YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

MATEMATİK VE EZBER

Gönderen Harun 4 May 2008

ezber

Hayatım boyunca yüzlerce sınava girdim. İlkokuldaki basit testler, ortaokul ve lisede yazılılar, üniversitede vize ve finaller, Anadolu Lisesi Sınavı, Fen Lisesi Sınavı, ÖSS, ÖYS, KPSS, dershane denemeleri vesaire. Bunlardan aklımda en çok kalanlar; kendimi çok karizmatik hissettiğim, kendimle gurur duyduğum, lanet olası kendini beğenmişliğimin, ukalalığımın tavana vurduğu sınavlardır.

Bir iki örnek verecek olursam KPSS–2003 sınavının Cumartesi sabah oturumundan çıkınca kendimi çok mutlu hissetmiştim. Genel yetenek testinde çıkan çok basit düzeydeki 30 adet matematik sorusundan x gerçel bir sayı olmak üzere, xKARE-8x+12 ifadesinin en küçük değeri kaçtır? Sorusunu parabol grafiğinden veya sayı deneyerek değil türev alarak max-min problemi tarzında çözmüştüm.

Üniversitede Sayılar Teorisi sınavında bir teoremi hiç olmayacak yerden ispatlamaya çalışmış, başaramamış olsam da sadece bunu düşünebilmenin verdiği zevkten dört köşe olmuştum. Sınavda yapmaya çalıştığım ispatı silmeye kıyamamış sonra klasik bir yoldan ispatı yapmıştım.

Ve yine üniversitede falanca elipse falanca noktadan çizilen teğetin denklemini bulunuz sorusunu çözmeye çalışırken, Profesörün noktayı elipsin içinde verdiğini yazmış, teğetin çizilemeyeceğinin ispatını yapmıştım. Sınavdan çıktıktan sonra bir iki kişi dışında kimse bunun farkında değildi. Çünkü elipse çizilen teğetin denklemini veren bir formül vardı. Ve herkes denklemi o formülü kullanarak bulmuş ve durumun farkına varmamıştı. Ben ise ezberi zayıf ve biraz tembel bir kişi olduğum için formülü ezberlememiş, nasıl olsa soru gelirse denklemi formülsüz çıkarırım demiştim. Çözüm esnasında diskriminantın negatif gelmesiyle bir terslik olduğunun farkına varmıştım. Her ne kadar o dersten kalsam da yinede mutlu olmuştum ben.

Sonuç itibariyle mutlu olduğum imtihanlar; gerçekten zekâmı kullanarak özgün, farklı çözümler yaptığım sınavlardır. Çünkü bu sınavlar, gerçekten bir şeyleri başarmış olduğuma inandığım sınavlardır.

Ezber yönünden zayıf olmam birçok konuyu anlamak zorunda kılmıştır beni.

*Cos2x açılımlarından sadece tekini ezbere bildiğim için diğer ikisini çıkarmayı öğrendim.

*Yarım açı formüllerinin aslında toplam fark formüllerinde y’nin yerine x yazmakla çıktığını anladım.

*Kökler toplamı ile parabolün tepe noktasının apsisi formülünü hep birbirine karıştırdığım için formüllerin nereden geldiğini düşünüp öğrendim.

* Sin90 ’ ın değerini hala gözümde birim çember canlandırarak söylerim.

*Bir f fonksiyonunu tersini alma kurallarından hiçbirini ezberleyemediğim için ve ezberlemekten nefret ettiğim için uzun sürse bile f(x)’e y deyip x’i çekerek ters aldım.

Hergele necip arsız karısını kesip rendeledi (soygazlar)
fıstıkçı şahap, hoşafı iç tası kapa (sert sessizler)
paran varsa ne rahat (pv=nrt)
paran marksa daha rahat (pm=drt)
puma dört (pm=drt)
flayn claynın burnunu ısırdı ( halojenler)
bmc (bazlar maviye çevirir)

İfadeleri hala aklımda, bu ifadeler olmasa ne yapardım bilmiyorum. Hem yeteneğim yoktur hem de sevmem ezberlemeyi. Ezberleyebildiğim en iyi şey şiirdir şarkı ezberlemek bile çok güçtür benim için.Ezbere olan yeteneksizliğim ve düşmanlığım kişisel gelişimimde birçok olumlu gelişmeye sebep olmuştur. Tabi ki zararları da yok değildir. Birçok öğrencim matematik dersindeki başarısızlığını tahtada anlatılan birçok şeyi aklında tutamamaktan ve unutmaktan ileri geldiğini söyler. İşte bu noktada öğrencilerimi anlayamamışımdır. İnsan ezberleyemediği ve aklında tutamadığı bir şeyi niçin anlamaya çalışmaz ve üzerine düşünmez. Matematik dersini yanlış algılama matematik dersini gerçekten en zor ders haline getirebilir. Yanlış bir bakış açısıyla matematik; binlerce soru tipi ve farklı çözüm yolunun olduğu ezberlenmesi ve akılda tutulması imkansız bir derstir. Kimileri içinse yarım sayfalık konu anlatımı ile 200 farklı soruyu çözebileceğiniz ezberden uzak en kolay derstir.

Sen de biliyorsun ki biz hepimiz aynı sebepten dolayı matematikçi olduk; tembeliz... Max Rosenlicht

Ezberleyerek değil anlayarak ve düşünerek bir sınavda başarılı olmak gerçekten sizin bir ürününüzdür. Bireyin kendini gerçekleştirmesindeki en önemli adım kendi kendine birşey yapabilmesidir.

Gerçek manada matematik üzerine düşünmek ve kafa yormak için matematiği sevmek lazım. Matematiği sevmek içinse başarmak lazım. Başarmak içinse kafa yormak lazım. Kafam karıştı şimdi! ne dedim ben?:)


| Bu yazıyı arkadaşına gönder

5 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. zamansız dedi ki:
 2. ehe=)ben anladım ne dediğnizi:Dbazen insana bazı özellikleride tembelliği öğretiyor açıkcası siz ezberleyemediğniz için tembellik yaptığınızı söylüyorsunuz bense ezberleyebıldıgım ve ezberledıgım seylerıde farkında olmadan ezberleyıp hiç unutmadıgım ıcın tembellık yapıp matematıge pek çalışmıorum çokta çalışılıp vakıt harcancak bir ders değil matematiğe bakış açınızı belirleyip şekillendirdikten sonra olay çözülmüş demektir ben her yüzlerce yöntem gerektircek bir sürü işlem kalablığı olan problemlerın bıle kolay mantığı olduğuna ve sevilebilme olasılığının yüksek olduğuna inanıyorum..matematık hep cogu arkadasıma zor gelmıstır halbukı matematık bence basıt yhanı bıraz temelın odluktan sonra birde düşünmei kafaı yormayı sevıyorsan matematıgın keyfını cıkarmanın tadına varamzsın...çünkü yaptıkça yapabildiğini gördükçe yaşadığın haz seni mutlu edicektir..

   
 3. Anonim dedi ki:
 4. Deveye sormuşlar neden boynun eğri ? O da ''Nerem doğru ki? demiş.Matematikte her eğitim kademesinin çok önemli olduğunu biliyoruz ama tüm yılların yükünü ilkokulun taşıdığını da biliyoruz. Bunun yanında matematikte ezberin matematik yöntemiymiş gibi ilkokulda dayatıldığını görüyoruz.Bu yanlış başladığı gibi eğitimin tüm kademelerinde devam edip gidiyor.İşin farkına varan sizin gibi matematikçilerin uyarılarını başta bir çok meslektaşlarınız matematikçiler olmak üzere kimse dikkate almıyor.

  Eski kültür bakanlarından Tınaz Titiz de
  ''http://www.bilgicagi.com '' sitesindeki söyleşide Ezber, yetenek değil bir kanser türüdür diyor.

  Kolay Gelsin..

   
 5. mesela dedi ki:
 6. Peryodik cetveli ezberlemek:
  1A Grubu metaller : Haydarpaşa Lisesinin Nankör Kimyacısı Rabianın Cesedini Fırlattı
  2A grubu metaller : Belkide Miğferimi Cazipleten Sır Başımın Rahatlığıdır
  3A grubu metaller : BALGAINTI (B-AL-GA-IN-TI)
  4A grubu : Carbonun Sihirli Gemisi Saniyede Kurşunlandı
  5A grubu : Napolyon Askerlerini Sebepsizce Biçti
  6A grubu : OSSETEPO (O-S-SE-TE-PO)
  7A grubu : Flor Clorun Burnunu Isırdı Attı....
  :))))

   
 7. hüseyin dedi ki:
 8. Tam benim kafadanmısınız sayın arkadaşım.... zorunlu kalmadıkça EZBERE SONUNA KADAR KARŞIYIM ÖZELLİKLE(MATEMATİKTE VE GEOMETRİDE)

  malesef şu anki eğitim sistemi "ezbercilik" üzerine kurulmuştur.

   
 9. hüso dedi ki:
 10. işime yaradı bu konuyu sevdim