YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

MAT-1 Mİ YOKSA MAT-2 Mİ ZOR?

Gönderen Harun 12 Eki 2008


MAT-1-

İçerisinde ilköğretimden beri görülen rasyonel, üslü, köklü , ondalıklı sayılar, bölünebilme, mutlak değer vs. olması bakımından kolay.

Konu anlatımını
z eksik olsa bile düşünce ve mantık yoluyla yapabileceğiniz yaş, hız, işçi, küme, sayı problemleri olması bakımından kolay.

Milyonlarca:) soru tipi olduğundan dolayı zor.

ÖSS sorularına bakarsanız mat-1- sorularının çok tuhaf sorular olmadığını görebilirsiniz.Öss hazırlık kaynakları Mat-1- sorularını abartıp milyonlarca soru tipine milyarlarca gereksiz soru eklediği için, akla hayale gelmeyecek uzun çözümlü veya kural ezberlettiren sorular yüzünden, mat-1- öğrencinin gözünde büyümekte korku yaratmaktadır. Korkulan şey normalde kolay olsa bile, korkudan dolayı zor geleceğinden ...mat-1 zor:)

Problemleri çözmek için okuduğunu çok iyi anlayıp, problemi çözmek için gerekli çıkarsama ve denklem kurma işlemini özgün bir şekilde kendi başınıza, sanki ilk defa böyle bir problem çözüyormuş gibi yapmak zorunda olduğunuzdan dolayı zor. Problemler dediğimiz ünite; soru tipi ezberlenip hangi soru nasıl çözülür şeklinde kategorize edilemeyecek bir ünite. Bu yüzden problemler başlı başına öğrencinin düşünce kabiliyetini ölçüyor.


MAT-2-

Konu başlığı az olduğu için kolay.

Soru tipi az olduğu için kolay.

Konular iç içe geçmiş olduğundan, herhangi bir konunun sorusu, diğer konulara rahatlıkla bağlanabileceğinden. Örneğin bir türev sorusunun içine aklınıza gelen bütün matematik konuları yerleştirilebileceği, soruları çözmek için matematiğin genelinin kavranmış olması gerektiği için zor.

Çarpanlara ayırma dışında diğer konuların sorularını çözmek için tam bir konu hakimiyeti gerektiğinden, yüzeysel bilgilerle soru çözümü pek mümkün olmadığından zor.


Velhasıl ikiside birbirinden zor:)

İşin şakası bir yana genelde öğrenciler mat-1 'in mat-2'den çok daha kolay olmasını bekledikleri için mat-1'de zorlandıklarında şaşırıyorlar. Özellikle sene başındaki Sayılar ünitesi öğrenciyi çok yıpratmakta. Logaritma gibi Karmaşık Sayılar gibi çözüm metotları genelde belli mat-2 konuları ile yorum ve düşünce isteyen Sayılar konuları arasında kıyaslamaya giren öğrenci mat-1' in zor olduğunu düşünüyor. Dersaneler mecburen işi temelinden almak zorunda ve sayılar ünitesiyle başlıyorlar seneye. Öğrenci sayılar ünitesindeki soruların çözümü için kafasını çalıştırmak zorunda olduğundan, sorular için genel metotlar olmadığından, yorum yapmak zorunda kaldığından, hele hele elindeki kitaplar,dergiler sınavda çıkmayacak derecede zor soruların olduğu kaynaklar ise, öğrenci senenin başında moral olarak çöküyor.
2008 ÖSS yi dikkate aldığımızda benim fikrim 2008 ÖSS MAT- 2- DEĞERLENDİRMESİ isimli yazımda da belirtiğim gibi mat-2 kesinlikle geçmiş senelere göre zordu. Mat-1 ise kolaydı.
Zor veya kolay, önemli olan başlangıçtaki enerjiyi kaybetmemek.

Bakınız; 12. SINIFLARA ÖSS TAVSİYELERİ, | Bu yazıyı arkadaşına gönder

5 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. zamansız dedi ki:
 2. bence sene başındaki mat1de okadarda zor değil...kabul sayılardan yüzbinlerce soru var ve hepsi yorum ve düşünmeyi gerektiriyor fakat ben bir sayısal öğrencisinin mat1de okadarda zorlanacağına inanmıorum heleki össde.. etrafıma baktığımda eşit ağırlıkçıların zorlandığını görüyorum, sözelcileri saymıyorum bile(genel olarak)...mat1den okadar soru olmasına rağmen öss mat1ini iki üç senedir takip ediorum ve özellikle ilk 10 sorunun olmaması gerekicek kadar kolay olduğunu düşünüyorum...üniversiteyi alınacak bir öğrencinin tam sayılarda toplama yapıp yapamadığını sorguluyorlar ve bu bana çok saçma geliyor..belki Türkiye ortalamasını arttırmak için yapıyor olabilirler...mat2ye gelincede bildiğim konuları baz alırsak 2007 mat2 kolaydı geçen sene ezber vardı gibi daha zorlayıcıydı ama aaa çok çok zor kalem oyanatamadık gibi yorumlar yapılcak sorular yoktu(bu sene görüceğimiz konular hakkında bir fikrim yok)..sizden öss sayısal bölümden sınava girecek adaylar için özel bir yazı yazmanızı rica ediyorum..=)

   
 3. enis dedi ki:
 4. merhaba hocam güzel yazı olmuş

   
 5. Anonim dedi ki:
 6. bence mat1 soruları zordu.sözelcileride hesaba katacak olursanız eger çözümü anlasılmayack sorular dusunme kabılıyetı gerektıren sorular vardı..mat2 soruları ıse standartı bıras zorlamıstı..daha kolay gelebılırdı bencede..mat1 ve mat 2 sorularının tamamını yaptım ama zorlandım ozelıkle mat1 de.

   
 7. Omer dedi ki:
 8. Hocam bence bu matematik-2 soruları dediğiniz kadar kolay değil ben bunlardan 40i goremem kesinlikle max yapıcagım 36-37 ki ben anadolu ogretmn lısesınde sayısal okuyan okulda ilk 10da olan bi kişiyim :S

   
 9. Harun dedi ki:
 10. Bu seneki YGS'den sonra
  (şifreyi falan kastetmiyorum matematik testinin saçmalığını BKZ:
  http://www.facebook.com/notes/harun-e%C5%9Fkar-g%C3%BCnl%C3%BC%C4%9F%C3%BC/2011-ygs-sa%C3%A7mali%C4%9Fi/10150183572122329)
  artık mat-1- mat-2- yorumlarımı gözden geçirmem lazım. Kısaca haklısınız:)