YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

BAŞARI

Gönderen Harun 24 Tem 2008

yarış
Amaç dersten yüksek not mu almaktır, yoksa ders içeriğini gerçekten unutmayacak şekilde öğrenmek midir? Bir sınavdan yüksek not almak veya karnede bir dersin notunun yüksek düşmesi gerçekten o öğrencinin o dersten başarılı olduğunun göstergesi midir? Bu sorular aslında eğitim kurumunun, öğretmenin vs. sorunudur. Zaten işi başından aşkın öğrenci ‘‘Ben yüksek not aldım ama gerçekten bu dersi öğrendim mi başarılı mıyım? ’’ diye düşünmek zorunda değildir?

Eğitim sisteminin mimarları öyle bir ölçme-değerlendirme (sınav, not, karne, ödüllendirme…) yapmalıdır ki bir öğrenci istenilen düzeye ulaşmadıysa zaten o dersten başarısız olmalıdır. Ama maalesef biliyoruz ki bu pek böyle olmuyor.

İşte bu yüzden yukarıdaki soruların muhatabı olmadığı halde, bu soruları öğrenci kendi kendine sormalıdır. Hayatın her yerinde konumu ne olursa olsun, insan kendi durumunu oturup tek başına değerlendirmelidir. Kendi seviyesini ve başarısını her öğrenci düşünmelidir. Bazen öyle olur ki düşük not aldığınız hatta kaldığınız bir dersi diğer bütün derslerden daha iyi öğrenmişsinizdir. Ve bazen de bilirsiniz ki bir dersten en yüksek notlara sahip olduğunuz halde o dersi tam olarak anlayamamışsınızdır. İnanın yaşam sizin zayıf olan yanınızı bilir ve boş bir anınızda yumruğu o en zayıf yere yersiniz. Oturun ve kimsenin etkisinde olmadan durumunuzu değerlendirin. Bir adım geriye ve bir basamak yukarı çıkın yaşamınıza yukardan bir bakın. Nereye gidiyorsunuz ve ne durumdasınız.

İllaki açıkça mı söylemem gerekiyor; Bilmiyorsunuz işte kombinasyon ve olasılığı:)

| Bu yazıyı arkadaşına gönder

1 yorum BAŞARI

  1. ufuk LÖKÇE dedi ki:
  2. Ülkemizde ilkokuldan üniversiteye kadar yapılan sınavların öğrenmişliği değil kişinin ezber kuvvetinin ne derecede olduğunu ölçtüğü kanısındayım.