YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

TARİHE GEÇMEK ARTIK ZOR

Gönderen Harun 28 Eyl 2008

Carl Friedrich GaussCarl Friedrich GAUSS

Bilim tarihine damgasını vuran bilim adamları devri kapandı diye düşünüyorum. Artık Gauss, Einstein ve Newton gibi şöhretin en üst basamağına tırmanmış, adını tarihe altın harflerle yazmış matematikçileri göremeyeceğiz.

Eskiden bilim çok küçük bir yapıya sahipmiş. Matematik ve fizik yetmiyormuş gibi bir astronom, filozof, ilahiyatçı (teolog) olan Newton'un hristiyanlık üzerine yazıları sanırım fizik kitaplarından oldukça fazladır.
Ressamlığının yanısıra bir mühendis, matematikçi, anatomist, mimar, botanikçi, müzisyen,yazar
(off saymakla bitmiyor) olan Leonardo da Vinci gibi birisinin dünyaya gelmesi mümkün müdür?
Gauss matematikle ilgilenmiş sağa sola pek bulaşmamış ama o da gelmiş geçmiş en büyük matematikçi unvanını kimseye bırakmamış. ''Matematik bilimlerin kraliçesidir'' sözünü söyleyen bu adama matematik tarihi matematiğin kralı unvanını vermiştir.

Matematiğin asırlardır çözülemeyen problemlerine cevapta bulsanız, internet ve televizyon sayesinde adınızı tüm dünya duysa bile bu büyük bilim adamları gibi hiçbir zaman anılmayacaksınız. Çünkü bu bilim adamlarının yaptıkları katkılar devrim niteliğinde, söz konusu bilimin gelişiminde birer mihenk taşıdır. Bugünün profesyonel matematikçi ve bilim adamlarının yaptığı katkıları günümüz insanının anlamasını bırakın, kendi meslektaşlarının birçoğu için yabancı şeylerdir.
Matematik, bir matematik profesörünün yan odadaki diğer matematik profesörünün ne yaptığını anlamayacak kadar kapsamlı bir bilim haline gelmiştir. Fizik, kimya,tıp gibi bilimlerde de ise büyük gelişmeler ekip çalışmasıyla, onlarca hatta yüzlerce meslektaşın bir araya gelmesiyle gerçekleşmektedir.

İmkansız değil. Ama dediğim gibi eskiye göre bilim adamlarının tarih kitaplarında büyük puntolarla yer alma imkanı daha az.


| Bu yazıyı arkadaşına gönder

3 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. Anonim dedi ki:
 2. hocam yazınızın başlığını gördüğümde ilk aklıma gelen şey bir yerde okuduğum şu yazı oldu
  "artık yeni hiçbir şey yok.icat edilebilecek herşey icat edildi"
  Charles Duell-(Amerikan Patent Dairesi-sene 1899):)

   
 3. Anonim dedi ki:
 4. yaşım 21.. bulunabilecek herşey bulunduğu düşüncesi bende de var.. çünkü dünya 90'lardaki bilimsel gelişme hızına yetişemiyor diye düşünüyorum... işinlamayı bulurlarsa o zaman işler değişir :))

   
 5. Harun dedi ki:
 6. Aaa konu iyice yön değiştirdi. Büşra hanım ve sizin yorumunuzdan sonra, dikkatsiz okuyucular benim artık yeni şeyler icat etmenin zor olduğunu dediğimi düşünecek.

  Böyle bir iddiam yok. Ben bilimsel katkıların yine olacağını fakat bu katkıları yapanların eskiler gibi anılmayacağını söyledim. Ve dediğim gibi imkansız da değil.

  Ki 21 yaşındaki bir kişi asla böyle düşünmemeli. Ben sık sık gaza getirme konusunda STAY HUNGRY STAY FOOLİSH'i öneriyorum.
  bkz: http://www.haruneskar.com/2008/03/stay-hungry-stay-foolish.html