YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SİSTEMİ (1)

Gönderen Harun 19 Nis 2008

test cevap kağıdı
Osmanlı döneminde Darülfünun (Üniversite) lise ve dengi okullardan mezun öğrencileri yeterli seviyede bulmamaya başlamış ve bunun sonucunda liseler mezuniyet için bir yeterlilik sınavı olarak nitelendirebileceğimiz; Bakalorya (baccalauréat:Fransızca) denilen bir sınav uygulamıştır.

1960’lı yıllara kadar üniversiteler kontenjanları talebi karşılamadığı takdirde; Öğrencinin üniversiteye başvurma tarihi, lise bitirme derecesi, lisede aldığı eğitimin fakültenin verdiği eğitimin niteliğine uygun olup olmadığı (sayısal-sözel) gibi kıstaslara başvuruyordu.

Daha sonraları bazı üniversiteler kendi başlarına kompozisyon tarzı klasik sınavlar ile eleme usulüne gitmiş. Fakat çeşitli sakıncalar doğmuştur;
a)Sınav klasik olduğu için güvenilir değildir.
b)Üniversitelere başvurmak için aday, şehir şehir gezmek zorunda kalmaktadır.
c)Başvuru sayısı yıldan yıla arttıkça sınavları okumak imkânsız hale gelmektedir.

Bunun üzerine 26 Aralık 1963 yılında “Üniversiteler Arası Kayıt ve Giriş İmtihanı Yönetmeliği” doğrultusunda Ankara Üniversitesi iki yıl, İstanbul Üniversitesi 1965–1974 yılları arasında olmak üzere merkezi, çoktan seçmeli sınav görevini gerçekleştirmiştir. 1974 yılında İstanbul Üniversitesi sınavı uygulamanın zorluğundan dolayı sınavı yapamayacağını dile getirmiş o yıl sınavı, yeni kurulan Hacettepe Üniversitesi yapmıştır. Aynı yıl 19 Kasım 1974 tarihinde Üniversitelerarası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÜSYM) kurulmuştur.

1975–1980 arası Genel Yetenek Testi, Fen Bilimleri Testi, Sosyal Bilimler Testi ve Yabancı Dil Testi olmak üzere dört testten oluşan sınavı ÜSYM yapmıştır.
74–75 yıllarında sınav aynı gün sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki oturumda,
75–80 yıllarında ise tek oturum olarak uygulanmıştır.

1981 yılında, yeni ve şimdiki ismiyle ÖSYM kurulmuş. Nisan ayında ÖSS, haziran ayında ÖYS olmak üzere iki sınav uygulamasına başlanmış 1999 yılına kadarda bu böyle devam etmiştir.

1999 yılından günümüze kadar sınav tek aşamalı (ÖSS) olarak uygulanmaktadır.

Nisan 2008 YÖK Başkanı Özcan; "İngiliz modeli güzel bir model. Bana da hoş geliyor. İnsanların beş-altı konudan imtihana girmesi, üç alanda aldıkları puanla üniversiteye müracaat etmeleri hoş bir şey"


öss sonuç kağıdı

NOTLAR ve YORUMLAR

1) 1999–2006 yılları arasında ÖSS önceki uygulanan birinci basamak ÖSS ile müfredat açısından aynı sınavdı. Eski ÖSS ile arasındaki fark; tek sınav olduğu için yeni ÖSS biraz daha zordu.

2) 2006 yılından itibaren sınava yeni testler ilave edilerek tüm lise müfredatı sınava eklenmiştir.

3) Ortaöğretim Başarı Puanı uygulaması birçok kez değişmiştir.

4) 1999 yılında sınav soruları çalınmış ve sınav yapılmadan bir gün önce iptal edilmiştir. Ve bir ay sonra sınav yapılmıştır. Bu sınava giren çoğunluğu 1981 doğumlu kişilerin yıllar önce girdikleri Anadolu Lisesi Sınavı’nın da iptal edilmiş olması kaderin bir cilvesidir.

5) 1981–1982–1983 yıllarında sorulan birçok soruya ağzım açık hayretle bakarım. Çok farklı, orijinal ve zor sorular vardır bu yıllardaki sorularda.

6) Ben 1997’ de ilk senemde kazandım sınavı. (ÖYS)

7) ÖYS’de “Fen Bilimleri Testi”, “Matematik Testi”, “Türkçe Testi”, “Sosyal Bilimler Testi” ve “Yabancı Dil Testi” beş farklı test ve altı farklı puan türü olurdu.
Hatırladığım kadarıyla mühendislik, matematik vesaire matematik puanı ile tıp, eczacılık, fizik, kimya vesaire fen puanı ile hukuk sosyal puanı ile işletme,iktisat Türkçe matematik puanı ile öğrenci alırdı. Matematik Testi 52 Fen Testi 64 ve Türkçe Testi 64 sorudan oluşuyordu.
Beni ilgilendirmediği için Sosyal Bilimleri hatırlamıyorum.

8) 1988–1993, 1996–2002 yılları arasında 11 yıl ÖSYM başkanlığı yapan Fethi TOKER’in üniversite sınav sisteminde emeği çok büyüktür. Benim gözümde birçok Bakan hatta Başbakan’dan daha büyük katkısı olmuştur ülkemize. Bildiğim kadarıyla 1999 yılındaki değişikliğe karşı çıkmıştır. Daha 20 yaşında olmama rağmen ben bile yapılan değişikliği mantıksız bulmuş ve sistemin işlemeyeceğini o zamandan görmüştüm.

| Bu yazıyı arkadaşına gönder

0 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR