YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

ÜNİVERSİTE VE ÜNİVERSİTE YAŞAMI (1)

Gönderen Harun 20 May 2008

üniversiteBirçok öğrenci üniversiteyi kazanmadan önce üniversite yaşamı hakkında çok az şey bilir. Birçok şeyide yanlış bilir. Dekan ne demektir? Doktor ne demektir? Üniversitede matematik bölümü ne işe yarar? niye vardır? ne anlatılır? hepsini üniversiteyi kazandıktan sonra öğrendim. Ders esnasında konusu açıldıkça anlatsamda ve rehberlik dersinde öğrencilerimle sohbet etsekte sanırım burada çeşitli özet bilgiler vermek yararlı olacaktır.

REKTÖR: Bu kişiye üniversitenin müdürüdür diyebiliriz. Fakat müdürden çok daha öte kral gibi birçok özel yetkiye ve güce sahiptir. Bir öğrenci rektörü hiç görmeden mezun olabilir. Her üniversitenin rektörlük denilen bir binası vardır ve rektörün makamı oradadır. Rektör yardımcıları yine rektörlükte bulunur.

FAKÜLTE: Birbirine yakın tarzda eğitim veren bölümleri toplayan birimdir, idari yapıdır. Genel olarak Türkiye'de fakulteler bir binadan oluşur ve içerisindede o fakültenin bölümleri olur. Mesela Mühendislik Fakültesinin içerisinde makine mühendisliği bölümü, elektrik mühendisliği bölümü........ vesaire

Fen Fakültesinin içinde matematik bölümü, fizik bölümü, kimya bölümü...
Edebiyat Fakültesinin içinde edebiyat bölümü, tarih bölümü...
Eğitim Fakültesinin içinde matematik öğretmenliği, edebiyat öğretmenliği...
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin içinde İktisat bölümü, işletme bölümü, kamu yönetimi bölümü.............

Fen-Edebiyat Fakültesi

DEKAN: Fakültenin müdürüne ise dekan denir. Bir üniversitenin 15-20 tane dekanı olabilir. Bir öğrenci dekanı hiç görmeden mezun olabilir.

BÖLÜM BAŞKANI:
Adı üstünde bir bölümün idari işlerinden sorumlu o bölümün öğretim üyelerinden birisi. Üniversite yeni açılmadıysa bölüm başkanı %99 bölümün profesörlerinden biridir.

LİSANS:
4 sene ve üzeri eğitimlere lisans adı verilir. Örnek: Matematik Bölümü

Bir kişinin rektör olma sürecini özetlersek kurumun işleyişi daha iyi anlaşılır diye düşünüyorum. Genelde şöyle olur.

1) Liseden mezun oldunuz ve örneğin Fen Fakültesinin Matematik Bölümünü kazandınız.
2) Bir sene hazırlık +4 sene eğitim alıp beş senede mezun oldunuz.
3) Not ortalamanız iyi, yabacı dil ve lisansüstü eğitim sınavından başarılı oldunuz ve lisansüstü eğitim almak için bölümünüze yada başka bir üniversitenin matematik bölümüne başvurdunuz mülakat falan kabul edildiniz. 2-3 yıl sonra lisansüstü eğitiminiz bitti.
4) Doktara eğitimine başlarsınız 5-6-7 sene sonra doktoranız biter.
5) 1-2 sene içerisinde yardımcı doçent olursunuz.
6) 4-5 sene sonra doçent olursunuz.
7) 5 sene sonra profesör olursunuz.
8) 4 sene sonra bölüm başkanı.
9) 4 sene sonra dekan.
10) 3 sene sonra rektör yardımcısı.
11) 3 sene sonra rektör.

Tabiki seneleri attım. Herşey çok kısada sürebilir. Ama Profesörlüğe kadar ki geçen sene miktarı pek değişmez genelde. Profesör olduktan sonra bölüm başkanlığı bile yapmadan rektör olabilir bir kişi.


Notlar

Doktaranız bitince doktor ünvanı alırsınız. Ben ilk öğrendiğimde tuhaf gelmişti. Doktor olmayı tıp ile ilgili sanırdım. Doktorluk diye akademik bir ünvan varmış meğer.

İki senelik eğitim veren yerler fakülteler değil yüksek okullardır. Yüksekokulların dekanı değil müdürü olur. İki yıllık eğitime önlisans adı verilir. İlköğretim>Ortaöğretim>önlisans>lisans>yükseklisans(master)


Yükseklisans yapmak için okula hergün gitmek zorunda değilsinizdir. Bir kişi İstanbul'da yaşayıp işine gidip gelip, Diyarbakır'da yükseklisans yapabilir. Biraz sıkıntılı olur ama olmaz değil yani.


ENSTİTÜ: Üniversitenin içerisinde eğitim vermekten çok araştırma yapmaya yönelik kurumlardır. Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü...

Ülkemizdeki İzmir ve Gebze'de iki bağımsız enstitü vardır.


FAKÜLTE SEKRETERİ: Fakültenin idari yazı işleri ve birçok şeyle ilgilenen kişidir. Sekreter dendiğinden aklınıza normal genç bir bayan sekreter gelmesin. Sekreter akademik dünyadan gelmez. Bir lise mezunu 50-60 yaşında bir erkek bile fakülte sekreteri olabilir.

TRANSKRİPT: Bir üniversite öğrencisinin mezun olduktan sonra yada okurken almış olduğu dersleri ve not ortalamalarını gösteren bir kağıt. Bir çeşit karne.


GEÇİCİ MEZUNİYET BELGESİ: Birçok üniversite mezunu diplomalarını almaz. Bunun yerine diploma yerine geçecek mezuniyetten hemen sonra geçici bir belge verilir ve bu belgeye verilen isimdir.


KAMPUS: Üniversitelerin yerleşim yerlerine verilen isim. İstanbul Üniversitesi Avcılar kampusu... Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampusu...

Ben kampus üniversitesi denilen tüm fakülte ve birimlerin aynı yerde olduğu üniversiteleri severim. Böylece öğrenci üniversitenin tüm olanaklarından yararlanabilir. Üniversite seçimi yaparken bir lise öğrencisi seçeceği bölüm veya fakültenin hangi kampuste nerede olduğunu kesinlikle araştırmalıdır. Marmara Üniversitesinin ben diyeyim 10 siz deyin 20 farklı kampusu vardır.


TEKNİK ÜNİVERSİTE: Adı üstünde aslında. Ağırlıklı olarak fen, mühendislik tarzı eğitim veren üniversiteler. İstanbul Teknik, Yıldız Teknik, Karadeniz Teknik, Orta Doğu Teknik...

İstanbul Teknik Üniversitesinde Mühendislik Fakültesi diye bir Fakültenin içerisinde Elektrik Mühendisliği bölümü yoktur. Normal bir üniversitenin Mühendislik Fakültesinden daha büyük Elektrik Mühendisliği Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Fakültesi gibi fakülteleri vardır. Fakülte yapısı üniversiteden üniversiteye değişir ama genelde ilk bahsettiğim gibidir.

| Bu yazıyı arkadaşına gönder

0 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR