YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

2008 ÖSS MAT- 2- DEĞERLENDİRMESİ

Gönderen Harun 18 Haz 2008

TANIMLAR

Kazık Soru: Çözümü zor soru.
Çirkin Soru: Estetik olmayan ve(ya) gereksiz yere kafa karıştıran ve(ya) çok fazla birşey ölçmeyen ve(ya) işlem kalabalığı olan ve(ya) ezberi teşvik eden soru.
Yakışıklı ve Güzel Soru: Çözümü zor fakat kısa çözümlü ve(ya) çözüm yolları kolay ve zor olmak üzere birkaç türlü çözümü olan soru ve(ya) çözümü kolay fakat çözmesi zevkli olan soru.
Gereksiz Soru: Yerine başka bir konudan veya yine aynı konudan ama daha çok şey ölçen bir sorunun sorulması gereken soru. Birazcık da çirkindir.
Nerdesin Be Soru: Çıkmasına kesin gözüyle bakılan sağ sol her taraf dikkatle incelendiği halde gözükmeyen... yani sorulmayan soru.
Atlanacak Soru: Hem çirkin hem gereksiz olan soru. Bu tip soruları ilk gördüğünde ''ne diyor ya bu'' dersin ve tekrar okursun.

2008 ÖSS Hakkında Matematik(Geometri hariç) Soruları Yönünden Düşüncelerim


Eve gidip televizyonu açtığımda hemen matematik sorularının çözümünü yapan bir kanal açtım. Sonra başka kanalı açtım. Sonra başka kanalı....

Her kanalda bir dersane ve her hoca aynı şeyi söylüyor
-Bunlar bizim beklediğimiz sorulardı.
-Bu sorular bizim kitaplarımızda hep vardı.
-Öğrencilerimiz bu soruları daha önce çözdü.
-Şaşırtıcı ve beklenmeyen soru yok şu soru biraz farklı ama diğerleri hep bilinen sorular.

Ya şimdi arkadaşım, hocam, senin dersane ve yayınevinin konu anlatım, soru bankası, çalışma kitapları, her türlü yaprak test, her türlü deneme kitapçığındaki matematik sorularını toplasak 100bini geçer. Allah'ını seversen reklam yapacağız diye niye böyle yapıyorsun.

Hem sen 2008 ÖSS'nin zorluğunu kolaylığını kıyaslarken neyi referans alıyorsun. Benim öğrencilerim yazılının kolaylığı yada zorluğunu sorunca ''kişiye göre değişir'' yanıtımdan sonra hemen ardına şu soruyu sorarlar ''geçen yazılıdan zor mu kolay mı?'' Tabiki sınavı kendi dersane ve öğrencilerinin durumuna göre, öğrencilerinizi hazırladığınız seviyeye göre değerlendir. Ama asıl önemli olan şeyi niye yapmıyorsun. Geçen sene ve önceki seneye göre bu ÖSS zor mu kolay mı bunu söyle sen bana, asıl bu lazım bize.


Mat-2- zordu arkadaş ben bunu bilir bunu söylerim. İlk 4-5 sorunun çok kolay olması, hatta direkt şıklardan çözülebiliyor olması birşey ifade etmiyor.
Bir iki eleştiri yapılabilir fakat genel manada Mat-1- orta şeker diyebiliriz. Ama Mat-2- geçen seneye kıyasla kesinlikle daha zordu.2008 öss mat-2- 3. soru

2008 öss mat-2- 4. soruİlk dört soru birileri yapsın da en azından say-2- puanı hesaplansın diye sorulmuş kolay sorulardan. Böyle sorular olması gerekir tabi. Hiçbirşey bilmeseniz bile bu dört soruyu sayı vererek şıklardan rahatlıkla çözebilirsiniz.

2008 öss mat-2- 5. soruVe işte yukarıda gördüğünüz 5. soru kazık, çirkin, gereksiz ve atlanacak soru diye buna denir. Ösym biraz acımış olacak ki şıklara 0,21 yanıtı koymamış. Eğer öyle yapsaydı soruya cevap veren bir avuç öğrenciden %99 ' u kimbilir belkide hepsi 0,21 yanıtını işaretlerdi. Matematik öğretmenlerinden sorunun yanlış olduğunu düşünenler var. Soru doğru ama gerçekten ÖSS standardının çok üstünde bir soru. Olimpiyat veya matematik yarışmalarına yakışacak bir soru. Galiba derece öğrenciler için ilk yüz öğrenciyi sıralamak için sormuşlar.

2008 öss mat-2- 6. soru6. soru karmaşık sayıları şöyle böyle bilenlerin yapabileceği bir soru değil. Kutupsal gösterim konusunda tam manasıyla bilgili ve yorumu güçlü öğrenciler yapabilir. Yorum yaptıktan sonra soru 30 saniyede çözülüyor.

2008 öss mat-2- 7. soruOlmamış bu 7. soru. Ezbere zorluyor öğrenciyi. ÖSS hazırlık öğrencisi bu soruyu formulsuz çözmekten ziyade dersane kitaplarının k.k! formulunu ezberleme yoluna giderek çözer. Geçen seneki toplam sembolu sorusuda yine formulle çözülebilen aksi takdirde çözümü uzun süren bir soruydu. Biraz aklı çalışan n=1 kabul edip şıklardan çözebilir ama yinede soru gereksiz. Başka bir soru sorulabilirdi.
2008 öss mat-2- 8. soru

Normal bir soru.

2008 öss mat-2- 9. soruNormal bir soru. Tabi epey bilgi istiyor.

2008 öss mat-2- 10. soruNormal bir soru.

2008 öss mat-2- 11. soruKarmaşık sayıları zor sormuşlar belki logaritma eşitsizlik olmayabilir biraz daha kolay olabilirdi. Ama Normal bir soru.

2008 öss mat-2- 12. soruKolay soru.

2008 öss mat-2- 13. soruGüzel soru.

2008 öss mat-2- 14. soruNormal bir soru.

2008 öss mat-2- 15. soruEzbere teşvik ediyor. Tamam formulsuzde çözülse bile bu soruyu gören öğrenci fonksiyonlarda limitin her formulunu ezberleyecektir. Başka bir limit sorulabilirdi.

2008 öss mat-2- 16. soruGüzel soru.

2008 öss mat-2- 17. soruGüzel soru.

2008 öss mat-2- 18. soruGüzel soru.

2008 öss mat-2- 19. soruÇok güzel bir soru. Televizyonda birçok öğretmen soruyu uzun bir yöntemle çözdü. Kimisi integral alın oradan çıkar dedi. Kimisi integral alın sonra max-min problemi olarak türev alın çıkar dedi. Halbuki ÖSYM soruyu sorarken belli ki öğrencinin hiç integral almasını istemiyor. İntegralin içerisindeki ifade aslında birinci türev olduğu için direkt sıfıra eşitlenerek ekstremum değerler bulunabilir.2008 öss mat-2- 20. soruKaliteli soru. Trigonometriyi bilmeyen sınavı kazanamasın diyor ÖSYM kısaca. Özel tanımlı fonksiyonların integralini pek sevmem ama soru güzel.

2008 öss mat-2- 21. soru
Güzel soru.

İşte böyle mat-2- fakat nerdesin be soru dediğimiz sorular var ki soru sayısının azlığından dolayı ve ilk 4 sorunun işgalinden dolayı o soruları göremiyoruz. İntegral uygulama yok bu sınavda. Yani alan-hacim hesabı. Çalışan yüzlerce soru çözen öğrencilere yazık olmuş. İlk iki senede olmadığı gibi bu senede tam değer ve signum fonksiyonlarının adı yok. Aslında Ösym'nin bu fonksiyonları sormamasını anlıyorum ama öğrenciler az zaman harcamıyor o fonksiyonların birçok denklem ve grafik sorusunu çözmeye.
İşte tam bu noktada şu televizyondaki dersanecilere bir kez daha sataşacağım. Bu soruları bekliyorduk bu sorular bizim kitaplarımızda var demeyi biliyorsunuz. Acaba sınavda çıkmayan kaç sorunuz var onu niye demiyorsunuz. Alan ve hacim hesabından öğrencileriniz yüzlerce integral çözmedimi? Dersanedeki öğrencilerinize tam değer ve signum'la ilgili birçok denklem çözümü ve formul anlatmadınız mı? Grafikleri ve asimptotları anlatmadınız mı?
Matris- determinant nerde bu sınavda ben göremiyorum.

Mat-1- 'in problemleri güzel problemlerdi, söylemeden geçemeyeceğim. Otobüs durağı sorusu çok yakışıklı bir soru. Yine başka güzel problemler vardı mum sorusu vs.

Doğru ve nokta analitiği konusunda ÖSYM ısrarcı belli ki! Gerçektende önemli bir ders analitik geometri. Şimdiye kadar özellikle kaçındı ama
umarım ileriki yıllarda analitik geometriden de ezber bir soru sormaz ÖSYM.

, | Bu yazıyı arkadaşına gönder

11 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. zamansız dedi ki:
 2. ee beklenen yazı geldi ben de diorum bu yorum ve soruların değerlendirmesi sizden ne zaman gelicek=))
  bencede mat2 zordu yhani tümevarım sorusuna gıcık olmuş durumdayım ama daha sonra çözdüm o soruyu bilmedğim konuları es geçiyorum...mat1 problemlerinde mum ve doktor hemşire sorusu güzeldi...ve bence 2007 öss mat2 2008 mat2 ye göre çok daha kolaydı o logaritma karmaşık sayı matris soruları çok basitti neyse bakalım seneye bize ne olacak...

   
 3. M.k dedi ki:
 4. ...bencede geçen seneye göre mat-2 zordu. herhalde derece yapacak ögrencilerin sıralamasını belirlemek için böyle yaptılar. seneye belki 2007 gibi olur. Sizinde dediğiniz gibi her denemede çıkan ve kolay bir şekilde yapılan determinant sorusu nerde?

   
 5. alev dedi ki:
 6. mat 2 sadece geçen seneye oranla zor onun dışında sorular test kitaplarındaki genel sorulardan

   
 7. Adsız dedi ki:
 8. ben lise sondayım bir kaç konuyu görmedim gördüklerim biraz zorluyor cidden busene daha kolay olur inş

   
 9. H.EŞKAR dedi ki:
 10. Eğer gireceğim bir sınavdan belli bir puan alan herkes başarılı olacak ve bunun bana veya topluma bir zararı olmayacaksa o sınavın sorularının olabildiğince kolay olmasını dilerim. Böylece herkes sınavı geçer ve başarılı olur.

  Fakat söz konusu ÖSS gibi bir sıralama sınavıysa!!!
  Yani sınava giren diğer adaylar benim rakibimse durum biraz farklıdır. Çünkü kaç puan aldığınızın bir önemi yoktur bu sınavda, önemli olan kaçıncı olduğunuzdur. Sizin sıralamada en iyi yere sahip olmanız soruların kolay olmasından geçmiyor. Konu çok çetrefilli biraz daha açıklayayım.

  Ben mat-2- denemelerinden genellikle 19 adet matematik ve 1 tanede geometri yapan yani toplam mat-2- den 20 net çıkaran bir öğrenci olayım. Yani benim geometri berbatmış.Ama fena bir öğrencide değilim yani.
  Ben bu durumda şunu arzularım; Ben zaten geometri yapamıyorum diğer öğrenciler geometri yaparak beni geçiyorlar. Umarım sınavdaki geometri sorularının hepsi kazık olur ve böylece ben zaten yapamadığım geometriyi yine yapamam. Fakat Geometrisi benden daha iyi olan rakiplerim de yapamadığı için benim net sayıma ulaşamazlar.
  Aynı mantıkla ben matematik sorularının da aşırı kolay olmasını istemem. Çünkü ben zaten 19 net yapabiliyorum. Eğer çok kolay olursa normalde konulara çok fazla hakim olmayan öğrencilerde yapar ve benle aralarında hiç fark kalmaz.Benim yapamayacağım kadar da kazık olmasın ama tam benim ayarda olsun. Çok mu kötüyüm ne:)))

  Tabi durumu tersten düşünmeyi unutmayın. Eğer siz matematikten 5-6 net yapabiliyorsanız yukarıdaki şahsın aleyhine olarak matematik kısmının kolay olmasını dilersiniz.
  Belki o yine 19-20 net yapar ama sizde bu durumda sürpriz bir şekilde 8-10 nete ulaşabilirsiniz.
  İlk öğrenci bu durumda oldukça zarar eder. Belki siz onun puanına ulaşamazsınız ama standart sapma azaldığı için onun netleri eskisi kadar puan getirmeyecektir.
  Tam doğru olmasada sınavın sizin ayarınızda olması sizin için en iyi durumdur.

  Ama unutmayın ÖSS pozitif sürprizlere açık bir sınav değildir. Belki sınavınız normalden çok çok kötü geçebilir insanlık hali.
  Fakat seviyenizin çok üstünde bir nete yada puana ulaşmanız çok zordur, boş hayaller kurmayın.

   
 11. Adsız dedi ki:
 12. walla analiz süper olmuş çok teşekkürler aydınlandım.....

   
 13. H.EŞKAR dedi ki:
 14. Rica ederim yazdıklarımı Ankara'dan biri okudu mu ne? :) Biliyorsunuz Tam değer ve signum fonksiyonları artık yok. Ve Mat-2- sorularının %10 u analitik geometriden gelecek.

   
 15. яσηαℓ∂σ dedi ki:
 16. değerlendirmenizi okudum her cümlesine katılıyorum. geçen sene bu sınava girmiştim ve mat-2 gerçekten beklediğimin çok uzağında olmuştu yani ters köşe yaptı anlıyacağınız. bundan dolayı bu sene tekrar gireceğim ama geçen seneden anladım ki bu soru çıkmaz demeyip adam gibi çalışmak gerekiyor saygılar...

   
 17. Adsız dedi ki:
 18. ben urfadan ahmet hocam size sonuna kadar katlıyorum nerde bu devlet nerde bu ösym

   
 19. alev dedi ki:
 20. ben antalyadan alev ahmet hocam size katılıyorum sizi destekliyorum

   
 21. Adsız dedi ki:
 22. yorumlarınız gercekten cok guzeldi .