YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

sarışın şapkalı küçük kız çocuğuHer öğretmen belirli dönemlerde eğitime olan inancını yitiriyor. Sanki öğretmen olarak ne yaparsanız yapın herşey aynı kapıya çıkıyor. Sanki sizden bağımsız kainatın öyle kuralları var ki bireyin yetişmesi ve yetiştirilmesinde sizin hiçbir etkiniz yok gibi gözüküyor.

Tabi ki yanlış bir düşünce ama ben bir ruh halini bir durumu anlatmaya çabalıyorum. Bazen lise matematik öğretmeni olarak baktığımda durum daha da vahim gözüküyor. Belki üniversiteyi kazanan öğrencinin bir nebze yaşamında etkili olduğuma kendimi inandırabilsem de sadece lise mezunu olan öğrencilerimin yaşamında ufacık bir değişikliğe sebep olmamışım gibi geliyor.

Bazen herşeyin ilköğretim öğretmeninin elinde olduğunu düşünüyorum. Bir kişi okuma-yazmayı ilk nasıl öğrenirse, hayatı boyunca okuma-yazma-okuduğunu anlama faaliyetlerinde bunun etkisinde yaşayacağını. İlköğretimde beynini ne kadar fazla kullanmışsa ileriki yıllarda ancak buna paralel olarak zekasını geliştirebileceğini. Dürüstlüğün, samimiliğin, yalanın, bencilliğin... herşeyin ilköğretimde temelinin oluştuğunu düşünüyorum. Ve kendimi oldukça gereksiz gibi görüyorum.

Bazen herşeyin ailede başlayıp ailede bittiğini. Tabiki eğitim, okul, öğretmenin katkısının olduğunu ancak bu etkilerin %10'u geçmediğini düşünüyorum. Bazen çok sevdiğim, her yönden mükemmel öğrencilerimin velisiyle görüştüğümde herşeyin veliden kaynaklandığını, benim bir etkimin olmadığını olamayacağını, benim yerimde kim olsa o öğrencimin zaten akademik yönden başarılı, insani yönden dört dörtlük bir kişi olacağını düşünüyorum.

Bazen herşeyin genetik olduğunu, belki annesi veya babasına benzemez ama bireyin genlerinde ne varsa herşeyin ona göre şekillendiğini. Hayattaki geriye kalan etkilerin sadece restorasyon olduğunu kaba inşaatın DNA'larla gerçekleştiğini düşünüyorum.
Bende ne kadar çok şey düşünüyormuşum :))
Düşüncelerimin yanlış olduğunu fakat benim bir ruh halini anlattığımı söylemiş miydim?


esmer küçük kız çocuğu

| Bu yazıyı arkadaşına gönder

2 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

  1. Anonim dedi ki:
  2. Hocam gerçi siz kendiniz söylemişsiniz düşüncelerinizin yanlış olduğunu ama neden bilmiyorum bende kendimde söyleme ihtiyacı hissettim.Belki bu ruh hali içinden kurtulmanıza katkıda bulunmak istediğim içindir bilmiyorum...Bazı zamanlar olur ki öğretmenin yada eğitmenin tek bir sözü şekil verir hayatına kişinin, sebepsiz yere olan ufacık bir tebessüm bazen dönüm noktası olur, bi umut olur,sevgi tomurcukları eker yüreğine,bi yönden iyi bakmayı sağlar yaşama,mutlu olmayı sağlar bazı kısa zamanlar içinde olsa,hatta bazen verdiğiniz bir kararla üzülmesine sebep olursunuz belki,yani üzüldüğünü düşünürsünüz(tamam belki üzülür az da olsa) ama her öğretmen(sizin gibi her öğretmen) gibi verdiğiniz karar en iyisidir. Herkes için ve eğer o kişi sizin öğrencinizse yani sizi biraz tanıyorsa,o da farkediyordur doğruyu ve size olan sevgi saygı verilen değer bir kat daha artar gözünde,size minnettar kalır belkide.Ve birine bir şeyler katmak yani faydalı olmak sadece üniversite kazanmasını sağlamak değildir.Bazen insanlar hayatı kazanmak isterler.Ve siz farkında olmasanızda bence bir çok öğrencinizde bunu sağlamışsınızdır.Ve siz hep demezmisiniz üniversite kazanmak lazım hatta belki şart ama insan olmak daha mühim.(Umarım bir an önce bu ruh halinden kurtulursunuz çünkü size yakışmıyor.Kendinize haksızlık ediyorsunuz.Biz bile gülümseyebiliyoruz artık yeri geldiğinde.Ama size düşünceli asık suratlı hal yakışmıyor.Gülümseyin bence hazır tatilede girmiş,bizden kurtulmuşken:))

     
  3. Anonim dedi ki:
  4. Hocam bence gerçek yanlış; sizin bunları yanlış kabul edip hala düşünmeniz, doğrulamaya çalışmanızdır. Elbette ilk eğitim ailede başlar. Ama ilk eğitimini ailesinden alamayan, aldığı eğitimin yanlış olduğunu fark eden veya ilkokul öğretmeninden bu eğitimi eksik alan o kadar kişi var ki… Belki bu eksikliği hayatı boyunca hissedecek belki de ilerde bu boşluğu dolduracak bir kişi, bir öğretmen karşısına çıkacak… Ben inanıyorum ki bir çoğumuzun boşluklarını doldurdunuz, eksiklerimizi kapattınız. Bu söylediklerim sadece ders anlamında değil. Biz beklide hayatımızı etkileyecek kararların bir çoğunu sizlerle aldık. Sizin böyle düşünmenize çok üzüldüm.Ve bunu da unutmayın ki insanın hayatında emeği geçen hiç kimse kolay kolay unutulmaz.Bu emeğin etkileri de yaşamı boyunca onunla olur.İnşallah biz sizi bu düşüncelerden kurtarırız :))