YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

DERS ÇALIŞMAK, ZAMAN VE YAŞAM

Gönderen Harun 22 Kas 2008

ders çalışmakİnsan beyni denilen organın iyi işlemesi için farklı bölümlerinin çalışması gerekiyor. Beyindeki hücre sayısından ziyade hücreler arası bağlantı miktarı önemli. Zaten oldukça fazla hücre var:) Hücreler arası bağlantı miktarının artması için farklı zihinsel faaliyetler yapmak gerekiyor. Beynin sadece bir tarafını çalıştırırsanız bağlantı sayınız hem artmaz hemde bağlantılarınız körelir. Hani çalışkan diye nitelendirilen, işi gücü ders olan öğrenciler vardır. Okul ve ders dışında pek fazla şeyle ilgilenmezler. Bu öğrencilerden bazılarına hayatla ilgili, sosyal, kültürel konularda soru sorulduğunda hiç beklenmedik tuhaf cevaplar verirler. Sorudan kastım; Cevap verebilmek için net, somut bilgi gerektiren sorular değil. Hani hepimizin içerisinde bulunduğu günlük yaşantımızla ilgili bir konuda, yorum veya fikrini sormaktan bahsediyorum. Bir bakarsın sınıfın haylazları en mantıklı cevapları veriyor. Geçenlerde edebiyat ve ingilizce branşındaki iki farklı öğretmen okul yaşamlarında hep aktif olduklarından, müzikle, sporla, tiyatroyla, yarışmalarla ilgilendiklerinden, fakat buna rağmen başarılı olduklarından bahsediyordu. Teki okul birincisi olduğunu teki ÖSS'ye bile doğru düzgün çalışmadığını söylüyordu.
Ders çalışmaya gereğinden az mı zaman ayırmışlardı?
Bu tip uğraşlarla ilgilenmeseler daha mı başarılı olurlardı?

İnsan etrafındaki dünyadan bihaber yaşıyorsa hayatı nasıl anlayabilir. Yaşamı nasıl farkedebilir. Kendini karşıdaki kişilere ifade edemedikten sonra ''Dil ve Anlatım'' dersini alsan ne olacak almasan ne olacak. Yaşadığın şehirdeki insanların hayatlarını merak etmezsen, tanıdığın insanların gözlerine, yüzlerine, sözlerine dikkat etmiyor ve onları anlamaya çalışmıyorsan ''Sosyoloji-Psikoloji'' dersi alsan ne olacak almasan ne olacak. Oturduğun semtin, ilçenin, okulunun adının nereden geldiğini düşünmüyorsan, Osmanlı evlerinin yokolduğu halde saray, cami ve çeşmelerin neden ayakta olduğunu düşünmüyorsan, Selçuklu camilerinin toprak seviyesinin altına, Osmanlı camilerinin ise basamakla çıkılan yükseğe yapılmış olduğunun farkına varmıyorsan, ''Tarih'' dersi alsan ne olacak almasan ne olacak.
Beyni çok yönlü çalıştırmak lazım. Derslere saplanıp kalmak başka hiçbirşeyle ilgilenmemek veya derslerde öğrendikleriniz hakkında günlük hayatta hiç kafa yormamak; büyük bir hatadır. Öğretmen, okul, dersler size bilgi verir onu işlemek, kullanmak sizin elinizdedir.

''Ders çalışmak tüm zamanımı alıyor
başka şeyler yapmaya zamanım kalmıyor.''
Demek ki yeterince çalışmıyorsun, ders çalışmalısın yani; Kitap okumalısın, müzik dinlemelisin, şiir yazmalısın, internet kullanmalısın, top oynamalısın, ip atlamalısın, haber izlemelisin, alışveriş yapmalısın, makyaj yapmalısın, saçını taramalısın.
Dünyayı değiştirenler geniş açılımlı, çok yönlü kişilerdir.

astronomik saatİki gün sonra okulda bir sınıfta;

Hiç ders çalışmıyorsunuz müzik dinlemeyi bırakın,
sürekli gezip tozuyorsunuz . İnternet Öss'ye kadar yasak, biraz ders çalışın. Halı saha maçı yapmanın zamanı mı? Boş işlerle uğraşmayın. Otur ve ders çalış. Televizyon izleyerek sınavı kazanacağınızı mı sanıyorsunuz? Tüm işiniz ders olsun, zamanınızı dersten başka bir şeye harcamayın.
Eee ne yapalım öğrenci milletine vur desen öldürür. Dersi falan bırakıp eğlenceye verirler şimdi bunlar kendini....:)

| Bu yazıyı arkadaşına gönder

0 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR