YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

12. SINIFLARA ÖSS TAVSİYELERİ

Gönderen Harun 12 Eyl 2008

ataç
Ben bir uzman değilim. Bu tavsiyeler tartışılabilir. Karşıt görüşler olabilir. Atladığım unuttuğum şeyler muhakkak olacaktır. Bir matematik öğretmeni ve aynı çarklardan geçmiş bir kişi olarak yazıyorum bunları.

1)
Pes etme ve asla moralini bozma.
Şimdi senenin başındayız. Ve olabildiğince iyi bir motivasyonla maratona başladın. Umutların var, hayallerin var, kazanacağına inanıyorsun. Bu inancı ne olursa olsun kaybetme. Önündeki 10 aylık sürede birçok sorunla karşılaşacaksın, tökezleyip sendelediğin belkide düştüğün anlar olacak.
O sıkıntılı anlar geldiğinde bunu zaten biliyor ve üstesinden gelme gücünü kendinde bulman için söylüyorum bunları. Şimdiden bil sana çok çelme takacaklar. Ayağa kalkmasını bilirsen kazanırsın.
Etrafındaki arkadaşlarına dikkat et sene içerisinde. Birçoğu mart ayı gelmeden çekilecek yarıştan. Umutları tükenecek. Yapamayacağını düşünecekler. Ve sırf bu düşünce onların başarısız olmasına sebep olacak. İki ay sonra bir bak etrafına, pes edip bırakan birkaç kişi göreceksin;
-Gelecek sene kazanırım diyecekler.
-Anlamıyorum, yapamıyorum diyecekler.
-Keyfi olarak başka şeylerle ilgilenip ders çalışmayacaklar.
-Bir kısmıda umudunu kaybettiği ve kazanamayacağını düşündüğü için; keyfiyetten değil yani, moral bozukluğunun üstesinden gelmek için, sınavı zihninden atabilmek için, unutmak için, başka şeylere verecek kendini. Üzücü!
Düşeceksin! Düştüğün zaman gülümse ve ben zaten bunun olacağını biliyordum de kendine.
''Doğru yolda olsanız bile, eğer orada öylece beklerseniz ezilirsiniz.'' Will Rogers

ucu açılmış kalem parçaları
2) Karşına çıkacak engeller ve yapabileceğin stratejik hatalar.
a) Sen
e içerisinde anlayamadığın, yapamadığın konular olacaktır. Eğer olur ya tüm çabalarına rağmen bir konuyu anlayamadıysan. Ve o konuyu bilmemek sana 1 en fazla 2 soru yapamamana sebep olacaksa kendine şöyle seslenmeni tavsiye ediyorum; ''Ben tüm soruları yapmak zorunda değilim. Evet bu konuyu anlamamış olabilirim ama bu sebepten dolayı canımın sıkılıp moralimin bozulmasına izin vermeyeceğim. Ve diğer konulara iştahla ve azimle çalışacağım.''
Bu sözleri peşinen söyleme, uğraş gayret et, baktın olmadı ölüm değil. Tamam mı?

b) Dershaneye gidiyorsan bir süre sonra dershane hocalarının hızına yetişemediğini ve soru çözümünde bazı derslerde geri kaldığını göreceksin. Eğer evde hazırlanıyorsan yine bazı derslerde, programının gerisinde kaldığının farkına varacaksın. Sakın panikleme.
Önce geri kalma sebebini anlamalısın.Sebepler ve tavsiyelerim;

Sebep:Tembellik yapıyorsun çalışmıyorsun veya dersin başna geçince hayallere dalıyorsun veya kişisel sorunların var.........
Tavsiye: Üzgünüm sizi tanımadan birşey söyleyemem.

Sebep: Geri kaldığın o derse nasıl oluyorsa zaman kalmıyor.
Tavsiye: Bu benim başımdan geçti.Ben yıllar sonra anladım sebebini. Benim hazırlandığım kitaplardaki testlerin yapısı şöyleydi;
test1: 20 soru... basit sorular.
test2: 20soru... konu içeriğini tarayan çeşitli soru
test3: 20soru... konu içeriğini tarayan çeşitli soru
test4: 20soru... konu içeriğini tarayan çeşitli soru
test5: 20soru... ilk dört testeki soru tiplerinin aşırı kazıkları
test6: 20soru... Öss'de çıkmayacak kadar kazık sorular
Ben matematik dersini çok seviyordum ve başarılıydım. Ve sürekli matematik çözmek isterdim. Mesela biyolojiden nefret ederdim. Matematik dersinde yukardaki 6 testin tamamını eksiksiz bitirirdim. Fizikte de aynı şekilde. Bugün düşündüğümde aslında ilk dört testi çözmekle benim konulara hakim olduğumu sonrakileri sırf zevk için çözdüğümü anlıyorum. Halbuki madem o konuyu anlamışsın aç biyoloji çözsene. Yok! ben inatla matematik çözerdim. Bir konuyu tam kavramadan soru çözümünü bırakmanızı söylemiyorum. Anlayamadıysanız ve soru tiplerini bitiremediyseniz tabiki çözeceksiniz. Fakat kendinizi sürekli yoklayın, zaten tamamen hallettiğiniz bir konuda sırf o dersi sevdiğiniz için fazla mı zaman harcıyorum diye.
Yalnız elinizdeki kitabın yapısı şöyleyse;
test1: 20 soru... basit sorular.
test2: 20soru... konu içeriğini tarayan çeşitli soru 18. 19. 20. soru aşırı kazık.
test3: 20soru... konu içeriğini tarayan çeşitli soru 18. 19. 20. soru aşırı kazık.
test4: 20soru... konu içeriğini tarayan çeşitli soru 18. 19. 20. soru aşırı kazık.
test5: 20soru... konu içeriğini tarayan çeşitli soru 18. 19. 20. soru aşırı kazık.
test6: 20soru... konu içeriğini tarayan çeşitli soru 18. 19. 20. soru aşırı kazık.
Bu durumda 5 ve 6. testlere bakın çünkü görmediğiniz bir soru tipini atlayabilirsiniz. Zamanla anlarsınız hangi soruların gereksiz zor sorular olduğunu. Veya hocalarınızdan yardım alabilirsiniz. Ama çözemediğiniz her soruya da bunla zaman harcamayım deyip geçmeye kalkmayın. Asıl size faydası olan sorular biraz uğraştıran sorulardır. 20 saniyede çözdüğün soru zaten senin bildiğin bir sorudur, tek faydası tekrar etmiş, pekiştirmiş olursun. Sevdiğiniz derse aşırı zaman verip diğer dersleri ihmal etmeyin.

Sebep: O dersi anlamıyorum. Ne kadar çalışsamda hocayı, programı yakalamak imkansız.
Tavsiye: Öss'ye çalışırken bir dersi tamamen diskalifiye etmeyin. Her derse çalışmalısınız. Eğer hayalleriniz birazcık yüksek ise!!!
Fakat tüm çabalarınıza rağmen bir dersi yapamıyorsanız. Bu ders sizin Öss'ye girdiğiniz alanın(fen,tm..) en önemli derslerinden teki değilse şunu yapabilir siniz;
O dersin en zor ve anlamanızın uzun zaman alacağı bazı konularını kafadan eleyip, tüm ağırlığınızı yapabileceğiniz konularına verin. Zaman kaybetmemiş ve programı yakalamış olursunuz.
Not1: Bunu yaparken muhakkak hocanıza danışın. Durumu açıklayın ve böyle yapmak istediğinizi söyleyin. Elediğiniz konu size güçlük çıkarmasın sonra.
Not2: Tekrar ediyorum dersi değil bir dersin bazı konularına hiç çalışmamaktan bahsediyorum.

tepeşir
c) Bir derse yada konuya saatler harcayıp çok çalıştığınız yanılgısına düşmeyin. Çalışma süreniz önemli olsada asıl dikkat edilmesi gereken kaç soru çözdüğünüzdür. Ailenizi, öğretmeninizi kandırsanız da kendinizi kandırmayın. Masa başında 4 saat oturup 30 soru çözüyorsanız siz vakit öldürüyorsunuzdur.

d) Çok fazla soru çözüyorsanız. Fakat yinede başarısız oluyorsanız. Yinede soru çözümünde , denemelerde hata yapıp duruyorsanız. Ortada bir yanlışlık vardır.
a) Aslında konuları anlamadan skora oynuyor olabilirsiniz. Günde 1000 tane soru çözeceğinize 300 tane çözün anlayarak, kavrayarak, ezbersiz bir şekilde çözün. Bazı öğrncilerime şaşırıyorum. Ben hayatım boyunca bir günde 1000 soru çözmedim.
b)Hafızanız iyi olmayabilir. Genel tekrar testi çözün.
c)Çalıştığınız kaynaklar kötü olabilir. (Güvendiğiniz ve bilgisine inandığınız kişilerden, kitap-dergi tavsiyeleri alın )

e) Konuya çalıştınız 20 soruluk bir test bitirdiniz 13 doğru 5 yanlış 2 boşunuz var. Lütfen ikinci teste geçmeyin. Siz konuyu anlamamışsınız ki! Soru çözümüne değil konu anlatımına ihtiyacınız var.

f) Okuldaki 12. sınıf konularını okulda iyi dinleyin ve okulda halletmeye bakın. Dershanede o konular sona kaldığı için hızlı geçerler ve anlayamazsınız.

g) Öss'ye 2 ay kala halı saha maçı yapmayın. Kolunuzu bacağınızı kıracaksınız, sonra al başına belayı:))

h) Deneme sınavlarında stratejinizi belirleyin ve son iki ay kala değişiklik yapmayın.Hangi testten başlayacaksınız, işaretlemeyi nasıl yapacaksınız...vesaire.
Not: Sene başında ÖSS deneme sınavlarında konuları bilmediğiniz için zaman bol gelir. Senenin sonuna doğru zaman yetişmez hale gelir haberiniz olsun. Yapamasanız bile her soruyu okursunuz çünkü.

ı) Anneniz, babanızla kavga edip tartışabilirsiniz. Alttan alın idare edin. Sırf siz değil hemen hemen herkes aynı sorunları yaşamıştır ve yaşıyor.

j) Kimseye aşık olmayın. Aşıksanız Allah yardımcınız olsun. Amin


k)
Msn ve bilgisayar oyunlarından uzak durun.Terli terli su içmeyin. Kırmızı ışıkta geçmeyin. Top caddeye giderse ardından koşmayın.

l) Hiçbirşey yolunda gitmiyorsa. Şunu düşünün;

''Hayatta başarılı olmak; iyi bir ele sahip olmak değil, kötü bir eli akıllıca oynamaktır.'' Denis Waitley

Unuttuğum ve aklıma gelen önemli birşeyler olursa yorum olarak bu yazıya ekleyeceğim.

| Bu yazıyı arkadaşına gönder

31 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. Harun dedi ki:
 2. Lise'de Fen alanı okuyan yada fen alanından mezun olmuş öğrenciler için gözden kaçan bir ayrıntıyı belirtmekte yarar var. Bazı kişiler farkında ama birileri hiç dikkat etmiyor. Son düzenleme ile fen-2 testindeki fizik-kimya-biyoloji soru sayısı eşitlendi. Genel olarak bir fen öğrencisinin fen-2 testi iyi değildir. Çoğunluk ezber olduğu için ve çalışmaya zaman ayıramadığı için biyolojiyi yapamaz. Sonraki büyük bir kısmı ise fizik'te zorlanır. Kimya'yı az çok birileri yapar. Fen-2 zordur. Fen öğrencilerinin matematikten sorunu pek olmaz. Öğrenci fen-2 testinde tökezler. Fen-2 'de İster başarılı olsun ister başarısız, öğrenciler sosyal-1 testine gerekli önemi vermiyor. Acaba sosyal-1 den 2 net kaç fen-2 netine tekabül ediyor biliyor musunuz? Sosyal-1 den 15-16 ortalama yapacağınıza 28-29 net yapsanız fen-2 açığınızı ne kadar kapatabilirsiniz? Ben söylemeyeceğim ama siz muhakkak araştırın,kağıt kalem alıp hesaplayın sosyal-1 den 28-29 net sizin puanınızı nasıl etkiler. Birçok kişi farkında değil. Tekrar soruyorum sosyal-1 den 2 net kaç fen-2 netine tekabül eder.

   
 3. zamansız dedi ki:
 4. hımm tam olarak onu hatırlamıorum ama şunu biliorum fen alanından tercih yapacak adayların türkçe1den yaptığı her netin getirdiği puan fende2 ki bi sorudan fazla puan getiriyor...0 küsürlük bir farkla fen sorusundan daha fazla anlayacağınız..burdan şunu çıkarmalıyız ne bir fenci nede diğer alanlarındaki kişiler sadece alan testlerini yaparak bu sınavda iyi bir yüzdelik dilim elde edemez kaldiki alan testlerinide tam anlamıyla iyi yapamamak var o yüzden bazı dersleride dikkate almak gerek..

   
 5. Harun dedi ki:
 6. Hayır yanlış biliyorsun. Fen-2 ve Fen-1 'in SAY-2 puanına etkisi Türkçe-1 den daha büyük. Katsayısı daha fazla.

   
 7. Anonim dedi ki:
 8. Hocam ben eşitağırlıktayım. 9.sınıf konularını tamamen unuttuğum için mat1 de çok fazla zorluk çekiyorum. Üzerinde duruyorum konu, test.. Hepsini yapıyorum yinede mat2yi anladığım gibi anlayamıyorum. Mat2de fazla sorunum yok. Mat1in fazla üzerinde durmasam olur mu? :(
  Hocam bu arada ben 11TM-A dan ilknur..

   
 9. Harun dedi ki:
 10. Olabilir. Mantıklı ama karşılığında 4 maddelik yapman gereken şey var.

  1)Bir konuyu gelecek seneye bırakmadan bu sene oldukça fazla soru çözmen gerekiyor;PROBLEMLER.
  Gelecek sene mat-1- den en çok zorlanacağın konu problemlerdir. Zaten mat-2- soruları çözerken rasyonel,üslü,köklü sayıları tekrar etmiş olursun ve açıkların eksik yönlerin kendiliğinden kapanır. Sende zaten bir temel var.

  2)Eğer son seneye morali yüksek ve kendine güvenin tam olarak girmek istiyorsan bir konuyu tam olarak halledip gel; TRİGONOMETRİ

  3) 12. sınıfın matematiğin ilk konusu yine fonksiyonlar. Bu yüzden 9. sınıftaki fonksiyonlarıda tam olarak öğrenip gelmeni tavsiye ederim. Özellikle fonksiyon grafiği ile ilgili gördüğün her soruyu çöz veya çözümünü öğren. Parabol grafik sorularıda birer fonksiyon grafiği olduğu için onları da çözmenin yararı olacaktır.

  not: Trigonometri ve Fonksiyonlar konusunu vurgulamam sadece bu konulardan gelecek soruları çözebilmen için değildir. Bu iki konu matematiğin hemen hemen bütün konularında lazım olacak ve bilmen gereken konular. En basitinden trigonometri bilmeyerek karmaşık sayı sorusunu, fonksiyon bilmeyerek logaritma sorusunu kaçırabilirsin.

  4)GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ-GEOMETRİ

  ...........Sevgiler.

   
 11. Anonim dedi ki:
 12. Çok sağolun hocam teşekkürler.. Söylediklerinizin hepsini yapıcam. ÖSS yi kazandığımda ilk size haber vericem :):)

   
 13. M.k dedi ki:
 14. 16 şubat da başvurularda başlıyor artık heyecan iyicene artıyor :(

   
 15. Harun dedi ki:
 16. Dur canım şimdiden panik yapma. Heyecanlanacak daha çok zaman olacak. Şeytan diyor ki; hergün okula gittiğinde kaç gün kaldığını hatırlat; 125 gün 124 gün 123 gün.... ne kötüyüm:)

   
 17. Anonim dedi ki:
 18. Arkadaşlar hocama güvenin kendileri hem kendi alanında (geometri,cebir. anaitik geometri)hemde fizikte süperdir onu mantıklı sorulara boğun o da size aaa bu böylede oluyormuymuş diyebileceğiniz özüm yollarını anlatsın.Ve şiir okutun çok güzel şiir okur.Süpersin Hocam=)

   
 19. Harun dedi ki:
 20. Teşekkür ederim. Ama abartmışsın Süleyman. Övgü dolu cümlelerin biraz daha uzasaydı yayınlamayacaktım yorumunu. Şaka değil ciddi. İnsanlar haklı olarak şöyle düşünecek sonra;
  ''Hocaya bak yorumlar denetiminden geçtiği halde kendisini göklere çıkaran yorumları yayınlamaktan hiç çekinmiyor''

  bkz; http://www.haruneskar.com/2008/06/25-haziran.html

   
 21. Anonim dedi ki:
 22. bende ümidini yitirip pes edenlerdenim yazdıklarınız gzel etkili tavsiyeler ama ben uygulayamıyorum:((

   
 23. Harun dedi ki:
 24. Bir kişi pes ettim diyorsa kesinlikle daha pes etmemiştir. Hala bir umudu vardır bu kişinin.Acilen toparlanır ve kendine gelirse başarabilir bence.Bir yerden başlaması gerekir;

  MATEMATİK ÖĞRETMENİ OLMAK İÇİN... yazısına yapılan ikinci yorumu, yani benim yorumumdan sonraki yorum okunarak başlanabilir mesela.

   
 25. Erman dedi ki:
 26. merhaba hocam.son sınıf öğrencisi üniversite adayıyım. Sizi uzaktan yakından tanımıyorum. Google aramada rastgele buldum.Keşke 7-8 ay öncesinde bu aramayı yapsaydım.Gerçekten son 7 ayda anlattıklarınızın hepsini yaşadım,tanık oldum.Yazılarınızın birkaçını okudum.Şu kıymetli dakikalarımdan bir miktarını size ayırdığım için pişman değilim..Teşekkürler....

   
 27. ikra_tuana dedi ki:
 28. mrb hcm ben de sayısal öğrencisiyim...matematiği çok seviyorum...testleri full yapıyorum ama denemelerde yapamıyorum sizce neyi eksik yapıyorum...bide 12. sınıfa geçiçeğimi bilmenisi isterim...tavsiyelerinize uymaya çalışacam...

   
 29. Harun dedi ki:
 30. Daha fazla bilgi vermelisiniz. Deneme'de yapamamaktan kastettiğiniz
  yanlış çözmek mi?
  kalem oynatamamak mı?
  uğraştığınız halde çözememek mi?
  Denemeden çıkınca soruyu yapabiliyor musunuz?
  Daha ayrıntılı anlatırsanız sevinirim.

   
 31. Anonim dedi ki:
 32. bu yazıyı pc nın bir kosesıne kaydedıyorum donem içerisnde ara ara okuyacagım yazı için teşekkurler

   
 33. dml dedi ki:
 34. hocam mrb 12. sınıf meslek ögrencisiyim bilgisayar okuyorm sayısal 1 den bölümümle ilgili tercih yapmak istiyorm googledan öss psikolojiyle ilgili yazılara bakarken yazınızla karsılastm ve hepsini bir kagıda yazıp calısma masamın karsısına astım sanırım bnm tek sorunum aşırı karamsar olmak sürekli ya kazanamazsamı düşünüyorm gece yarıları rüyalar görüp kalkıp ağlıyorm ve ders çalısırken de aklıma hep böyle seyler geliyor çok çabuk dikkatim dagılıyor ve kopuyorm hemen dersten biyoloji ve kimya çözmekte cok sıkıcı geliyor ayrıca ve çok kötü bi alt yapıya sahibim hatta alt yapım yok bile diyebilirm ama dediğiniz gibi 2 sonra pes etmek istemiyorm bu sene kazanmak istiyorum bu stresi 1 sene daha asla çekemem dersaneye gidiyorm ama hocalarn hızına yetişmek mümkün değil 2 haftada 1 kitap bitiricek kdr konu işledilr ve 2. kitaplar dagıtılıck geri kaldım ve nasıl yetişicem bilmiyorm sizin gibi motive edicek ögretmenlerimiz de yok rehber ögretmenlerimiz anca test test test diyolar baska bişey ckmıyor agızlarndan ne olursa olsn kazanmak istiyorm bn pes etmiceemm =(=(=(

   
 35. Harun dedi ki:
 36. Bence önce seninle yeni sistemi bir anlayalım senin için ne tür taktikler gerekli.
  Zaten bugün-yarın yeni sistem hakkında bir yazı yazacaktım. Sen yeni adı ile YGS-1 puan türünden tercih yapacaksın. Senin önünde çözmen gereken;
  Türkçe=40
  Matematik=40
  Sosyal=40
  Fen=40
  Toplam 160 soru ve 160 dakika ve tek kitapçık var. Kitapçığı verip alma olayı yok, kafamız rahat:)

  Peki bu soruların kıymeti, değeri, puanı nedir buna bakalım;
  1 Matematik sorusu=4 puan
  1fen=3puan
  1Türkçe=2 puan
  1 sosyal=1 puan
  Hımm matematik ve fen’e ne kadar fazla puan vermişler öyle!
  Benim sana teknik yönden tavsiyem şudur; Zaten sen matematik ve fensiz bu işin olmayacağını görüyorsun. 4 ve 3 puan çünkü bu konuya döneceğiz.

  Sen kafana önce şunu yaz ve bunu unutma Türkçe’den 38-39 netin altına düşmemeliyim. 2 puan az puan değil. Eğer Türkçe’den full’e yakın yaparsan, fen ve matematik’teki kayıpları telafi edersin . Bu sene Ösym Türkçe’den oldukça zor bir test hazırladı. Bu sene giren birçok öğrenci Türkçe testinde zorlandı. Bu yüzden Türkçe’ye önem ver. Türkçe-1- testi demek paragraf demektir zaten.

  SOSYAL’e zaten çalışırsın bir şey demiyorum.

  MATEMATİK; Dershane temel kavramlar deyip başlamıştır muhakkak. İki doğal sayının toplamı 12 ise çarpımı en az kaçtır vesaire falan. Bu temel kavramlar insanın moralini bozar. Bir de lisede bu tip sorular pek anlatılmaz(lise1 de dahi) bu yüzden canın sıkılmasın. Merak etme c aşağıdakilerden hangisi OLABİLİR? Şeklindeki sorulardan herkes nefret eder. Hangi soruda OLABİLİR lafını duysam gıcık olurum ben. Temel kavramlar zamanla oturur sen hocayı rasyonel sayılardan itibaren sıkı sıkıya takip et. Rasyonel,üslü,köklü,mutlak değer , çarpanlara ayırma bu konular önemli ve halledersin rahatlıkla. Obeb okek’te canın sıkılır biraz ve sonra da problemlerde. Sonuçta yapamadığın zorlandığın problemler hem kitabında hem denemelerde olacaktır, ama pes etme problemlerden çok soru gelir ve hepside öyle zor değildir.

  FEN; Baş belası biliyorum. Fizik ve Kimya’ya ağırlık ver. Biyoloji’nin müfredatı çok geniş öğrenmesi zor, fencilerde yapamaz zaten. Biyoloji Dersini tamamen kafadan elemek için çok erken, ben sana şöyle diyeyim; bir strateji belirle çalıştığın tam bil. Yarım yamalak çalışma, çalışacaksan tam öğrenmelisin. Biyolojinin bazı konularından nefret edip çalışmazsın zaten, bunu şimdiden biliyorum. Ama öğrendiğini tam öğren. Fizik ve Kimya’yı ise asla boşlama.

  Yukarıdaki birçok şey belki stresini artıran, moral bozucu şeyler, ben şimdi gaza getirmeye başlayım en iyisi;

  Ya sen şimdi kötü durumdasın ya! Momenti, stoplazmayı, atom numarasını geçtik, matematikte bile çok basit şeyleri yeni öğreniyor ve hatırlıyorsun ya! Dershane’de senden daha iyi yapanlar var ya! Dershane hocasının tekini sevmiyorsun ve iyi anlatamıyor ya!
  Bak ben sadece bir şey söyleyeyim, bu da yeter zaten; İnan yalnız değilsin. Seninle aynı durumda ve senden çok daha kötü durum ve koşullarda bir sürü rakibin var. Sen önce bir arkana yaslan ve anladığın bir ders konusunu düşün. Sonra da bu konuyu anlayamamış olan Türkiye’deki binlerce rakibini düşün ve mutlu ol. Ki durum gerçekten böyle! Soruları cevap anahtarına kodlamayı biliyorsan zaten 5000 kişiyi elemişsindir. İnan abartmıyorum. Ben Öss’ler de salon başkanlığı yapıyorum, inan silgi getirmeyen kişiler var. Unutan değil getirmeyen.

  Bu yüzden rahat ol. Evet yolunda gitmeyen şeyler olacak ama herkesin olacak. Yazımda da dediğim gibi bırakanları sene içerisinde göreceksin. Sen bırakma önemli olan bu. Senden iyi arkadaşlarınla yarış onları geçmeye onlara yetişmeye çalış.

  Moralin bozulunca ise kafanı çevir ve arkadakilere, aşağıdakilere bak. Binlerce insanın önündesin, onları geçmişsin ve anladığın her konu, yaptığın her soru ile binlercesini daha geçiyorsun ve geçeceksin. Vay be ben bile gaza geldim sınava mı girsem:)
  Off ne çenesi düşük adamım, yorumun uzunluğuna bak:)
  Başarılar dilerim…

   
 37. mrb.hocm.normalde meslek sınıfıyım fakat önüm açıldı dye uluslar arası bogaziçi veya ankara istiyorm.ama inanın ki temelim '0' :(....mezun olacagım okul o kadar kıytrık ki..bunu istememin temel nedeni dış politıka yabancı diller disiplin....vs. ama bi mat. yok bende. istedgm bolumler yuksek yani ünivleri. yeni bugun basladım dersaneye ve 3 haftadr baslamıslar kareköklü sayılara gecıldı.ve anlattıklarından hıcbsy anlamıyor. temel yok dye. tarıh cog.fels.turkce.edeb. tamam . onları yapablecegme inayorm. ama mat.1 zor yok mat.2 hepsi ezber.yok nededn alan degstrdn yok analıtık.... falanda filan.moralım altust.yazarken bile arkadsıma yazdryom cunku artık hıcbsy yapmak istemyorm.bunları hıc lisede işlemedik. (guzel sanatlar lisesi) lutfen bi çare bna. lutfen.. yeni sistem uluslararası ilşki ne istyor ne yapacm ne edecm lutfen yardmcı olun.............:(:(

   
 38. Harun dedi ki:
 39. Uluslararası ilişkiler tm-2 puan türünden alıyor.
  tm-2 puanında matematik sorusunun puanı çok fazla.

  İkinci bölümde yani Lys'de 1 matematik sorusu nerdeyse 3 tane coğrafyaya bedel.
  Lys'de 1 edebiyat sorusunun 1 matematik sorusuna eşit olması sizin için sevindirici. Ama yeterli değil. Edebiyatı full yapsanızda istediğiniz bölümün puanı çok yüksek yine de kazanamazsınız. Matematik şart. Hemde iyi bir matematik netine ihtiyacınız var.

  Eğer özel ders vs. gibi yardım alma imkanınız yoksa (ki bu bile garanti değil) çalışmanızı iki seneye yaymanızı öneriyorum. Temeliniz çok kötü ise iki sene yoğun bir tempoyla çalışmalısınız. Aksi halde başka bölüm seçmelisiniz. Tm-1 tm-2 tm-3 puanlarının hepsinde matematik yüksek puan getirir.

  son yazımdaki (2010 ÖSYS 1 ÖNERİ 1 ELEŞTİRİ)
  link verdiğim iki dosyayı inceleyerek puan türlerini testlerin ne derece etkilediğini ve hangi bölümün hangi puandan öğrenci aldığını öğrenebilirsiniz.

   
 40. Anonim dedi ki:
 41. HOCAM BEN MAT 1 İ ÇOK SEVİYORUM VE YAPABİLİYORUM RAHATÇA AMA MAT 2DEN ZORLANIYRUM ASLINDA LİSEDE MATDAN YÜKSEK PUAN LAR ALIYORUM YAPIYORUM MAT 2 Yİ AMA TEST SORULARINA GELİNCE YAPAMIYORUM VE ARADAN BİR SENE GEÇİNCE O KONUYU UNUTUYORUM HOCAM NE YAPACAĞIM YARDIM EDİN BANA Bİ AKIL VERİN VE ÖSS DE FEN ÖĞRENCİLERİNE AİT KAÇ SORU ÇIKACAK BİLMEK İSTİYORUM

   
 42. Harun dedi ki:
 43. Benimle e-mail ile iletişime geçerseniz daha yararlı olur.

   
 44. yasemin dedi ki:
 45. sayın hocam merhabalar..ben tm ögrencısıyım..ve sınıf ogretmenlıgı ıstıorum bu blumden baska bı bolum dusunemıorum..bunun ıcın ygs de ygs6 puan turune bakmam gerekıomus dogrumu acaba? bıde sızce yklasık olarak ygs de ve lyslerde olmak uzere toplam kac net yapmam gerekır..yardımcı olursanız cok ama cok sevınırım..sımdıden tesekkurler..

   
 46. Harun dedi ki:
 47. Sınıf öğretmenliği TM-2 den aldığı için durumunuzu anlamanız için ygs6 daki puan türünüze bakabilirsiniz. Rakiplerinizle aranızdaki farkı en iyi gösterecek puan türü ygs6 dır , fakat gerçek puan tm-2 dir unutmayın.
  Geçen seneki sınıf öğretmenliği puanlarını biliyorsunuzdur, onları bir kağıda not alın. http://osyspuanlari.osym.gov.tr/

  Sonra
  http://www.femkariyermerkezi.com/
  adresine giderek çevirmatik2 yi kullanın
  ygs-lys netleri girerek geçen yıl ki sınıf öğretmenliği puanı için
  bu yıl kaç net yapmanız gerektiğini durumunuza göre hesaplarsınız.


  Umarım yardımcı olmuşumdur . Başarılar

   
 48. Harun dedi ki:
 49. Bu arada çevirmatiğe yaklaşık olarak ortaöğretim başarı puanınızı girmeyi unutmayın.

   
 50. Betül dedi ki:
 51. Merhaba hocam ben meslek lisesi gazetecilik bölümü sözel öğrensiyim ve matematk temelim kötü dershanem başlayalı 4 gün oldu ama anlatılan matematik konularını hemen kavrayamıyorum eve gelip tekrar edince biraz yerine oturuyor ve çok büyük bi kazanamama korkusu var hem de meslek lisesi olduğum için şansımın az olduğunu düşünüyorum ve bu eksikliği kapatamıyck durumdamıyım yardımcı olursanız sevinirin :/

   
 52. Harun dedi ki:
 53. Evet bu eksiği kapatman zor gözüküyor. Bu yüzden yol yakınken dön. Çalışmanın bir yararı olacağını sanmıyorum. Daha başlangıç konularında zorluk çekiyormuşsun zaten. Durum ortada. Sanırım sende bunun farkındasın mı dememi mi istersin? Yoksa;

  Bence ilk olarak internetten uzak dur. Dinlenmek istediğinde bile yapabildiğin kolay bir derse çalış. Ama internet vs. ile bu iş yürümez.
  Matematiğin ilk konusu temel kavramlar oldukça uzun ve oldukça fazla soru tipine sahip bir konudur. Bu yüzden bu konu seni son derece yıpratacak haberin olsun. Ama moralini bozma ve sakın pes etme. Dershane rasyonel sayılara geldiğinde biraz rahatlayacaksın. Ve rasyonel sayılara kadar kazasız belasız gidersen sonrası gelir.

  Sen daha yolun başında endişe ve korku duyuyorsun. Halbuki şimdilerde gaza gelmiş bir şekilde tüm performansınla çalışmalısın. Yazıda değindiğim gibi süreç zarfında çok düşeceksin. Daha başlangıçta böyle yaparsan bu sene değil gelecek sene bile kazanamazsın.
  Öncelikle sakin ol ve sakın havalar sıcak falan demeden elinden gelenin en iyisini yap. Sen çaba sarfedersen kapılar birer birer açılır ama bırakırsan, boşlarsan herşey ama herşey ters gitmeye başlar. Kolay gelsin...
  Dememi mi istersin?

   
 54. Merhaba Hocam çok güzel bir yazı olmuş sonuna kadar zevkle okudum ve çok hoşuma gitti.Ben edebiyatı sözel dersleri çok iyi olan hatta abartısız 50 sözel soruyu 20 dakikada çözebilen bir kızım fakat gel gelelim topluca sorunlarımızdan biri sürekli farklı şehirlerde okumak zorunda olduğum için temelim yok ve matematik geometriyle başım belada. Bazı kişilere bakıyorum trigonometri Allah kız ezberleyip yalayıp yutmuş bense mat 1 temelim bile yok. Sene başı dershane başladı bize 12sınıf mat 2 gösteriyorlarki okul sınavında zorlanmayalım diye limit falan... eyvallah çok iyi ama ben diğerlerine nasıl yetişebileceğim (çoooooook çalışarak) biliyorum:) ama onlara yetişmem mümkünmü pdr istiyorum! hemde çok Okul puansız 400 almam gerek ve bir hayli mat geo yapmam gerek.1 yılda olabilir mi. Bu mucize nasıl başarılır. Sevgi ve saygılarımda pdr hastası.

   
 55. Harun dedi ki:
 56. Başarılabilir. Nasıl derseniz; çoooooook çalışarak :))
  Ve internette çok takılmayarak.

   
 57. Anonim dedi ki:
 58. merhaba, hakikaten çok iyi yazmışsınız hocam. herkes gibi benim de bir sorunum var.. diyelim sınava girdim. sınava benimle birlikte, benden daha iyi bir arkadaşım da girdi. ama benim sınavım iyiydi. çıkınca diyor ki "çok kötüydü, hiçbirşey yapamadım."
  ben de bunu duyunca hemen paniğe kapılıyorum, "o yapamadıysa ben hiçbirşey yapamamışımdır." diye. sınavdan çıkınca bir telaş alıyor beni, çok korkuyorum. nasıl aşmam gerektiğini bilmiyorum ki problemlerimi genelde kendim çözerim... ama bunu başaramadım.. aşamadım..

   
 59. Harun dedi ki:
 60. Konu hakimiyetiniz gerçekten iyiyse böyle bir endişe yaşamamanız gerekir. İnsan yaptığı şeyi bilir. Bazen dalgınlıkla ufak tefek yanılgılar yaşayabiliriz. Doğru yapsakta şüphe duyabilir veya gerçekten yanlış yapmış olabiliriz. Ama iyi geçen bir sınavın genelinden şüpheye düşüyorsanız bence bu ciddi bir sorun. Şu an yazarken düşünüp aklıma gelenleri sıralayım bilmiyorum yararı olur mu? Ama çok ciddiye almayın söylediklerimi beyin cimnastiği yapıyorum sadece. Sizi yakından tanımadan doğru tespiti yapamam.

  a) Derse, konuya hakim değilsiniz. Soru çözebiliyorsunuz ama sanki biraz ezber var sizde!!!Yaptıklarınızın mantığını ve neyin ne olduğunu tam olarak algılamamış (öğrenememiş) anlayamamışsınız. Bu yüzden başarılı arkadaşınızdan sınavın zor olduğunu duymanız sizi endişelendiriyor. ÖNERİ: Ezber yapmayın anlayın. Anlamadan geçmeyin.

  b) Maalesef kendinize güveniniz sarsılmış. Belki geçmişteki akademik kariyerinizden belki bambaşka sebeplerden niyeyse sizin başarılı olabileceğinizi arkadaşınızı geçebileceğinizi hayal edemiyorsunuz. ÖNERİ: Birşey yapmanıza gerek yok zamanla başarılarınız arttıkça;
  Yaaa ben yapabiliyorum
  Benim matematiğim iyi
  Hallederim ... gibi cümleler kurmaya başlarsınız. Biraz güven iyidir ama kendinizi asla büyük görmeyin tepetaklak gidersiniz.

  c) Herkesin bir sınavı yorumlayışı farklıdır. Kimisi 1 soru çözemez kötü geçti der. Kimisi yalnız bir soru çözer iyiydi der. Kimisi her soruyu çözer ama kolay bir soruyu çözemez kötüydü der. Kimisi zor bir soruyu çözer iyiydi der. Kimisi her soruyu çözer ama sınavda çok yorulmuştur ve yıpranmıştır kötüdür der. Kimisi lay loy lom sınava girer umrunda değildir iki tane soru çözer çok iyi geçti der. ÖNERİ: Takmayın diğer insanları.