YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

100 METRE DÜNYA REKORU

Gönderen Harun 16 Ağu 2008

yarış parkuru
-Dünya uzun atlama rekorunun bir kez daha kırılacağına inanıyor musun?

-Evet bence daha iyi bir derece elde edilebilir.

-Peki erkekler 100 metre yarışı 1 salise daha geliştirilebilir mi?


-Ne demek istiyorsun evet olabilir. Hatta kesin bir kişi çıkıp daha hızlı koşacaktır.

-Sen çılgınsın.


-Neden?

-Mesela birinci örneği ele alalım.


-Hepte birincisi önce alınır.

-Dünya uzun atlama rekorunun erkekler yada bayanlardaki rekorunu biliyor musun?

Tabiki hayır! Ve sen bu rekorun ne olduğunu bilmeden, hiçbir bilgiye sahip olmadan, insanoğlunun bu rekoru kırıp daha uzağa atlayacağını iddia ediyorsun.

-Hayır öyle demedim. Ben yalnızca kırılabileceğini söyledim.

-Tamam farketmez. Yani diyelim ki sen birisinin çıkıp 1 cm daha uzağa atlayabileceğini, bunun gerçekleşme imkanının olduğunu söylüyorsun.


-Aynen öyle.

-Bu bizim konuşmada Platon'un Sokrates'i aptal bir kişiyle konuşturmasına benzedi. Ne dersem onaylıyor yada beni kaygılandırmayacak şekilde bana itiraz ediyorsun.


-Kes traşı.

-Platon'un kişilikleri Sokrat'a saygı duyardı ama!


-Lütfen Sokrates bizi o engin bilgeliğinden mahrum bırakma haydi anlat seni dinliyorum.

-Bak arkadaş sen 100 metre yarışının 1 salise gibi küçük bir zaman dilimide olsa daha hızlı koşulacağına inanıyor yada olabilir diyorsun. Peki bu cevabı bu yarışın şu anki rekoru hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadan verdiğine göre sana şunu diyorum;

Sana ben bu soruyu bu rekor kırıldıktan sonra sorsaydım, 1 salise yada çok daha iyi bir dereceyle sen bilgi sahibi olmadığın için yine rekorun kırılabileceğini söyleyecektin. Ki şimdi sorduğum soru da bir rekor sonrası sorulmuş bir soru! Neyse kafanı karıştırmayayım. Dediğimi anladın mı sana bu soruyu bu rekor kırıldıktan sonra sorsaydım cevabın yine aynı olacaktı.

-Evet filozof bey.

-Yani sen rekorun sürekli kırılacağını iddia ediyorsun. Bu rekor birer salise azala azala birgün sıfır olacaktır, yada sana göre olabilir. Düşünsene sen insanoğlunun 100 metreyi birgün sıfır saniyede... yani start verildiği anda yarışın biteceğine inanıyor yada olabilir diyorsun. İkinci örneği ele alırsak birgün insanların 100 km uzağa atlayabileceğini söylüyorsun.


-Bunu nasıl çıkardın anlamıyorum. Elbet bir noktadan sonra rekor kırılmayacaktır. Ben buna inanıyorum.

-İyi de söz konusu rekorun bir daha kırılmayacağı nokta hangi nokta. Sen bugün rekor hakkında hiçbir yeterli bilgiye sahip olmadan
''ya birkez daha kırılır'' diyebiliyorsan ki diyorsun. O zaman yarın içinde öbür gün içinde bu dediğin geçerlidir. Sana bir salise küçük görünüp bu rekor daha geliştirilebilir gibi gelmesi aslında bu rekorun her zaman kırılacağını söylemekle yani sıfıra düşmesini söylemekle aynı şey. Eğer sen rekor hakkında bilgili olsaydın yani bugün Çin olimpiyatlarında 9.69 saniye olarak rekor kırıldığını söyleseydin. Ve bu rekorun daha geliştirilebileceğini iddia etseydin o zaman sana birşey demezdim. Çünkü mevcut rekoru az buluyor biraz daha geliştirilebilir dediğini düşünürdüm. Ama sen hiçbir ilgin, alakan olmadan bu rekorun bir kez daha kırılacağını söyledin bana. Bu da bu rekorun her zaman kırılacağını söylemekle aynı şeydir.
Çok ilginçsin vesselam birgün sıfır saniyede koşulabilecek sana göre yani. Hatta insanların 100km uzağa atlayabileceğini düşünüyorsun.

-Ben hala rekorun yeniden kırılacağını iddia ediyorum. Ama her defasında saniyenin milyonda biri kadar bir dereceyle kırılabilir mesela.

-Ne farkeder 100 senede değil de 2000 sene sonra sıfır saniyede koşulacağını söylemiş olursun sadece. Üstelik düşünsene bu yorumu sporun diğer dallarına yada teknolojik gelişmelere uygulayacak olsak ne kadar tuhaf bir durum ortaya çıkar. Sen haltercilerin dünyayı tutup elleriyle kaldırabilceğini iddia ediyorsun, dayanak noktası bulabilirlerse tabi. Teknolojik örnekler vermek bile istemiyorum.

yarış parkuru küçük çocuk
-Rekorun sürekli kırılacağını söylemek rekorun birgün sıfır saniyeye düşeceğini söylemek değildir. Hatta rekor sürekli kırılır ama 9 saniyenin altına bile düşmeyebilir.

-Nasıl ya azala azala birgün sıfır olacaktır işte.


-Sana ne okuttular bilmiyorum ama matematik öğretmedikleri kesin. Sana da nasıl anlatılır ki bu şimdi!!!

-Bir dene istersen.


- Şu anki rekor 9,69 ya şimdi bundan sonraki rekoru atıyorum şöyle olabilir;
9+(0,69/2)=9,345 yani 69 saliseyi yarıya düşürebilir bir atlet. Yeni rekor 9,345 olur. Azaldı seninde söylediğin gibi.
Şimdi bir sonraki rekoru atıyorum; 9+(0,69/3)=9,230 yani 69 saliseyi üçte birine düşürmüş başka bir atlet. Rekor süresi yine azaldı.
Al sana yeni bir rekor 9+(0,69/4)=9,172
Başka rekor= 9+(0,69/5)=9,138
Sonra ki rekor=
9+(0,69/6)=9,115
Yep yeni rekor=9+(0,69/7)=9,098
8. rekor=9+(0,69/8)=9,086
9. rekor=9+(0,69/9)=9,076
.
.
.
Neyse benim işim var ben gidiyorum sen böyle hesapla tamam mı? Gördüğün gibi sürekli rekor gelişiyor süre düşüyor yani. Eğer bu hesaplamayla birgün sıfır olursa bana haber ver o zaman ben pes ederim ve söylediklerine katılırım. Haa unutmadan 9 saniyenin altına düşünce haber ver bir göz atayım.


Bazıları olan şeyleri görür ve 'Niçin' diye sorar. Bense hiç olmamış şeyleri düşünür ve 'Neden olmasın' diye sorarım." Bernard SHAW


yazılma tarihi: 27.08.2001

düzenleme-geliştirme-bugüne uyarlama: 16.08.2008

| Bu yazıyı arkadaşına gönder

5 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. Kerem dedi ki:
 2. Hocam bu şu soruya benzemiş bir koşucu her zaman gittiği yolun yarısı kadar yol alırsa sonunda yolu bitirirmi diye.Ben bitiremez diyorum ama Mahsum hocaya sordum bitirir dedi.Ne kadar sürede bitirir diyincede sonsuzda bitirir dedi ama sonsuz kavramı bu seferde ismiyle çelişmiş olur diye düşünüyorum.Sizce?

   
 3. Harun dedi ki:
 4. Yıllardır üzerine düşünüyorum Kerem. Yazının altında da gördüğün gibi bu yazıyı 2001 yılında yazmışım. Hatta bu sitedeki bazı yazılar bu konu hakkında ileride daha derli toplu bir fikri savunmak için basit karalamalar. Mahsum hoca sana matematikteki sonsuz kavramı doğrultusunda cevap vermiş ki haklıdır. ZAMAN(2) SONSUZLUK yazısında biraz değindiğim gibi matematikteki sonsuzluk kavramı günlük hayatta kullandığımızdan biraz farklıdır. Ki fiziksel dünyada sonzuzluk dendiği anda ortaya mekan-zaman gibi birçok farklı parametre çıkar.

  Ama bu matematikteki sonsuzluk kavramının fiziksel dünya ile alakası olmadığını göstermiyor. Bugün biliyoruz ki fiziksel birçok gerçeklik matematikteki sonsuzluk kavramı ile çelişmiyor, aksine matematik daha anlaşılabilirlik katıyor. Hatta anlaşılması gereken şey matematiğin takendisi oluyor.

  Nasıl İngilizce'de infinity ve eternity diye farklı kelimeler varsa ki anlamlarındaki farklılık sana ödev olsun. Belki bizim sonsuzluğu algılamamızdaki noksanlık, ezeli, ebedi gibi kelimelere gerektiği kadar vakıf olmamamız. En azından kendim için öyle düşünüyorum. İnsan büyük oranda kelimelerle, kavramlarla düşünüyor aslında.


  To see a World in a Grain of Sand
  And a Heaven in a Wild Flower,
  Hold Infinity in the palm of your hand
  And Eternity in an hour. William BLAKE

   
 5. mehmet koşar dedi ki:
 6. hcam bu sefer özel isim kullanmıcam:D

  şimdi burda küçümsediğimiz adam o kadarda haksız değil çünkü 0'a inmeden de rekor sürekli kırılabilir eğer zaman olarak değilde oran olarak rekoar kırılırsa 0'a inmeden rekor kırılabilir

  Ayrıca X hoca bizim dersimize ilk girdiğinde imkansız diye bişey yok demişti(her ne kadar ben kabul etmesem de) eğer gerçekten imkansız diye birşey yoksa adam zaten haklı:D

   
 7. Harun dedi ki:
 8. İyi de senin dediğin zaten yazıda anlatılmış???

   
 9. mehmet koşar dedi ki:
 10. nası anlatılmış hocam orda ince yazıyla yazılan adamı küçümsemişsinişz ve o yanlış söylüyo demeye getirmişsiniz sanki ben de adamın yanlış bişey söylemediğini hata yapmadığını söyledim