YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

karatahta ve silgiNOT: Bu yazıda meslek hakkında bilgi verilmektedir. Matematik öğretmeni olma süreci, kimler matematik öğretmeni olur gibi soruların cevabı için TIKLAYINIZ

KARİZMATİK

Öğrencilerin akademik yaşamındaki en etkili dersin matematik olduğu kuşkusuz.Fen ve Tm alanından hangisinde olursa olsun bir lise öğrencisi üniversiteyi okumak istiyorsa ilk başta bu dersin üstesinden gelmek zorunda.Doğal olarak matematik öğretmeni ne kadarını hakettiği bilinmez bir öneme sahip oluyor.

Matematik dersinin sosyal derslere göre zor olduğunu kimse inkar edemez.Bunun başlıca iki sebebi;
-Matematik dersinin tek başına evde kitap ile çalışılarak öğrenilmesinin biraz zor oluşu.
-Ve matematik dersinin konularının birbiriyle alakalı olup daha önceden öğrenilen bir konunun yeni bir konuyu anlamakta gerekli oluşu.
Hayatta başarması zor olan şeyler kıymetli olarak algılanır. Eh bu zor şeyi öğreten matematik öğretmenleride biraz karizmatik gözüküyor.

Toplumda matematik dersi en önemli ders olarak kabul görür. Bir öğrencinin karnesinde ilk matematiğe bakılır. Bir veli okula geldiği vakit matematik öğretmenini görmeden gitmez. Bir veli toplantısında öğrenci hakkında velinin aklında kalan en önemli cümleler matematik öğretmeninin sözleridir.

Velhasıl daha birçok sebepten, matematik öğretmenleri sadece unvanları sonucu karizmatik oluyorlar vesselam.

EKONOMİK

Milli Eğitim'de çalışan öğretmenler arasında branş bazında ücret olarak bir fark yok.
Bugün itibariyle(maaş miktarını son güncelleme ARALIK2008) bir milli eğitim öğretmeni ek ders ücreti haricindeki maaşı (
kıdeme göre maaş çok değişmez) ortalama 1200 ytl Ekders ile (tamamen ortalama alıyorum) 1500-1550 civarı alıyor öğretmenler. Lisans düzeyinde eğitim almış biri için düşük bir ücret olduğu kesin.
Ancak matematik öğretmenleri bulundukları sosyal ortamın bilinç ve kültürüyle doğru orantılı olarak özel ders,dersane vs. çeşitli şekillerde ekstra para kazanabilirler. Bu konuda matematik branşı açık ara diğer branşlardan öndedir.
Milli eğitim bünyesinde okulda, haftasonu kursu şeklinde ekonomik katkılar sağlanabilir. Ancak bu konu çok hassas ve rahatsız edicidir!!! Hiçbir öğretmenin bu kurs işini seve seve isteyerek yaptığını görmedim. Ancak şu bir gerçektir ki haftasonu kursuna gelen öğrenciler aynı düzeydeki kursa gelmeyen öğrencilere nazaran kesinlikle daha çok yol kateder. Bu yüzden dersaneye gitme imkanı olmayan öğrenciler açısından hiç yoktan iyidir. Milli Eğitim'deki bazı okul ve öğretmenlerin dersanelerden daha iyi bir eğitim yaptığını bizzat bilirim. Ailelerin ekonomik gücü gereği, eğer öğrenciler dersane ve çeşitli şekillerde matematik öğrenme imkanına sahip değilse, matematik öğretmeni bu kursa kesinlikle katılmalıdır. Ne kadar rahatsız edici bir durum olursa olsun. Aksi takdirde seçim; öğretmenin ekonomik durumu, öğretmenin haftasonu tatilinden vazgeçmesi, okuldaki öğrencilerin matematik bilgisi ve kursa katılımı doğrultusunda değişebilir.

SOSYAL

Milli Eğitim öğretmenlerinin haftasonları tatil, çalıştıkları okulun çiftli (sabahçı-öğleci) eğitim yapmasına göre yarım günleri, bazende haftada bir günleri boş olabiliyor.Yazları sanılanın aksine 3 ay değil 1,5 en fazla 2 ay tatilleri var.Gerçekten düz memurluğa kıyasla büyük avantaj bu tatiller.
Toplumda öğretmenler sevilir ve saygı görür. Bunun dışında aklıma çok fazla şey gelmiyor gerisi öğretmenin kişisel özellikleriyle de alakalı.

Matematik öğretmenleri için sosyal anlamda genelleme yapmak zor.Birbirinden çok farklı matematik öğretmenleri tanıdım. Matematik Profesörleri,doçentleri arasında genelleme yapmak kadar kolay değil, gerçekten öğretmenler çok farklı birbirinden. İllaki birşey denecekse espritüel olduklarını söyleyebilirim. Soğuk matematik öğretmeni tanımını hiç anlamamışımdır.Benim tanıdığım birçok matematikçi neşelidir.Tekrarlıyorum genelleme yapmak zor.

SAĞLIK

Matematik öğretmenliği tehlikeli, sağlıksız bir meslektir. Ayakta çok fazla durursunuz, dersi ne kadar öğrenci merkezli işlerseniz işleyin işin çoğunu tahtada siz yaparsınız. Teneffüsleriniz vardır tek. Sağolsunlar kıramayacağınız çalışkan,başarılı öğrencilerinizin sorularını teneffüste çözerseniz, günboyu çok fazla ayakta kalırsınız. İleri ki yaşlarda varis,romatizma,bel ve sırtınızda çeşitli rahatsızlıklar olma ihtimali yüksektir.
Tahtanız beyaz, mürekkep kalemli ise kanser, eğer karatahtaysa astım,bronşit olma ihtimaliniz vardır.
Matematik dersinin yapısı gereği başınız çok ağrır. Ve zihinsel yorgunluğunuz çok fazladır.

Psikolojik açıdan ise tam bir kaostur matematik öğretmenliği. Senelerce karşınızdaki öğrencilere ders anlatırsınız ve hep anlaşılmamaktan yakınırsınız. Sanki suçlu siz mişsiniz gibi karşınızda size çeşitli ruh haliyle bakan ve sorular soran sevgili öğrencilerinizle muhatap olursunuz.
*bıkkınlık dolu, dalgın bakışlar
*oflamalar puflamalar
*''hocam bu konu çok zor'' demeler
* tüm gayretiyle anlamaya çalışıp anlayamayan öğrenciler
*dayanamayıp bunlar bizim ne işimize yarayacak sorusunu sormalar
*dersi kaynatmaya çalışmalar ve sizinde acıyıp biraz izin vermeniz
*hatta bazen kendinizi işkenceci bir insan olarak görüp,bu genç insanlara eziyet ettiğinizi düşünmeniz
*sınıfın yarısının anlamayacağını bildiğiniz halde bir konuyu anlatmak zorunda kalmanız
*tekrar anlatmanızı isteyen öğrencinin seneler önceki matematik öğreniminin bozukluğundan dolayı elli kez anlatsanız yine anlamayacağını bildiğiniz halde, yinede kırmamak ve üzmemek için anlatmanız
*aslında matematiksizde yaşamın sürdüğünü düşünüp ben niye burdayım ve ne yapıyorum sorusunu sormanız
*geçen sene anlattığınız herşeyin unutulduğunu görüp çıldırmanız
*yazılı okurken hayatınızın en sıkıntılı anlarını yaşamanız
*tahtada anlatarak çözdüğünüz sorulardan tekini göstererek ''hocam bunun devamı şurasımı'' diyen öğrenciye nazikçe ''evet'' demeler.
* ''hocam bu sorularda hep böyle mi yapacağız'' diyen öğrencinin matematiğin mantığını hala tam olarak anlayamadığını düşünüp üzülmeler
*gerçekten bazı insanların matematiğin ileri konularını anlamaya yeteneğinin olmadığını görüp tm hatta fen sınıfında olduğuna anlam verememeler.Ve bazen bu seçimin sebebinin öğrencinin değil velinin ısrarı olduğunu öğrenip sinirlenmeler.
*son sene dersaneye giderek matematiği bir senede öğreneceğini sanan saf öğrenciler
*niçin beden eğitimi yada resim öğretmeni olmadım diye mutsuzluğu ifade etmeler
*öğrencilerin anlamamasının sebebini kendinde arayıp bir çıkar yol bir çözüm aramalar.
*her geçen sene idealistliğinizden,enerjinizden,azminizden birşeylerin yokolduğunu görmeler ve hüzünlenmeler.

Tüm bunlara rağmen aradan çekip kurtardığınıza inandığınız, her geçen sene kendisini daha çok geliştiren öğrencileri görüp, hayatın kanunu bu;
Birileri kaybedecek birileri başaracak deyip tatlı bir huzur duymalar.
Matematiği öğrenememiş olsada gerçekten sağlam bir birey olmayı başardığı; duruşundan,konuşmasından belli olan mezun öğrencilerinizi görüp hayatta önemli olanın matematikten çok öte birşey olduğuna karar vermeler.


| Bu yazıyı arkadaşına gönder

17 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. Anonim dedi ki:
 2. Nefis bir değerlendirme yazısı olmuş. Akılda kalabilen bütün soruların yanıtları var. Yazı için teşekkürler...

   
 3. zamansız dedi ki:
 4. matematiği bi süredir bende düşünüorum gerçi benim ne olcağım belli değil hedefim sürekli değişmekte:S ama öğretmenlikte kafamı kurcalayanlar var ben öğretmen olursam devlette olmak isterim kesinlikle dershane öğretmeni olmak istemem ama devlet çok az öğretmen alıyo o yüzden kafam karışık:S

   
 5. Anonim dedi ki:
 6. yanii bi düşünce bu kadar güzel anlatılır.sizi gerçekten anlıyorum hocamm.bütün yazdıklarınızı bizim sınıfta da yaşıyorsunuz farkındayım.hatta o anlamayanlardan biri de benim ama en azından ben çaba gösterenlerdenim...gerçekten de matematik öğretmenliği çok zor.özellikle de bizim dönemimizdeki öğrencilerle başa çıkmak,bazılarının dinlemeyip baska şeylerle ilgilendiğini bile bile dersi anlatmaya çabalamak,anlamak isteyenlerin gözlerinin içinden anlayıp onlara anlatmanız büyük bi başarı bence...herşey için size bir kez daha teşekkürler.yazılarınızın devamını bekliyorum...=)

   
 7. Zeynep tanikoglu dedi ki:
 8. Merhabalar hocam,
  Bloğunuzu tesadüfen buldum.
  Bir meslekdaşınız olarak size kısmen katılıyorum .
  Bence en önemli sebep matematiğin okullarda güzel öğretilememesidir..

  Matematik ilköğretim ve liselerde biraz daha somut olmalıydı, zamanında sadeleştirme yapılamadı ...
  Hocalarımız da karşılıklı ders yapmayı genelde tercih etmiyorlar vs..

  Artık ne yapılsa faydasız...

  hoşçakalın..

   
 9. Anonim dedi ki:
 10. hocam süper bir yazı olmuş aklımdaki soru(n)ları yazmışsınız ben matematik öğretmenliği 4. sınıf öğrencisiyim. slm

   
 11. Harun dedi ki:
 12. Rica ederim ama şunu söylemek gerekir ki burada herşeyden bahsedemedim. Öğretmen olmanın özellikle Milli Eğitimde öğretmen olmanın getirdiği bazı olumsuzluklar maalesef bloğumda yazabileceğim şeyler değildir.

   
 13. Anonim dedi ki:
 14. Siz buraya çok yalnış şeyler yazmışsını...
  Neden mi?

  Ben bir lise matematik öğretmenliği mezunuyum... Sene 2003 de türkiye derecesi yaparak tıptan yüksek puan alarak kazandım matematik öğretmenliğini zira K.T.Ğ. tıp taban puan 346 K.T.Ü. mat. öğretmenliği taban puanı 357 dir sene 2003 de... Türkiyede sadce 11 üniversitede olan bu bölümü yazarsınız... Ve 5 sene okuyup mezun olduktan sonra kesinlikle atamanız yapılmaz.Zira herhangibi üniversitenin matematik bölümünü bitirip yine aynı üniversitede formasyon alan birisi sizinle eş konumdadır. Ve 12 bin mezun birikmiş bir lise matemartik öğretrtmenliği atama sayısı 20 olur... sonra dersiniz ki aslında boşuna okumuşum hem üniversiteyi hem matematiği hemde eğitim fakültesini... Bu şekilde hayatınızın haksızlığına uğramış olaarak lanet edersiniz bu sisteme....

  Saygılarımla Ali (öğretmen)

   
 15. Anonim dedi ki:
 16. aynen kttılıyorum.ekleyecek fazla birşey yok.türkiye şartlarında en son okunacak meslek grubu bence öğretmenlik.bende 5 sene boyunca lise metematik öğretmenliği gibi bir branşta ter döktüm.okumak bir çileydi ama asıl bitirdikten sonrası bir çileymiş.kaç kişi alınacağını bilmeden bir sene boyunca kpss ye çalışırsınız,birde öğrenirsinizki hiç sizin branştan atama olmayacak hadi bir dahaki sene gene çalış gene kaç kişi alına cağını bilmeden çalış sınava gir,gene aynısı başınıza gelir.böyle yıllar gelir geçer siyasilerin akıllanmasını umut eder durursunuz.ama onlarda akıllanmaz olan size ve yaşamınızın en verimli çağlarına olur.bütün arkadaşlara başarı dileklerimle matematik öğretmeni Tamer

   
 17. Anonim dedi ki:
 18. ali hocam bnde ktü de matematik öğretmenliği okuyorum dediğinize katılıyorum hem matematik öğretmenliği öğrencisiyle matematik öğrencisi aynı dersleri görüyor yani eğitim kolay diyenler bunu anlasın

   
 19. kral cem dedi ki:
 20. evet eğitim kolay...ben matematik bölümü mezunuyum..çanakkale 18 mart üniversitesinden...istanbulda matematik öğretmenliği bitiren arkadaşlarımın aldıkları cebir,topoloji,diferansiyel denklemler vs. gibi dersleri biz çooook daha ağır görüyoruz.
  neyse benim söylemek istediğim asıl şey şudur ki lanet olsun içimizdeki öğretmenlik sevgisine.aslında kendimizi bilgisayar sektörüne atsak..mesela ms sql server,javascript,oracle ve veritabanı sistemlerini öğrensek daha iyi yerlere geliriz..hem de bu kpss stresini yaşamadan..ben de öğretmenliği çok seviyorum..önce formasyon almam gerek sonra kpss yolum çok uzun..yeni mezun oldum 5 aydır boştayım..ama hani hatırlayın üniversitede biz fortran90,maple,spss,minitab,maple,web tasarımı gibi dersler gördük dışarıdan bir kursa gidip acaba sql,javascript,veritabanı sistemleri gibi programları görüp şirketlerin kapısını mı zorlasak?..arkadaşlarım,hocalarım bilemiyorum ya gerçekten kafam karman çorman yıllardır hep öğretmen olmak istedim bunun hayali ile büyüdüm hatta bana dershanede"hayatta hiç bir şey olamayan kişi öğretmen olur"diyen biyoloji hocamı dinlemeyerek bu bölümü seçtim ama şu an çoook mutsuzum çok üzülüyorum...ve ne yapacağımı bilemiyorum...polis 1800tl maaş alırken rahatlıkla polis olunurken otobüslere bedava binerken ya öğretmenler neden bu kadar eziliyor yok mu dur diyen!..atatürk-ün öğretmene olan saygısının yüzde bir i olsa bu hükümette öğretmenine sahip çıkar...

  kral cem

   
 21. Harun dedi ki:
 22. İş aramanın ne kadar stresli, bunalımlı ve biip biip birşey olduğunu bilmekle birlikte bardağın bir de dolu tarafından bakalım. Biliyorum çok zor ama bakmak zorundayız;
  Ortada seçim yapacak pek birşey gözükmese dahi halen seçim yapabilecek ve hayatınızı tamamen değiştirecek bir noktada bulunuyorsunuz. Bu kesinlikle iyi birşey. Bu noktada olmanın kendisi çok güzel.

  5 yıl sonra öyle bir konumda olabilirsiniz ki bugünkü kararlarınızın hiçbirini alamazsınız, yaşamınıza yön vermek değiştirmek istersiniz ama cesaret edemezsiniz. Sevdiğiniz işi yapın parası az bile olsa sevdiğiniz işi.

   
 23. Anonim dedi ki:
 24. ben de matematik öğrtmeni olmakistiyorum ama bunu söylediğim herkes acıyo gibi bakıyor.öğretmenlerimde olma diyorlar kafam gerçektn çok krışık.para yok derdi çok diyorlar KAFAM GERÇEKTEN ÇOK KARIŞTI OFFFFFFFFFFF...

   
 25. Anonim dedi ki:
 26. bir matematik öğretmeni olarak bana işiniz hakkında bilgi verin sorusu yöneltilse herhalde aynı cümleleri kurardım.kabul etmek gerekirki zor bir iş ama ben işimide, çocuklarımıda çok seviyorum.Evlatlarım iyiki varsınız iyiki öğretmen olmuşum.

   
 27. Anonim dedi ki:
 28. ben 9 eylül matematik (ingilizce) yi kazandım..şimdi matematik öğretmeni olmak olumlu mu yoksa olumsuz mu?memnun olamlı mıyım yani?

   
 29. Harun dedi ki:
 30. Herşey yolunda rahat olun. Hele bir okulunuza başlayın biraz sabır.

   
 31. Anonim dedi ki:
 32. gerçekten çok güzel bir yazı olmuş TEŞEKKÜR EDRİM ben şu anda 8. sınıftayım ama matematik öğretmeni olmayı düşünüyorum yani istiyorum her ne kadar kafamda kesin bi şey olmasada matematiğe BAYILIYORUM..........

   
 33. bayhiçkimse dedi ki:
 34. matematik öğretmenliği mezunuyum ancak başka bir kurumda memurum. Maalesef meb deki olumsuzluklar yüzünden şimdilik geçmek istemiyorum. ailede ve ilköğretimde tamamen başıboş bırakılmış saygısız disiplinsiz öğrencilerin çoğunlukta oluşu. Meb in öğretmenlere branşı dışında fazlaca ağır işyükü vermesi beni soğuttu meslekten. Dünyayı tek başıma kurtaramam. Kimse kusura bakmasın. Görüşlerim değişebilir belki(umarım)
  Bunca zorluğa göğüs gerip mesleğini severek icra eden öğretmenlere sonsuz saygılar.