YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

OTOBÜSTE YAŞLILARA YER VERMEK

Gönderen Harun 8 Ağu 2008

otobüs ve yaşlı kadın

Daha ilköğretim yıllarında sınıf öğretmenim tarafından, yapılması gereken davranışlar arasında öğretilmiştir; Otobüste yaşlı insanlara yer verilmesi.
Artık bende bir öğretmenim. Lise öğretmeni olduğum için bu tip davranışları sınıf öğretmeni gibi öğrencilerime anlatmaktan kaçınıyorum. Bu tip öğütlerde bulunmak bana biraz ayıp geliyor. Daha genel konularda, geleceğe dair konularda öğüt veya tavsiyelerde bulunmayı yeğliyorum. Bir lise öğrencisini çocuk yerine koymayı sevmiyorum. Fakat bu konu artık sanıldığı kadar basit olmadığı için düşüncelerimi yazmak istedim.

Hak ve Özgürlük Açısından

Bir belediye otobüsünde hiçbir kimse başkasına yer vermek zorunda bırakılamaz ve bu konuda baskı yapılma hakkı yoktur. Bu açıdan kendisine yer verilmediği için otobüste,metroda, tramvayda yüksek sesle yer vermeyen gençler hakkında yorum yapan, koltukta oturan genç üzerinde çeşitli toplumsal baskılar oluşturan, oflayan puflayan, elindeki poşet veya bedeniyle oturmakta olan genci dürtükleyen, iten yaşlı insanları ve bu insanlara destek veren tüm kişileri kınıyorum. Eğer gençlerin bu yer vermeyişinden rahatsız iseniz bu rahatsızlığınızı otobüsten inince kendi aranızda konuşarak değerlendirmenizi, söz konusu gençlerin birgün yaşlanınca sizin durumunuza düşeceği fikrinizi içinizden düşünmenizi tavsiye ediyorum. Otobüste yolculuk eden genç kendisi hakkında sizin yaptığınız eleştirileri duymak zorunda değildir ve hiçbir şekilde buna hakkınız yoktur.

Hiçbir kimse otobüsten inerken yerini yaşlı veya herhangi birine verme hakkına sahip değildir. Çünkü oturduğunuz koltuk sizin tapulu malınız değil. ''Ben iniyorum artık yerime şu kişi otursun'' deme lüksünüz yok.

İnsani ve Ahlaki Açıdan

Ayakta duran yaşlı insan ve oturmakta olan genç arasında hangisinin oturmaya daha çok ihtiyacı var bunu bilmenin imkanı yok. Bugün İstanbul'da hergün 4 saat otobüs yolculuğu yapan birçok üniversite öğrencisi var. Tuzla'dan Pendik'ten Kartal'dan Topkapı'ya Mecidiyeköy'e Edirnekapı'ya çalışmaya gelen genç insanlar var. Yenibosna'dan Avcılar'dan hergün insanlar Eminönü'ne ve Fatih'e işine geliyor. Bu insanların yaşlılara yer ver(e)memesi son derece normaldir. Üstelik bu insanlar hergün bu yolculuğu yapmaktadır. Eğer hergün birilerine yer verirse ne olur siz tahmin edin. Söz konusu yaşlılar belki markete, pazara, hatta kadın oturmasına gitme eylemini eğer bu gencin işten yada okuldan çıkma zamanına getirmişse getiriyorsa bu gencin suçu ne şimdi.

Fakat eğer genç iseniz ve yorgun değilseniz ve gerçekten oturmaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, yaşlı bir amca veya teyzeye de yer vermelisiniz diye düşünüyorum. İnsanlık ölmedi daha değil mi?

Sen ne yapıyorsun peki diye soracak olursanız; Hamile bayanlara istisnasız ne durumda olursa olsun yer veriyorum. Yaşlı insanlara ise şöyle bir bakıp tercihte bulunuyorum. Eğer yer vermem konusunda rahatsız edici talepkar ve pek öyle ihtiyacı var gibi gözükmüyorsa asla yer vermiyorum. Ama kendi halinde gerçekten sallanan, kalabalık otobüste ayakta durmakta zorlanan yaşlı kimselere olabildiğince yer veriyorum.

Genç öğrencilerime şunu yapın bunu yapmayın diye binlerce şey söylüyorum. Şöylesiniz, böylesiniz diye binlerce eleştiride bulunuyorum. Fırçalıyorum, azarlıyorum. Herkes gençlik nereye gidiyor diye sorup duruyor. Evet gençlerin belki çok hatası oluyor, belki eskiye nazaran ahlaki ve insancıl tarafları zayıflamışta olabilir. Ama burada şunu da söylemeden geçemiyeceğim; Acaba gençlere bu eleştirilerde bulunan yaşlılar, olgun insanlar çok mu düzgünler.

otobüs ve ihtiyar kadın

Gençken de ihtiyarlayınca da iyi niyetli, temiz kalpli, anlayışlı ve saygılı olmanız, olmamız, olmam dileğiyle yazımı bitirirken, bir ekşi sözlük yazarının şuradaki anekdotunu okumazı tavsiye ediyorum. Saygılar...

| Bu yazıyı arkadaşına gönder

4 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. Hakan dedi ki:
 2. Bence,ne olursa olsun yer verilmelidir.Hatta şahsi kanaatimce daha da ileriye giderek,kesinlikle yer verilmeli,bu bir çeşit refleks olmalı diyorum.
  Toplum modernliği başörtüsü-açıklık konusunun arasında görüyor.Aslında modernlik(ben buna insanlığın geldiği son nokta diyorum) yer vermek-vermemek arasında!

   
 3. Responder dedi ki:
 4. Bende düşüncelerinize aynen katılıyorum hocam, yada öğretmenim mi demeliydim, siz hangisini tercih ediyorsunuz bilemiyorum ama;
  Bayanların otobüs kültürü sanırım her yerde aynı,
  örneğin benim lise yıllarım da iken de aynıydı ama bizim burası epeyce abartmıştı bu işi.Nasıl mı?
  Anlatayım;
  otobüslerin en arka beşli kısmı kime aittir diye sorsam ne dersiniz?Tabi ki lise öğrencilerine değilmi.Teyzelerim akşam 17:00 civarı aylardan nisan ÖSS arefesi arka beşliyi kapatmışlar. Arka beşli şöyle bir baktım hep kaynanalar, ama nerdeyse 5. zor sığmış.Bizim bura da teyzelerimiz biraz hacimlidirler çvreyi genişletme babın da...Gelinleri de önlerine oturtmuşlar, sıcakta mosmor olmuşlar veriyorlar halen dedikoduya, arada gelinleri kesiyorlar ve aman kızım durağı geçmeyelim falan filan....Bu arada gezme de yediklerin den, ev sahibinin şunun dan bunun dan anlatmıyorum, olaya aynen biz de iştirak ediliyoruz...
  Bu arada dönelim öğrencilere akşam olmuş on saatlik dersten çıkmışlar, kulaklar düşmüş defter kitap artık işkence geliyor araba parfüm ve ter kokusun dan coşmuş (o yıllardı Ozon tabaaksını aman deliyorsunuz dedikleri...)işte böyle bir ortamda kim kime yer vermeli ben de yorumculara bırakıyorum tercihi.
  TEŞEKKÜRLER....

   
 5. Harun dedi ki:
 6. Ünvan önemli değil. Anlattığınız manzarayı gözümde canlandırmakta inanın hiç zorluk çekmedim. Hatta atladığınız, kucaktaki ve sağda soldaki bebek ve çocuklar, sanki siz bahsetmişsiniz gibi beliren görüntüde zihnimde canlandı:)

   
 7. atalay konuralp dedi ki:
 8. toplu taşım araçlarında eskiden uyarı yazısı yoktu herkes ;yaşlı hamile engelli hastalara mutlaka yer verirdi.Şimdi ailede ve okulda yeterince eğitilmeyen (Geleceğimiz?,ümidimiz?,herşeyimiz? olan) gençler;sıkılmadan utanmadan,hasta yaşlı hamile sakatlat ayakta beklerken yayıla yayıla koltuklarda oturuyolar.Bunlar TÜRKÇE olan uyarı yazılarını okuyorlar ama anlamak istemiyorlar.Öyleyse yazıları;öküzce,eşekce,ayıca yazalım belki anlarlar.Saygı insanlara has bir duygu.bu duygu diğer yaratıklarda olmaz.Gençlerde bu anlamda duygu yok,saygı yok,edepsizlık hayasızlık arsızlık,ahlaksızlık utanmazlık değilmi bu hereket...Ey gençler;artık atalarınız gibi anlayışlı saygılı efendi nazik adam olun artık.İleride sizde hasta yaşlı sakat hanne olursanız sizede yer veren olmaz..Atalay Konuralp