YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

İSTANBUL

Gönderen Harun 26 Ağu 2008

istanbul günbatımıKötü bir günün ardından;


Bu şehirde zaman, karşı diye adlandırılan yüzlerce yerden, birinden diğerine geçmekle geçer. Gittiğin anda karşıdır geldiğin yer. Derinlere, kimsenin olmadığı yerlere, karanlığa yapılan bir yolculuktur İstanbul.

Seni kurşun kalemle yazacak kadar tanıyorum aslında. Her an silip düzeltilecek, değiştirilecek, tamamlanmamış ve belki de hiç tamamlanmayacak bir tablosun aklımda.

Sokaklarından kan ve irin akıyor hergün. Karanlık yüzler görüyorum kaldırımlarında. Uyuşturucu satıcıları, hırsızlar, pezevenkler, orospular, travestiler , şerefsizler, iki yüzlüler, yüzsüzler, adını anmaya değmeyecek katilleri besliyorsun vücudunda.

Elin ve yüzün pislik içinde, her geçen gün daha çok kirleniyor ve kirletiyorsun. Derinlerde, kimsenin olmadığı, ıssız, ıpıssız yerlerde, ırzına geçilirken son değerlerinin, boğazına atılan iki düğümden midir bilmiyorum, susup oturuyorsun olduğun yerde.Hastalıyor ve yavaş yavaş öldürüyorsun her güzel şeyi. Bir zehirdir İstanbul, insanın damarlarında dolanır, dolandıkçada zehirler.

Seni kurşun kalemle yazacak kadar tanıyorum aslında. Her an silip düzeltilecek, değiştirilecek, tamamlanmamış ve belki de hiç tamamlanmayacak bir tablosun aklımda. Belki zamanım yoktu, vakit dardı, seni tanıyamadım ve anlıyamadım. Belki herşey müsaitti, yerli yerindeydi, ancak benim paletimdeki renkler eksikti. Fırçam yoktu. Gözlerim kördü.

Bu şehirde zaman, karşı diye adlandırılan yüzlerce yerden, birinden diğerine geçmekle geçer. Gittiğin anda karşıdır geldiğin yer. Yani hiçbir yere gitmemişsindir aslında. Bir koşuşturmaca,bir mücadele ve savaş verdiğini sanırsın aklında. Oysa olduğun yerde duruyor, aç ve susuz yüreğine, ruhuna, hiçbir şey katmıyorsundur yaşamında. Bir arpa boyu yol gidemezsin senelerce. Üstelik sürekli koştuğun, çabaladığın, birşeyleri değiştirmekle uğraştığın, daha doğrusu öyle yaptığını zannettiğin halde. Hiçbir şey değişmeden olduğu gibi duruyordur. Hala insanlar aynıdır; bencil, yalancı ve düşüncesiz. Hala arka sokaklar aynıdır; karanlık, tehlikeli ve ıssız. Hala sen aynısındır; kimsesiz, yalnız, yapayalnız. Bir rüyadır İstanbul, sabah olduğunda herşeyin aynı olduğunu, değişmediğini göreceğin bir rüya.

Seni kurşun kalemle yazacak kadar tanıyorum aslında. Her an silip düzeltilecek, değiştirilecek, tamamlanmamış ve belki de hiç tamamlanmayacak bir tablosun aklımda. Belki zamanım yoktu, vakit dardı, seni tanıyamadım ve anlıyamadım. Belki herşey müsaitti, yerli yerindeydi, ancak benim paletimdeki renkler eksikti. Fırçam yoktu. Gözlerim kördü.Oysa uzun bir süre çok yakınlardaydık biz birbirimize.
Adını ve yüzünü bilirdim.Bir de ağladığını.Nerden bilirdim;

birgün ağlaşacağımızı.


, | Bu yazıyı arkadaşına gönder

6 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. diskriminant dedi ki:
 2. Dönüp dönüp okuyorum bloğu çoğu kez,belki ilerde kısa bir süre için olamayabilirim...Ama bu yazıyı nasıl da görmemişim...Altında başka bir isim,imza olmadığına göre sizin olmalı(safça,ama af diye bişey var:))Oldukça beğendim,deneyimli bir şairin şiiri kadar güzel ve etkileyici olmuş...Ama sonu keşke şöyle bitseymiş:"Nerden bilirdim; ağladığını ve birgün ağlaşacağımızı".

   
 3. H.EŞKAR dedi ki:
 4. Teşekkür ederim.
  Sizin söylediğiniz gibi yazamazdım, yalan olurdu.

   
 5. İbrhm dedi ki:
 6. Bu siteyi bugün tanıdım.İyiki tanımışım diyorum daha şimdiden.Daha şimdiden diyorum çünkü teminde ygs matematik sorularına baktım ve çözümlerinizi de yorumlarınızı da çok beğendim.Bu arada yukarıda yazılan yazıyı da çok beğendim.Burada herşey güzel galiba.Teşekkürler.Gezinmeye devam edicem :):)

   
 7. Harun EŞKAR dedi ki:
 8. Zaman ayırdığınız için ben teşekkür ederim. Maalesef herşey güzel değil. Bazen sizin gibi okurları çok bekletmemek için aceleyle, olgunlaşmamış yazılar çıkıveriyor kalemden. Haftalar sonra veya aylar sonra bakıp ben bile beğenmiyorum yazdıklarımı.

   
 9. İbrhm dedi ki:
 10. Sitenizi gezdim.Herşey iyi hazırlanmış,güzel bir yer.Emeklerinize sağlık.Bize böyle bir sitede iyi dakikalar geçirttiğiniz için tekrar teşekkür ediyorum.Haftalar da aylarda geçse bu siteyi ziyaret etmekten bıkmıycam :)

   
 11. büşra dedi ki:
 12. bencede çok güzel bir site net başımna gecdigimiz de sacma sapan seylere bakmaktansa oyle guzel bır sıteye bakmak daha iii.ellerınıze saglık ayrıca yazı muhteşem bana göre...