YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

.
yazılı kağıdı Google'dan arada sırada 'matematiği kim bulmuştur' araması yaparak birileri geliyor bloğuma. Sanırım ilköğretim öğrencileri. Artık ne ödevi verdiyse öğretmenleri kimbilir? Ençok üzüldüğüm bu aralar garibim bir öğrenci köklü sayıları kimin bulduğunu araştırıyor internette. Ne diyelim Allah kolaylık versin.

Keşke bir yorum yazsalar yada mail atsalarda durumu izah etsem bu matematik denilen şey bir anda ortaya çıkmadı diye. Ne zannediyorlarsa artık bilmiyorum ama düşününce çok komik doğrusu. Adamın teki gece yatağına yatmış sonra birden aklına gelmiş ve pat diye matematiği bulmuş. Sabah oluncada herkese anlatmaya başlamış; Bak şuna üslü sayılar denir şunlar köklü sayılar nasıl sevdinizmi çok güzel değilmi kredi kartına beş taksit yaparız hatta isterseniz polinom ve logaritma falan diye birşeylerde var , evet evet hepsini ben buldum bu gece üstelik ........

Kimbilir belkide gerçekten böyle olmuştur ama herkesten saklıyorlardır bunu. Gizli tutma sebeplerini ise tahmin etmek güç değil; O adamı kesin asmışlar,kurşuna dizmişler katledip öldürmüşlerdir ya! O adamın torunları bugün hayattaysa belki onların can güvenliği için bu matematiği bulan adamın kimliğini gizliyorlardır.
matematik denklemi ve hesap makinesi
Ya gerçekten bu iğrenç şeyi kim bulmuş. Şimdi geyik olsun diye Math EMATİK isimli İsa'dan önce 8.yy da mezopotamyada yaşayan.... diye birşeyler yazacaktım neme lazım gerçek falan sanır birileri sonra hocasına hocam ödevimi yaptım diye götürür.

Neyse biz gerçeği söyleyelim matematiği ilk bulan bilinmemekle birlikte orta çağda Fransanın güneyinde Lim nehrinin kuzeyinde logsinüs antik kenti kalıntıları arkeolojik çalışmalarında Sir Alexander DETERMİNANT isimli bir arkeolog bulmuştur. Şu an Londra müzesinde sergilenmektedir.

| Bu yazıyı arkadaşına gönder

3 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. Anonim dedi ki:
 2. geyik yapmaya çalışırken mazallah birileri ilk yazdığını gerçek sanar.iyiki sonradan açıklama yapmışsın.yoksa bazıları ödevlerinden koca bir 0 alabilirlerdi.sonu kötü olurdu yani!

   
 3. Harun dedi ki:
 4. Evet haklısınız bende kimseyi yanıltmak istemedim. Aslında internette bu matematiği yeniden bulan adam Sir Alexander DETERMİNANT hakkında fazla bilgi yok. Doğal olarak birçok öğrenci matematiğin nasıl bulunduğunu bilemiyor ve öğrenemiyor. Ama sanırım öğretmenlerine bu isim hakkında soru sorarlarsa bilgi alabilirler.

   
 5. diskriminant dedi ki:
 6. Hah hah ha:)
  Bu soruyu matematikle pek ilgisi olmayan öğrencilerden ben de duyuyorum.
  -Hocam bu matematiği kim bulmuş?
  -Kim kaybetmiş ki birileri bulsun?
  -:) ya hocam siz de!....