanan ilköğretim matematik müfredatı, dikkatlice incelenirse amaçlananın daha çok öğrencinin matematiği bu şekilde daha iyi anlayacağının varsayıldığıdır. Matematik somutlaştırıldıkça öğrencinin matematik dersinde daha başarılı olacağı düşünülüyor.
İlköğretimde bu bir yere kadar kabul edilebilir. İlköğretim öğrencisi eline makas, kağıt, yapıştırıcı alıp küp yapmalıdır. Bir çocuk toplamayı öğrenirken abaküs, fasulye vs. kullanmalıdır. Öğretmen eline iki tane elma alıp toplama yada çıkarmayı anlatmalıdır. Matematiksel oyunlar, eğlenceli aktiviteler yapılabilir.

Fakat liseye gelmiş bir öğrenciye anlatılan matematiğin temel amacı öğrencinin düşünce yetisini geliştirmekse, matematiği somutlaştırma bizi amaçtan uzaklaştıracaktır. Zaten bu dersin var olma sebebi soyut olması değil midir? Fizik dersi gibi anlatılan her konunun günlük hayattan bir örnekle açıklanabileceği bir ders varken, matematik diye farklı bir ders niçin var ki? Zaten dersin yapısı somutlaştırmaya pek müsade etmiyor. Ki matematik demek bu değil mi? Somut örnekler üzerinden anlatılan matematik mi yoksa soyut anlatılan matematik mi insanın bir probleme çok yönlü yaklaşmasını, herhangi bir olayı çok yönlü değerlendirmesini sağlar. Çıkarsama, akıl yürütme etkinliklerini daha iyi yapabilmeyi hangi tür matematik sağlar. Tekrarlıyorum; zaten somut olan ve düşünsel yapınızı geliştiren, doğayı daha iyi anlamanızı sağlayan bir fizik dersi var. Eee canım eğer arada fark kalmayacaksa bir de matematik dersi diye bir ders niye olsun ki?

Proje yapma adı altında doğadaki spiralleri araştıran bir öğrencinin matematiğe ilgisi, alakası artabilir. Bir ayçiçeği veya deniz kabuğundaki Fibonacci Dizisi hakkında ödev-proje hazırlayan bir öğrencinin matematiğe olan bakışı değişebilir. Ama bu iyi bir matematik eğitimi demek değildir.
''Bilginin bir bütün olarak ele alınması'' tabiki güzel. Matematik öğrenen bireyin bunu anlamlandırması muhakkak gerekir. Ama matematik dersinin yapısı anlamdan bilgiye gitmez. Bilgiden anlama gider.


| Bu yazıyı arkadaşına gönder

0 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR