YAZILAR Yorumlar FEEDBURNER

ders çalışmaktan yorgun düşmüş uyuyan öğrenci

Bazen gerçekten merak ve ilgiyle, çoğu zaman ise şikayetçi bir tavırla sorulan sorulardır;

-
Hocam biz bunları nerede kullanacağız, ne işimize yarayacak? Hocam bunlar nerede kullanılıyor? Hocam kim bulmuş bunları yaa?

Birgün nasıl olsa bu konu hakkında yazmak zorunda kalacağım için ben bir an önce yazayım dedim;

Dersi sevmemek, dersi anlamamak ve başarısız olmak vs. yukarıdaki soruların başlıca sebepleridir. Matematik dersinin yapısı, ''zorluğu'' , ''sevimsizliği'' başka bir yazının konusu. Ben bu yazıda ''BİZ BUNLARI NEREDE KULLANACAĞIZ'' sorusuna cevap vermek istiyorum.

a)Yaşamınıza yararı olmayacak bir bilgiyi öğrenmek elbette saçmadır.

b) Öğrencilerime hitaben yukarıdaki sorunun yanıtı olmasa da eleştirmek adına şu soruyu soruyorum ; Peki sizin yaşamınızda
istekli ve gönüllü olarak öğrendiğiniz herşeyi, ilerde kullanacağınızı düşünüyor ve iddia ediyor musunuz? Hepsinin de size yararı olacak mı? Yani matematik dersinin yararını sorgulamaktan çekinmeyen sizler, acaba niçin özel yaşamınızda zaman ayırıp öğrendiğiniz birçok şeyin faydalı olup olmadığını sorgulamıyorsunuz? İşinize mi gelmiyor:)

c) Matematik dersinde öğrenilen birçok bilgi doğal olarak hayatta direkt ve somut bir şekilde karşımıza çıkmayacak ve kullanılmayacaktır. Matematik dersinin yararını büyük bir yanılgıyla birçok kişi hesap-kitap meselesi olduğunu sanır. Oysa ben matematik anlatırken aklımın ucundan bile geçmiyor, öğrencilerim matematik öğrenecek markette,pazarda,bankada doğru hesap yapacak diye. Hem öyle olsaydı bırakın trigonometriyi,integrali inanın köklü sayılar bile gereksizdi. Ki hesap makinesiylede yapılabilir bu tip işlemler.

Yani matematik dersinin amacını '' büyüyünce hesap falan yapmakta kolaylık olsun, kazıklanmayalım falan'' diye düşünmek yaklaşık elli yıl öncesinin düşüncesi. Dedelerimiz ,ninelerimiz,babalarımız falan öyle zannediyor olabilir, çünkü eskiden öyleymiş biraz. Şimdi öyle olsaydı ilköğretim 3. sınıftan sonra matematik anlatmak saçma olurdu. Çarpım tablosu bile gereksiz aslına bakarsanız, hesap makinesi var işte daha ne! Bilgisayarı saymıyorum bile.

Haaaaaaaaaaa o halde bu matematik niye anlatılıyormuş; üniversite okuyup mühendis,doktor, mimar vs. olunca kullanmak için. Üniversitede lazım olduğundan dolayı öğreniyormuşuz.
TABİKİ HAYIR. Bir avuç insan meslek hayatında matematik kullanacak diye o kadar kişiye matematik anlatılır mı sizce! Asıl amaç ne peki. Niye var bu matematik.

Ne işi yarıyor bu lanet olası!:)

21. yüzyıla geldik ve insanın eskisinden çok daha fazla ihtiyacı var zekasına. Matematik dersinin birinci amacı aklı ve mantığı geliştirmektir. 'Amerikada yapılan araştırmaya göre' diye bir cümleye başlamak istemiyorum Ahhh:(

Şu kanıtlanmış bir gerçek ki matematik eğitimi insanın düşünme yeteneğini geliştirir. İrdeleme,eleştiri,çıkarsama,bağlantı kurma hayat boyu ihtiyacımız olan olgular. Farkında olmasak ta matematik ( bana göre özellikle trigonometriden sonrası) düşünsel yetilerimizi geliştiriyor. Bu bağlamda biz bunları nerede kullanacağız sorusunun yanıtı; HER YERDE

Burada şu soru gelebilir ''sadece matematik mi zekayı geliştirir?'' Tabiki hayır. Kimsenin öyle bir iddiası yok.

Şu soru da gelebilir '' matematik eğitimi almadan matematiğin zekaya olan tüm katkısı başka yollarla elde edilebir mi?'' Bilmiyorum olabilir. Bu sorunun yanıtını bilen bir kişi var mı onu da bilmiyorum. Ama içimden bir his öyle bir yol var ise matematik öğrenmekten daha çetrefilli daha zor bir metot olduğunu söylüyor.

Bir soru daha '' o halde matematik eğitimi almayan veya matematik bilmeyen zeki değildir, mi demek istiyorsunuz ? hatta aptal mı size göre? '' Hayır böyle bir iddiam yok. Çünkü insan beyninin işlevselliği ölçülüp tartılacak birşey değil. IQ testlerini saçma bulurum. İkinci dereceden bir denklemi çözen biri mi yoksa dinlediği şarkıyı hemen ezberleyip okuyan biri mi zekidir kimse söyleyemez. Ancak şunu söyleyebilirim ikisini birden yapan tekini yapabilene göre daha üstündür daha akıllıdır. (ekstra bir özellikleri yoksa)

Yani insanın beyninin bir bölümü matematikle içli dışlı olunca gelişiyor. Ve bu gelişme insanın hayatı daha iyi anlamasına ve yaşamasına yarıyorsa. Ve matematik eğitimi olmadan bu gelişimi sağlamak mümkün değilse. Hepimizin hayatımız adına birazcık da olsa matematik bilmesi lazım.

Hatta öğrenilip sonra unutulması bile yararını sıfıra indirmez. Çünkü zamanında öğrenilen matematiğin teknik işlem ve hesap kısmı unutulsa bile sanıyorum ki düşünsel yapısı,sistemi kolay kolay unutulmaz.

''Yok ben karşıyım öğrenmek istemiyorum, öss yi kazanırım- kazanamam bilmiyorum, eksik olsun matematiğin faydası,yararı herbirşeyi'' diyorsanız. Size sevindirici birşey söyleyim; kaybettiğiniz şeyin hiçbir zaman farkında olmayacaksınız.

Birgün matematiğin zararlarından bahsedeyim 1) ukalalık 2)......

Sevgiler.

, | Bu yazıyı arkadaşına gönder

5 SİTE YORUMLARA KAPATILMIŞTIR

 1. Anonim dedi ki:
 2. hocam ben kadri yörükoğlu lisesi 12 tmc sınıfından inci gül yazınız tam anlamıyla süper olmuş:)))

   
 3. diskriminant dedi ki:
 4. Sınıfa giriyorum ...Sınıf o gün curcuna ,gürültümetrenin ibresi takılı kalmış,geldiğim pek belli olmamış anlaşılan...Aldırmıyor ve dersime geçip tahtaya konu başlığını yazıyorum:"DİZİLER"...Ben başlığı yazmaya başlayınca gürültü peyderpey azalıyor ve gürültünün sıfır olduğu noktada kalbi temiz bir kız öğrencim tüm samimiyetiyle"-Hocam dizilerin matematikle ne alakası olabilir ki?" diye soruyor.Ona dönüp gayri ihtiyari gülümsüyorum...Bütün şaşkınlığıyla hala bana bakıyor...Dogruya tv mi bu?:)

   
 5. zkana dedi ki:
 6. ''İkinci dereceden bir denklemi çözen biri mi yoksa dinlediği şarkıyı hemen ezberleyip okuyan biri mi zekidir kimse söyleyemez. Ancak şunu söyleyebilirim ikisini birden yapan tekini yapabilene göre daha üstündür daha akıllıdır.

  yazdıklarınız arasında yukarıdaki paragrafa takıldım.
  acaba akıl ve zeka gibi kavramları matematik ile birleştirmek konunun anlam bütünlüğünü bozmuştur.
  matamatik ve zeka ile söylenilenler için pekala da akıl da neyin nesi dersiniz?..
  akıl bildiğiniz bir konu değil belki..ve fakat zeka v matematik ile ilgili açıklama yaparken aklın serpiştirilmesi pek doğru değildir.

  yazılarınız kadim konular HARİCİNDE(zaman-akıl..) faydalı ve güzel. başarılar dilerim.

   
 7. Büşra Daştan dedi ki:
 8. Merhaba hocam şöyleki lise 2.sınıftayım ve sizin dersinize bir kere girip dinlemek isterdim şu ana kadar hiç bir matematik hocası böyle düşünmüş olarak karşıma çıkmadı 9.sınıf öğretmenim iyiydi ama her güzel şey gibi çabuk bitti 10.sınıfım dersi anlatsamda gitsem havalarında sessiz bir hocaya kaldı oysaki benim dönüm noktam olacak sınıf düşüş noktam oluverdim saygılar sevgiler...
  Allah yardımcım olsun.

   
 9. Harun dedi ki:
 10. Amin. Biraz pozitif bakalım isterseniz;
  Belki ileride iyi ki 10. sınıfta bunlar başıma gelmiş diyebilir siniz? Ya 11 veya 12. sınıfta işler ters gitseydi?
  Siz kaybetmek, 'düşüş' gibi olgularla daha şimdiden tanışarak, belki ilerde karşılaşacağınız çok daha kötü bir durumun üstesinden gelmeyi başaracaksınız.
  Evet bir öğrencinin matematik altyapısı sağlam atılmalı, bu yüzden 10. sınıfı kötü geçirmiş olmanız üzücü ama inanıyorum ki bu durumdan kurtulmak için hiç olmadığı kadar kendi kendinize matematik sorununuzu çözmeye çalışıp daha önemli bir açıdan kendinizi geliştirmişsinizdir.

  Çünkü öğretmen ne kadar iyi olsa da matematik bir yerden sonra öğrencinin kendisinde bitiyor. Kötü komşu insanı ev sahibi yapar derler.
  Kötü matematik öğretmeni de bazen öğrenciyi çok iyi matematik bilen biri yapabilir!

  Not: 10. sınıftaki eksik yönlerinizi bir an önce kapatın 10. sınıf çok önemli.