YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

MATEMATİK ÖĞRETMENLERİNE AÇIK MEKTUP

Gönderen Harun 21 Ağu 2008

zar
Son yıllarda matematik eğitiminin daha iyi yapılabilmesi için birçok yenilikle karşılaştık. Bu yeniliklerden birçoğu öğrencilere matematiği sevdirmek amacındaydı. Matematiğin soğuk ve korkutucu imajını yıkmak için ilköğretim ve ortaöğretimdeki matematik kitapları ve müfredatında birçok düzenleme yapıldı.

Günümüz eğitiminde matematiğin yaşamın içindeki yerine büyük önem veriliyor. Ders kitaplarında anlatılan matematik konusu hakkında hayattan örnekler veriliyor. Söz konusu matematik konusunun nerelerde kullanıldığı veya kullanabileceği gibi öğrenciye bilgiler aktarılıyor.

Kar taneleri, deniz kabuğu, ayçiçeği, sabun köpüğü, çam kozalağı,Fibonacci,altın oran, konikler, ilginç sayılar falan derken matematik olabildiğince somutlaştı öğrencilere.İlköğretimde daha da hoş tabiki bu işler. Kağıttan küp, dikdörtgenler prizması, koni vs. yapmaktan tutun matematik şarkısı yapmaya kadar matematik çok daha renklendi. Daha birçok örnek verilebilir fazla uzatmıyayım matematiğin somut yüzünü tanıtmak adına birçok şey yapıldı. Yalnız şu Fibonacci çok abartıldı gördükçe midem bulanıyor artık.

Aynı zamanda matematiği sevdirmek adına şiirler, karikatürler, hikayelerde kullanıldı. Matematik eğitiminin önündeki en büyük engel matematik dersine karşı öğrencilerdeki önyargı olduğu için bütün bu yapılanların temelinde bu önyargıyı yıkmak olduğunu düşünüyorum. Ve oldukça emek isteyen, sistemi temelinden değiştirmeye yönelik bu girişimlere ve emektarlarına buradan teşekkür ediyorum.
abaküsYalnız tam bu noktada benim kafamda çeşitli soru işaretleri beliriyor. Matematiği sevdirmek adına yapılan her çalışma gerçekten istediğimiz hedefe yaklaştırıyor mu bizi. Matematiği sevdirmek tabi ki önemli, fakat biz sevdirirken matematik dışında birşeyi mi sevdiriyoruz yoksa. Öğrencinin ilgisini çeken yaşamın içindeki somut matematik örneklerinden sonra öğrencilerimizi defterdeki soyut işlemlere entegre edebiliyor muyuz? Mısır Piramitlerindeki Matematiksellliği ilgiyle okuyan, araştıran öğrencimiz sinüs yarım açı formulune gelince oflayıp pufluyorsa bir sorun yok mudur burda? Sadece soruları sordum yani kolay olanı yaptım. Dikkatli olmak lazım matematiğin amacını unutmamalıyız. Offf off neden beden eğitimi öğretmeni olmadık ki?

Sevgili öğrencilerim belki kendilerine yönelik bir yazı okumak umuduyla gelip bu yazıyı görünce kızmasınlar diye onlarada iki çift laf edeyim.
Sizde bu yazıdan hareketle şöyle sorular sorun kendinize;

a)
Bir arkadaşa kendimi sevdirmek için yaptığım farklı şeyler sonucunda acaba ben gerçek beni mi yoksa aslında olmayan beni, yani yabancı birini mi sevdirmiş oluyorum?

b)
Bir kişiyi çok seviyorum ama acaba ben onu mu yoksa onun aklımdaki yani olmasını istediğim halini mi seviyorum?

c)
Acaba ben matematiği seviyor muyum?

d)
Sevdiğim şey matematik mi?

e) Sevmek ne ki matematik ne ki?

Boşverin hadi siz Feridun DÜZAĞAÇ dinleyin. Matematik bizi kand.....

, | Bu yazıyı arkadaşına gönder

8 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. Anonim dedi ki:
 2. BANA GÖRE MATEMATİK O KADAR DA KORKUTUCU DEĞİL.ASLINDA EĞLENCELİ DE...AMA ÇOĞU ÖĞRENCİLER BU MATEMATİĞİ GÖZLERİNDE O KADAR BÜYÜTÜYORLAR Kİ DAHA SONRA DA MATEMATİK DERSİNİ SEVMİYORLAR VE BUNDAN DOLAYI DA YAPAMIYORLAR.ASLINDA 7. SINIFA KADAR BENDE SEVMİYORDUM BUNDAN DOLAYI DA NOTLARIM DA KÖTÜYDÜ.AMA DERSİMİZE GELEN BİR ÖĞRETMEN NE YAPTI NE ETTİ MATEMATİĞİ BANA SEVDİRMEYİ BAŞARDI.ONDAN SONRA DA ŞİMDİYE KADAR HİÇ SORUN YAŞAMADIM.ANLAŞILDIĞI KADAR BİRAZ DA İŞ ÖĞRETMENDE BİTİYOR.ÖĞRETMEN NE KADAR KENDİNİ ÖĞRENCİLERE SEVDİRİRSE ÖĞRENCİLER DE DERSİ ANLARLAR.BUNU BAŞARAN ÖĞRETMENLERDEN İKİSİNİ TANIYORUM HARUN EŞKAR VE FUAT ÇOLAK...

   
 3. Harun dedi ki:
 4. Teşekkür Ederim...

   
 5. Anonim dedi ki:
 6. Yeni programda iyi niyetle yapılan olumlu değişikliklerin yanında yıllardır sürdürülen ezbercilik yanlışı hala devam ediyor.İşin kötü yanı bir çok eğitimci bunun farkında bile değil.Çünkü onun da aldığı eğitimin temeli aynı yanlışlarla örülü.Araştırsa belki farkına varacak ama nerde o gayret.(İstisnalar var tabii )Necip Güven

   
 7. Harun dedi ki:
 8. Haklısınız Necip bey bizler bile ezbere başvurabiliyoruz.

  Kimi zamanda sistem öğretmeni zorluyor. Milli Eğitim öğretmeni ezberden kaçındıkça dershane öğretmeni iyi bizler kötü öğretmen oluyoruz. Dershane öğretmenini suçlamıyorum tabi çünkü onun işi öğrencinin Öss başarısını artırmak. Doğal olarak soruyu çözdürdükten sonra bunu nasıl başardığının pek bir önemi yok. Ki dershanedeki meslektaşlarımızın yaptıkları işten memnun olmadığını, aslında anlattıkları şeylerin gerçek matematik eğitimi olmadığını bildiklerini biliyoruz.

  Herşeye rağmen inatla , Milli Eğitim öğretmeni bildiği matematiği anlatmalıdır. Yeri gelir ÖSS yardımında bulunur. Fakat kısa metotmuş, formülmüş deyip kendini ÖSS yarışının temel aktörlerinden biri olarak görürse,her şeyi öss endeksli anlatırsa, öğrencisinin en iyi üniversiteyi kazanmasını belki sağlar ama o öğrenciden birşey olmaz.

  (Bir öğrenciye mesaj; Tanjantın ikinci bölgede eksi olduğunu ezberleyen ve bunun sebebini bilmeyen öğrenci, trigonometrinin en zor sorusunu çözse ne olacak çözmese ne olacak:))

   
 9. Necip GÜVEN dedi ki:
 10. MATEMATİK DERSİNE ELEŞTİRİ

  http://matematigisevdirenadam.wordpress.com/2007/06/27/matematik-dersine-elestiri/

   
 11. diskriminant dedi ki:
 12. İntegrali anlatıyorum öğrencilerime kısmi integrasyonda f(x).exp(x) integrallerinin sonuçlarının exp(x) parantezinde f(x)-f'(x)+f''(x)-... şeklinde gittiğini gösteriyorum öğrencilerime. Öğrencilerim diyor ki ''-a hocam bu kadar kısa yol varmış da neden bu kadar uzattık ki...''
  Öss amca ne kadar istiyorsa matematik o kadardır diye düşünüp dalıyorum integralin işaretine:)

   
 13. kırkikindi dedi ki:
 14. ilköğretimde çalışan bir öğretmenim, öğrencilerin en iyi yaptığı iş maket yapmak oluyor giderek.. bu da gerekli belki ama bu teknoloji tasarım dersinin ya da görsel sanatların işi bence. her dersi etkinlikli anlatmak adına öyle saçma etkinlikler var ki. matematik bu mu?

   
 15. Harun dedi ki:
 16. İçten ve haklı bir feryat olmuş hocam. Sizin anlamlı sorunuzla bitiriyorum bende cümlemi;
  Matematik bu mu?